Prince of Persia: Zapomenuté písky je doplňek filmu. Nic víc
Prince of Persia: Zapomenuté písky
Platforma: PC
Výrobce:
Ubisoft
- příjemně a nekomplikovaně se hraje
- pěkný vizuální styl
- vyvážená kombinace akce a akrobacie
- připomíná roky staré předchůdce
- nezáživný příběh
Jako doplněk k filmu nový Prince of Persia obstojí, i když je to s výhradou vůči horšímu příběhu. Jako samostatná hra ale nemá příliš význam. Do původní trilogie nepasuje, i když se o to snaží a po herní stránce nepřináší nic moc nového.
Prince of Persia
Příběh herních písků času je už nějakou dobu uzavřen. A čerpá z něj film. Autoři ale zjevně nevěděli, jak se do něj znovu dostat. Na časové ose se Zapomenuté písky odehrávají mezi prvním a druhým dílem "pískové" trilogie, což ale neznamená prakticky nic.
Hra působí dojmem, že je do dějové linie zpětně naroubovaná. To je samozřejmě pravda, ale tvůrci se to mohli pokusit lépe maskovat. Nedočkáte se tu sličné Farah, zato potkáte novou postavu: princova bratra, který se vzal kdoví odkud.
Bratr dostal za úkol bránit hrad plný pokladů proti nepřátelům. Situace se nevyvíjela dobře, a tak vyvolal armádu písečných monster. Princ musí pochopitelně celou šlamastyku odčinit.
Zapomenuté písky jsou příběhově nejslabším dílem série Prince of Persia, nepočítáme-li legendární předchůdce z osmdesátých a devadesátých let. Na druhou stranu už neexperimentuje tolik jako předchozí díl, což bude zřejmě většině hráčů vyhovovat. Zároveň to ale znamená, že po herní stránce nepřináší nic významně nového.
Zatímco v předchozím díle jste stáli vždy jen proti jednomu, ale o to těžšímu soupeři, Zapomenuté písky se vrací ke konceptu boje proti poměrně tupé a pomalé přesile.
Hloučky nepřátel většinou přemůžete snadno. Stačí k tomu mačkat útočnou klávesu, občas si kopnout nebo přehodit protivníka přes zábradlí. Když jde do tuhého, měla by situaci vyřešit jedna ze čtyř speciálních schopností, jimž se v průběhu hry přiučíte.
Specialitky nejsou zrovna originální. Jedna spočívá v ohnivé, druhá v ledové síle. Třetí vyvolá větrný vír, který nepřátele nadnese. Když jsou nepřátelé příliš neodbytní, vyplatí se aktivovat jakousi kamennou kůži, která prince na čas obestře.
Na základní úrovni je kouzlení málo účinné. Postupem času jednotlivé schopnosti vylepšíte až do čtvrté úrovně. Pak už je větrný vír skutečně silnou specialitkou, která protivníky nejenom vynese, ale rovnou i zabije.
Čas od času před vás hra postaví protivníka obzvlášť tuhého, takzvaného bosse. Boje s nimi podléhají speciálnímu režimu kamery, s níž se budete místy prát, což už tak obtížnou situaci zrovna neulehčí.
Ty nejlepší souboje s bossy jsou ale stejně ty, kdy vám to hra udělá ještě trochu těžší a zkombinuje je s akrobatickým šplháním po okolí. Kdo nereaguje rychle, je rázem mrtvý. Tedy za předpokladu, že nemá dostatek magické energie, díky níž by posunul čas nazpět. Ano, starý dobrý trik funguje stále.
Přetočení času zároveň do hry přináší příjemný taktický element. Čerpá totiž ze stejné energie jako speciální schopnosti. Když si jimi v průběhu hry vypomáháte příliš, v kritické chvíli nebudete mít zásobu na zopakování nepovedené pasáže. Ale ani to vás nemusí traumatizovat. Posunete se jen na poslední stanoviště, kde se hra uložila, což je s největší pravděpodobností nedaleko od místa skonu. Přehnané opakování pasáží nehrozí.
Mezi souboji se musíte pohybovat směrem k cíli. A jelikož je architektura správně nerealistická a členitá, sestává se tento pohyb především ze šplhání, ručkování, přeskakování, vyskakování a další akrobacie, která je princovi vlastní. Do značné míry ji provádí zautomatizovaně. S ovládáním nebudete mít problém ani při hraní na klávesnici a myši, byť se pro Zapomenuté písky hodí více gamepad, stejně jako pro předchozí díly.
Princ se nedočkal výrazného rozšíření svých akrobatických kousků. Naučil se akorát obzvlášť dlouhý skok, jenž ho katapultuje přes dlouhé propasti, obvykle přímo do skupinky nepřátel.
Jedinou skutečně významnou novinkou v Zapomenutých píscích jsou hrátky s vodou. Takřka na každém kroku narazíte na fontánky cákající ze zdí či vodopády. A nejsou tam jen na okrasu.
Princ umí tekoucí či stříkající vodu zastavit nebo spíše zmrazit. Pak se z ní stane pevný objekt, po němž se dá vylézt či zhoupnout, jako by to byla zeď nebo tyč. Voda však vydrží ve zmrazené podobě jen chvíli, pročež je v daných situacích nutné perfektní načasování.
Graficky připomínají Zapomenuté písky ze všeho nejvíc poslední díl trilogie The Two Thrones z roku 2005. Přestože v aktuálním díle je více detailů a textury mají vyšší rozlišení, hra stejně vypadá poněkud zastarale. Do značné míry to zachraňuje stále povedený pohádkový styl.
Jako jeden z mála titulů se Prince of Persia: Zapomenuté písky dočkal českého dabingu. Je třeba ocenit snahu, jež hru přiblíží širšímu publiku. Na druhou stranu je dabing velmi nepovedený. Hlasy k postavám příliš nesedí a jsou nepřesvědčivé. Ani samotný překlad není nápaditý.
Prince of Persia: Zapomenuté písky nejsou špatnou hrou. Jako doplněk k filmu je vlastně docela milá, jen by potřebovala zajímavější a konzistentnější příběh. Coby samostatná hra je ale navíc. Oproti původní trilogii, která začala vycházet před osmi lety, toho mnoho nepřináší a ve vyprávění je navíc o poznání slabší.
Hodnocení hry
Redakce
Čtenáři
Vaše hodnocení
Doposud hodnotilo 360 čtenářů
Nejlepší Diablo vůbec? První recenze na Diablo 4 nešetří nadšením
Akční hra na hrdiny Diablo 4 se vrací k temným kořenům a alespoň částečně napravuje pošramocenou reputaci kdysi téměř...
Šest nejočekávanějších her, které vycházejí v červnu
V červnu se utkáme se samotným peklem, postavíme si vlastní zábavní park, pokusíme se utéct ze zdánlivě opuštěného...
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
Nejsmutnější herní trailer všech dob byl inspirován skutečným příběhem
Japonská společnost Nintendo láká na svůj aktuální hit The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom nebývale depresivní...
Doom už funguje i v teletextu. Před dvaceti lety by to byla velká věc
Oddaný fanoušek rozběhal klasickou střílečku Doom i skrz zastaralou technologii teletextu. Dokonce ho lze nyní ovládat...
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
Posolte šneka! Fanoušci organizují protesty proti změnám v populární hře
Fanoušci populární vojenské hry War Thunder vstoupili do otevřené války s vývojáři. I když ti z plánovaných změn na...
RECENZE: Tiny Tina’s Wonderlands ukazují špičkové spojení fantasy a sci-fi
Spin-off k sérii Borderlands nepřekvapí herními mechanismy, ale fantasy kabátek mu náramně sluší. A hlavně: je to...
RECENZE: Virtuální realita potřebuje více her, jako je Hubris
Není to každý den, aby pro virtuální realitu vyšla hra srovnatelná s vysokorozpočtovými mainstreamovými hity. Trh je...
RECENZE: Nový díl Syberie je překvapivě možná ten nejlepší vůbec
Po průměrném třetím dílu se série Syberia překvapivě vrací v plné síle. Jde o nejlepší poctu životu a dílu...
RECENZE: V hororu The Mortuary Assistant balzamujete těla v márnici
Směna v pohřebním ústavu se promění v noční můru v originálním hororu s neotřelým systémem strašení. Kromě balzamování...

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...