Shrek the Third – ani dobře, ani špatně

  12:00aktualizováno  9:17
Je zelený, je nevrlý, je baculatý a nemá rád kolem sebe nic živého. Ne, není to váš otec, když mu řeknete o kapesné. Je to Shrek, nejoblíbenější zlobr široko daleko.

Shrek the Third Zelený zlobr z království za sedmero horami a sedmero řekami je ve své filmové formě jednou z nejvýnosnějších animovaných sérií vůbec (tedy, je naprosto nejvýnosnější). Je tedy jasné, že kasami kin otřese i zatím nejnovější pokračování Shrek třetí. A stejně tak je jasné, že výdělečné bude cokoliv, na čem se bude obličej Shreka šklebit. Jedním z těchto „suvenýrů“, které doprovázejí premiéru filmové předlohy je samozřejmě i hra. Naneštěstí se nevyhnula běžnému nešvaru titulů využívajících filmovou licenci a nenabízí zrovna to nejlepší, co je na trhu elektronické zábavy dostupné, jinak řečeno, kvalitativně dost pokulhává. Ale není to až tak špatné, aby to nestálo za vyzkoušení.

Přestože film pobaví stejně dobře dospělé i děti, hra je určena spíše pro ty druhé. Nejde o nic jiného, než o nenáročnou skákačku/mlátičku pro mladší, která po vás nevyžaduje nic víc než hbité prsty a dobré reflexy. Pro náročné pařany Shrek the Third rozhodně není, ale jestli máte chuť trošku si vydýchnout a odreagovat se u nenáročné hříčky a máte rádi zlobry, tak to zkuste. Snad budete spokojeni.

Není zrovna uspokojivé, že většina času, který u hry strávíte je vyplněna zběsilým mačkáním tlačítek pro útok.

Shrek the Third V levelech, které jsou opravdu přímočaré, se po vás chce hlavně to, abyste se dostali ze startu do cíle, neztratili během této cesty veškerou životní energii, nasbírali co nejvíce mincí a bonusových předmětů (za něž budete odměněni opět mincemi) a ty využili v obchodě s bonusy. K tomu, abyste zvládli jednotlivé mise bude stačit nějaké to skákání a hlavně bušení do nepřátel. Protože jde o projekt pro děti, je jasné, že krev tu nebude stříkat horem dolem, ale padlí protivníci jednoduše zmizí.

Není zrovna uspokojivé, že většina času, který u hry strávíte je vyplněna zběsilým mačkáním tlačítek pro útok. Ale není to až zase tak nudné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Bojový systém ovšem není z nejpromyšlenějších. Máme tu dva údery – slabý (rychlý) a silný (pomalý), které můžete spojovat do komb, nechybí úchop, skok a blok. Z poražených nepřátel čas od času vypadávají také modré orby, po jejichž sebrání se vám doplňuje ukazatel energie a když jí máte dostatek, je možné provést speciální útok. Shrek a Fiona navíc také mohou zpomalit čas a stát se na okamžik mnohem rychlejší, odolnější a silnější.

Shrekovi samozřejmě nechybí jeho proslulý uštěpačný humor a celá hra je protknutá zábavnými vtípky.

Asi vás napadlo, že nebudete hrát jen za jednu postavu, ale že jich bude více. Začínáte se Shrekem, ale postupně si vyzkoušíte i Kocoura v botách, Shrek the Third Oslíka, princeznu Fionu nebo Šípkovou Růženku. Přestože mají nějaké odlišné vlastnosti (respektive údery), v podstatě není v hraní s jedním či druhým žádný větší rozdíl. Dokonce ani nemůžete zvolit, kterou postavu byste rádi ovládali, ale poslušně vyčkáte, kterou dostanete.

Dalším zklamáním je absence multiplayeru, přestože by podstatně zvedl zábavnost tohoto titulu. Ale máme smůlu, vyjma několika bonusových her není možnost zkusit to ve dvou. Chápeme, že díky datu filmové premiéry měli vývojáři omezený čas na dokončení hry, ale na multiplayeru rozhodně zapracovat měli.

Technická stránka se zdá také trošku odfláknutá. Hudba a dabing jsou zvládnuty dobře a v této oblasti peskovat nemůžeme, ale u grafiky už skuhrat lze. Prostředí i postavy jsou nepříjemně málo detailní a váš zrak rozhodně nepotěší. Shrek the Third vypadá jako o pár let starší projekt a ve srovnání například s God of War nebo jinými grafickými skvosty na PS2 je spíše k smíchu. Nezbláznili jsme se, když srovnáváme tyto dva tituly, které nemají zdánlivě nic společného. Sami tvůrci se totiž u Kratose a jeho dobrodružství inspirovali. Například v případě otevírání dveří Shrek the Third nebo truhlic nebo a u možnosti „dodělat“ nepřítele, který se není schopen bránit. Není to úplně vypilované, ale je to docela zajímavé zpestření. Tím jsou ale i minihry, kdy budete například odstřelovat věže katapultem a které vám poskytnou oddech od časem stereotypního mlácení do každého, kdo nechce, aby Shrek uhájil svůj trůn, po kterém pase i princ Krasoň.

Mimochodem, princ Krasoň samozřejmě nebude proti Shrekovi a jeho společníkům bojovat sám, ale má na straně zástup krvelačných kumpánů. Jsou mezi nimi piráti, čarodějnice, oživlé stromy nebo zlodějové. Jejich odstranění nevyžaduje nic neobvyklého (stačí jen pořádná rána do čumáku), i když jsou tu i výjimky - například některé kouzelnice mají kolem sebe ochranný štít, který můžete prolomit jen tehdy, pokud po nich něco hodíte (a samozřejmě se trefíte).

Shrek třetí

První Shrek vydělal v kinech téměř půl miliardy dolarů, druhý Shrek téměř miliardu dolarů, a tak není divu, že do kin vstupuje další pokračování, přičemž do těch našich právě v těchto dnech. Shrek třetí se ale dočkal poměrně vlažného ohlasu jak ze strany filmových kritiků, tak publika. Ozývají se hlasy, které tvrdí, že Shrek ztratil mnoho ze svého charismatu a ještě bylo ubráno na humoru. Nakonec se tak Shrek třetí stává nejhorším dílem trilogie. Snad zlobrovi napraví reputaci čtvrtý díl, který by měl mít premiéru v roce 2010.

Shrek the Third Zmínili jsme se o tom, že si občas zaskáčete. Tyto sekvence taktéž nejsou úplně tím, co bychom si představovali. Například Kocour v botách je až nepříjemně rychlý a dost často se vám ho nepovede zastavit včas, takže spadne z těžce dosažené plošinky zpět na zem. A děti nejsou zrovna trpělivé, takže hádáme, že pár vzteky rozbitých ovladačů si Shrek the Third vyžádá. Hernímu zážitku nepomůže ani fixní kamera, ale nezabírá zase tak děsivé úhly, aby se to nedalo přežít.

Skončíme ale chválou. Shrekovi samozřejmě nechybí jeho proslulý uštěpačný humor a celá hra je protknutá zábavnými vtípky. Bezkonkurenčně nejpovedenější jsou mezilevelové „animace“, které jsou zpracovány jako loutkové divadlo a které vás určitě „dostanou“. Možná je to lepší nápad, než kdybychom se dočkali sekvencí vystřižených z filmového Shreka třetího.

Klady a zápory

Plus Vcelku zábavné
Plus Loutkové meziscény
Plus Humor

Mínus Technické zpracování
Mínus Minimální rozdíly mezi postavami

Nemůžeme říct, že by Shrek the Third nebyl zábavný. Není to vysloveně špatná hra, která by vás nudila. A to i přesto, že disponuje až nesympatickým množstvím neduhů. Žádný totiž není tak vážný, abychom prohlásili hru za naprosto nezvládnutou. Jenže moc chvály na ní pět také nelze. Je jasné, že prodejnost má zajištěnou, protože základna Shrekových fanoušků je obrovská. Jeho elektronická podoba není zklamáním, nadšení z ní ovšem také nejsme. Je vidět, že vývojáře tlačil čas. Snažili se, co mohli, ale pozapomněli na základní věci jako je kamera, multiplayer nebo design úrovní, který měl být mnohem variabilnější. Děti budou spokojené, ale my zase tak učarování nejsme. Naštěstí má Shrek jakési nepopsatelné kouzlo, které neztrácí ani ve své elektronické verzi, a my tak můžeme říci, že to přece jen šlo. I když je pravda, že přivíráme minimálně jedno oko.

Shrek the Third
Výrobce/Vydavatel Amaze Entertainment/Activision
Platforma PlayStation 2, PSP, Xbox 360, Wii, Nintendo DS
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 289 kB
Verdikt: Neobjevná, technicky nezvládnutá, ale poměrně zábavná mlátička, kterou zachraňuje humor a loutkové divadlo. Nejsme spokojení, ale ani příliš zklamaní.
Hodnocení: 60% (info)

Autor:
 

Nejčtenější

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

Fanoušek cestoval přes půl Evropy, aby se podíval na skutečný hrad z CS:GO

Google Maps

Youtuber známý jako 3kliksphilip se vydal z Anglie až do malé vesničky Predjama na jihozápadě Slovinska, jen aby se...

RECENZE: Třetí přídavek pro český Kingdom Come je zatím ten nejlepší

Kingdom Come: Deliverance - Band of Bastards DLC

Přídavek Band of Bastards pro Kingdom Come: Deliverance láká na těžké souboje a lineární hratelnost. Sice nám v něm...

RECENZE: Postapokalyptický Far Cry New Dawn přidává nechtěné novinky

Far Cry New Dawn

Střílečka Far Cry New Dawn se odehrává sedmnáct let po jaderné apokalypse ve Far Cry 5 a celý příběh uzavírá. Zároveň...

Další z rubriky

RECENZE: F1 2013 jsou parádní formule, ale doplácejí na roční vydávání

F1 2013

Nejenže je to jediná hra s oficiální licenci F1, ale navíc je opravdu dobrá. Jenže když vychází každý rok, je těžké to...

RECENZE: Legenda z roku 1984 nepokračuje. Moderní Karateka je odpad

Karateka

Původní Karateku naprogramoval v roce 1984 student univerzity Yale Jordan Mechner, který později přivedl na svět herní...

RECENZE: World of Warplanes se snaží navázat na tankový úspěch

World of Warplanes

Podaří se zopakovat zásah do černého i podruhé, kdy tanky z World of Tanks nahrazují letadla? Zatím to není jisté.

Najdete na iDNES.cz