Praha v nejočekávanější střílečce roku Call of Duty: Modern Warfare 3

aktualizováno 
Střílečka filmových rozměrů Modern Warfare 3 se může pochlubit dynamickou kampaní, vynikající hrou pro více hráčů i kvalitním technickým zpracováním. Nezbývá než nažhavit zbraně a vyrazit do bojů po celém světě.
90

Call of Duty: Modern Warfare 3

Platforma: Xbox360
Výrobce: Activision

  • Vynikající multiplayer
  • Zajímavé lokace
  • Dabing
  • Krátká kampaň
  • Trošku zmatený příběh

Vynikající střílečka se skvělou hrou pro více hráčů a malinko nedopilovanou kampaní. Přesto špička ve svém žánru.

Herní karta

Call of Duty: Modern Warfare 3

Modern Warfare 3 nezklame ty, kteří vyžadují příběhový mód, ale nadšení budou i příznivci hraní ve více lidech. Hra nabídne každému něco, a byť je tu pár drobných chyb, výraznější zaškobrtnutí byste hledali stěží.

Fotogalerie

Pravda, příběh u kampaně není vždy tak chytlavý, jak bychom si přáli, ale nejsou to žádné velké scenáristické kiksy. Opět procestujete celý svět. Herní lokality jsou dostatečně odlišné a zajímavé, aby vás to nepřestalo bavit. Našince potěší, že se vedle Paříže, Berlína, Londýna nebo New Yorku podívá i do Prahy.

Pokud jde o výlet do naší malé zemičky, je to povedená mise! Rozhodně nedopadla, jak je zvykem, kdy se rozhlédnete po úrovni a zaprvé nepoznáte, že jde o Českou republiku, a zadruhé začnete mít pocit, že jste asi zapomněli svůj rodný jazyk, protože nemůžete rozluštit texty v okolí.

Nejsou pro vás přichystány jen anonymní uličky, které mohou být pražské, ale stejně tak je najdete v Dolní Lhotě. Ocitnete se na několika místech, které jasně říkají: "Jsi v Praze, frajere." I ti, kteří do hlavního města vyrazí jednou za pět let do ZOO, jistě poznají Staroměstské náměstí či Karlův most.

Kampaň je plná postav. Některé už znáte, pokud jste hráli předchozí hry, některé jsou nové. Jsou tu ale chvilky, kdy je scénář malinko matoucí. Děj chce být spletitý a někdy to už lehce přehání, ale rozhodně ne natolik, aby vás to odradilo od hraní.

Call of Duty: Modern Warfare 3

Nepřátel, které vám pošle hra do cesty, je hodně. Sází se na tu kvantitu, ale nezapomíná se úplně ani na kvalitu. Protivníci nejsou žádní géniové, kteří vám vyrazí dech skvělou taktikou, ale občas umí překvapit.

Obecně se dá říci, že "rozum" jak vašich spojenců, tak nepřátel je na příjemné úrovni a oproti Modern Warfare 2 došlo k mírnějšímu posunu. Například ti, kteří kopou za vaši stranu, jsou dost nápomocní a snaží se přizpůsobovat tomu, co děláte vy. Ale ne pokaždé. Občas nejsou tak aktivní, jak by mohli být, anebo se cpou tam, kam nemají. Pár takových uklouznutí tu je, ale obvykle je na spolubojovníky spoleh a ulehčí vám situaci.

Ovládání je velice přívětivé a reaguje precizně. Zaměřování je vyladěné, takže nemusíte vyvrátit analogovou páčku, abyste zacílili, ale současně do ní nestačí jen ťuknout, aby se úhel pohledu změnil o 180 stupňů.

Call of Duty: Modern Warfare 3

Jednotlivé úrovně se nesou samozřejmě opět ve filmovém duchu. Chtějí být co nejvíce strhující a pravda, daří se jim to, přestože po chvíli ani všechno to pozlátko a dynamika nezakryjí, že se jen přesunujete ze startu do cíle a v jednom kuse pálíte.

Hlavně ve druhé polovině hry se vše zvrhne v naprosté šílenství a do cesty se vám žene velké množství vojáků. Tam už není místo na nějaké přemýšlení nad dalším postupem, ale jde hlavně o neutuchající kosení kulkami.

Jak je zvykem, několikrát se i proletíte nebo projedete, ale takových momentů tu není vysloveně příliš, obvykle se budete muset přesouvat po svých.

Call of Duty: Modern Warfare 3

Příběhovým režimem se prostřílíte celkem rychle. Ale hra pro více hráčů, to už je jiná káva. U té se dají strávit desítky i stovky hodin. V nabídce je šestnáct propracovaných map, které poskytují dostatek prostoru pro multiplayerové šílenství.

Takzvaný Killstreak systém, v němž jste byli odměňování za zabíjení nepřátel, tentokráte nese jméno Point Streak. Už nejste bodováni jen za zabíjení, ale i za jiné činnosti, které během hraní vykonáváte.

Odměny, které získáte, jsou rozděleny do několika kategorií, kdy každá je určena pro člověka s jiným stylem boje. Konkrétně jde o tři kategorie, a to Assault, Specialist a Support s různými odměnami.

Call of Duty: Modern Warfare 3

Člověk si tak volí podle toho, co preferuje. Jednotlivé odměny pro Assault, Specialist i Support jsou dostatečně odlišné, aby stálo za to rozmyslet se, která je pro vás nejvhodnější.

Nabídnuty jsou vám například naváděné rakety, kulometné věže, odhalení pozic nepřátel na mapě, ochranné vesty a spousta dalšího. Přístupné jsou i různé bonusové záležitosti. Odměňování je mile komplexní, s bonusy se dá pracovat a mají výrazný vliv na úspěch.

Nové zbraně se zpřístupňují poté, co se zvýší úroveň vašeho vojáka. Ovšem tentokrát se zlepšuje i hráčova zbraň a uvolňují se různá vylepšení pro rychlopalné miláčky, která mohou výrazně ovlivnit její schopnosti a ulehčit hraní.

Call of Duty: Modern Warfare 3

Některá vylepšení z předchozího dílu, která nabízela až příliš výhod, byla upravena, nebo zmizela úplně. Samozřejmě nejsou všechna dokonale vyvážena, ale zlepšení je tu cítit.

Hra pro více hráčů je tím pádem rozmanitější a propracovanější. Dokonce přibyly k původním módům dva nové. Prvním je Team Defender, kde je nezbytné pohlídat si svého vlajkonoše, protože tým, který má vlajku, je odměněn za zabití dvojitým počtem bodů. Druhým pak je Kill Confirmed, kde nestačí nepřátelského vojáka jen odpravit, ale také je potřeba sebrat jeho "psí známky" a tím potvrdit, že je mrtvý.

Z předchozího dílu se vrátil režim Spec Ops, takže budou uspokojeni i fanoušci rozličných misí. Dokonce jsou tu přítomny zbraně, které jsou dostupné pouze ve Spec Ops módu. Není od věci výzvy zkusit, v drtivé většině jsou zábavné.

Call of Duty: Modern Warfare 3

Najdete tu i Survivor Ops mód, v němž likvidujete vlny protivníků. Snažíte se co nejdéle přežít s tím, že nepřátelé se neobjevují náhodně, ale na místech, která jsou pro ně takticky výhodná s ohledem na pozici hráče.

Součástí je i možnost "soukromých" zápasů s tím, že si můžete vybrat z předdefinovaných módů se specifickými podmínkami, případně si je určit sami a nebýt ničím omezováni.

A pokud jste posedlí svými úspěchy, tak je tu Call of Duty: Elite, což je služba, která vám ukáže všemožné podrobnosti o vašem počínání, statistiky a podobně. Základní verze Call of Duty: Elite je zdarma. Pokud ale zaplatíte necelých 50 dolarů za rok, můžete navíc stahovat různé přídavky, bojovat o rozličné ceny apod.

Už se poprali?

Práce na Modern Warfare 3 byly oficiálně potvrzeny ve třetím čtvrtletí minulého roku a zdálo se, že vše půjde hladce. Ale nešlo. Spoluzakladatelé vývojářského studia Infinity Ward, Vince Zampella a Jason West, byli propuštěni vydavatelskou společností Activision, a museli tak studio opustit.

S nimi ovšem dobrovolně odešlo 46 dalších zaměstnanců, a tak Activision vytvořil nové studio Sledgehammer Games a požádal o pomoc Raven Software. Spolupráce se vydařila a hra dopadla dobře. Ale problémy tím neskončily.

Důvodem, proč Zampella a West nejsou zrovna zadobře s Activision, byly samozřejmě peníze. Pánové tvrdí, že za Modern Warfare 2 nedostali zaplaceno to, na co měli právo, a vyřešili to tak, že si sjednali schůzku s Electronic Arts, což vedlo k jejich vyhazovu.

Současně je podáno několik žalob (West/Zampella vs Activision, Activision vs EA/West/Zampella, 38 zaměstnanců Infinity Ward vs Activision apod.). Call od Duty je až moc výdělečná značka na to, aby celá kauza proběhla v klidu.

Je to jen taková třešinka na multiplayerovém dortu, která není nepostradatelná, ale jestliže rádi studujete své statistiky, potěší. I bezplatná verze je slušná.

Když přijde řeč na zvukovou či obrazovou stránku, i v tomto případě vládne z naší strany spokojenost. Mezi dabéry najdeme velmi zvučná jména, jako je Kevin McKidd (Řím, Percy Jackson: Zloděj blesku), Timothy Olyphant (Smrtonosná past 4.0, Hitman), Tobey Maguire (trilogie Spider-Man, Country Strong) a několik dalších.

Pro hru byl využit engine MW3, respektive upravená verze enginu IW 4.0, na kterém běžel předchozí díl. A byť k dokonalosti občas něco chybí, na dění se kouká dobře a prostředí i animace postav jsou precizní, takže stížnosti nejsou na místě.

Call of Duty: Modern Warfare 3

Nakonec se nám tedy do rukou dostává v několika ohledech vypilovanější pokračování velmi dobrého druhého dílu. Primárně je hra cílena na hru pro více hráčů. Kampaň je krátká, ale zato pěkně intenzivní. Přesto jde jen o jakýsi předkrm k multiplayeru. Ale chutný.

Třetí díl  patří k tomu nejlepšímu, co žánr stříleček z pohledu první osoby nabízí. Můžeme si stěžovat na krátkou a "nalajnovanou" kampaň, ale hra více hráčů je vynikající a dá zapomenout na pár nešvarů příběhového módu.

Na příští týden připravujeme i samostatnou recenzi PC multiplayeru.

Autor:

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 patří mezi nejočekávanější hry současnosti. Kutí ho tvůrci Zaklínače a opět půjde o hru na hrdiny v otevřeném světě. Ukázka za zavřenými dveřmi na E3 2018 nás nadchla, letošní pak potvrdila, že je zaděláno na hit. Rozruch vzbudil také herec Keanu Reeves, jenž na tiskovce Microsotu odhalil datum vydání. Pro největší fandy je pak určena sběratelská edice za několik tisíc. Hra bude opatřena českými titulky.

Hodnocení hry

Redakce

90 %

Čtenáři

71 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 3024 čtenářů

Nejčtenější

Pět her, o kterých jsme si v mládí mysleli, že jsou skvělé. Jenže nejsou

The Lion King (1994)

Určitě to znáte. Vzpomínáte na něco s láskou, považujete to za úžasné, skvělé, téměř božské, jenže když se k tomu po...

Drobný vtip o čínském prezidentovi přišel tchajwanské vývojáře hodně draho

Devotion

Kvůli přirovnání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga k medvídku Púovi museli nezávislí vývojáři z tchajwanského studia...

007 v sukni? Jak dopadá výměna hrdiny v populárních herních sériích

Uncharted: The Lost Legacy

Nástupkyně agenta s povolením zabíjet vzbudila mezi filmovými fanoušky mírně řečeno rozporuplné reakce. Po výměně...

VIDEO: Seriálový Zaklínač od Netflixu má konečně trailer. A lidem se líbí

Seriál The Witcher od Netflixu

První trailer k seriálové adaptaci slavného Zaklínače je tady a sklízí potlesk ze všech stran. Co na něj říkáte?

Podívejte se, jak bude vypadat Geraltův kůň v chystaném seriálu Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Producentka Lauren S. Hissrichová zveřejnila další fotku z chystaného seriálu Zaklínač. Tentokrát je na ní Geraltův kůň...

Další z rubriky

RECENZE: Legenda z roku 1984 nepokračuje. Moderní Karateka je odpad

Karateka

Původní Karateku naprogramoval v roce 1984 student univerzity Yale Jordan Mechner, který později přivedl na svět herní...

RECENZE: War Thunder je snem všech milovníků vzdušných bitev

War Thunder

War Thunder uspokojí více i méně náročné piloty. A nadchne technickým provedením.

RECENZE: World of Warplanes se snaží navázat na tankový úspěch

World of Warplanes

Podaří se zopakovat zásah do černého i podruhé, kdy tanky z World of Tanks nahrazují letadla? Zatím to není jisté.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz