Pátek 14. srpna 2020, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 14. srpna 2020 Alan

Rise of Nations: Rise of Legends

  12:01aktualizováno  13. června 10:26
Velký rozruch vzbudila zfilmovaná podoba knihy Šifra mistra Leonarda. O tom, jaký tento film je, si musí každý udělat názor sám. Pokud jste však okouzleni vším tím, co Leonardo Da Vinci ve svém životě vymyslel, mohla by vás tahle hra zajímat.
74

Rise of Nations: Rise of Legends

Platforma: PC
Výrobce: Big Huge Games

Herní karta

Rise of LegendsZarytým stratégům není jistě třeba představovat hru Rise of Nations, která nás provedla celou historií lidstva od doby kamenné až do smyšlené lidské budoucnosti. Na velký úspěch této hry navazoval datadisk Throne and Patriots, který však hru rozšířil jen o několik nových civilizací, ale do samotného herního systému nijak nezasáhl. Nyní se autoři rozhodli vytvořit hru navazující na dobré jméno, které si RoN v herním světě vydobilo. Odehrává se ve zcela jiném světě a na původní hru navazuje pouze a jen herním stylem.

Hra se odehrává ve fiktivním světě Land of Aio, kde na sebe narazí tři rozdílné civilizace. Tou první jsou technologicky založení Vinci, jejichž stroje a jednotky vycházejí z návrhů renesančního mistra, druhou civilizací jsou Cuotlové, jež vycházejí z uctívání mayské víry. Poslední civilizací jsou Alinové, jejichž budovy a jednotky připomínají arabskou kulturu a jejich hlavní síla tkví ve využívání magie.

Stejně jako v jakékoliv jiné RTS je vaším hlavním cílem porazit nepřítele. Tento sytém, kdy těžíte suroviny, stavíte budovy a vyrábíte jednotky se nezměnil od dob Duny 2, avšak i zde přináší samozřejmě něco neokoukaného. Stejně jako v původních Rise of Nations začínáte s malým městem a malou sférou vlivu. Postupně musíte rozšiřovat své území, na němž můžete stavět a těžit suroviny.

Rise of LegendsSuroviny – základ všeho

Spektrum surovin je zde pro zjednodušení omezeno pouze na dvě základní. Tou hlavní je Timonium, které je rozeseto po celé mapě v dolech s neomezenou zásobou. Je tím hlavním, co vás nutí k rozšiřování sféry vašeho vlivu, protože na cizím území těžit nemůžete a kdo má více surovin, vyrobí více vojáků a vyhraje, to je asi všem jasné. U každého dolu, který objevíte, musíte postavit těžební středisko a v něm vyrobit dělníky pro jeho těžbu – zde je důležité poznamenat, že s každým vyrobeným dělníkem se zvyšuje jeho cena. To platí i pro všechny další jednotky a budovy. Každý důl má, jak bylo poznamenáno neomezenou zásobu Timonia, jediné co vás limituje je počet dělníků, které na každém dole můžete zaměstnat a toto se liší dle polohy dolu na mapě. Ty doly, které jsou v centru mapy a ohnisku bojů bývají obvykle ty nejvýnosnější.
 Druhou surovinou je Wealth, jedná se vlastně o zlato, které získáváte obchodem. V každém městě můžete vyrábět obchodní létající karavany, které cestují mezi vašimi městy a při každém přeletu vám dodají určité množství této suroviny, za kterou se vyrábějí hlavně silnější jednotky. Počet karavan je limitován počtem obchodních center, která přistavujete k vašemu městu, za každý tento Market District můžete vyrobit jednu obchodní karavanu. Kromě výroby obchodních karavan mají tyto districty ještě ten účel, že vám zvyšují limity těžby. S každým dalším můžete těžit za minutu více surovin. Bez těchto budov je vám na nic, že máte zaměstnáno desítky dělníků na Timoniu, protože limity vám nedovolí získávat ho více.
Speciálním druhem suroviny je Energie, kterou získávají Cuotlové místo Wealthu. Jedná se prakticky o zcela stejný princip s tím rozdílem, že po postavení příslušného districtu s atomem ve znaku nemusíte již vyrábět obchodní karavanu, ale budova generuje Energii sama od sebe. Nehrozí vám tak nebezpečí že o karavanu přijdete někde během cesty.

Rise of LegendsNeutrální místa

Po celé mapě je na začátku rozseto velké množství neutrálních míst, která je postupně nutné obsazovat. Jedná se buď o města nebo jiná místa, která jsou hlídána neutrálními vojáky. Existuje několik způsobů, jak tyto místa získat. Tou nejjednodušší je samozřejmě boj, kdy vezmete svou armádu a jdete hlídače napadnout. V tento moment se stávají vašimi nepřáteli a musíte je vybít. V případě, že vidíte, že na to nemáte, je možné vyhlásit jim za určitých podmínek opět mír.  Pokud nechcete celé město postupně dobývat, objevuje se zde možnost přímo obětovat určitý počet vojáků, kteří automaticky padnou při střemhlavém útoku a daná lokace vám poté připadne. Po výhře trvá určitý čas než město dostanete plně pod kontrolu.
Existují však i mírové cesty jak lokaci získat. Tou nejjednodušší je její odkup. Prostě kliknete na město a ukáže se vám cena, za niž lze danou lokaci koupit. Tato však nebývá nikterak nízká a obvykle na ní hned nemáte dost finančních prostředků. Pokud se však pro odkoupení přesto rozhodnete, získáte pod sebe i všechny strážné jednotky. Cena, za kterou lze lokaci odkoupit,  se redukuje pokaždé, když k danému místu přiletí vaše obchodní karavana. Takto lze cenu dostat na poměrně přijatelnou hodnotu. Pokud však vyčkáte, nastane moment kdy se cena zredukuje na nula a město vám připadne zcela bez jediné koruny jen díky obchodním karavanám.
Neutrálními místy bývají nejčastěji města, ale i jiné lokace, které vám nabízejí například výrobu jednotek či vývoj technologií, ke kterým nemá vaše civilizace normálně přístup.

Rise of LegendsDominance

Jedná se o zcela nový prvek. Hráč, který splní určitou podmínku získává v určitých fázích hry danou dominanci. Jedná se o speciální, velmi účinné efekty, o něž je třeba se rvát, protože díky jejich použití získáváte značnou výhodu. Dominancí je několik druhů. Podmínky pro jejich získání lze shrnout do těchto hlavních čtyř.
Získávání neutrálních míst vám zajistí kouzlo Summon allies, které vám vytvoří v dané lokaci instatní armádu. Zabití určitého počtu jednotek dříve než váš soupeř vám dává kouzlo Ceasefire, které na určitý čas zastaví všechen boj. Další dominance získáte za nejvíce natěženého Timonia během určitého času či za vynalezení nových položek v tzv. Tech tracks – což jsou čtyři hlavní vývojové linie o čtyřech stupních, z nichž každá vám vylepšuje jiné věci. Dvě technické linie jsou vždy unikátní pro danou civilizaci.

 Districty

Jak již bylo řečeno v předchozích odstavcích, ke každému městu lze přistavovat další části a tím ho rozšiřovat. Existují tři základní typy districtů: Military – rozšiřuje váš populační limit a slouží zároveň k obraně města. Economic – zvyšuje limity těžby a umožňuje vám postavit více karavan. Také zvyšuje atraktivitu města pro obchod, čímž získáváte více wealthu. U Cuotlů je nahrazen districtem vyrábějícím energii. Palace – rozšiřuje město, to jak přesně bude popsáno níže. Civilizace Vinci může navíc stavět Industrial district, díky němuž se otevírají cesty k novým technologiím a jednotkám v Prototyp factory. Alinové mohou stavět Magus district, který jim přidává body nutné k výzkumu technologických linií.

Rise of LegendsČasové epochy

Samotné postupování mezi jednotlivými údobími vývoje se ve hře přímo neodehrává. Bylo nahrazeno rozšiřováním vašich měst o Palace districty. Každé město má tři stupně vývoje a sice Small city, Large city a Great City. S tím, jak k danému městu přistavujete další části můžete ho postupně upgradovat v těchto třech stupních. Každý další stupeň vám umožní vyvíjet nové technologie a vyrábět nové jednotky.

Hrdinové

Jsou to super silné jednotky s velmi širokým spektrem schopností, které dokážou zcela zvrátit průběh boje. Jejich přítomnost na bojovém poli je nezbytná. Každá civilizace má na výběr ze tří unikátních hrdinů, které může svolat kdykoliv během hry, pokud na ně má dost finančních prostředků. První hrdina je poměrně levný, ale s každým dalším cena rapidně stoupá.

Single player kampaň

Je tím, co mě na hře nejvíce zklamalo. Postupně projdete kampaně za všechny tři civilizace v pořadí Vinci, Cuotl a Alin. V každé mapě, kterých je sice dostatečné množství jde však o ten samý úkol zabalený do o málo jiné příběhové obálky. Cíl je vždy stejný – zabij svého nepřítele a bohužel není doplněn mnoha jinými úkoly, což by kampani jistě jen prospělo. Další temnou stránkou kampaně je, že si v ní vždy zahrajete pouze proti stejné civilizaci s jakou hrajete vy.

Multiplayer

Jako u každé správné novodobé RTS nechybí ani této multiplayer, hraný buď lokálně nebo online. Současně může hrát až 8 lidí a samozřejmě je jasné, že s lidskými soupeři si užijete mnohem více zábavy než s umělou AI. Ta sice není úplně hloupá a na těžší obtížnost vám dokáže taky pěkně zavářet, ale její herní systém je stále ten samý a dosti stereotypní, takže se po nějakém čase snadno prokoukne a následně i omrzí.

Závěr

Klady a zápory

Plus Velké spektrum vynálezů a jednotek
Plus Tři velmi odlišné civilizace
Plus Výborné statistiky po hře
Mínus Velmi stereotypní kampaň
Mínus Styl hraní AI protivníků

Big Huge Games udělali se svým posledním kouskem krok správným směrem a místo další historické RTS nám nabídli nové herní spektrum se třemi odlišnými civilizacemi, přinášejícími mnohadenní zábavu. Single playerová kampaň se bohužel příliš nepovedla a po odehrání pár scénářů se stává velmi stereotypní. Dostatek zábavy však přináší hraní náhodných map ať už s počítačovým nebo lidským soupeřem. Grafické zpracování je na současnou dobu na více než průměrné úrovni. Plně 3D grafika se opírá o AGEIA PhysX engine, který však oceníte pouze s Ageia katrou ve vašem kompu, při softwarovém přepočítávání se musíte spokojit s kvalitou o něco horší, což však na hratelnost nemá vliv. Co musí ukázat až čas a dlouhodobější hraní na profesionálnější úrovni je vyrovnanost jednotlivých civilizací.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

74 %

Čtenáři

89 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 762 čtenářů

Témata: karavan
  • Nejčtenější

Konec éry DOSu byl pro hráče těžký, přejít na Windows nikdo nechtěl

Ještě v polovině devadesátých let uznávali hráči počítačových her jen operační systém DOS. Nastupující Windows 95 byly...

Sony ukázalo dávku her pro stávající i chystanou generaci PlayStationu

V dalším díle svého pořadu State of Play se Sony zaměřilo na hry vývojářů třetích stran, především na stávající konzoli...

To se vám bude líbit. Cyberpunk 2077 ukazuje v akci zbraně a životní cesty

Očekávaný Cyberpunk 2077 sice vyjde až v listopadu, tvůrci z polského studia CD Projekt Red náš však průběžně zásobují...

Vzpomínáme na film Mortal Kombat: nářez z devadesátek se super hudbou

Nostalgie je mocná věc. Film Mortal Kombat jsme zbožňovali před 25 lety a naší srdeční záležitostí je dodnes....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neuvěřitelné, novinka Total War Saga: Troy je 24 hodin zcela zdarma

Zní to neuvěřitelně, ale je to tak. Právě vydaná herní novinka Total War Saga: Troy na PC je dočasně zdarma. Stačí si...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

RECENZE: Remake Destroy All Humans! je stejně tak praštěný jako originál

Patnáct let stará akční adventura Destroy All Humans! se dočkala moderní grafiky, jinak zůstalo vše při starém. Obstojí...

RECENZE: Dex ukazuje budoucnost, v níž bez implantátů nemá cenu žít

Česká hra Dex zasazuje tradiční žánr do ne úplně tradičního prostředí. Mladá dívka s modrými vlasy zachraňuje svět před...

RECENZE: Odboj proti nacistům v Through the Darkest of Times spíše nudí

Poměrně zajímavý koncept života odbojáře v nacistickém Německu v titulu Through the Darkest of Times je provázen dobře...

RECENZE: Marvel’s Iron Man VR ukazuje omezení virtuální reality

Tony Stark se vrátil jako Iron Man do herního světa v titulu určeném výhradně pro virtuální realitu. To zní jako skvělý...

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Češi bydlí na Papui již tři roky. Byl to ze začátku šok, ale nelitují

Manželé se rozhodli vydat za prací do zahraničí. Zlákala je Papua Nová Guinea, kde žijí od roku 2017. Nejdříve v městě...

Krejčířovu vilu opět nikdo nechce. Už ani za dvacetinu pořizovací ceny

Ani další pokus o vydražení vily v Černošicích, která patřila odsouzenému Radovanu Krejčířovi, nebyl úspěšný. Do dražby...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Modelka po plastice nedodržela sexuální abstinenci, praskl jí zadek

Šestadvacetiletá Amanda Nicole z Los Angeles se živí jako modelka a je samozvanou dvojnicí herečky Scarlett...