Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 24. ledna 2022 Milena

Prince of Persia: The Two Thrones PC

  12:05
Zakončení novodobé trilogie o princi z Persie na nás udeřilo tradičně v předvánočním čase a jestli je stejně dobré, případně lepší, než jeho dva předchůdci, o tom bude právě tato recenze.
88

Prince of Persia: The Two Thrones

Platforma: PC
Výrobce: UBI Soft

Herní karta

Prince of Persia: The Two Thrones Stejně jako před rokem v recenzi na Prince of Persia: Warrior Within, i dnes mám náladu začít stejně, tedy o vzniku prince v hlavě Jordana Mechnera, ale nechci se opakovat, takže si to povídání přečtěte tam :-). Důležité je, že celá sága se nám rozrostla na úctyhodných šest dílů, z nichž poslední tři na sebe přímo navazují a navíc ji nejnovější díl s podtitulem The Two Thrones (dříve Kindred Blades) uzavírá. Došly už tvůrcům nápady nebo je princ pořád stejně dobrý a má hráčům co nabídnout? Čtěte dále.

Začnu příběhem, který k podobné hře patří jako utopenci k dobrému pivu. Pokud jste dohráli předchozí díl, pravděpodobně jste na konci svedli boj s Kaileenou a vyrovnali se se svým osudem, takže vládce času Dahaka nechal prince na pokoji. Překvapivě málo hráčů ale ví, že existuje i alternativní konec, ke kterému se šlo dostat nalezením všech tajných life upgradů. Díky tomu dostal princ do rukou speciální Water Sword, se kterým na konci porazil Dahaku a zamiloval se do Kaileeny a právě na tento konec The Two Thrones (dále jen TTT) přímo navazuje.Prince of Persia: The Two Thrones Princ se plaví z Ostrova Času domů do rodného Babylonu s Kaileenou po svém boku a v hlavě si s ní už představuje divoké noční radovánky, ale jeho snění vzápětí přeruší salva ohnivých šípů z místa, které bývalo jeho domovem. Následně je princova kocábka poslána ke dnu ohnivou střelou z katapultu a Kaileena zajata, takže nová zápletka je na světě. Princ stojí na břehu moře, rodné město je ve válce, jeho milovaná je v rukou nepřátel, no prostě den blbec, takže je ideální čas se vžít do jeho kůže a celou situaci vyřešit.

Nebudu tu do detailů rozebírat celou zápletku, to by mě potencionální hráči asi hnali, ale pokud jste hráli oba předchozí díly, hlavně ten první (Sands of Time), pochopíte ji daleko lépe a daleko lépe si ji vychutnáte. Tím ale nechci říct, že se bez znalostí minulých dílů neobejdete, něco je totiž naznačeno v renderovaných animacích i v rozhovorech mezi NPC a spoustu věcí si lze domyslet. Každopádně písky času jsou opět nekontrolovatelně vypuštěny, čímž jsou změněni všichni vaši nepřátelé a dost výrazně to pozmění i prince samotného, ale o tom níže.

Oproti všem minulým dílům citelně ubylo klasických pastí (pily na zdech, velké čepele, ...) a třeba klasické bodáky v zemi, které patří ke každému princovi jako k žádné jiné hře, jsem za celou hru překonával snad pouze dvakrát.

Opět něco nového nebo návrat ke starým kořenům?
Zatímco Sands of Time (SoT) byl krásný pohádkový příběh, Warrior Within (WW) vynikal velice temnou atmosférou a celkovou brutalitou a veškerá pohádková atmosféra byla tatam a jak je na tom TTT?Prince of Persia: The Two Thrones V tomto ohledu je TTT něco jako směska obou předchozích dílů, protože z WW si zachovává sytém soubojů (i když nejsou ani zdaleka tak brutální – usekané hlavy nebo rozseknutá těla ve dví byste tu hledali marně, stejně jako cákance krve, které jsou velice výjimečné) a ze SoT přebírá příjemnou atmosféru a hezké prostředí (takže skoro žádné temné jeskyně nebo něco podobného). Slovem hezký ale nemyslím optimistický, protože na toulkách městem budete míjet desítky mrtvol svých poddaných. Oproti všem minulým dílům citelně ubylo klasických pastí (pily na zdech, velké čepele, ...) a třeba klasické bodáky v zemi, které patří ke každému princovi jako k žádné jiné hře, jsem za celou hru překonával snad pouze dvakrát. Naopak o to častěji budete překonávat různě propasti a skákat na vysoko položených místech. Aby ne, když se většina hry odehrává v exteriérech, tedy na střechách domů Babylonu.

Tak šel čas.

A takhle vypadal princ v dávných dobách. Vlevo je obrázek prvního dílu Prince of Persia (1989), uprostřed pokračování Prince of Persia 2: The Shadows and the Flame (1993) a vpravo nepříliš povedený Prince of Persia 3D (1999).

A jaká změna potkala samotného prince? Zatímco ve dvojce si nasazoval masku Písečného přízraku, zde k němu začalo promlouvat jeho vlastní temné já. Mnohokrát za hru tak uslyšíte hádavý rozhovor dvou protichůdných názorů, plný ran pod pás a sarkastických poznámek. Musím uznat, že tyto rozhovory v princově mysli dávají hře specifickou atmosféru a skvěle se poslouchají. Bohužel stejně jako v předchozích dílech i zde byste v nastavení hry marně hledali volbu na zapnutí titulků, takže pokud není angličtina vaším denním chlebem, hru si moc nevychutnáte a musíte si počkat až na kompletní českou lokalizaci.

Prince of Persia: The Two Thrones Prince of Persia: The Two Thrones Prince of Persia: The Two Thrones

Prince of Persia: The Two ThronesPrincovo temné já se ale neprojevuje pouze několika větami, ale v jeho podobě si i zahrajete! Několikrát za hru se totiž princ v předem daných momentech přemění na nelítostnou vraždící mašinu, která touží po krvi a hravě si poradí s každým nepřítelem. Na rozdíl od Dýky času, kterou si pomáhá princ, se budete v této podobě ohánět ostrým řetězem (který má princ v normální podobě stylově zažraný v ruce až do krve), který poslouží také jako pomůcka k překonávání propastí. Abyste to ale neměli v této podobě tak jednoduché, bude vám neustále ubývat zdraví a jediný možný způsob, jak si ho doplnit je najít nějaký písek, který většinou padá z nepřátel, ale dá se najít také díky rozbíjení nádob a dalších podobných věcí. Tyto změny z jedné podoby princova já do druhé (proto název The Two Thrones – Dva trůny) dodává hře zcela jiný rozměr a jsou zajímavým zpestřením jinak už okoukaných principů.

Prince of Persia: The Two Thrones Co nového v Babylonu?
Design úrovní je na prvotřídní úrovni. Díky tomu, že se většina hry odehrává venku, užijete si spousty lezení po střechách, skákání na balkónky a verandy a šplhání po sloupech. Po občas zmateném designu z WW není ani památky a stejně tak se nebudete muset nikdy vracet stejnou cestou zpět. Prostředí se neustále mění a nikdy nebudete mít pocit, že něco takové jste už procházeli. Sice ubylo pastí a dalších podobných prvků (např. časových spínačů) a některé prvky tu snad nenajdeme vůbec (třeba hrazdové spínače), ale některé nové se zase objevily. Namátkou mě třeba napadají speciální otvory ve zdech (já jim říkám „záseky“), kam lze za běhu zasunout meč, viset tam libovolně dlouho a odtud se někam odrazit nebo speciální plošinky na zdech (tzv. „křiváky“), od kterých se princ odrazí šikmým směrem.

Pokud všechno půjde hladce, zlikvidujete zmetka úžasnými bojovými komby a pokud vás nikdo nespatří, můžete tak zlikvidovat třeba několik nepřátel, aniž byste na sebe upozornili.

Prince of Persia: The Two ThronesPrinc umí také nějaké nové pohyby. Umí se třeba zastavit mezi dvěma úzkými zdmi a šplhat mezi nimi nahoru i dolů a i v bojích využije nějaké nové pohyby a právě s boji je spjata jedna dost důležitá vychytávka, kterou se princ naučil, konkrétně tichá likvidace nepřátel, zde nazvaná „Speed Kill“. Pokud se k nepříteli přiblížíte zezadu, aniž by si vás všimnul, objeví se speciální indikace, že lze Speed Kill uskutečnit. Po stisknutí patřičné klávesy princ zmetka chytne a sérií po sobě jdoucích bodnutích ho usmrtí. Není to ale zas tak lehké, jak to vypadá. Každé bodnutí musíte spustit (tj. kliknout) v konkrétní okamžik, kdy se obraz na zlomek sekundy zastaví a dýka zazáří. Pokud to pokazíte, zmetek prince odhodí a boj pokračuje klasicky s tím, že o vás vědí všichni nepřátelé v dosahu. Pokud ale všechno půjde hladce, zlikvidujete zmetka úžasnými bojovými komby a pokud vás nikdo nespatří, můžete tak zlikvidovat třeba několik nepřátel, aniž byste na sebe upozornili. Speed Kill je také jediná možnost, jak si poradit s většinou bossů.

Prince of Persia: The Two Thrones Prince of Persia: The Two Thrones Prince of Persia: The Two Thrones

Další novinkou jsou závody koňských spřežení, které si užijete dvakrát za hru. V této chvíli pouze ovládáte směr, kterým koně pojednou (nelze třeba zastavit nebo zpomalit) a dýkou odhazujete zmetky, kteří k vám chtějí naskočit. Bohužel cesta je dost úzká, často ani nevidíte, co vás za zatáčkou čeká a sebemenší chybka znamená zničení povozu a vaši smrt. Naštěstí se nejedná o nijak dlouhé závody, ale spíše o malou vložku na rozptýlení, takže se není čeho bát.

Prince of Persia: The Two ThronesZměny v soubojích?
To jsou pořád samé změny, ale umí princ stále stejně dobře bojovat? Naštěstí ano, opět tedy zvládá neskutečné množství úderů, od přehození protivníka až po odražení od zdi s napřáhnutým mečem. Vše se opět odvíjí od toho, jestli na nepřítele útočíte zepředu nebo zezadu, jestli máte dvě zbraně nebo jednu, jestli bojujete s jedním nebo s více nepřáteli a samozřejmě také jaké klávesy mačkáte. V tomto ohledu se nic nezměnilo. Jen mi přišlo, že soubojů celkem ubylo a je tu více skákání, ale to je možná jen můj subjektivní dojem. Také tu na rozdíl od WW nenajdeme žádná rozsekaná těla ani usekané hlavy, což může spoustu hráčů mrzet, ale na druhou stranu se tím TTT dostává opět do atmosféry více podobné optimističtějším SoT. Abych to zkrátil, souboje jsou opět skvělé, pouze nejsou tak brutální. Jestli je to dobře nebo špatně, to už nechám na vás.

Všechno je perfektně promyšleno a přestože k cíli vede vždy pouze jedna cesta a postup vpřed je tedy striktně lineární, ani jednou mi to nepřišlo a celou dobu jsem se skvěle bavil.

Prince of Persia: The Two ThronesBabylon jako živý
Přestože nového prince pohání stále stejný engine (Jade), byl i tentokrát přepracován, vylepšen a doplněn o některé nové technologie. Jestli oba předchozí díly vypadaly skvěle, vypadá tak i TTT, ba dokonce ještě lépe. Ubisoft se rozhodl jít s moderními trendy a po vzoru Valve a jejich Half-Life 2: The Lost Coast využít technologii HDR (High Dynamic Range) pro hrátky se světelnými efekty. Pokud jste byli v šoku po vstupu do katedrály v Lost Coast, budete zde v šoku každou chvíli, protože Ubisoft tuto technologii zvládnul na jedničku a nacpal ji kam jen mohl, včetně samotného prince, jehož levá paže s řetězem a ornamenty přes půl zad nádherně sytě svítí a vytváří parádní realistický dojem.

Samotné prostředí je vymodelováno skvěle a za celou hru jsem se nesetkal s místem, které by bylo nějak odfláknuté nebo nedodělané.Prince of Persia: The Two Thrones Všechno je perfektně promyšleno a přestože k cíli vede vždy pouze jedna cesta a postup vpřed je tedy striktně lineární, ani jednou mi to nepřišlo a celou dobu jsem se skvěle bavil. Přišlo mi také, že citelně ubylo zákysových míst a pokud už jsem se dostal někam, odkud na první pohled nebylo cesty dál, stačilo se pouze rozhlédnout a najít místo, kam skočit.

Vyzdvihnout musím ještě parádní zvukovou stránku hry, v čele s prvotřídním dabingem. Princovo neustálé dohadování se svým temným já se skvěle poslouchá a rozhodně se nejedná o žádný rušivý element, jak jsem se zpočátku obával. Zvláštní atmosféru doplňuje ještě hlas Kaileeny, která jakoby celý příběh vypráví od začátku do konce a tím vám odhaluje další a další střípky příběhu. Škoda jen té absence titulků. Sem tam také shlédnete nějakou tu renderovanou animaci, jejichž kvalita je na té nejvyšší úrovni a nezadá si ani s těmi od Blizzardu.

Slovo závěrem
Nový princ se opět povedl a přestože už se to může někomu zdát jako nastavovaná kaše, je to stále skvělá zábava.

Klady a zápory

Plus Skvělá grafika, profesionální namluvení
Plus Přeměny na princovo temné já
Plus Design prostředí; Speed Kill

Mínus Občas kamera
Mínus Docela krátké
Mínus Absence titulků

Není sice bez chyb, takže opět sem tam zazlobí kamera, díky které buď nevidíte skoro nic nebo skočíte úplně jinam, než jste chtěli, ale tyto momenty naštěstí nejsou zas tak časté. Někomu může i vadit systém ukládání (uložit se dá hra pouze na předem daných místech) a někomu zase až moc velká linearita nebo ne příliš dlouhá herní doba, ale pokud tohle překousnete, uvidíte, že si hru zamilujete. U závěrečného hodnocení jsem docela váhal. WW si v mé recenzi před rokem vysloužil krásných 89% a přestože se mi TTT líbilo víc, rozhodl jsem se mu dát o symbolické procento méně. Vlastně ani nevím proč, snad díky malým změnám oproti minulým dílům. Každopádně TTT je opět nadprůměrná hra a jako taková si zasluhuje i nadprůměrné hodnocení.

Verdikt: Pokud se vám líbily oba předchozí díly, bude se vám líbit i tento, za to vám ručím. Nový princ s sebou, kromě stále prvotřídní hratelnosti, přináší zakončení celého příběhu a také několik nových prvků v hratelnosti. Vyniká ale také skvělou grafikou, namluvením a mistrovským designem levelů. V kategorii 3rd person akce roku opět jasný kandidát na vítěze.

Autor:

CES 2022 - největší veletrh spotřební elektroniky

Veletrh CES je největší událost v oblasti spotřební elektroniky a IT každoročně pořádaný v lednu v Las Vegas.

Další témata: Koronavirus  Omikron  Sonda Parker Solar Probe Dalekohled Jamese Webba 

Hodnocení hry

Redakce

88 %

Čtenáři

94 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 714 čtenářů

  • Nejčtenější

Největší obchod v herní historii, Microsoft kupuje Activision za 1,5 bilionu

Společnost Microsoft kupuje za téměř 70 miliard dolarů (zhruba 1,5 bilionu korun) gigantické vydavatelství Activision...

Co to teď všichni najednou hrají? Hra s písmeny vzala internet útokem

Jednoduchá hra s hledáním slov je najednou velký hit internetu. Jmenuje se Wordle a zafungovala zejména na sociálních...

Největší obchod v herní historii mění všechno. Co to znamená pro hráče

Akvizice, v rámci níž Microsoft koupí za jeden a půl bilionu korun vydavatelství Activision Blizzard, změní herní...

S Blizzardem padá i World of Warcraft. Co se se slavnou hrou děje?

World of Warcraft je hegemonem žánru MMORPG her. V posledních letech se od něj ovšem odvrací hráči. Proč tomu tak je?...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Od Battlefieldu se odvrací už i výrobci cheatů, hra je prý rozbitá a umírá

Poslední díl oblíbené série Battlefield v recenzích propadl a ve velkém ztrácí svou hráčskou základnu. Od nepovedené...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

RECENZE Back 4 Blood: Likvidování nemrtvých nebylo už dlouho tak zábavné

Duchovní nástupce Left 4 Dead na sebe nechal čekat dlouho, ovšem trpělivost se vyplatila. Je to parádní zombie masakr,...

RECENZE: Half-Life: Alyx posouvá žánr akčních her na novou úroveň

Fanoušci herní série Half-Life se po dlouhých letech čekání dočkali dalšího titulu. Stejně jako druhý díl bořil...

RECENZE: Zaklínačský animák působí spíš jako „neznačkové“ fantasy

Nový animovaný film se zaklínačskou tématikou je dalším přírůstkem do kolekce nabídky původní tvorby Netflixu. Ačkoli...

RECENZE: Remake Destroy All Humans! je stejně tak praštěný jako originál

Patnáct let stará akční adventura Destroy All Humans! se dočkala moderní grafiky, jinak zůstalo vše při starém. Obstojí...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Sineád O’Connorová šla na pohřeb syna v teplákovce, do rakve dala cigarety

Sedmnáctiletý syn Sineád O’Connorové (55) spáchal začátkem ledna sebevraždu. Zpěvačka skončila následně v péči...

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...

Prázdná letadla nad Evropou. Proč létají, i když na tom všichni tratí?

Tisíce poloprázdných nebo úplně prázdných letadel přeletěly v uplynulých měsících nad Evropou a svým způsobem zcela...