Čtyři skupiny mužů v černých kuklách se blíži k Britskému velvyslanectví. Jo, je to tak. Velvyslanectví obsadili teroristé a oni mají za úkol to tam pořádně vyčistit a zachránit rukojmí. Je to pro ně každodenní rutina.
Žlutý tým pokládá na dveře výbušninu: "Placing charge..." "Charge ready...", když tu náhle se ve vysílačkách ozývá "Alpha GO!" - akce začíná. Žlutý tým rozráží dveře, proniká dovnitř a jednou ranou posílá k zemi prvního z teroristů... "Contact" "Tango down". Červený tým mezitím vniká dovnitř zadním vchodem, modrý tým leze po žebříku k hornímu patru... Zelený tým střílí do dalšího teroristy a odvádí rukojmí do bezpečí. Celá akce trvala přibližně jednu minutu.
Rainbow Six je, jak řikají i její tvůrci Red Storm, akční strategie. Jedná se o simulaci speciální zásahové jednotky, která byla (bude) vytvořena v roce 1999 a jejíž členové jsou ze všech možných zákoutí světa. První, co na vás po příjemném intru čeká je výběr mezi normální misí nebo tréninkem. Trénink se skláda ze čtyř různých typů - střelnice (tam se naučíte ovládat zbraně), čištění pokojů (zde si vyzkoušíte, jak se střílí do teroristů), zachraňování zajatců a celkový trénink, kde si ověříte, co jste se všechno naučili.
Samozřejmě hlavním bodem hry není trénink, ale skutečné akce. Ovšem, to není jen tak začít akci, že tam prostě jen tak vtrhnete a postřílíte všechno, co se dá. Nejprve musíte vybrat ty členy týmu, kteří se vám budou do akce hodit například kvůli tomu, že mají vysokou agresivitu (tyto a ještě jiné údaje jsou uvedeny pod každým členem organizace Rainbow Six) atd. Oněm vyvoleným rozdělíte zbraně, dále je rozdělíte do týmu a pak musíte celou akci důkladně náplánovat - máte k dispozici plán budovy či nějakého jiného cíle, na kterém vyznačíte kdy a kudy půjde první, druhý, třetí a čtvrtý tým. Navíc jsou k dispozici takzvané speciální akce (oslepení místnosti pomocí flashbagů, odprásknutí dveří atd.), dále je také možné dát příkaz k tomu, aby tým čekal na nějaký signál, než vyrazí (alpha, bravo, charlie, delta, aby jste mohli ovládat časovou stránku akce).
Úplně posledním bodem celé mise je akce, ve které hrajete za jednoho člověka v nějakém týmu (během hry je samozřejmě možno mezi jednotlivými členy speciální jednotky přepínat). Rainbow Six je, jak už jsem dříve napsal, akční strategie a obě dvě části hry jsou dobré. Ve hře máte k dispozici několik různých zbraní včetně M šestnástky, granátů a mé oblíbené věcičky Heartbeat Sensoru, což je pomůcka, která je schopna vám zjistit, zda se za stěnou pohybuje nepřítel. Při akci si pak můžete u samopalu přepínat mezi počtem vystřelených dávek (buď vystřelíte pět ran najednou nebo tři nebo jen jednu, což je zvlášť efektivní), když na akci zvolíte zbraň s tlumičem, je to poznat tak, že teroristé nic neslyší, a proto nezačnou vybíhat z budov, můžete použít i brýle pro noční vidění a samozřejmě je možno také využít dálkový zaměřovač (není nad to, když sejmete protivníka z dálky, s tlumičem, do hlavy :-)). Celá hra je prostě velmi propracovaná: U každého člena protiteroristické organizace je k dispozici jeho složka, ve které najdete kde se dotyčný narodil, či odkud se vzal a tak... prostě super. Hra obsahuje 16 různých misí, ale ty se bohužel dají dohrát během pár hodin, což mě trochu mrzí. Jednotlivé úkoly však nejsou stereotypní - někdy je to zachránění zajatců, jindy zase vystřílení všech teroristů, stáhnutí životně důležitých informací z teroristického počítače tak, aby vás při tom nikdo neviděl, zničení velmi nebezpečných bomb apod. Navíc je před každou misí obsáhlý briefing, který vás vyčerpávajícím způsobem o celé akci informuje. Dalšími squelými drobnůstkami jsou za prvé, že hra má v sobě zabudovaný vlastní grabber (prográmek, který dokáže típat obrázky kdekoliv ve hře, takže když se vám líbí, jak jste teroristu sejmuli, stačí zmačknout F2 a celá scéna se vám uloží ve formátu BMP do adresáře, kde je hra nainstalována) a za druhé, že je také možno vypnout krev, když nechcete, aby se vaše ratolest dívala na ten masakr.
Grafické provedení hry je také dobré, sice nejsou textury tak dokonalé jako například u Quaka 2, ale jsou dobré. Ovšem docela super věc, co se týče grafiky, je animace jednotlivých postav - bezchybná, protože autoři hry neváhali a poprosili o spolupráci opravdovou speciální protiteroristickou organizaci, takže pohyby vašich svěřenců odpovídají skutečným pohybům opravdových profesionálů. Ve hře je také možnost dvou pohledů - buďto "svýma očima", nebo z 3D nadhledu.
A co zvuky? Super. Ve vysílačce každou chvíli slyšíte nějaké to hlášení, jako například "Tango down" (terorista mrtev), "Charge ready" (na dveřích je už umístěna speciální bomba), "Man down" (byl zasežen někdo z naší řady) a samozřejmě jsou tu ještě jiné zvuky - když jste v džungli, slyšíte křik exotických ptáků, když jste u letadla, slyšíte zvuk burácejícího motoru (a ještě, když se k letadlu přibližujete, zvuk se pomalu zesiluje), když jste někde vysoko na střeše, slyšíte šum větru a je tam ještě spousta dalších zvuků, o kterých se nebudu zmiňovat, protože by to zabralo dalších pět stránek.
|
A hudba? Taky perfektní - naprosto dokonale zpestřuje celkovou atmosféru hry - třeba, když někde za zdí projde terorista začne hrát taková ta nejistá hudba, jako u horrorů od mistra napětí. Ale jsou tu i jisté věci, které hru trochu sesunuly z trůnu dolů. Docela nepříjemné je, že naplánujete skvělou akci, která vám pak vybouchne jen kvůli tomu, že se žlutý a červený tým zasekly na schodech či na žebříku a nemůžou se dohodnout jak dál. A to by mělo býti snad fšechno a já můžu jen říci, že pokud máte alespoň trochu rádi rychlé akce, tahle hra vám nesmí utéci.