RECENZE: Resident Evil 0 HD Remaster děsí obtížností i zrůdami

  17:00aktualizováno  17:00
Poslední díl s klasickou hratelností, zombie z pijavic, kooperace dvou hrdinů, fůra hlavolamů a nějaké ty novinky. Resident Evil 0 se vrátil, aby hráčům ukázal, že i zlo v retro podobě stále postraší.
80

Resident Evil 0 HD Remaster

Platforma: PlayStation 4
Výrobce: Capcom

  • S citem znovuzrozená hororová klasika
  • Nápaditá kooperace dvou postav
  • Horor, u kterého se občas vážně bojíte nebo leknete
  • Převod do Full HD proběhl hladce
  • Nové hraní za Weskera
  • Kvůli statickým úhlům kamery moc nevidíte
  • Plně klasické ovládání chybí

Poslední klasický Resident Evil v novějším hávu, který ocení všichni fandové série a především ti, kteří si ho dosud na Nintendo konzolích nezahráli. Hraní nultého dílu přinese do vaší domácnosti ten správně hnilobný vánek nostalgie.

Herní karta

Poté, co si Capcom namastil kapsu na Resident Evil HD Remasteru, kterého se prodalo více než milion digitálních kopií, byla jen otázka času, kdy japonský gigant vyhrabe z hrobu i další díly klasické hororové série. První na ráně je Resident Evil 0, který na konzoli GameCube vyšel hned po remaku prvního dílu a který s aktuální remasterovanou HD verzí dává exkluzivitě pro Nintendo vale po téměř 14 letech od původního vydání.

Resident Evil 0 HD Remaster
Resident Evil 0 HD Remaster

Resident Evil 0 HD Remaster

I po tak dlouhé době je to ovšem horor, který má hráčům stále co říct. A to i těm, kteří jsou staří jako on sám. Tedy pokud jsou ochotni se smířit s faktem, že je žádný ukazatel nebude vodit za ručičku, z hlavy se jim nad obtížnými hlavolamy bude kouřit jako z táboráku, a pokud přežijí i to, že hráči ze staré školy zvládli hrát i hry, v nichž kvůli úhlům kamery neviděli ani za roh. Jo, takoví jsme byli kabrňáci!

Resident Evil Epizoda 0: Skrytá zombie hrozba

Resident Evil 0 se odehrává ještě před prvním dílem, v němž řady speciální policejní jednotky S*T*A*R*S* Alpha po setkání se zombiemi, infikovanými psy a jinou zmutovanou havětí značně prořídly. Setkáváme se zde s Bravo týmem, který je jako první vyslán do Arklayských hor, odkud jsou hlášeny kanibalistické útoky. Jasně, jde o jednotku, kterou jste měli v prvním dílu za úkol zachránit, což se, jak už asi víte, tak úplně nepodařilo.

Klasické vs. novodobé díly

Série Resident Evil prošla se čtvrtým dílem, který má na svědomí její otec Shinji Mikami, zásadní evolucí. Statickou kameru nahradila dynamická, jež snímá hrdiny zpoza zad, přibylo akce, ubylo hlavolamů, které byly navíc zjednodušeny (v drtivé většině na obtížnost „najdi kartu a dveře, které otevírá“). Zjevily se události v reálném čase, které z videosekvencí udělaly interaktivní film, při němž mačkáte tlačítka zobrazená na obrazovce jako diví. Ale co je nejhorší, větší zaměření na akci zardousilo hororové prvky. Zde je výčet klasických i akčnějších dílů Resident Evil. Bez všech těch režisérských střihů, Dual Shock edicí a remasterů, ty si domyslíte. Stejně jde jen o vylepšené verze už vydaných her.

Klasické díly
Resident Evil
Resident Evil 2
Resident Evil 3: Nemesis
Resident Evil Code: Veronica
Resident Evil Remake
Resident Evil 0

Novodobé akční díly
Resident Evil 4
Resident Evil 5
Resident Evil Revelations
Resident Evil 6
Resident Evil Revelations 2

Hlavní hrdinkou je Rebecca Chambers, geniální medička i chemička a mimo to sexy osmnáctka, která v původním Resident Evilu hojila ve sklepě rány Chrisi Redfieldovi. Sekunduje jí Billy Coen, uprchlý vězeň s nagelovanými vlasy, oblečený jenom v tílku, které odhaluje kérku přes celou ruku. V roce 2002 to bylo hodně cool. Možná. V Japonsku.

Bestiář jako ze zmutovaného Harryho Pottera

A i ostatní postavy stojí za to. Ať jde o celý Bravo tým, arci-padoucha Alberta Weskera, nebo šíleného doktora Williama Birkina z Resident Evilu 2. Potvory, které vám půjdou po krku, zmutovaly ve stylu jedničky. Kromě zombie a jejich originální varianty z pijavic se postavíte zmutovaným a často i přerostlým broukům, žábám, netopýrům, vránám, pavoukům, stonožkám a dokonce i opicím. Spousta této havěti zastává i role bossů.

Resident Evil 0 HD Remaster
Resident Evil 0 HD Remaster

Resident Evil 0 HD Remaster

Dojde ovšem i na známé Huntery, plazí zmutované obludy a dokonce se objeví i Proto-Tyrant.

Prostředí jsou výborná. Od úvodního vlaku přes další odlehlé sídlo, továrnu až po laboratoř zlotřilé korporace Umbrella. Temná paráda. Atmosféru zmaru a rozkladu navíc podtrhuje typický Resident Evil soundtrack, který tolik lpí na klasickém klavíru.

Ve dvou se lépe přežívá

Resident Evil 0 poprvé přinesl dvě hratelné postavy naráz, což je prvek, který je mnohými přisuzován až pozdějším akčnějším dílům. Sice nejde o multiplayer, nýbrž využití dvou postav jedním hráčem, ale jde o první hru v sérii, v níž máte druhého hrdinu po většinu času v zádech a ne jen po omezený čas jako doprovod.

Wesker mód

Největší novinkou Resident Evil 0 HD Remasteru je Wesker mód. Billyho v něm totiž nahradí Wesker, nejznámější padouch série. Kostým Rebeccy se navíc nese v duchu pátého dílu. Na hrudi jí rudě září Skarab, kterým ji Wesker ovládá stejným způsobem jako manipuloval s Jill v Resident Evilu 5. Wesker disponuje útokem z rozběhu, kterým sejme svou oběť, a palbou z očí, kterou mu umožňuje Uroboros virus v jeho žilách. Bohužel je do příběhového režimu vložen docela násilně. I když má při hraní vlastní hlášky, mluví ve videosekvencích jako Billy a dělá přesně to, co on. Docela trapas.

Resident Evil 0 HD Remaster

Resident Evil 0 HD Remaster

Samozřejmě to má svůj význam. Nejenže se to ve dvou lépe pálí a dva inventáře jsou lepší než jeden, jelikož se do nich vejde dvojnásobek předmětů. Hra je koncipovaná tak, abyste využívali obě postavy proto, abyste se vůbec dostali dál. Hlavolamů je zde totiž opět habaděj. Mezi postavami můžete přepínat, chodit s oběma a svému druhovi můžete zadat, zda v přítomnosti nepřátel zaútočí, nebo bude jenom stát jako kůl v plotě.

Ty máš to a já zas tohle

Možná si říkáte, k čemu vůbec taková možnost vypnout útok u právě neovládané postavy je. Ale ona se opravdu hodí, jelikož pokud bude mít druhá postava zrovna v rukou granátomet, vypálí i po nejmenších nepřátelích. V takovém případě následuje jen smutek po neadekvátně vyplýtvané munici.

Resident Evil 0 HD Remaster

Resident Evil 0 HD Remaster

Oba hrdinové mají navíc specifické schopnosti. Rebecca mixuje chemikálie a z bylin tvoří léky. Billy je silnější, takže odtáhne těžké předměty a navíc má po ruce zapalovač. Fanoušci si všimnou, že tvůrci mezi oba hrdiny rozdělili schopnosti, které v předchozích dílech měli všichni hrdinové, ale zde to vzhledem k pojetí hry dává smysl. Řešení hlavolamů je v nultém dílu ještě nápaditější. Zatímco jednu postavu někam vyšlete získat předmět, druhá vyřeší hádanku a společnými silami se dostanete dál. V herní praxi vše funguje, jak má, a mozek potrápíte hodně a často.

Zlo ze staré školy

Pokud obracíte nad dvěma hratelnými postavami oči, jelikož tento systém znáte z nových dílů, nenechte se zmýlit. Tohle je klasický Resident Evil se vším všudy. S klady i zápory. Od dveří maskujících nahrávací časy až po kombinování předmětů v inventáři. Dění snímá kamera ze statických úhlů a hra využívá stále starý, hardware šetřící trik renderované pozadí + polygonové postavy. Díky tomu vypadá i po 14 letech báječně.

Resident Evil 0 HD Remaster
Resident Evil 0 HD Remaster

Resident Evil 0 HD Remaster

Oproti remaku prvního dílu, který v nové remasterované HD verzi sužovaly některé nevzhledné a ne úplně dobře předělané lokace, je Resident Evil 0 do rozlišení 1080p a širokoúhlého obrazu převeden s mnohem větším citem. Zde žádné vyblité šmouhy a rozmazaná místa nejsou, v tom se Capcom výrazně polepšil. Jenže ať jsou statické úhly sebevíc stylové a atmosférické, při hraní vás postaví do hodně ošemetných situací. Často nevidíte, na koho mimo obrazovku střílíte a není nic horšího, než když vás v rohu obrazovky kousne zombie, kterou jste neměli šanci vidět. Jojo, i tohle oldschool.

Hardcore hlavolamy

Hlavolamy jsou tradičně bizarní a zároveň nápadité. V inventáři budete zkoumat každý kousek sebraných předmětů a hledat vodítko, co s nimi. Budete pročítat nalezené deníky, abyste získali hesla a kódy. Budete číst básně, v nichž se skrývá nápověda k dalšímu hlavolamu. A pokud to vydržíte a nepodíváte se do návodu, což zde kvůli obtížnosti mnohdy nelze považovat za porážku, budete odměněni slastným pocitem, že jste skutečnými hlavouny. A pravděpodobně máte dost trpělivosti i času na hraní.

Kompletní retro

Resident Evil HD Remaster vyšel pouze v digitální podobě. Dva dny po vydání remasterované nuly si však sběratelé, kteří dávají přednost krabicové verzi, mohou pořídit Resident Evil Origins Collection, která v sobě ukrývá obě hry. Pro fandy ideál.

Resident Evil 0 byl přes všechnu svoji klasičnost i tak trochu experimentální a tím nemyslíme dvě hratelné postavy. Klasický systém ukládání pomocí pásek do psacích strojů je přítomný, ale bedny, které uchovávají odložené předměty a magicky je teleportují mezi lokacemi, zde nenajdete. Nepotřebné předměty můžete kdekoliv odhodit a poté ze země zase sebrat. To když po pár hodinách hraní zjistíte, že je znovu potřebujete a vydáte se na cestu zpět. Oldschool.

Velký podvod s ovládáním

Resident Evil 0 HD Remaster

Resident Evil 0 HD Remaster

Klasická metoda ovládání, byť ji z nostalgie stále preferuji, byla dávno překonána. Ono když kupředu znamená kupředu z pohledu postavy, je to skutečné retro. Proto hra nabízí i ovládání inspirované novými díly. K tomu je přítomno i ono klasické, respektive spíš má být, protože jde o obrovský podvod na letité fandy série. Ve všech starých dílech Resident Evilu na první PlayStation, od jedničky do trojky, se vždy zvedají předměty a otevírají dveře pomocí tlačítka X, míří se R1, poté se střílí opět X a běhá se čtvercem. Každý starý Resident Evil toto ovládací schéma měl, stejně jako loňský HD Remaster remaku.

Jenže předělaná nula na to jde jinak. Na výběr je pět různých klasických variant, ale v žádné se neběhá čtvercem. Tuto aktivitu obvykle zastává kroužek. A pokud namítáte něco s tím, že jde o konverzi z GameCube, tak vězte, že i tam se běhalo tlačítkem B, které je umístěno na stejné pozici jako čtverec na DualShocku. To je větší zrada než celá Weskerova habaďůra!

Retro zlo děsí a baví i dnes

Fotogalerie

Na Resident Evilu 0 je báječné, že i když je po pár okamžicích patrné, že jde o retro titul, má stále co říci i po 14 letech a vizuálně vypadá k světu. Po dohrání navíc vyzývá k opakovanému hraní. Nabídne minihry Leech Hunter, v níž sbíráte barevné pijavice, a novinku Wesker mód, stejně jako dosud neviděné kostýmy. Za těch pár kaček se hru vyplatí pořídit. Zvláště pokud jste fanda PlayStation a celé ty roky jste smutnili, že si nultý Resident Evil mohou zahrát jenom nintenďáci.

Je to výprava zpátky v čase, která odkazuje na ty nejlepší roky hororové série. Takže se usaďte, chytněte gamepad do rukou, spusťte hru a vychutnejte si, až se ozve „REZIDENT ÝVL ZYROU“ a celá ta paráda (znovu) začne.

Vychází na PC, Xbox One, PlayStation 4, Xbox 360 a PlayStation 3. Recenzovali jsme verzi pro PlayStation 4.

Největší světová herní výstava Gamescom 2019 se koná od 20. do 24. srpna v Kolíně nad Rýnem. Čeká nás opět řada nových oznámení a ukázek z nadcházejících titulů jako jsou Gears 5, Minecraft Dungeons a Zaklínač.

Hodnocení hry

Redakce

80 %

Čtenáři

94 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 44 čtenářů

Nejčtenější

Chernobylite se chce svézt na popularitě seriálu. A asi mu to vyjde

Chernobylite

Havárie v Černobylu skrývala mnohem vážnější tajemství, než je známo. Tedy alespoň v podání připravované hry...

Nepropásněte hru zdarma. Skvělý Mutant Year Zero není ani rok starý

Mutant Year Zero: Road to Eden

Obchod Epic Store rozdává tento týden opět parádní kousky. Kromě povedené tahové strategie Mutant Year Zero je to i...

Pět scén z her, které narazily na australskou cenzuru

South Park: Stick of Truth

O cenzurování videoher v Austrálii toho bylo napsáno již mnohé, málo se už však ví, že se v posledních letech situace...

Jedna z nejočekávanějších her roku Death Stranding je čím dál záhadnější

Death Stranding

Jedna z nejočekávanějších her letošního roku se s každou další ukázkou stává záhadnější a podivnější – v tom nejlepším...

Fanoušci upravili vzhled zaklínače, aby se podobal seriálové adaptaci

Zaklínač 3 – Geralt jako Henry Cavill

Tvůrci chystaného seriálu Zaklínač vycházejí z původních knih Andrzeje Sapkowského, nikoli jeho oblíbené videoherní...

Další z rubriky

RECENZE: F1 2013 jsou parádní formule, ale doplácejí na roční vydávání

F1 2013

Nejenže je to jediná hra s oficiální licenci F1, ale navíc je opravdu dobrá. Jenže když vychází každý rok, je těžké to...

RECENZE: Kniha Zaklínač a jeho svět zaujme především fanoušky hry

Zaklínač a jeho svět

Nakladatelství Crew vydává ve spolupráci se společností Fantom Print knihu, která potěší fanoušky herní série o...

RECENZE: World of Warplanes se snaží navázat na tankový úspěch

World of Warplanes

Podaří se zopakovat zásah do černého i podruhé, kdy tanky z World of Tanks nahrazují letadla? Zatím to není jisté.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz