Čtvrtek 22. října 2020, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. října 2020 Sabina

Purr Pals – kočky by kupovaly whisky

aktualizováno 
Tak nám vydali další hru o chovu – tentokrát koček. Příště bychom se ale možná raději starali o hada.
45

Purr Pals

Platforma: DS
Výrobce: inXile entertainment

  • Mňoukací minihra
  • Her pro milovníky koček moc není
  • Hráčů posedlých kočkami taky ne
  • Minimalistická hratelnost
  • Budget do posledního chlupu

Jde o hru nesporně po všech stránkách bídnou, přihlouplou a navrch od konkurenčních Nintendogs ledabyle obšlehnutou. Nicméně jak při samotném hraní, tak ve vzpomínce dokáže vyloudit úsměv na tváři. A to se úplně o každém titulu říci nedá.

Herní karta

Purr PalsČtenáři Poláčkova románu „Bylo nás pět“ zajisté znají scénu, kdy do obchodu pana Bajzy přivezou bedny s novým zbožím a kluci se těší, až se po odtržení vík objeví navrchu každé hrst reklamních pohádek. Tyto sešitky jsou dnes vyhledávanou starožitnou komoditou, mimo jiné pro svou bizarnost, kdy nad nepřáteli hrdinové vítězí s pomocí Pilnáčkova mýdla, případně cikorky, patentované kávové náhražky. Doba ovšem pokročila a reklamní pohádky už nejsou papírové, nýbrž elektronické. A co hůř: už nejsou zadarmo. Ale kdoví, možná se najde zdatný obchodník, který tomu, kdo svému čtyř-, dvou- nebo beznohému mazlíčkovi zakoupí zásobu granulí, červů, či myší na celý rok, věnuje jako bonus hru Purr Pals, reklamní „bajku“ výrobce krmiv Purina.

Stylusem uchopíte sáček s granulemi a třepete jím nad miskou tak dlouho, dokud úplně všechno nevytřepete.

Purr PalsNuže, vzhůru do hry. Nejdříve ze všeho je třeba vybrat si kočku. Pokud v reálu vlastníte nějaké super-exotické plemeno, asi nebudete spokojeni, ale většině hráčů by čtyřicet, navíc upravovatelných exemplářů mohlo stačit – seznam viz. infobox. Následně jste vrženi i se svou mickou do obydlí, sestávajícího z několika místností a zahrady. Zahrada rovněž vypadá jako místnost a popravdě řečeno, buďme rádi, že je vše snímáno z perspektivy někoho, kdo sedí „na bobku“ u kočky, takže toho ze svého hranatého okolí moc nevidí. Nepomáhá ani, že lze prostředí – samozřejmě za peníze – různě „vyšperkovávat“, což v praxi znamená hlavně měnit textury podlah a stěn. Spíš než o byt je ale třeba se starat o němou tvář. Úkolem je udržovat veškeré ukazatele hladu, touhy po hraní, kartáčování a lásce v zeleném poli a nejlépe srazit „teploměry“ až na nulu. Toho dosáhnete metodami tak minimalistickými, že ubrat ještě chlup, stane se ve srovnání se hrou dloubání v nose vzrušující adventurou.

Purr PalsTak například Láska. Samotný název disciplíny je poněkud zavádějící – nejedná se o žádné připouštění cizích kocourů za chovnými účely, nýbrž si jen otáčíte číču a šťoucháte ji stylusem. No tak dobře, lepší je po ní stylusem přejíždět sem a tam, ale výsledek se nijak zvlášť neliší: nad kočkou se začnou rojit červená srdíčka a to je ono. Kromě srdíček vylétají z jejího kožichu podivné tmavé objekty, jež se mi nepodařilo přesně identifikovat – možná jde o zaschlé bláto, možná blechy, raději nepátrat. Další disciplína Kartáčování se Lásce podobá jako vejce vejci, až na to, že stylusem nyní ovládáte kartáč. Kromě toho tu tentokrát ubíhá čas a ukazatel vpravo měří míru kočičí vykartáčovanosti – zapomeňte na to, že byste to mohli nestihnout, pokud si současně nestříháte nehty.

Rovněž ukájení apetitu malého tygra není nic složitého: stylusem uchopíte sáček s granulemi a třepete jím nad miskou tak dlouho, dokud úplně všechno nevytřepete. Purr PalsVýrobce se asi obával – neprávem – že by prosté vyklopení sáčku do misky mohlo hráče nudit, a obšťastnil nás tudíž touto nepochopitelnou mikrohrou, třebaže jedno krmení rovná se jeden sáček. Imbecilita mikrohry jde tak daleko, že když uprostřed třepání sáčkem na vteřinu odlepíte stylus od displeje, vše se anuluje a musíte třepat znova. Alespoň že zvuk kočičí tlamy chřoupající granule zní docela uvěřitelně, což má ale zase jiný neduh: kočka je totiž nakrmena již v okamžiku, kdy vám hra uzná sáček za vytřepaný, a sledovat následnou dlouhou animaci chřoupající kočky je tím pádem naprostá ztráta času. Tím se ostatně vysvětluje skutečnost, nad níž například nechápavě žasne recenzent konkurenčního serveru IGN, že totiž ukazatel hladu kočce může „růst i BĚHEM jídla“!

Je-li macek v dobré kondici, lze ho přihlásit na výstavu, za úspěch v níž jsou další peníze na nákupy.

Purr PalsPoslední ze čtveřice měřených kočičích potřeb je Hra. Tady je třeba nejprve vyjasnit komplikovanou strukturu titulu, který obsahuje Hru ve dvojím smyslu: jednak si můžete a máte hrát mikrohry se svou kočkou a jednak hrajete jiné mikro- až minihry, které se ale týkají jen vás a zatímco vy si hrajete, kočka vesele strádá. Abyste mohli dovádět se čtvernožcem k JEHO spokojenosti, musíte tedy nejprve zakoupit odpovídající vercajk: myš na klíček, motýla poháněného foukáním do mikrofonu, míč, rybu na provázku a hůlce, stuhu na hůlce nebo malý náklaďáček. Míč pomocí stylusu házíte po místnosti a kočka pro něj, když má chuť, běží. Zcela analogicky to platí o pouštění natahovací myši, houpání rybou na špagátě a šmidlání stuhou na hůlce. Ani za foukáním nadnášeným motýlem se kočka nevrhá s bůhvíjakým nadšením. Lehce se vymyká jen náklaďák, ve kterém se čtvernožec kdykoli ochotně nechá povozit. To se odehrává na horním displeji, zatímco na spodním máte volant, jenž na rozdíl od toho normálního i rozhoduje o jízdě vzad – Purr Palskdyž se ho dotýkáte na spodní straně. Řízení náklaďáčku je jedním slovem úděsné a nemá jiný zpestřující prvek než ten, že při nárazu do zdi kočka zamňouká. Koho by to čirou náhodou nebavilo, může zvolit variantu, že bude kočku náklaďákem nahánět – v tom případě zvíře zamňouká v okamžiku, kdy do něj vrazíte. Chyby kolizního modelu a mizení textur jen doplňují celkově zoufalý dojem. Ať už to ale všechno vypadá jakkoli, zdá se, že se kočka baví a o to jde, ne?

Druhou skupinu implementovaných „her“ tvoří minihry jen pro vás, jimiž tudíž svému svěřenci žádný ukazatel neposunete – nějakou tu kačku ale utržíte. Alley Oop!, neboli házení míče do basketbalového koše, je právě taková nuda, jakou byste čekali. Zajímavější je Copy Cat, hra na procvičení paměti, kdy se za překážkou na různých místech vynořuje kočka a v závislosti na místě svého zjevení ze sebe vydá různě vysoké mňouknutí – tón. Vaším úkolem je ve správném pořadí označovat Purr Palsmísta, kde se kočka v aktuálním kole vynořila, s tím, že dosavadní pořadí je stále stejné, ale navíc pokaždé přibyde jedno další vynoření. Takto vznikající melodie se tím pádem stále prodlužuje a klade na paměť vyšší nároky. Kdo má hudební sluch, je v nesporné výhodě a zdolat deset a více kol pro něj nebude problém. Minihra Cupid spočívá v sestřelování nafukovacích balónků lukem – nic moc, mnohem lépe se ovládá tlačítky než stylusem a hratelnost připomíná jednoúčelové handheldy typu Pepka námořníka, protože pohybujete lukem ze strany na stranu jen po několika použitelných pozicích.

Něco pro rasisty

Koho zajímá konkrétně, s jakými rasami se ve hře pomazlí, je tu abecední seznam anglických názvů – žel, takový odborník na micky, abych názvy překládal, nejsem: Abyssinian, American Curl, American Shorthair, American Wirehair, Belinese, Bengal, Birman, Bombay, British Shorthair, Burmese, Chartreux, Colorpoint Shorthair, Cornish Rex, Cymric, Devon Rex, Egyptian Mau, Exotic Shorthair, Havana Brown, Himalayan, Japanese Bobtail, Jovanese, Korst, Maine Coon, Manx, Norwegian Forest, Ocicat, Oriental, Persian, Ragdoll, Russian Blue, Scottish Fold, Siamese, Siberian, Singapura, Snowshoe, Somali, Sphynx, Tonkinese, Turkish Angore, Turkish Van.

Purr PalsA konečně asi nejzábavnější minihrou celého titulu je kousek s prostým označením Music. Zde jde o klasickou hudební hříčku á la Guitar Hero, kdy na pozadí zní slušně znějící zlidovělá a vážná hudba a vy ťukáním na správná místa ve správném okamžiku ovládáte sborové kočičí mňoukání. K dispozici jsou skladby tří obtížností a bohužel mě ta mňoukací past chytla takovým způsobem, že jsem zmeškal přednášku z existencialistické filosofie. Použité tracky jsou totiž vskutku neslýchané a vymňoukat si Ódu na radost populárního dua Beethoven-Schiller, nebo Zvonkovou árii Královny noci z Mozartova zednářského arcidíla Kouzelná flétna, je něčím, na co hned tak nezapomenete. Pokud tedy máte k tzv. vážné hudbě alespoň trochu pozitivní vztah. Ovšem získat všech 100 bodů v každé skladbě je téměř nemožné: i když jsem používal dva stylusy naráz, ve dvou skladbách mi už navždy zůstane skóre 99 – pak mě definitivně opustila trpělivost. Za peníze, získané tímto dlouhým a marným úsilím, jsem však následně skoupil naráz Purr Palspolovinu dostupných předmětů. Žel, skladeb je málo a oposlouchají se – být jich alespoň třikrát tolik, už by hudební minihra zdařile válcovala vlastní péči o kočku. Přinejmenším jde o poměrně příjemný způsob, jak vydělávat, protože za 90 a více bodů na obtížnost Hard je 5 peněz - to je výrazně víc, než za jakoukoli jinou minihru, což hraní těch zbylých odsunuje do oblasti teorie.

Celá hra tedy spočívá v tom, že udržujete kočce všechny ukazatele potřeb, jež mimochodem rostou i při vypnutém handheldu, co možná nejblíž nule, šmidláním stylusem uklízíte výkaly, vyděláváte peníze minihrami a nakupujete nepotřebné a nezřídka absurdní harampádí: zvířeti můžete nasadit brýle, cylindr, prasečí rypák, no neberte to. Je-li macek v dobré kondici, lze ho přihlásit na výstavu, za úspěch v níž jsou další peníze na nákupy. Symbolický multiplayer umožňuje chlubit se svými Purr Palsvypiplanými kočkami před kamarádem, má-li rovněž vlastní cartridge, a pokoušet se je křížit s těmi jeho. Podle dosud napsaného nejspíš hra vypadá jako vcelku tragický počin, ale v praxi kupodivu spíš vzbuzuje úsměvnou náladu, než že by plnila uživatele odporem. Jako jistá forma oddychové terapie tedy není úplně marná. A kdo má rád kočky a současně mu obsah Purr Pals připadá příliš ubohý, může si koneckonců vždycky připlatit za Ratcheta.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

45 %

Čtenáři

53 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 83 čtenářů

Témata: Teploměr
  • Nejčtenější

Sega rozdává nevydaný prototyp Golden Axe. Jeho autor je vzteky bez sebe

Vydavatelství Sega zveřejní rozpracované, ale nikdy nedokončené pokračování kultovní mlátičky Golden Axe. K dispozici...

Obrovský zájem, vše vyprodáno. K herním novinkám se nedostane každý

Letošní podzim je jedna velká zkouška trpělivosti pro hráče. O nové grafické karty, herní konzole či VR brýle je jedna...

Nechutná operace oka stále děsí. Vývojář vzpomíná na vznik legendární scény

Děsivá scéna ze hry Dead Space 2, ve které si hlavní hrdina musí skrze oční bulvu zastrčit do mozku speciální jehlu,...

RECENZE: Age of Empires III: Definitive Edition je nadčasový, ale ty bugy

Vývojáři už nám naservírovali remastery dvou předchozích dílů, ale bez kompletního setu by to nebylo ono. Zatím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mario Kart Live vás budou bavit. Závody, jak jste je ještě nezažili

Na trh se dostala nová hračka, která je oproti běžné produkci hodně jiná. V Mario Kart Circuit se totiž závodí ve...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

RECENZE: Odboj proti nacistům v Through the Darkest of Times spíše nudí

Poměrně zajímavý koncept života odbojáře v nacistickém Německu v titulu Through the Darkest of Times je provázen dobře...

RECENZE: Remake Destroy All Humans! je stejně tak praštěný jako originál

Patnáct let stará akční adventura Destroy All Humans! se dočkala moderní grafiky, jinak zůstalo vše při starém. Obstojí...

RECENZE: Kniha Zaklínač a jeho svět zaujme především fanoušky hry

Nakladatelství Crew vydává ve spolupráci se společností Fantom Print knihu, která potěší fanoušky herní série o...

RECENZE: Dex ukazuje budoucnost, v níž bez implantátů nemá cenu žít

Česká hra Dex zasazuje tradiční žánr do ne úplně tradičního prostředí. Mladá dívka s modrými vlasy zachraňuje svět před...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Chtěla jsem udělat něco zapovězeného, říká k pornu Tarra White

Má za sebou úspěšnou kariéru ve filmech pro dospělé, její vztahy s rodinou na Moravě však poznamenala. „Příbuzní se...