Úterý 27. října 2020, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. října 2020 Šarlota, Zoja, Zoe

Sid Meier's Railroads

  12:06
Očekávaný duchovní nástupce série Railroad Tycoon je tu! Sid Meier se opět činil ve vlakové dopravě. Pojďme se podívat, jak jeho snaha dopadla tentokrát + VIDEO STREAM.
89

Sid Meier's Railroads!

Platforma: PC
Výrobce: Firaxis

Herní karta

Sid Meier's Railroads! V žebříčku dětských snů by jistě mašinfíra zabíral horní pozice. Vědomi si toho, přináší nám z Firaxis Games možnost splnit si přání alespoň na obrazovce, a to v nové strategii zaměřené na vlakovou dopravu, jejíž preview jsme vám přinesli již v březnu. Role vrchního dohlížitele nad vznikem titulu se ujala programátorská legenda Sid Meier, jehož jméno se již obtisklo před mnoho a mnoho titulů, a nyní i dnešních Railroads!. Dodejme, že tento muž má vedle dalších úspěšných titulů na svědomí také slavnou sérii Railroad Tycoon a Railroads! považuje za její třetí díl.

Po instalaci mě hra přivítala skvěle propracovaným intrem s pěknou hudbou. Rychle jsem se skrz nabídku prokousal k výběru první hry, zvolil si mapu, obtížnost a již jsem nedočkavě sledoval načítání.

Hned od začátku bylo patrné, že titul míří vysoko. Okamžitě mě vtáhl, tak, jako málokterý jiný a zabavil na mnoho hodin, během kterých mě od počítače táhly jen nejzákladnější biologické potřeby. Ale buďme konkrétnější a pojďme se hře podívat na zoubek detailněji.


VIDEO

Sid Meier's Railroads! O co vlastně půjde? Ocitáte se v dobách, kdy se po zelených loukách Evropy a vyprahlých prériích Ameriky proháněl jen vítr. Právě tam se ale pokusíte postavit prosperující železniční síť. Na mapě bude dostatek měst a míst, která nabízejí, zpracovávají nebo odebírají, vašim úkolem bude zařídit vhodnou vlakovou dopravu mezi nimi a hlavně, být rychlejší než všudypřítomná konkurence. Zapojte všechny strategické a ekonomické závity a jdeme stavět železnici.

Bezpochyby první, co hráč zaregistruje, je grafika. Sám nevím, čím mě na dnešní dobu jistě ne dokonalá grafika tak okouzlila, ale pohled na krajinku s domečky, městy a vláčky je vskutku velmi sympatický. Použit byl dostatečně upravený engine ze hry Pirates! stejného výrobce a bezpochyby to byla šťastná volba. Na to vše se můžete dívat z libovolné výšky a úhlu pohledu, kamera je totiž nastavitelná do všech směrů s velkou rezervou.

"Ocitáte se v dobách, kdy se po zelených loukách Evropy a vyprahlých prériích Ameriky proháněl jen vítr. Právě tam se ale pokusíte postavit prosperující železniční síť. "

Bereme-li postřehy postupně, hned po grafice to bude hudba. Ve hře je množství originálního zvukového doprovodu, setkáme se například s výbornými předělávkami státních hymen a národních písní pro území, na kterém právě hrajeme apod. Hudba se k titulu výborně hodí, jen škoda, že ji neslyšíme jako plynulý playback, nýbrž každé území na mapě má svou píseň, což pak při přejezdu mapou způsobuje změny doprovodu.

Klady a zápory

Plus vizuální podoba
Plus propracovaný ekonomický systém
Plus multiplayer
Plus hratelnost

Mínus pár zbytečných bugů

Cena 999 Kč
EN Anglicky

Po mapě je rozeseto množství vesniček, měst, velkoměst a průmyslových oblastí. V zásadě narazíte na tři typy hospodářsky aktivních oblastí: první produkuje suroviny, druhá je zpracovává ve výrobky a třetí po těchto výrobcích vytváří poptávku. Samozřejmě jedno bez druhého nemůže být a právě zde nastupuje ke slovu železniční přeprava - bude třeba transportovat dvacet druhů zboží pro třicet průmyslových oblastí. Ekonomický systém je zde velice detailně propracovaný a postavit prosperující tratě dá trochu přemýšlení. Je třeba brát v potaz produkční možnosti dané oblasti, zpracovatelům mimo dodávek surovin musíte zajistit i odbyt výrobků, na oplátku je krásné sledovat, jak díky Vašim spojům vesnice a města rostou. Autorům se podařilo velmi přiblížit reálnému fungování ekonomiky, zároveň ale hráče nepřetěžují zbytečnými formalitami.

Sid Meier's Railroads! K samotné dopravě po kolejích Vám pomůže velké množství vláčků a vagónků. Protože ve většině misí začínáte v první polovině devatenáctého století a končíte až v současnosti, bude se Váš vozový park obměňovat postupně, tak jak budou časem přicházet nové modely lokomotiv. Vyzkoušíte si nejstarší parní stroje, modernější a rychlejší elektrické pohony a na konci časové přímky se už budete prohánět třístovkou v TGV. Přes všechnu propracovanost je na hře znát nepoměr mezi technickou (vlakovou) a ekonomickou částí - více zaplesá srdce bankéře než strojvůdce.

Cíl hry je stanoven před každou misí. Většinou jde o vybudování firmy s určitým obratem nebo celkovou hodnotou, skoupení protihráčových akcií apod., to vždy k danému datu. Obtížnost je nastavitelná ve třech stupních a pokrývá nároky většiny hráčů. Rozdíl je zejména v úspěšnosti konkurence a množství počátečního kapitálu. Protihráče navíc můžete úplně vypnout, pak ale hra trošku ztrácí na zábavnosti. Na konci hraní Vám program spočítá hodnost, které jste dosáhli na trhu - od žebráka po premiéra s asi třiceti mezistupni.

Sid Meier´s Railroads! Sid Meier´s Railroads! Sid Meier´s Railroads!

Vedle tutoriálu je k dispozici ještě speciální mód hry, ve kterém není hráč limitován množstvím utracených peněz. Zvláštní výuková mise sice není potřeba, protože všechny funkce jsou velmi intuitivní a navíc skryté pod výmluvným zástupným symbolem s popiskem, přesto ji v nabídce naleznete.

Ve hře je zachována spousta historických souvislostí. Mimo zmíněného postupného přibývání vlaků přesně v roce, ve kterém se skutečně objevily je možné se setkat s významnými železničními vynálezy té doby (toho roku). Ty jsou Vám nabízeny formou aukce, v níž se předháníte s konkurencí.

"Velmi příjemným překvapením je možnost hry více hráčů. Po síti máte možnost utkat se buďto v módu konkurenčním, nebo naopak spojit síly a stavět společně v režimu kooperace."

Překvapilo mě i množství geografických reálií. Hrát můžete na skutečných mapách, s názvy měst a jejich rozložením po mapě odpovídajícímu skutečnosti, zachována byla významná pohoří, řeky, moře, státní hranice a v hlavních městech dokonce památky. Můžete tak svou železnici podkopat pod Alpami, hnát jí kolem Eiffelovy věže nebo Big-Benu apod. Aby se však předešlo stereotypu, přidali tvůrci i možnost náhodného generování mapy.

Samozřejmě, najdeme i nějaké chybičky. Občas se ve Vašem vozovém parku objeví pubertální vlak, který bezdůvodně a tvrdohlavě odmítá projet k cíli nejkratší trasou a volí tu nejklikatější nalezenou spojnici. Těch se naštěstí vyskytuje minimum. Jako jednu z nejvýraznějších chyb ale vidím kapacitu stanic. Těmi je možné vést pouze tři koleje, což s postupem ve hře brzy přestává stačit a brání to v rozvoji firmy. Sid Meier's Railroads! Je mi líto, že taková hloupost srazí hodnocení hry, ale tento nedostatek zasadil jinak perfektní hratelnosti tvrdou ránu. Škoda také lokalizace, bez angličtiny se zde totiž neobejdete.

Velmi příjemným překvapením je možnost hry více hráčů. Po síti máte možnost utkat se buďto v módu konkurenčním, nebo naopak spojit síly a stavět společně v režimu kooperace. Již tak vydařenou hru to obohacuje o další rozměr a spoustu herních hodin navíc.

Závěrem: Railroads! podle mého názoru splnila očekávání a Sid Meier opět ukázal, že se stále drží na špičce. Každý, kdo má v sobě jen trochu sklon ke strategiím, tycoonům nebo mašinkám, by si ji neměl nechat ujít. A pokud nemá, měl by se alespoň podívat na dobrou hru o mašinkách.

Autor:

Cyberpunk 2077

Jedna z nejočekávanějších her roku Cyberpunk 2077 vyjde po odkladu 19. listopadu.

Hodnocení hry

Redakce

89 %

Čtenáři

77 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 351 čtenářů

Témata: Vlak
  • Nejčtenější

Mnohé reklamy na facebookové hry lžou, vyhněte se jim širokým obloukem

Britský úřad pro regulaci reklamy si vyšlápl na autory některých her, které jsou v posledních měsících intenzivně...

Baldur’s Gate 3 je zatím prolezlý bugy, ale zábava je to i tak ohromná

Dvacet let čekali fanoušci světa Dungeons and Dragons na plnohodnotné pokračování legendární RPG série Baldur’s Gate. A...

KVÍZ: Znáte svět World of Warcraftu? Známe výherce knížek

Soutěž Kvíz byl určený pro všechny, které alespoň trochu zajímá svět Warcraftu. Ten, kdo odpověděl na alespoň 80 procent...

RECENZE: Age of Empires III: Definitive Edition je nadčasový, ale ty bugy

Vývojáři už nám naservírovali remastery dvou předchozích dílů, ale bez kompletního setu by to nebylo ono. Zatím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Letošní ročník NHL je nejzbytečnější v historii značky

Pokud jste se těšili, že si letošní výpadek opravdového hokeje nahradíte alespoň tím virtuálním, máte smůlu. Poslední...

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

  • Další z rubriky

RECENZE: Crash Bandicoot 4 žádné revoluční změny nepřináší. Naštěstí

Konečně jsme se dočkali vymodleného čtvrtého dílu Crashe a byť to zní jako klišé, trpělivost se vyplatila. Je to pocta...

RECENZE: Half-Life: Alyx posouvá žánr akčních her na novou úroveň

Fanoušci herní série Half-Life se po dlouhých letech čekání dočkali dalšího titulu. Stejně jako druhý díl bořil...

RECENZE: Remake Destroy All Humans! je stejně tak praštěný jako originál

Patnáct let stará akční adventura Destroy All Humans! se dočkala moderní grafiky, jinak zůstalo vše při starém. Obstojí...

RECENZE: Might and Magic X je úžasný návrat strojem času o 15 let zpět

Málokdo se dnes odváží vyrukovat s tak hardcore retro titulem, jakým je desáté Might and Magic. Vzpomínky ožívají.

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...