Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 17. října 2021 Hedvika

Silent Hill 3- hororový klenot

  12:00
Bojíme se rádi, především pak zalezlí v teple za blikající obrazovkou počítače, což nám, svou nenahraditelně stylovou formou, umožní i nové pokračování legendární akční adventury Silent Hill.
82

Silent Hill 3

Platforma: PC
Výrobce: Konami

Herní karta

Silent Hill 3 Japonci jsou hodně zvláštní lidé a na vlastní kůži to pociťuje i herní průmysl, jehož nedílnou součástí se země vycházejícího slunce stala již před pradávnem. Kdo si však chtěl vychutnávat jejich úchylné a špičkové hry zároveň, musel si pořídit jednu z konzolí, což pro mnohé není zrovna ta nejschůdnější cesta. Ale i Japonci si se svými šikmými oči, které vidí mnohé věci jinak, dokázali spočítat, že trh s PC hrami pořád není zanedbatelný, a proto hledají další odbytiště pro své produkty právě na této platformě. Skutečným průkopníkem v této oblasti je především známá firma Konami, která na nás chrlí jeden svůj hit za druhým. O jednom z jejích titulů, pokračování úspěšné série, kterou si můžeme na PC vychutnávat od druhého dílu, se dnes budeme bavit.

Silent Hill 3 trochu netradičně a nepřímo pokračuje ve vyprávění příběhu prvního dílu a „dvojku“ nechává do jisté míry na vedlejší koleji. Pod ruku se nám tentokrát dostane křehká a nezkušená dívenka Heather, které je teprve sedmnáct. Předně musím říct, že se nejedná o žádnou Laru Croft a její fyzické proporce nehrají žádnou roli, zde se budete především bát. A to hodně! Úvodní intro Silent Hill 3, jež je jakýmsi sestřihem toho, co ve hře prožijete, je velmi povedené a už v této rané fázi se vám pod kůži dostane (ne)příjemné mrazení. Hra vás vrhne do neznámého zábavního parku, který je nezvykle pošramocený a navozuje pocit zoufalosti, který vás provede celou hrou. Hned za rohem si na Heather počíhají pěkně silná monstra, kterým se dá vzdorovat jen velmi malou chvilku. Ve chvíli rychlé smrti mé hrdinky mi problesklo hlavou, že je Silent Hill 3 až nezvykle těžkým kouskem a že frustrace zde bude na denním pořádku. Naštěstí se ukázalo, že se jednalo jen o jakousi předehru odehrávající se Heatheřině (hodně divné skloňování) snu a tato slečna se ze své noční múry probudí na kavárním stole v nákupním centru. V tuto chvíli hra doopravdy začíná a chytřejší již jistě vědí, že reálná situace nebude zas až tak odlišná od strašidelného snu, dalo by se říci, že bude ještě mnohem horší!. Hypermarket je dočista prázdný, což je, zvlášť teď před svátky, pravděpodobné asi tak jako , že nám Mikuláš přinese uhlí.

Příběh je jednou z největších předností hry, protože se jedná vpravdě o umělecké dílo, které se určitě nedá zařadit do přeplněné škatulky „béček“. Je tomu přesně naopak, hra si nezadá ani s nejoriginálnějšími produkty na poli filmu ve Silent Hill 3 svém žánru. Zpočátku vůbec nevíte, co se děje a Heather si ani v nejmenším nechce připustit nějaké „nepřirozené“ vysvětlení nastalé situace, ale později, když potká tajemnou Claudii a spřáhne se s detektivem, začne do všeho více a více pronikat až k samotnému závěru, který se dá popsat všelijak, ale rozhodně ne jako klišé.

Silent Hill 3 je konzolovou předělávkou a tuto podstatu v sobě nedokáže zapřít, přestože se docela snaží. Na rozdíl od mnohých zmršených konverzí si zde můžeme nastavit rozlišení i konfiguraci kláves. A světe div se, máme na výběr i ze dvou stylů ovládání, jeden bez použití myši a druhý s aktivním zapojením tohoto hlodavce. Pro jistotu jsem zvolil druhou možnost, ale ani tak s ovládáním nemůžu být zcela spokojen. Postava se natáčí hodně pomalu, klávesy sloužící k pohybu postavy se přeci jen chovají trochu jinak, než na co jsme zvyklí a ani kamera se často nestaví do nejideálnějších pozicí, což, především zpočátku, kazí požitek ze hry. Na všechno se však dá zvyknout a ovládání SH 3 není výjimkou, jen to chce čas a trpělivost. Rozhodně hraní nevzdávejte, hra dost dobře ví, jak se má odměnit Silent Hill 3 a za nějakou hodinku už ani nebudete vědět, nad čím, že jste se to tak rozčilovali. Můžu ještě doplnit, že obtížnost si tentokrát volíme na dvou úrovních. Jedna patří hádankám a druhá soubojům. U obou jsou tři stupně, takže si herní průběh může každý vybalancovat k obrazu svému.

Všichni dozajista víme, že je Silent Hill 3 akční adventurou s naprosto jasným důrazem na horor. A proto jsou více než kde jinde třeba zajímavé lokace pro vytvoření té správné hororové atmosféry, kterou lidé tak rádi vyhledávají, přestože pak mají zvýšenou střevní aktivitu. Rádi se bojíme a SH 3 nám to svou jedinečnou a zajímavou formou umožní. Podíváme se jak do již zmíněných lokací zábavního parku, nákupního centra, tak i do dalších a nutno říci, že ještě strašidelnějších, jako je profláklá nemocnice, která k SH již neodmyslitelně patří, metro, kaple atd. Dějová linka nám připraví i zastávku ve městě kolem kterého se to všechno točí, totiž Silent Hillu. Pasáže odehrávající se v jeho interiérech a exteriérech patří určitě k vrcholům hry.

Nepřátelé mají s lidskou rasou společného jen pramálo, maximálně nějaké to maso naplácané na jejich těle bez ladu a skladu. Jedná se o ty nejobskurnější kreace, jaké si jen dokážete, ale spíše již nedokážete představit. Zohavený Silent Hill 3 dvouhlavý pes ještě tak nevyděsí, ale již na něm jsou vidět znaky společné pro celý druh zrůd Silent Hillu, do kterého patří i populární sestřičky, které se snaží zaujmout zvláštním druhem eutanazie, dále pak obří nestvůry s končetinami shodnými snad jen s hodně do tloušťky zmutovanou baseballovou pálkou či nepříjemné létající potvory, které disponují hnedle několika žihadly najednou. Je toho tu ještě mnohem více, ale s prozrazením všeho by hra ztratila kousek ze svého kouzla. Umělá inteligence nepřátel je těžko popsatelná, a to ne proto, že by byla geniální či naopak příšerná, ale proto, že není kdovíjak nápadná a pro hru ani kdovíjak důležitá. Monstra Heather nějakou dobu pronásledují a chovají se tak, jak byste od nich čekali, tedy, že psi útočí ve smečkách, větší bestie pak spíše jednotlivě. Náročnost půtek se samozřejmě odvíjí od zvolené obtížnosti, ale i na tu nejnižší si jich užijete dostatek, jen nebudou tak těžké. Na Silent Hillu 3 je vidět větší odklon k akční složce a nedá se říci, že by se jednalo o mínus, vzhledem k tomu, že jsou souboje poměrně zábavné. To platí však jen tehdy, když se plně sžijete s již propíraným ovládáním. Pokud však bojovat nechcete, můžete zvolit i jinou Silent Hill 3 účinnou taktiku- útěk, která také není špatná. V případě, že se vám podaří uprchnout do nějakých dveří, máte vyhráno, jelikož tam vás nepřátelé pronásledovat nebudou, ale samozřejmě musíte být připraveni na jiná nemilá překvapení. V závěrech většiny úrovní se nachází klasičtí bossové, pro jejichž eliminaci je třeba zvolit specifickou taktiku.

Heather a s ní i vy samozřejmě nebudete bezbranní. Hned zpočátku je k dispozici pistole, jejíž střelivo je však lépe šetřit na horší časy, což platí pro všechny střelné zbraně ve hře jako je samopal či brokovnice.. Nepřátelé toho z nich snesou poměrně hodně, zvláště pak ti větší a nábojů je zoufale málo. Proto je zde i nepříliš použitelný nůž, mnohem lepší trubka a hlavně pěkná katana. Co se týče dalšího vybavení, využijeme především tři druhy lékárniček, mapu a v neposlední řadě i rádio, které vydává šum v případě blízkého nebezpečí.

Silent Hill 3, přes silnější akčnější složku, nezapře svůj adventurní původ, což je jedině dobře, protože si alespoň trošku potrápíme šedou kúru mozkovou nejrůznějšími hádankami a puzzly. Většina z nich se řídí přísnou logikou, takže nepopulární taktika „všechno na všechno“ ani nepřijde ke slovu. Sluší se podotknout, že na nejnižší úroveň obtížnosti u hádanek se vám ani některé složitější rébusy nezpřístupní a ty, které program uzná vhodnými, okoření Heather příjemnou nápovědou.

Z technického hlediska můžeme být spokojení. Přestože se jedná o konverz Silent Hill 3 i z PS2, můžeme vyhnat rozlišení až do pěkných výšin 1600x1200. Bohužel textury nemají přílišnou kvalitu a působí značně fádně, což částečně řeší právě zvýšení rozlišení. Postavy jsou rozpohybovány pěkně a ještě větší pochvalu musíme vyseknout jejich obličejové části, která se skutečně vydařila. Pro ještě větší výraznost atmosféry nám autoři umožnili zapnout „kaz obrazu“, který na obrazovce vykouzlí známý šum. Nepříjemné je, že SH3 vyžaduje grafickou kartu s plnou podporou DirextX 8, čímž pádem jsou ze hry vyřazeni majitelé GeForce 2 i 4 MX. Je pravdou, že se tato překážka dá obejít, ale v takovém případě hra vypadá hodně nepěkně. Někoho by rovněž mohlo zarazit, že je hra distribuována výhradně na DVD, ovšem jedná se o čím dál tím častější skutečnost a ti, kdož ještě tímto aparátem nedisponují, by měli při současných cenách co nejdříve vyrazit do obchodů. Abychom končili pochvalou, vezměme si na přetřes zvuky a hudby, které se nadmíru vydařily. Hudební motivy pak dosahují až nekompromisní dokonalosti.

Celkově musím říct, že se Silent Hill 3 opravdu povedl a je zřejmě nejlepším dílem v sérii. Jeho hororová atmosféra, která se stane v současných podzimních nocích ještě podmanivější, by se dala krájet a po ponoření se do příběhu se z něj už jen tak nevymaníte. Dokončení zabere nějakých 15 hodin, což není mnoho, ale po celou dobu se budete bát i bavit, a to je hlavní. V případě, že by se autoři ještě více zabývali přizpůsobením ovládání pro PC, mohlo výt hodnocení ještě vyšší, ale ani tak se není za co stydět. Milovníci kvalitních příběhů nechť vyrazí do obchodů, ostatní si musí uvědomit, zda jim podobný styl her sedne, jelikož to rozhodně není pravidlem. A ještě jedna poznámka: Hra určitě není vhodná pro děti!

Silent Hill 3
Minimum: P-800, 128 MB RAM, DX 8 3D karta, DVD
Optimum: P-1500, 256 MB RAM
Multiplayer: ne
Další informace: demo / screenshoty / trailer
Výrobce/distributor: Konami / Konami
Distributor v ČR: CD Projekt
Oficiální stránka: homepage
Verdikt: Jedna z nejatmosferičtějších her podzimu
Hodnocení: 82%
Autor:

Hodnocení hry

Redakce

82 %

Čtenáři

90 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 210 čtenářů

Témata: nůž
  • Nejčtenější

Správce kempu stále používá k práci počítač Atari ST zakoupený v roce 1986

Nizozemec Frans Bos spravuje již třicet pět let svoji administrativu na klasickém počítači Atari ST s pouhým jedním...

Provokativní streamerka Amouranth byla vykázána ze sociálních sítí

Osmadvacetiletá streamerka Kaitlyn Michelle Siragusa známá především pod přezdívkou Amouranth dostala nečekaně ban na...

Nejpopulárnější seriál současnosti vděčí za svůj úspěch i herní kultuře

Seriál Hra na oliheň vzal svět útokem. Na Netflixu si připsal nejúspěšnější seriálový start vůbec. Co je jeho receptem...

RECENZE: Diablo II: Resurrected je poctivý remaster milované klasiky

Pamětníci budou jásat nadšením, jejich sen se splnil. Resurrected je původní hra se všemi klady i zápory, pouze s novou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

To se u nás bude líbit. Na Steamu brzy vyjde simulátor hospody

V listopadu vychází originální budovatelská strategie Tavern Master, ve které budeme moci provozovat vlastní...

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

RECENZE: Call of Duty: Black Ops Cold War je nevýrazná sázka na nostalgii

Letošní díl série Call of Duty se vrací do studené války. Krátká kampaň bohužel opakuje řadu chyb, z nichž se značka...

RECENZE: The Medium je jak z jiného vesmíru, baví i štve zároveň

Hororová adventura The Medium je jednou z prvních exkluzivit pro novou generaci konzolí, těžko ovšem předpokládat, že k...

RECENZE: Half-Life: Alyx posouvá žánr akčních her na novou úroveň

Fanoušci herní série Half-Life se po dlouhých letech čekání dočkali dalšího titulu. Stejně jako druhý díl bořil...

RECENZE: Pobouřil Číňany a dva roky nešel koupit. Jaký je horor Devotion?

Tchajwanský horor Devotion způsobil před dvěma roky obrovský poprask. Vývojáři do něj nenápadně propašovali na první...

Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle
Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle

Zvažujete pořízení nových obrouček? Hledáte stylové sluneční brýle nebo perfektně padnoucí čočky? Zapojte se do soutěže, vyhrajte poukázku a...

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

Babiš žádá cenový strop pro klienty Bohemia Energy a kompenzaci pro všechny

Premiér Andrej Babiš vyzval Energetický regulační úřad, aby zvážil zastropování cen u dodavatelů energií, kteří...