Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

Sam & Max - Season 1

  12:00
Sam&Max je pravděpodobně první epizodická hra, kterou autoři dotáhli až do konce. Jak se jim jejich práce nakonec povedla se dozvíte v naší recenzi.
80

Sam & Max: Season 1

Platforma: PC
Výrobce: Telltale Games

Herní karta

Sam&Max - Season 1

Když jsem před půl rokem recenzoval první epizodu Sama & Maxe, nevěřil jsem, že autoři splní své sliby a již za půl roku nám opravdu naservírují zakončení celé první série. Ale stalo se tak a já musím uznat svojí chybu.

Může mně ale někdo tehdejší názor vyčítat? Moje nedůvěra vůči epizodickým hrám byla oprávněná. Pokud si dobře vzpomínám, ani jedna z takových her nebyla dosud uzavřena, některé byly rovnou zrušeny již po prvních pár dílech (vzpomeňme Sin: Emergency, která se dočkala pouze jediné epizody). Vždyť i přímo firma Telltale Games vypadala, že epizodický systém nedokáže zvládnout a její druhý projekt Bone byl dočasně uložen k ledu a na nový díl čekáme již déle než rok. To je ale nyní již irelevantní. Co se týče Sama a Maxe, svůj slib beze zbytku dodrželi.

Autoři zvolili patrně nejlepší způsob vydávání jaký lze. Každý díl je samostatným uzavřeným případem, a až v závěrečné epizodě se všechny propojí. Přesto je ale kvůli srozumitelnosti důležité hrát je všechny pěkně popořadě. K samotnému systému distribuce nelze mít sebemenší výhrady. Platba proběhne bez problémů, jednotlivé epizody jsou poměrně malé (přibližně 70 MB jedna), takže se ani majitelé pomalejšího připojení nemusejí bát nějakého rozvleklého stahování. Hra je i přenositelná mezi více počítači, stačí pouze nechat si ověřit aktivační kód a můžete hrát, což jsem velice ocenil. Nyní, po vydání poslední epizody, je zde i možnost nechat si zaslat celou sérii na CD, a to pouze za drobný příplatek sloužící jen k pokrytí ceny poštovného. Poněkud mě zarazilo, že do prodejní ceny není zahrnuto DPH, takže i když je všude na stránkách Telltale inzerována cena 35 dolarů, zaplatíte jich nakonec rovných 40. I tak je ale poměr cena/doba zábavy na skvělé úrovni, jelikož dohrání každé epizody zabere i těm nejtvrdším hráčům minimálně tři hodiny.

"I samotná firma Telltale Games vypadala, že epizodický systém nedokáže zvládnout â její druhý projekt Bone byl dočasně uložen k ledu a na nový díl čekáme již déle než rok."

Sam&Max - Season 1

Mohl bych zde samostatně popisovat každou epizodu, ale to by nebylo nejlepší řešení. Jediné, co bych mohl prozradit, je příběh každé z nich, a tím Vám rozhodně zážitek kazit nechci. Kvalitativně jsou na tom jednotlivé díly přibližně stejně (i když epizody 3 a 6 mi přišly poněkud slabší), proto bude lepší podívat se na všechny věci, které mají jednotlivé díly společné.
Tak především jsou to hlavní hrdinové. Jejich popisem jsem se zabýval již minule, takže jen ve zkratce. Sam a Max jsou dvojice policejních detektivů. Sam je pes, a v naší dvojici obstarává myšlení. Max je králík a jeho úkolem je mlátit a urážet lidi. Je škoda, že po celou dobu budeme mít pod kontrolou jen Sama a Max je odsouzen jen do role komentátora Vašich akcí. Z jejich vzájemné spolupráce šlo určitě vytěžit víc.
Hlavní ulice, ve které mají naši hrdinové kancelář, je pro všechny díly společná a za chvíli ji budete znát jako své boty a na první pohled si všimnete sebemenší změny. To, co by se mohlo zdát jako slabina, je naopak velikým plusem. Ulici a její svérázné obyvatele si velmi rychle oblíbíte a časem získáte pocit, že jste tam opravdu doma. Právě návštěva starých známých přátel byla vždy první věc, kterou jsem po instalaci nové epizody udělal. Jsou sice pouze dva, ale i tak si s nimi užijete spoustu zábavy. Prvním je Bosco - černošský prodavač v místním obchodu, kde seženete opravdu vše: od základních potravin až po biologické zbraně. Jedinou nevýhodou jsou ceny, které se pohybují v milionech dolarů, to ale pro zvířecí detektivy není žádný problém, a tak se pokaždé nějakého nákupu dočkáme. Druhou stálou postavičkou je obrýlená ženština jménem Sybil, která má v každém díle jiné povolání.

"Ulici a její svérázné obyvatele si velmi rychle oblíbíte a časem získáte pocit, že jste tam opravdu doma. Právě návštěva starých známých přátel byla vždy první věc, kterou jsem po instalaci nové epizody udělal."

Sam&Max - Season 1

Ať už ale dělá cokoli, nikdy se jí nedaří a bude potřebovat naší pomoc. Kromě nich potkáte ještě spoustu dalších bizarních postaviček, které se proplétají více epizodami, žádná z nich ale už není tak propracovaná.
Kdybych měl jmenovat jedinou věc, kterou se dá Sam a Max vystihnout nejlépe, bude to humor. Je to neuvěřitelné, jak obrovské množství legrace dokázali autoři narvat na tak malý prostor. V každé obrazovce je spousta předmětů, jež slouží pouze k tomu, aby je hlavní postavy mohly vtipně okomentovat. Nejvtipnější jsou díly, které si berou na paškál nějakou konkrétní tématiku. Naprostým vrcholem série je pak díl parodující volební kampaň v USA. Autoři nesklouzli jen k laciné protibushovské agitce, ale zesměšňují pěkně spravedlivě všechny aspekty americké politiky. V jiných epizodách se pak autoři strefují například do přihlouplých televizních soutěží, hazardních her a dokonce i do počítačových hráčů.
Grafické zpracování si stabilně drží svojí vysokou úroveň. Sice dávám přednost poctivě ručně kreslené grafice, ale i takovýto přístup má své kouzlo. Zvuky i dabing jsou víceméně standardní na dnešní dobu, vypíchnout ale musím perfektní jazzový soundtrack; těch několik skladeb bych si klidně poslechl i samostatně.

"Pokud angličtinou nevládnete alespoň na středně pokročilé úrovni, o hře radši ani neuvažujte. Lokalizace se nechystá, ono by to také bylo velice obtížné, jelikož je hra plná slovních hříček, které jsou prostě nepřeložitelné."

Sam&Max - Season 1

Sam & Max ale rozhodně nejsou pro každého. Na vině je především poměrně vysoká obtížnost. Tuto vlastnost nemůžu jednoznačně hodnotit jako chybu, vždyť spousta lidí si dnes stěžuje na to, jak jednoduché dnes hry jsou. Musím se ale přiznat, že ačkoli nejsem na poli adventur žádným nováčkem, několikrát se mi stalo, že jsem nepříjemně zakysl a jednou jsem byl dokonce donucen potupně vyhledat radu na internetu. Je to trochu dáno samotnou povahou hry, pokud ve třech epizodách prozkoumáte plakát na zdi a nic se nestane, ve čtvrté epizodě už se s tím ani namáhat nebudete, a to je právě chyba. Je proto potřeba být neustále pozorný a všímat si všech detailů. Velikým problémem může být také veliká složitost použitého jazyka. Pokud angličtinou nevládnete alespoň na středně pokročilé úrovni, o hře radši ani neuvažujte. Lokalizace se nechystá, ono by to také bylo velice obtížné, jelikož je hra plná slovních hříček, které jsou prostě nepřeložitelné.

Klady a zápory

Plus Neskutečné množství vtipů
Plus Logické problémy

Mínus Vysoká obtížnost
Mínus Těžká angličtina

Cena 35 dolarů
EN Anglicky

Sam & Max: Season 1 je velice důležitou hrou. Dokazuje celému hernímu světu, že epizodické hraní není jen dalším šíleným výplodem manažérů, sloužící jen k dalšímu ždímání nebohých počítačových hráčů, ale může se jednat o svébytnou formu. Hodnotit ho podle standardních měřítek není nic lehkého. Přeci jen, pokud chcete hrát všechny díly v jednom kuse, patrně se dříve nebo později dostaví lehký stereotyp z pohybu po stále stejných lokacích. Pokud si ale hraní lépe rozvrhnete a během týdne odehrajete jen jednu epizodu, budete se bavit každou vteřinu.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

80 %

Čtenáři

80 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 34 čtenářů

Témata: dabing, Humor, Vtip
  • Nejčtenější

Vývojáři Baldur’s Gate počítali i s tím, že hráči zabijí všechny postavy

Vývojáři famózní Baldur’s Gate 3 chtěli dát hráčům maximální svobodu, museli se proto připravit na každou myslitelnou...

Policisté zabavili při razii pušky, munici, kokain a meč z Warcraftu

Při domovní prohlídce u drogových dealerů v kanadské komunitě Norway House objevili policisté 130 gramů kokainu a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vývojáři Cyberpunku se omlouvají za ukrajinskou lokalizaci. Uráží Rusy

Ukrajinští překladatelé čerstvě vydaného datadisku Phantom Liberty k Cyberpunku 2077 propašovali do prodejní verze hry...

Vybělování černochů a Spider-man nacista. To je svět zakázaných modifikací

Vyhodili je z velkých portálů, tak si založili vlastní. V katalogu zakázaných modifikací však najdete především...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přišli jsme o třetinu hráčů, ale nelitujeme, říká o bojkotu Ruska šéf „tanků“

Společnost Wargaming, která provozuje populární online hry World of Tanks a World of Warships, oslavila letos 25 let od...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

RECENZE: Shadow Gambit je jako Commandos s piráty. Hraje se skvěle

Co mají piráti ze všeho nejraději? Rum a hon za poklady. To přesně čeká prokletou posádku lodi duchů. Ta se vydá najít...

RECENZE: Dead Island 2 chce zaujmout hlavně brutalitou. A ono to funguje

Víte, kdo přežije zombie apokalypsu? Zejména kutilové, kteří si dokážou vyrábět kreativní zbraně a pasti. Dead Island 2...

RECENZE: Nový díl Syberie je překvapivě možná ten nejlepší vůbec

Po průměrném třetím dílu se série Syberia překvapivě vrací v plné síle. Jde o nejlepší poctu životu a dílu...

RECENZE: Forspoken je neriskantní sériová výroba, nejvíc baví běhání

Rozsáhlý herní svět, svižné souboje, spousta efektních kouzel, povedená hudba nebo zábavný parkour. Dalo by se čekat,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...