Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. září 2021 Oleg

Peter Jackson’s King Kong – next-gen opičák

  12:00
King Kongovi se nevyhnula žádná současná herní platforma, a tak si nyní můžeme dobrodružství točící se okolo jedné přerostlé gorily užít i na Xboxu 360.

Peter Jackson’s King Kong Jen málokterý film rozdělil diváky na tak bouřlivě nesmiřitelné tábory jako King Kong od Petera Jacksona. Jedni tento remake klasického příběhu o obřím opičákovi z roku 1933 prohlašovali za nejlepší podívanou loňského roku a druzí ho hanili a označovali za naprosto bezmyšlenkovitou popcornovou podívanou. Abych přiznal barvu, tak ani já jsem z tohoto rozpačitého filmu nebyl bůhví jak nadšen. Ale rozhodně tu nejsem proto, abych si hrál na filmového kritika. Dnes se totiž podíváme, jak dopadla herní verze nezapomenutelného příběhu o sympatickém opičákovi na nejvýkonnější konzoli současnosti – Xbox 360.

Příběh je až na pár menších odchylek totožný s filmovou předlohou. Největší (a z herních důvodů pochopitelný) rozdíl mezi filmem a hrou je vynechání vcelku nudného úvodu z New Yorku třicátých let, ve kterém se pan režisér zabýval finančními rozdíly mezi sociálními vrstvami a chudobou celkově. I když taková stealth minihra, kde byste v roli Ann Darrow museli ukrást nepozorovaně jablko, by také nebyla k zahození. Nad tvorbou hry dohlížel dokonce Peter Jackson osobně, ale největší břemeno přenechal Peter Jackson’s King Kong Michelu Ancelovi, který se stal v poslední době nefalšovanou herní celebritou. Jeho talent je nezpochybnitelný, o čemž jste se mohli přesvědčit již v geniálním Beyond Good & Evil či sérii Rayman.

Mnohačlenné podpory lodní posádky se sice nedočkáte, ale samotou po většinu hry rozhodně trpět nebudete.

Jak se tedy King Kong 360 hraje? Jistě jste již někdy slyšeli reklamní slogan „dva v jednom“. Ten skvěle vystihuje i náplň King Konga 360, ale pěkně hezky po pořádku. Největší část hry projdete v kůži Jacka Driscolla, kterého ve filmu ztvárnil Adrien „nestřílejte, já nejsem skopčák“ Brody. V jeho případě budete sledovat veškeré dění z pohledu první osoby. Bohužel Jack nedisponuje bůhvíjak úžasnými schopnostmi, a tak se budete muset spokojit s úderem pěstí, používáním oštěpů a ostrých kostí prapůvodních obyvatel či využitím střelné zbraně klasickým způsobem. Když vám dojdou náboje, můžete mlátit nepřátele i pažbou zbraně, ale tato schopnost se dá využít pouze jako obranná. Že je ve hře nedostatek munice, považuji Peter Jackson’s King Kong za skvělý prvek, zdůrazňující pocit beznaděje a odříznutí od civilizace na nehostinném Ostrově Lebek. Bohužel jedinými bodnými/vrhacími zbraněmi ve hře je zmiňované kopí a kost od uhynulého dinosaura. Kopí se sice dá zapálit (k tomuto prvku se ještě dostaneme později) či zlomit, ale společně s kostmi je jedinou využitelnou zbraní ve hře (nepočítáme-li střelné). Abych nekřivdil, tak můžete k úderům použít i rumpál, který slouží k zastrčení do mechanismu, otevírajícího dveře. Jediní, nepříliš přátelští obyvatelé Ostrova Lebek rodu Homo Sapiens se pravděpodobně rádi zavírají před dinosaury a obrovskými opicemi, s čímž se nedá jinak než souhlasit. Budete-li však již po třicáté otáčet stejným zařízením stále dokola, tak rozhodně nadšeni nebudete.

Jestli jste filmového King Konga viděli, tak jistě víte, že Jack neodcestoval na Ostrov Lebek sám. Mnohačlenné podpory lodní posádky se sice nedočkáte, ale samotou po většinu hry rozhodně trpět nebudete. Kromě Ann, se kterou si několikrát prohodíte roli zachránce, vám na cestě ze smrtícího ostrova pomůže charismatický Hayes, mladičký Jimmy a nějakou tou vtipnou průpovídkou Peter Jackson’s King Kong vás jistě rozveselí i režisér Carl. Všechny postavy jsou namluveny herci z filmu a obzvláště dabing Jacka Blacka je nad míru povedený. S podobou herců je to již o něco horší. Jisté podobné rysy by se určitě našly, ale o foto-realistickém převedení živých předloh do virtuální verze se zcela jistě hovořit nedá.

Peter Jackson mě v kině zklamal, ale Michel Ancel naštěstí ne.

FPS část hry je tedy kombinací týmové souhry, bojů s nepřáteli a řešení jednoduchých hlavolamů. Ty jsou opravdu jednoduché a jejich vyřešení vám obvykle nezabere více jak pár sekund. Většina z nich spočívá v zapálení ostnatých keřů a následného postupu. Oheň jako takový totiž hraje ve hře více než důležitou roli. S jeho ppomocí vyřešíte řadu klíčových herních scén. Některé hádanky jsou však daleko nápaditější. Nemůžete se dostat skrz skupinku masožravých brouků? Co takhle nabodnout na kopí opodál vrtícího se červa, hodit jim ho a odpoutat jejich pozornost? Akční prvky hry jsou však znatelné na každém kroku, a tak Peter Jackson’s King Kong stejně strávíte většinu času likvidováním dinosaurů. Ti jsou ztvárněni velice působivě, byť se od původních obyvatel matičky Země vždy nepatrně liší (viz. rámeček). Souboje s nimi jsou velice napínavé a ne vždy z nich vyjdete vítězně. Naštěstí se hra ukládá po neviditelných checkpointech, takže vás žádné dlouhé vracení k místu úmrtí nečeká.

King Kong 360 se pyšní absencí jakýchkoliv indikátorů zdraví či munice a HUDu jako takového. Zjistit stav zásobníků ve vaší zbrani však nikdy není problém, protože Jack vždy sám zahlásí jejich dostatek či nedostatek. Se zdravím je to trošičku komplikovanější. Jakmile se budete blížit smrti, tak obraz zrudne a spustí se chorálová hudba (která mi po chvíli pěkně lezla na nervy). K uzdravení však stačí odběhnout kamkoliv do bezpečí a mimo dosah drápů krve chtivých ještěrů a zdraví se vám po chvíli postupně zregeneruje. Kdyby vám náhodou HUD přeci jenom chyběl, tak není problém ho v menu zapnout. Přijdete tak ale o pořádný kus atmosféry, takže si to pořádně rozmyslete!

Peter Jackson’s King Kong Design Jackových úrovní je vizuálně velmi působivý. Podíváte se do polorozpadlých chrámů, Kongovy jeskyně, hustých bažin i do krásně zpracovaných pralesů. Graficky je hra povedená, verze pro X360 obsahuje detailnější textury, více odlesků, působivější světelné efekty, ale celkově se o plnohodnotném next-gen titulu hovořit nedá. Máte-li televizi s podporou vysokého rozlišení, tak budete samozřejmě spokojeni, protože King Kong 360 podporuje jak 480p a720p tak i 1080i.Co se ale týče designu úrovní, tak již tak nadšení nebudete. Hra je lineární, jak je to jen možné a jakékoliv vybočení mimo trasu není možné, což dokonale odstraňuje pocit obrovské džungle. Navíc je vše zabaleno do formy „všude skály či keře, ze kterých na vás vylétávají masožravé mouchy, abyste nemohli prolézt“. Jedním slovem: koridory.

Nelicencovaní dinosauři?

Ostrov Lebek obývá kromě nepřátelských domorodců řada kreatur z Jurské éry. Jackson se však pravděpodobně chtěl vyhnout remcání odborné veřejnosti, týkající se vzhledu ještěrů. Jen tak mezi námi, nikdo nikdy žádného dinosaura neviděl, ale po prvním Jurském Parku si všichni hrají na dinosauří experty, takže tak trochu Jacksona chápu. Místo T-Rexe se tak dočkáte V-Rexe, Velociraptorům se zde říká Venatosauři a kombinaci pseudo-Pterodaktyla s netopýrem jednoduše netopýr. Nejmenšího ústupku se dočkal Apatosaurus, kterého ve hře nazývají Brontosaurus, jak ho dlouhá léta mylně nazývali i přední odborníci.

Peter Jackson’s King Kong Jack však není jedinou hratelnou postavou ve hře. Tou druhou není nikdo jiný než ON! V roli osmimetrového King Konga snímá dění kamera z pohledu třetí osoby. Detailně propracovaného lidoopa (a na X360 obzvláště) si tak můžete prohlédnout hezky ze všech stran a obdivovat jeho hustou srst. Z herní stránky je hraní za King Konga daleko lehčí než za Jacka Driscolla a z mého pohledu daleko zábavnější. Nejvíce připomíná stařičkou dinosauří bojovku Warpath: Jurassic Park pro PSone. King Kong totiž bohužel disponuje pouze dvěma druhy útoku. Souboje však nestačí spadnout do nudného stereotypu i díky tomu, že za King Konga budete hrát daleko méně, než za Jacka a v první polovině hry se v jeho kůži octnete pouze dvakrát. Bitky s dinosaury jsou svižné a rozlomení V-Rexovy tlamy po filmovém vzoru nemá chybu, zvláště je-li třetí v pořadí. Obří ještěry můžete dokonce zvedat a zahazovat. Zlomení V-Rexovy páteře se též toleruje:-). S King Kongem si však kromě mlácení užijete i běhání po obřích skalách (tak trochu ve stylu Prince of Persia) a kooperování
Klady a zápory

Plus Působivá atmosféra
Plus Dvě hry v jedné
Plus Spousta pěkně animovaných dinosaurů
Plus Alternativní konec

Mínus Příšerně lineární
Mínus Málo hraní za King Konga
Mínus Hra není příliš dlouhá

s mrňavou Ann.

Jako komplet působí King Kong 360 tedy vcelku povedeně. Jedná se určitě o jednu z nejlepších filmových licencí a je jen škoda, že se životnost pohybuje okolo slabých osmi hodin. Peter Jackson mě v kině zklamal, ale Michel Ancel naštěstí ne.

P.S. King Kong 360 obsahuje i alternativní konec, ve kterém se proletíte v dvojplošníku a velká opice možná nezemře. K jeho získání však musíte získat plných 250 000 bodů. Přeji pevné nervy.

Peter Jackson’s King Kong
Výrobce/Vydavatel Ubisoft/Ubisoft
Platforma Xbox 360
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 128 kB
Verdikt: Opičákova dobrodružství se povedla i pro Xbox 360. Jedná se o jednu z nejlepších filmových licencí v nejlepší technické podobě.
Hodnocení: 80% (info)

  • Nejčtenější

Vývojář originálním způsobem urazil fanouška, stálo ho to ale místo

Mezi vývojáři válečné akční hry World of Warships a jejich fanoušky to v posledních měsících doslova vře. Po...

Nejslavnější cheat historie oslavil 35 let. A ne, není to IDDQD

Už je to dlouhých 35 let od té doby, co si mohli hráči počítačových her poprvé vyzkoušet, co se stane, když na svých...

Světové televize opakovaně vydávají videohry za exkluzivní záběry z bojišť

Indická televize Republic použila realisticky vypadající záběry z české vojenské simulace Arma 3 v reportáži o údajné...

KVÍZ: Jak moc se vyznáte ve hrách z druhé světové války?

Druhá světová válka je z herního hlediska vděčným tématem, jen málokterý titul si ovšem zaslouží, aby se na něj...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Už bylo dost GTA 5, je na čase se posunout

Minulý týden jsme mezi ukázkami na chystané tituly pro PlayStation 5 viděli také hodně starého známého: Grand Theft...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

RECENZE: Half-Life: Alyx posouvá žánr akčních her na novou úroveň

Fanoušci herní série Half-Life se po dlouhých letech čekání dočkali dalšího titulu. Stejně jako druhý díl bořil...

RECENZE: Crash Bandicoot 4 žádné revoluční změny nepřináší. Naštěstí

Konečně jsme se dočkali vymodleného čtvrtého dílu Crashe a byť to zní jako klišé, trpělivost se vyplatila. Je to pocta...

RECENZE: Zaklínačský animák působí spíš jako „neznačkové“ fantasy

Nový animovaný film se zaklínačskou tématikou je dalším přírůstkem do kolekce nabídky původní tvorby Netflixu. Ačkoli...

RECENZE: Odboj proti nacistům v Through the Darkest of Times spíše nudí

Poměrně zajímavý koncept života odbojáře v nacistickém Německu v titulu Through the Darkest of Times je provázen dobře...

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...