Sam & Max: Episode 1 - Culture shock

Tentokrát se chlapíci z Telltale Games rozhodli oprášit zpola zapomenutou adventuru Sam & Max z roku 1993. Počátky devadesátých let byly zlatou dobou všech příznivců tohoto žánru, kdy se zrodily největší legendy. Vzniklo jich tolik, že ani při nejlepší vůli jsem neměl čas dostat se ke všem, ona se taky herní doba nepohybovala v hodinách jak je tomu dnes, ale v dnech, či spíše týdnech. K Samovi a Maxovi jsem se nikdy nedostal, ale aspoň bude tato recenze objektivní, nezatížená nostalgií po dávných časech.
"První úkol je tedy jasný – osvobodit svůj telefon, čímž se rozjíždí bláznivé vyšetřování."
Pozadí vývoje
Vývoj pokračování Sama & Maxe nebyl úplně ideální. Původně na hře, v tu dobu pod názvem Freeland Police, pracovali lidé z Lucas Arts, pak ale přišla výměna vedení a změna firemní strategie. Místo tvorby klasických adventur se manažéři rozhodli orientovat na konzolový trh a hry z prostředí Hvězdných válek. Na to doplatil kromě Sam & Maxe i mnou velmi očekávaný Full Trottle 2. Jenže naštěstí v tu chvíli vstoupil do celé záležitosti tým Telltale Games složený z bývalých členů Lucas Arts a vývoj se mohl opět rozběhnout.
Jenže noví autoři se rozhodli začít s vývojem od úplného začátku, místo aby jen dodělali již téměř původně dokončenou Freeland Police, proto se vývoj pozdržel o téměř celé dva roky. Mnohem horší zprávou se však stalo rozhodnutí vydávat hru nenáviděným epizodickým způsobem.
O něm již bylo popsáno mnoho, přesto mi však dovolte podělit se s Vámi i o svůj názor. Podle mě jde totiž o jeden z nejhloupějších nápadů, který se v herním průmyslu od jeho počátků objevil. V praxi je totiž první díl jen maličká epizodka, ve které se téměř nic nestane, a zrovna když s začínáte bavit, vyskočí na Vás nápis To be continued… a před sebou měsíc čekání, v němž se můžete akorát tak modlit, aby vývojáři nezkrachovali. O jakémkoli pohlcení hrou nemůže být řeč, nehledě na to, že než nám vývojáři milostivě uvolní další díl svého „skvostu“, z celé slavné první epizody si budu pamatovat tak maximálně, že Sam je pes a Max králík. Ale dost už bylo zbytečných řečí, odhlédněme od nešťastného způsobu distribuce a podívejme se, jak samotná hra vůbec vypadá.
Šílený a šílenější
Sam a Max jsou dvojicí svérázných policejních detektivů. Sam je pes, nosí uniformu, a i když není žádný suchar, je v tomto bláznivém páru tím klidnějším a rozumnějším. Snad proto celou hru strávíme v jeho kůži a napůl šílený králík Max zde slouží pouze jako pomocník, který se kolem Vás jen neustále motá a komentuje veškeré vaše akce. A nutno říct, že komentuje velice vtipně – hlavně díky jeho černému humoru, jímž je celá hra až po okraj nabita, se výsledné hodnocení pohybuje v nadprůměrných výšinách.
Na vtipy narazíme úplně všude, nejen v do dokonalosti vypilovaných rozhovorech. Například v samoobsluze se nachází značné množství plakátů, reklam a varovných cedulek, které Vás zaručeně polechtají na bránici. Naprostou nutností, je však alespoň průměrná znalost angličtiny, jinak Vám značné množství vtípků uteče, a to by byla veliká škoda.
"Veškeré kladné dojmy však spolehlivě zabije epizodický systém. Takhle má vypadat dobrá demoverze a ne produkt, za který se platí."
Na začátku hry se naši hrdinové nudí ve své kanceláři, už dlouho nenarazili na pořádný případ. Z letargie je vytrhne zvonící telefon – jenže na jeho místě se nachází pouze lísteček od krysího únosce, požadujícího výkupné v podobě ementálu. První úkol je tedy jasný – osvobodit svůj telefon, čímž se rozjíždí bláznivé vyšetřování. Příběh je poměrně šílený, vyskytují se v něm instruktážní videa na posilování očí, zhypnotizované dětské filmové hvězdy a spousta jiných neméně ujetých věcí.
|
Suma sumárum
Takže co s tím? Hodnocení je tentokrát mimořádně obtížné – hra je sice po hratelnostní i technické stránce na výborné úrovni a je jen málo věcí, které bych jí mohl vytknout. Veškeré kladné dojmy však spolehlivě zabije epizodický systém. Když jsem se po necelých třech hodinách proklikal ke konci, rozčílil jsem se jako už dlouho ne. Takhle má vypadat dobrá demoverze a ne produkt, za který se platí.
Cena je sice vcelku rozumná (9 dolarů - necelé dvě stovky za jeden díl), hlavním problémem je spíše rozkouskovanost příběhu. Málokomu, se chce čekat celý měsíc, aby se dozvěděl jak bude zápletka dále pokračovat. A to ještě za předpokladu, že autoři termín dodrží, což nebývá vždy pravidlem. Pokud tedy nejste ortodoxní fanda, doporučuji počkat, až bude vydána celá, a teprve poté jí případně koupili celou najednou. Ušetříte si tak nervy a navíc si jí celou vychutnáte v jednom kuse, tak jak by se hry měly hrát. Momentálně je na trhu dostatek kvalitních adventur a i v nejbližší době nás čeká například pokračování veleúspěšné Runaway nebo čeští Reprobates.
Gamescom 2022
Letošní veletrh her Gamescom 2022 opět pořádá na výstavišti v Kolíně nad Rýnem od 24. do 28. srpna. Slavnostní zahájení proběhne večer předem na Opening Night Live 2022 show 23. srpna.
Hodnocení hry
Redakce
Čtenáři
Vaše hodnocení
Doposud hodnotilo 25 čtenářů
Hráč dokončil Diablo 2 na nejtěžší obtížnost, aniž by na někoho zaútočil
Youtuberovi s přezdívkou MacroBioBoi se podařil úctyhodný herní výkon. Dokázal dohrát remasterované Diablo 2 na...
Soud smetl bizarní žalobu, navrhovatel by si prý měl zahrát Call of Duty
Zakladatel společnosti Brooks Entertainment právně napadl mamutí vydavatelství Activision Blizzard za údajné...
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
Fanoušek odstranil ze Spider-Mana vlajky hrdosti, byl okamžitě potrestán
Oblíbený server pro sdílení modifikací počítačových her Nexus Mods zrušil profil člověku, který všechny duhové prapory...
Měly být hity, ale dnes už si na tyto hry nikdo nevzpomene
Premium Uspět v herním průmyslu není kvůli obrovské konkurenci nic snadného a o žánru tzv. live service her to platí dvojnásob....
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
Kvůli chybě v obchodě si lidé nakoupili letošní Fifu za korunu
Vydavatelství Electronic Arts se povedl nepříjemný přešlap, když v digitálním obchodě Epic Store špatně nacenilo...
RECENZE: Tiny Tina’s Wonderlands ukazují špičkové spojení fantasy a sci-fi
Spin-off k sérii Borderlands nepřekvapí herními mechanismy, ale fantasy kabátek mu náramně sluší. A hlavně: je to...
RECENZE: Nový díl Syberie je překvapivě možná ten nejlepší vůbec
Po průměrném třetím dílu se série Syberia překvapivě vrací v plné síle. Jde o nejlepší poctu životu a dílu...
RECENZE Back 4 Blood: Likvidování nemrtvých nebylo už dlouho tak zábavné
Duchovní nástupce Left 4 Dead na sebe nechal čekat dlouho, ovšem trpělivost se vyplatila. Je to parádní zombie masakr,...
RECENZE: V Tribes of Midgard musíte zajistit přežití vikinské vesnice
Sympatická směsice žánrů, která je sice zasazená do vcelku okoukaného prostředí, ovšem na zábavnosti jí to neubírá....