Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 24. října 2021 Nina

Rise of Nations: Rise of Legends

  12:01aktualizováno  13. června 10:26
Velký rozruch vzbudila zfilmovaná podoba knihy Šifra mistra Leonarda. O tom, jaký tento film je, si musí každý udělat názor sám. Pokud jste však okouzleni vším tím, co Leonardo Da Vinci ve svém životě vymyslel, mohla by vás tahle hra zajímat.
74

Rise of Nations: Rise of Legends

Platforma: PC
Výrobce: Big Huge Games

Herní karta

Rise of LegendsZarytým stratégům není jistě třeba představovat hru Rise of Nations, která nás provedla celou historií lidstva od doby kamenné až do smyšlené lidské budoucnosti. Na velký úspěch této hry navazoval datadisk Throne and Patriots, který však hru rozšířil jen o několik nových civilizací, ale do samotného herního systému nijak nezasáhl. Nyní se autoři rozhodli vytvořit hru navazující na dobré jméno, které si RoN v herním světě vydobilo. Odehrává se ve zcela jiném světě a na původní hru navazuje pouze a jen herním stylem.

Hra se odehrává ve fiktivním světě Land of Aio, kde na sebe narazí tři rozdílné civilizace. Tou první jsou technologicky založení Vinci, jejichž stroje a jednotky vycházejí z návrhů renesančního mistra, druhou civilizací jsou Cuotlové, jež vycházejí z uctívání mayské víry. Poslední civilizací jsou Alinové, jejichž budovy a jednotky připomínají arabskou kulturu a jejich hlavní síla tkví ve využívání magie.

Stejně jako v jakékoliv jiné RTS je vaším hlavním cílem porazit nepřítele. Tento sytém, kdy těžíte suroviny, stavíte budovy a vyrábíte jednotky se nezměnil od dob Duny 2, avšak i zde přináší samozřejmě něco neokoukaného. Stejně jako v původních Rise of Nations začínáte s malým městem a malou sférou vlivu. Postupně musíte rozšiřovat své území, na němž můžete stavět a těžit suroviny.

Rise of LegendsSuroviny – základ všeho

Spektrum surovin je zde pro zjednodušení omezeno pouze na dvě základní. Tou hlavní je Timonium, které je rozeseto po celé mapě v dolech s neomezenou zásobou. Je tím hlavním, co vás nutí k rozšiřování sféry vašeho vlivu, protože na cizím území těžit nemůžete a kdo má více surovin, vyrobí více vojáků a vyhraje, to je asi všem jasné. U každého dolu, který objevíte, musíte postavit těžební středisko a v něm vyrobit dělníky pro jeho těžbu – zde je důležité poznamenat, že s každým vyrobeným dělníkem se zvyšuje jeho cena. To platí i pro všechny další jednotky a budovy. Každý důl má, jak bylo poznamenáno neomezenou zásobu Timonia, jediné co vás limituje je počet dělníků, které na každém dole můžete zaměstnat a toto se liší dle polohy dolu na mapě. Ty doly, které jsou v centru mapy a ohnisku bojů bývají obvykle ty nejvýnosnější.
 Druhou surovinou je Wealth, jedná se vlastně o zlato, které získáváte obchodem. V každém městě můžete vyrábět obchodní létající karavany, které cestují mezi vašimi městy a při každém přeletu vám dodají určité množství této suroviny, za kterou se vyrábějí hlavně silnější jednotky. Počet karavan je limitován počtem obchodních center, která přistavujete k vašemu městu, za každý tento Market District můžete vyrobit jednu obchodní karavanu. Kromě výroby obchodních karavan mají tyto districty ještě ten účel, že vám zvyšují limity těžby. S každým dalším můžete těžit za minutu více surovin. Bez těchto budov je vám na nic, že máte zaměstnáno desítky dělníků na Timoniu, protože limity vám nedovolí získávat ho více.
Speciálním druhem suroviny je Energie, kterou získávají Cuotlové místo Wealthu. Jedná se prakticky o zcela stejný princip s tím rozdílem, že po postavení příslušného districtu s atomem ve znaku nemusíte již vyrábět obchodní karavanu, ale budova generuje Energii sama od sebe. Nehrozí vám tak nebezpečí že o karavanu přijdete někde během cesty.

Rise of LegendsNeutrální místa

Po celé mapě je na začátku rozseto velké množství neutrálních míst, která je postupně nutné obsazovat. Jedná se buď o města nebo jiná místa, která jsou hlídána neutrálními vojáky. Existuje několik způsobů, jak tyto místa získat. Tou nejjednodušší je samozřejmě boj, kdy vezmete svou armádu a jdete hlídače napadnout. V tento moment se stávají vašimi nepřáteli a musíte je vybít. V případě, že vidíte, že na to nemáte, je možné vyhlásit jim za určitých podmínek opět mír.  Pokud nechcete celé město postupně dobývat, objevuje se zde možnost přímo obětovat určitý počet vojáků, kteří automaticky padnou při střemhlavém útoku a daná lokace vám poté připadne. Po výhře trvá určitý čas než město dostanete plně pod kontrolu.
Existují však i mírové cesty jak lokaci získat. Tou nejjednodušší je její odkup. Prostě kliknete na město a ukáže se vám cena, za niž lze danou lokaci koupit. Tato však nebývá nikterak nízká a obvykle na ní hned nemáte dost finančních prostředků. Pokud se však pro odkoupení přesto rozhodnete, získáte pod sebe i všechny strážné jednotky. Cena, za kterou lze lokaci odkoupit,  se redukuje pokaždé, když k danému místu přiletí vaše obchodní karavana. Takto lze cenu dostat na poměrně přijatelnou hodnotu. Pokud však vyčkáte, nastane moment kdy se cena zredukuje na nula a město vám připadne zcela bez jediné koruny jen díky obchodním karavanám.
Neutrálními místy bývají nejčastěji města, ale i jiné lokace, které vám nabízejí například výrobu jednotek či vývoj technologií, ke kterým nemá vaše civilizace normálně přístup.

Rise of LegendsDominance

Jedná se o zcela nový prvek. Hráč, který splní určitou podmínku získává v určitých fázích hry danou dominanci. Jedná se o speciální, velmi účinné efekty, o něž je třeba se rvát, protože díky jejich použití získáváte značnou výhodu. Dominancí je několik druhů. Podmínky pro jejich získání lze shrnout do těchto hlavních čtyř.
Získávání neutrálních míst vám zajistí kouzlo Summon allies, které vám vytvoří v dané lokaci instatní armádu. Zabití určitého počtu jednotek dříve než váš soupeř vám dává kouzlo Ceasefire, které na určitý čas zastaví všechen boj. Další dominance získáte za nejvíce natěženého Timonia během určitého času či za vynalezení nových položek v tzv. Tech tracks – což jsou čtyři hlavní vývojové linie o čtyřech stupních, z nichž každá vám vylepšuje jiné věci. Dvě technické linie jsou vždy unikátní pro danou civilizaci.

 Districty

Jak již bylo řečeno v předchozích odstavcích, ke každému městu lze přistavovat další části a tím ho rozšiřovat. Existují tři základní typy districtů: Military – rozšiřuje váš populační limit a slouží zároveň k obraně města. Economic – zvyšuje limity těžby a umožňuje vám postavit více karavan. Také zvyšuje atraktivitu města pro obchod, čímž získáváte více wealthu. U Cuotlů je nahrazen districtem vyrábějícím energii. Palace – rozšiřuje město, to jak přesně bude popsáno níže. Civilizace Vinci může navíc stavět Industrial district, díky němuž se otevírají cesty k novým technologiím a jednotkám v Prototyp factory. Alinové mohou stavět Magus district, který jim přidává body nutné k výzkumu technologických linií.

Rise of LegendsČasové epochy

Samotné postupování mezi jednotlivými údobími vývoje se ve hře přímo neodehrává. Bylo nahrazeno rozšiřováním vašich měst o Palace districty. Každé město má tři stupně vývoje a sice Small city, Large city a Great City. S tím, jak k danému městu přistavujete další části můžete ho postupně upgradovat v těchto třech stupních. Každý další stupeň vám umožní vyvíjet nové technologie a vyrábět nové jednotky.

Hrdinové

Jsou to super silné jednotky s velmi širokým spektrem schopností, které dokážou zcela zvrátit průběh boje. Jejich přítomnost na bojovém poli je nezbytná. Každá civilizace má na výběr ze tří unikátních hrdinů, které může svolat kdykoliv během hry, pokud na ně má dost finančních prostředků. První hrdina je poměrně levný, ale s každým dalším cena rapidně stoupá.

Single player kampaň

Je tím, co mě na hře nejvíce zklamalo. Postupně projdete kampaně za všechny tři civilizace v pořadí Vinci, Cuotl a Alin. V každé mapě, kterých je sice dostatečné množství jde však o ten samý úkol zabalený do o málo jiné příběhové obálky. Cíl je vždy stejný – zabij svého nepřítele a bohužel není doplněn mnoha jinými úkoly, což by kampani jistě jen prospělo. Další temnou stránkou kampaně je, že si v ní vždy zahrajete pouze proti stejné civilizaci s jakou hrajete vy.

Multiplayer

Jako u každé správné novodobé RTS nechybí ani této multiplayer, hraný buď lokálně nebo online. Současně může hrát až 8 lidí a samozřejmě je jasné, že s lidskými soupeři si užijete mnohem více zábavy než s umělou AI. Ta sice není úplně hloupá a na těžší obtížnost vám dokáže taky pěkně zavářet, ale její herní systém je stále ten samý a dosti stereotypní, takže se po nějakém čase snadno prokoukne a následně i omrzí.

Závěr

Klady a zápory

Plus Velké spektrum vynálezů a jednotek
Plus Tři velmi odlišné civilizace
Plus Výborné statistiky po hře
Mínus Velmi stereotypní kampaň
Mínus Styl hraní AI protivníků

Big Huge Games udělali se svým posledním kouskem krok správným směrem a místo další historické RTS nám nabídli nové herní spektrum se třemi odlišnými civilizacemi, přinášejícími mnohadenní zábavu. Single playerová kampaň se bohužel příliš nepovedla a po odehrání pár scénářů se stává velmi stereotypní. Dostatek zábavy však přináší hraní náhodných map ať už s počítačovým nebo lidským soupeřem. Grafické zpracování je na současnou dobu na více než průměrné úrovni. Plně 3D grafika se opírá o AGEIA PhysX engine, který však oceníte pouze s Ageia katrou ve vašem kompu, při softwarovém přepočítávání se musíte spokojit s kvalitou o něco horší, což však na hratelnost nemá vliv. Co musí ukázat až čas a dlouhodobější hraní na profesionálnější úrovni je vyrovnanost jednotlivých civilizací.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

74 %

Čtenáři

89 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 762 čtenářů

Témata: Karavan
  • Nejčtenější

RECENZE: Je to vůbec ještě legální? Úchylná Succubus šokuje za každou cenu

Novinka od autorů nechvalně proslulého Agony sice po herní stránce trochu vyspěla, stále se však opírá především o co...

Lednice Xbox se okamžitě vyprodala, naštvaní lidé zahájili review bombing

Začalo to jako vtip, kterého se Microsoft obratně chytil. Nyní je z malé ledničky Xbox, která vypadá jako vlajková loď...

Jen ať nás Sony zažaluje, provokoval výrobce příslušenství. A dočkal se

Vyměnitelné boční pláty na nových playstationech se staly předmětem sporu mezi Sony a výrobcem neoriginálního...

RECENZE: NHL 22 je po dlouhé době hokej, který si zaslouží vaše peníze

Příchod nových konzolí konečně vlil dlouhodobě upadající hokejové sérii od Electronic Arts čerstvou krev do žil. Hra...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kvůli zákazu v Německu si Dying Light digitálně nekoupí celá Evropa

Čerstvě vydaný port zombie akce Dying Light pro konzoli Switch sice sbírá pozitivní reakce, v digitální distribuci si...

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

RECENZE: Marvel’s Iron Man VR ukazuje omezení virtuální reality

Tony Stark se vrátil jako Iron Man do herního světa v titulu určeném výhradně pro virtuální realitu. To zní jako skvělý...

RECENZE: Call of Duty: Black Ops Cold War je nevýrazná sázka na nostalgii

Letošní díl série Call of Duty se vrací do studené války. Krátká kampaň bohužel opakuje řadu chyb, z nichž se značka...

RECENZE: Crash Bandicoot 4 žádné revoluční změny nepřináší. Naštěstí

Konečně jsme se dočkali vymodleného čtvrtého dílu Crashe a byť to zní jako klišé, trpělivost se vyplatila. Je to pocta...

RECENZE: V Tribes of Midgard musíte zajistit přežití vikinské vesnice

Sympatická směsice žánrů, která je sice zasazená do vcelku okoukaného prostředí, ovšem na zábavnosti jí to neubírá....

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Střelba proti kameře je běžná, ale herec za nehodu nemůže, tvrdí Dvořák

Zpráva, že americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu zastřelil kameramanku a postřelil režiséra, vyvolala...

RECENZE: Je to vůbec ještě legální? Úchylná Succubus šokuje za každou cenu

Novinka od autorů nechvalně proslulého Agony sice po herní stránce trochu vyspěla, stále se však opírá především o co...