Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Shin Megami Tensei: Devil Summoner

  12:01
Jedno je jisté: název hry by běžným vývojářům stačil na čtyři samostatné tituly. Takže jsme moc zvědavi, zda nás čeká obdobně velkorysá hratelnost.

Shin Megami Tensei: Devil Summoner Není to tak dlouho, co jsme recenzovali jiný díl rozsáhlé a v Japonsku oblíbené série - Shin Megami Tensei: Digital Devil Saga 2. Solidní RPG dungeonového typu na nás svým pochmurným stylem udělalo dojem, třebaže fantasmagoričnost příběhu zjevně patřila do jiných oblastí zeměkoule než do naší střízlivé a skeptické Evropy. Rádi jsme proto zařadili další přírůstek do sbírky a plni očekávání se pustili do hraní.

Mezi hubiteli démonů je Raidou muší váha.

Intro je opět pohledné a zachovává styl předchozích dílů, byť není tak temně efektní jako u DDS2 s jejím černým sluncem a zkamenělými lidmi. Následuje tutoriál, celkem smysluplně zarámovaný skládáním zkoušek mladého vyvolávače démonů: uspějeme-li, staneme se Raidouem Kuzunohou XIV., v opačném případě rozmnožíme řady těch, kdo zkoušku nepřežili, bububu. Dlužno říci, že zkouška je extrémně jednoduchá, ale co nás překvapuje víc, v rozporu s očekáváním nejde o Shin Megami Tensei: Devil Summoner tahové souboje, nýbrž o akční mávání katanou. Podobné koncepce sice občas vídáme, avšak rozhodně ne každý den: jakmile se objeví nepřítel, obrazovka se rozpadne jako u klasických tahových „erpégéček“, ale scéna se vzápětí změní ve čtvercovou arénu, v níž Raidou umí běhat, krýt se, sekat, bodat a otočit se s mečem dokola, plus také občas vystřelit z pistole. Střelba má hlavně tu přednost, že může nepříteli přivodit přechodnou slabost, během níž ho lze přesvědčit, aby se k vám přidal. Na to ale musíte nejprve vybrat správnou munici, jinak démona možná zastřelíte, ale nepřesvědčíte.

Vzpomínáte si, jak jste v DDS zaskočili například ohnivého protivníka mrazivým kouzlem? Tak právě o tom to je. Navíc uvidíte mnoho démonů z DDS důvěrně známých, takže kdo některý z předchozích dílů hrál, bude jako doma. Protivník zaskočený patřičnou municí se pak přesvědčuje usilovným mačkáním tlačítka a na vodorovném „teploměru“ sledujete, jak přetahovaná probíhá. Neuspějete-li, démon se vám vysměje, v opačném případě zloduch souhlasí, že se Shin Megami Tensei: Devil Summoner tedy přidá do party. Náročnost přetahování je závislá na okamžitém stavu HP soupeře, takže si ho nejprve trochu zpracujte mečem, ale rovněž na fázi měsíce, který má v levém rohu obrazovky svůj ukazatel, podobný ukazateli černého slunce v DDS: za úplňku tedy na nějaké přesvědčování zcela zapomeňte. Pokud v přetahované uspějete, můžete nového pomocníka nacpat do něčeho mezi kovovým plnicím perem a zkumavkou na vzorek moči.

Vzorkovnici démonů s sebou samozřejmě netaháte jen tak pro okrasu: v případě ohrožení otevřete menu a vyberete si, který tvor z jiné dimenze vám tentokrát bude krýt hřbet. Každý démon má vlastní unikátní schopnosti a bojem si podobně jako Raidou zvyšuje statistiky a level, akorát že automaticky, na rozdíl od hlavního hrdiny, kterému můžete dle vlastního uvážení rozvíjet sílu, magii, vitalitu nebo štěstí. Dále pravidelným bojovým nasazováním démona paradoxně roste jeho oddanost, což vám posléze umožní použít proti nepřátelům speciální útok, bohužel ne příliš elegantně spouštěný současným stiskem dvou sousedících tlačítek. Pokud vyhráváte, spřátelení démoni vám hezky mažou med kolem huby, což je překvapivě příjemné – asi nás v reálném životě málo chválí. Když si ale Shin Megami Tensei: Devil Summoner necháte démona zabít, můžete se od něj naopak dozvědět, jak vás nenávidí. To se dá ovšem snadno napravit tím, že navštívíte laboratoř Gouma-Den v podzemí obchodu Konnou-Ya a necháte si démona oživit od Dr. Victora.

Po technické stránce hra poněkud „plave“.

Kromě oživování a léčení démonů vám Victor nabízí i démonickou fúzi. Ta má tři základní typy: prosté sloučení dvou démonů, čímž vznikne třetí, dále oběť, což znamená, že obětováním jednoho démona posílíte jiného, a konečně tzv. kovárnu, kdy opět o jednoho pomocníka přijdete, ale vylepšíte si tím meč a profil. K tomu, aby se démon propůjčil k takto pochybným hrátkám, musí být jeho oddanost na maximu a rovněž vás to bude něco stát – v tomto případě magnetit. Vedle magnetitu získáváte od přemožených protivníků i z dalších zdrojů také obyčejné peníze - snadno jich ubývá, ale nesnadno přibývá, pravidelně máte na účtu jen pár stovek a když uvážíte, že jeden náboj stojí třeba tři pětky a plýtvavý Raidou střílí zásadně tři rány za sebou, máte představu o tom, jak moc si ve hře můžete Shin Megami Tensei: Devil Summoner vyhazovat z kopýtka. Prostě mezi hubiteli démonů je Raidou muší váha, což je znát i při sekání mečem, kdy “díky“ zdaleka ne optimální vibrační odezvě máte spíš pocit, že tlučete do polštáře.

Bohužel se dá říci, že po technické stránce hra poněkud „plave“ jako celek. Prostředí, v němž se Raidou coby novopečený pomocník trochu lenivého privátního detektiva Narumiho pohybuje, sestává z průměrně renderovaných pozadí s pevnou kamerou. Zkracovat cestu si můžete pomocí jakési letecké mapy, kdy se ale nelze pohybovat libovolně, ale pouze spojitě po předkreslených kolejích. Jako perličku zmíníme, že i v mapě občas potkáte někoho, s kým lze zapříst rozhovor. Smutnější ale je, že po ulicích „Capitalu“, neboli Tokia dvacátých let minulého století, proudí lidé, o nichž lze jen stěží říci, že chodí - působí spíš dojmem bruslařů nebo figurek na staročeské střelnici. Ke všemu se vynořují odnikud a do nikam opět mizí, takže se od démonů, které vidí jen vyvolení, zase až tolik neliší. S některými můžete – občas dokonce musíte – dát řeč, která není nadabovaná, ale pouze čtete titulky, což spolu s „kreslenou“, byť stylovou grafikou, místy vypadá, jako by šlo o port z handheldu. Shin Megami Tensei: Devil Summoner

Na druhou stranu je příběh atmosférický, plný překvapení a obsahuje slušné množství adventurních prvků, takže nudou nezíváte. Při rozhovorech míváte k dispozici několik volitelných variant otázek a odpovědí a potřebnou informaci můžete získat také úplatkem nebo, nechce-li se vám utrácet, semtam kuriózně i pouhým zlověstným pohledem. K postupu ve hře čas od času potřebujete nějaký předmět, k jehož nalezení jsou jen vágní vodítka, ale zároveň ani dostupné lokace neoplývají prostorem, takže se neobávejte přehnaného bloudění. Co ovšem důrazně doporučujeme, je mít vždy nějakou uloženou pozici, jíž mechanicky nepřepisujete, jinak vám hrozí, že se dostanete do neřešitelné situace a budete hrát neblbovzdornou hru znova od začátku.

Opakování matka mrzutosti

Stalo se nám, že jsme se dostali do oblasti, která hned na začátku obsahovala ukládací místo, ale východ z ní byl možný jen porážkou místního bosse, což jsme zprvu netušili. K tomu, abychom k bossovi doputovali, ale bylo nutno nejprve zničit bariéru bránící v přístupu k němu a to mohl udělat jen démon, disponující zvláštním druhem útoku - ani o této nutnosti jsme na začátku lokace nevěděli. Démonů potřebného typu se sice poflakovalo kolem bariéry značné množství, nejdřív ovšem bylo třeba démona ovládnout a přimět ke spolupráci. A tady málem vznikl zádrhel. Jak je výše uvedeno, k tomu, abychom se vůbec mohli pokusit přetáhnout démona do své party, je nezbytné ho nejprve zaskočit útokem na jeho slabé místo – buď střelbou náboji opačného druhu, než je démonova přirozenost, nebo tím, že na něj opačným elementem zaútočí váš spojenec ze zkumavky. Potíž byla v tom, že už jsme patřičný náboj neměli – v lokaci nebyl obchod - a „opačného“ démona jsme sice měli, ale jen čirou náhodou, protože jsme si ho nechávali spíš proto, že byl roztomilý, než že by oplýval útočnou silou. Připomínáme, že démonů lze s sebou vláčet jen omezený počet a nepotřebné můžete buď používat pro fúzi v laboratoři pod obchodem nebo i propouštět. Ke všemu se nám podařilo přemazat novými „sejvy“ z úvodu lokace všechny předchozí uložené pozice, takže se nám hodně ulevilo, když jsme zjistili, že našemu vlastnímu démonovi ještě zbývá trochu magické síly na zkrocení budoucího kolegy. Nebýt této šťastné náhody, museli bychom hrát celou hru znova od začátku, protože by problém neměl řešení.

Shin Megami Tensei: Devil Summoner Krajní omezenost zdrojů nutí hráče k větší dávce taktického myšlení, než je obvyklé, což trochu vyvažuje skutečnost, že tahové díly série namáhaly mozek víc než akční souboje aktuálního titulu. Na obhajobu hry ale jedním dechem dodáváme, že démoni jsou hezky rozanimovaní, občas na rozdíl od lidí i něco roztomilého pronesou a i když souboje mají k ideálu daleko, otravné rozhodně nejsou.

Lokace doporučujeme pečlivě prolézat, třebaže po každých devíti, deseti krocích dojde k souboji. Zvýšíte sobě i svým svěřencům level, potkáte spoustu bizarních postaviček, ale co je nejdůležitější, objevíte i řadu užitečných předmětů, jež mají při vaší permanentní chudobě cenu zlata. Přitom stále využíváte svých spojenců, protože některé předměty jsou například pro člověka neviditelné, jiné umístěné příliš vysoko, anebo dokonce za dveřmi, kam vy vstoupit nemůžete, ale démon ano. V posledně jmenovaném případě se démon stává hratelnou postavou, což bezesporu oživuje hratelnost. Mnohé nehratelné postavy také nebudou trčet na svém místě věčně a přitom se vám třeba chtějí za maličkost štědře odvděčit, takže se trochu toho toulání vyplatí.

Klady a zápory

Plus Tak vypadá neotřelost
Plus Atmosférický příběh
Plus Stylovost

Mínus Akčním soubojům něco chybí
Mínus Dialogům chybí dabing
Mínus Možnost neřešitelně uvíznout

Co dodat závěrem? Příběh soukromé detektivní kanceláře specializované na paranormální případy a jejích podivných zaměstnanců i klientů kombinuje starou anglickou detektivku s klasickou japonskou duchařinou na jedné a verneovkami na druhé straně tak umně, že si zaslouží respekt. Bohužel nezvyklost konceptu spolu s jistou béčkovostí zpracování předurčuje souboj s Bezduchou Armádou opět především do vitríny sběratele – nadšence. Kdo ale rád experimentuje a nemusí každou korunu třikrát obrátit, tomu radíme: zkusit, zkusit, zkusit.

Shin Megami Tensei: Devil Summoner
Výrobce/Vydavatel Atlus/KOEI
Platforma PlayStation 2
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 100 kB
Verdikt: Kvalitní a nevšední koktejl žánrů, trpící bohužel obvyklým „neduhem“ série Megaten: i přes snahu postupně se přibližovat hráčům je pro širší publikum nestravitelná jako vláknina. Vláknina je ale zdravá a pokud si se sérií vůbec někdy začínat, právě se otevřela nejschůdnější cesta.
Hodnocení: 77% (info)

Autor:
  • Nejčtenější

Odešla z Twitche, přesto je Amouranth stále nejsledovanější streamerkou světa

Kaitlyn Michelle Siragusa, vystupující na internetu pod přezdívkou Amouranth, se stále sluní na...

Nejlepší česká hra dekády se vrací. Kingdom Come 2 vyjde ještě letos

Dlouhých šest let museli fanoušci ohromného českého hitu Kingdom Come: Deliverance čekat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Populární stránka pro sdílení modifikací nevydržela nápor fanoušků Falloutu

Stránka Nexus Mods, která je hlavním uzlem pro sdílení modifikací počítačových her, zaznamenala...

Nezneužíváme děti, ale těm chudým dáváme možnost výdělku, tvrdí šéf Robloxu

Ředitel společnosti Roblox Stefano Corazza se v nedávném rozhovoru pro magazín Eurogamer pustil na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Jak dobře znáte českou historickou hru Kingdom Come: Deliverance?

Čerstvě oznámené pokračování české hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance bude přímo navazovat na...

V nové hře podle Pána prstenů se nebude bojovat, ale stavět Hobitín

Chystaná hra Tales of the Shire nás zavede do světa Pána prstenů, tentokrát však nebudeme bojovat...

Udělali nám z postaviček ošklivce, stěžují si hráči mobilních Pokémonů

Nová aktualizace populární mobilní hry Pokémon GO je podle hráčů naprostá katastrofa. Ve hře se...

Nezávislá hra ukazuje, jak to vypadá, když se ze stormtrooperů stanou zombie

Nezávislý vývojář Stefano Cagnani ve své hře Deathtroopers zkombinoval dva popkulturní fenomény. Co...

Populární stránka pro sdílení modifikací nevydržela nápor fanoušků Falloutu

Stránka Nexus Mods, která je hlavním uzlem pro sdílení modifikací počítačových her, zaznamenala...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...