Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 4. prosince 2022 Barbora

RECENZE: Český simulátor MHD to zkouší v placené verzi. Do cíle má daleko

Třebaže projekt s názvem SimT MHD mezi hráči dlí už přibližně tři čtvrtě roku a bylo jej možné ochutnat zdarma, nyní se tvůrci tohoto simulátoru hromadné dopravy vydávají na odvážnou stezku s názvem "placená verze". Je hra na tento krok připravena? S odpovědí je třeba být opatrný.
70

SimT MHD

Platforma: PC
Výrobce: SIMT MHD simulátor

 • stabilnější oproti neplacené verzi
 • řiditelné trolejbusy
 • nové stanice, budovy a lokace
 • jednodušší a zábavnější česká alternativa k jiným simulátorům
 • zatím neobsahuje fyziku a kolize
 • nedodělky na mnoha místech
 • trolejbusy se řídí obtížně

Herní karta

Simt MHD | foto: Bonusweb.cz

Ano, je připravena, ale jen z jisté části. Nabízí pohodové a poměrně nenáročné poježdění s několika druhy vozidel MHD. Pokud od ní nic víc nečekáte, je to slušná volba.

Simt MHD

Z té druhé části ovšem je třeba říct, že hra má před sebou ještě velmi mnoho práce, než bude možné všeobecně uznat, že je to plnohodnotný simulátor. Právě proto autoři vypouštějí do světa placenou, tzv. zlatou verzi SimT.

Je to sympatické gesto. Prostředky, které vývojáři získají spuštěním placeného obsahu, totiž vloží zpět do hry. Třeba tím, že vytvoří server, který konečně umožní hru pro více lidí. Díky neexistenci marketingu tak hráči dotují rozvoj své vlastní zábavy do budoucna.

Co tedy vlastně SimT nabízí? V někdejší recenzi na Plných Hrách již bylo zmíněno to hlavní a pozitivní. Nic z toho se naštěstí nijak nezměnilo. Titul je vlastně takovým jednodušším simulátorem hromadné městské dopravy, který se soustředí spíše na zábavu než na dokonale reálnou simulaci. 

Zábava na první místě

Slovem jednodušší však nemyslím primitivní, to ani omylem. Hra stále vyžaduje silnou koncentraci při řízení vozidla a naučení se několika klávesových prvků, kterými se ovládá. Nicméně, porovnám-li libovolný zahraniční simulátor autobusů právě se SimT, jsou rozdíly znatelné hned při prvním zahrání.

Tam, kde v jiných hrách tohoto typu hledáte v manuálu klávesové zkratky pro vypnutí nějaké naprosto zbytečné kontrolky, v SimT se vše podstatné naučíte během prvních několika minut. Zvládnutí potřebných úkonů, jako je otevírání dveří nebo třeba jen nastartování motoru, je dílem o něco delšího okamžiku. 

Simt MHD

Jakmile máte vše potřebné v malíku, otevírá se před vámi hra, která vám ničím dalším nebrání v ježdění. Skutečný řidič autobusu nebo trolejbusu asi SimT hrát nebude, protože toho má přes den plné zuby, ale pro nás hráče je tato "lidštější" simulace příjemným osvěžením.

SimT tedy sází na dostupnost a zábavu, to je jedna jeho devíza. Tou druhou je nesporný fakt, že je to ryze český projekt. Je to znát v podstatě na všem. Jednotlivá vozidla potkáte normálně na ulici, nápisy jsou v češtině a i ty ulice jsou nějak povědomé. Patrioti se ze budou tetelit blahem. 

Už jen to, že vám palubní počítač při otevírání dveří poví v našem rodném jazyce, na jaké jste zrovna zastávce, rozehřeje některým srdce. Navíc je díky přítomnosti aktuálních on-line statistik na webu hry možné porovnávat vaše výkony s ostatními uživateli.

Ve hře běží reálný čas a díky implementaci celodenních linek MHD vám vždy v horní liště běží odpočet, kolik zbývá času, než vám začne trasa. Dojet k vytyčené zastávce musíte samozřejmě včas, ale do té doby je vlastně jedno, co budete dělat.

Jakmile trasa začne, ukazatel vás vždy dovede ke stanici, kde naberete cestující a pak si to rychle, ale bezpečně šinete ke stanici další. Občas na trasu nečekáte ani minutu, jindy zase třeba čtvrt hodiny. Záleží na frekvenci spojů na dané trase.

Za co se platí

V placené verzi hry je kromě nových linek, dynamického střídání dne a noci a třeba fungujícího železničního systému (který ovšem nemůžete ovládat) i několik vozidel, které se pod vaši kontrolu jinak nedostanou. Řeč je především o trolejbusech. Jejich řízení je ovšem jiné a obtížnější než v případě autobusů. Je to dáno zkrátka tím, že trolejbusy musí jezdit pod trolejemi.

Simt MHD

Tam, kde si autobus vyrazí vesele do světa, tam musí řidič trolejbusu poměrně přesně kopírovat trasu trolejí, jinak se mu vyhodí z drátů a zůstane bez elektřiny "viset" uprostřed silnice. Zlatá verze prozatím nabízí dvě trolejbusová vozidla pro vaše potěšení a případné zablokování dopravy.

S oním blokováním komunikací to ovšem není až takový problém. To proto, že v SimT zatím neexistuje fyzika. Veškeré objekty jsou dokonale propustné a místo jezdění po silnici si to můžete klidně střihnout skrz zástavbu. Stejně tak je to u vozidel, která skrz váš autobus či trolejbus vesele proplují. 

Do cíle daleko

Zde se dostáváme k mínusům. Ačkoliv totiž nabízí hrátky na poměrně velké (i když trochu ploché) mapě s různými typy vozidel, je na hře vidět už od první chvíle, že by potřebovala zašít mnohé díry na kabátě.

Třebaže graficky je SimT asi patnáct let v minulosti, myslím si, že to není právě ten prvek, který by případné hráče odradil. Mám za to, že pro milovníky simulátorů, a především těch dopravních, je vizuální stránka až na posledním místě. Problém je někde jinde. Přesněji řečeno, problémy jsou všude. 

Trochu nepřehledné a nedodělané je menu, občas vynechávají zvuky, veřejná doprava ignoruje váš mnohatunový autobus, mapa se velmi dlouho načítá a podobně.

Vtip je v tom, že všeho toho jsou si autoři velmi dobře vědomi a na svých stránkách avizují, že do blízké budoucnosti bude vše napraveno. Jestli i odpuštěno, to záleží už na vás. Tak jako tak, už na prosinec je plánován velký opravný balík, takže není třeba mít obavy, že by se na hře nepracovalo.

Budoucnost SimT MHD je jasná: vylepšování a dolaďování. To, co zatím hra skutečně obsahuje, je hezké a titul nabízí pro někoho, komu tento typ zábavy voní, minimálně několik zajímavých novinek oproti starší a neplacené verzi. Tuto neplacenou verzi je možné stále kdykoliv ze stránek hry stáhnout a vyzkoušet, ale už se do budoucna nepočítá s její aktualizací. Naproti tomu zlatá verze vám umožní nejnovější aktualizace stahovat neomezeně.

SimT je nyní na hraně. Rozhodně to není hra pro každého. Ale pokud se zajímáte o práci práci českých vývojářů a navíc mátě nějaký volný čas, můžete v SimT najít alternativu pro simulátory cizí provenience.  Stránku projektu najdete zde.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

70 %

Čtenáři

54 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 597 čtenářů

Témata: simulátor, Vtip
 • Nejčtenější

Elon Musk zaměstnal člověka, který hacknul PS3, má pomoci zachránit Twitter

Společnost Twitter zaměstnala George „GeoHot“ Hotze, aby jí během pouhých tří měsíců pomohl opravit nedostatečně...

Amouranth se po skandálu vrátila na Twitch, místo svlékání zase hraje hry

Jedna z nejpopulárnějších streamerek světa v říjnu šokovala své fanoušky, když oznámila rozchod se svým manželem, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nastává velký herní svátek, vycházejí rovnou tři netrpělivě očekávané hry

Předvánoční herní smršť se pomalu chýlí ke konci, ale dnešní den patří k těm vůbec nejvýživnějším z celého roku....

Čeští vývojáři radí, jak rozeznat skutečné záběry z války od své videohry

Vývojáři z českého studia Bohemia Interactive vytáhli do boje proti dezinformacím. Jejich videohru ArmA 3 totiž někteří...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejzajímavější hry, které vycházejí v prosinci

V prosinci se budeme snažit přežít ve věznici, v níž se trestanci mění v monstra, potkáme řadu hrdinů od Marvelu,...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

RECENZE: Nový díl Syberie je překvapivě možná ten nejlepší vůbec

Po průměrném třetím dílu se série Syberia překvapivě vrací v plné síle. Jde o nejlepší poctu životu a dílu...

RECENZE: Zaklínačský animák působí spíš jako „neznačkové“ fantasy

Nový animovaný film se zaklínačskou tématikou je dalším přírůstkem do kolekce nabídky původní tvorby Netflixu. Ačkoli...

RECENZE: Call of Duty: Modern Warfare II je epická jízda ve filmovém stylu

Staří známí i nováčci, teroristé nebo drogové kartely, nejen to si užijete v novém přírůstku do dlouholeté série Call...

RECENZE: V hororu The Mortuary Assistant balzamujete těla v márnici

Směna v pohřebním ústavu se promění v noční můru v originálním hororu s neotřelým systémem strašení. Kromě balzamování...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...