Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. února 2023 Blažej

Peter Jackson’s King Kong – next-gen opičák

  12:00
King Kongovi se nevyhnula žádná současná herní platforma, a tak si nyní můžeme dobrodružství točící se okolo jedné přerostlé gorily užít i na Xboxu 360.

Peter Jackson’s King Kong Jen málokterý film rozdělil diváky na tak bouřlivě nesmiřitelné tábory jako King Kong od Petera Jacksona. Jedni tento remake klasického příběhu o obřím opičákovi z roku 1933 prohlašovali za nejlepší podívanou loňského roku a druzí ho hanili a označovali za naprosto bezmyšlenkovitou popcornovou podívanou. Abych přiznal barvu, tak ani já jsem z tohoto rozpačitého filmu nebyl bůhví jak nadšen. Ale rozhodně tu nejsem proto, abych si hrál na filmového kritika. Dnes se totiž podíváme, jak dopadla herní verze nezapomenutelného příběhu o sympatickém opičákovi na nejvýkonnější konzoli současnosti – Xbox 360.

Příběh je až na pár menších odchylek totožný s filmovou předlohou. Největší (a z herních důvodů pochopitelný) rozdíl mezi filmem a hrou je vynechání vcelku nudného úvodu z New Yorku třicátých let, ve kterém se pan režisér zabýval finančními rozdíly mezi sociálními vrstvami a chudobou celkově. I když taková stealth minihra, kde byste v roli Ann Darrow museli ukrást nepozorovaně jablko, by také nebyla k zahození. Nad tvorbou hry dohlížel dokonce Peter Jackson osobně, ale největší břemeno přenechal Peter Jackson’s King Kong Michelu Ancelovi, který se stal v poslední době nefalšovanou herní celebritou. Jeho talent je nezpochybnitelný, o čemž jste se mohli přesvědčit již v geniálním Beyond Good & Evil či sérii Rayman.

Mnohačlenné podpory lodní posádky se sice nedočkáte, ale samotou po většinu hry rozhodně trpět nebudete.

Jak se tedy King Kong 360 hraje? Jistě jste již někdy slyšeli reklamní slogan „dva v jednom“. Ten skvěle vystihuje i náplň King Konga 360, ale pěkně hezky po pořádku. Největší část hry projdete v kůži Jacka Driscolla, kterého ve filmu ztvárnil Adrien „nestřílejte, já nejsem skopčák“ Brody. V jeho případě budete sledovat veškeré dění z pohledu první osoby. Bohužel Jack nedisponuje bůhvíjak úžasnými schopnostmi, a tak se budete muset spokojit s úderem pěstí, používáním oštěpů a ostrých kostí prapůvodních obyvatel či využitím střelné zbraně klasickým způsobem. Když vám dojdou náboje, můžete mlátit nepřátele i pažbou zbraně, ale tato schopnost se dá využít pouze jako obranná. Že je ve hře nedostatek munice, považuji Peter Jackson’s King Kong za skvělý prvek, zdůrazňující pocit beznaděje a odříznutí od civilizace na nehostinném Ostrově Lebek. Bohužel jedinými bodnými/vrhacími zbraněmi ve hře je zmiňované kopí a kost od uhynulého dinosaura. Kopí se sice dá zapálit (k tomuto prvku se ještě dostaneme později) či zlomit, ale společně s kostmi je jedinou využitelnou zbraní ve hře (nepočítáme-li střelné). Abych nekřivdil, tak můžete k úderům použít i rumpál, který slouží k zastrčení do mechanismu, otevírajícího dveře. Jediní, nepříliš přátelští obyvatelé Ostrova Lebek rodu Homo Sapiens se pravděpodobně rádi zavírají před dinosaury a obrovskými opicemi, s čímž se nedá jinak než souhlasit. Budete-li však již po třicáté otáčet stejným zařízením stále dokola, tak rozhodně nadšeni nebudete.

Jestli jste filmového King Konga viděli, tak jistě víte, že Jack neodcestoval na Ostrov Lebek sám. Mnohačlenné podpory lodní posádky se sice nedočkáte, ale samotou po většinu hry rozhodně trpět nebudete. Kromě Ann, se kterou si několikrát prohodíte roli zachránce, vám na cestě ze smrtícího ostrova pomůže charismatický Hayes, mladičký Jimmy a nějakou tou vtipnou průpovídkou Peter Jackson’s King Kong vás jistě rozveselí i režisér Carl. Všechny postavy jsou namluveny herci z filmu a obzvláště dabing Jacka Blacka je nad míru povedený. S podobou herců je to již o něco horší. Jisté podobné rysy by se určitě našly, ale o foto-realistickém převedení živých předloh do virtuální verze se zcela jistě hovořit nedá.

Peter Jackson mě v kině zklamal, ale Michel Ancel naštěstí ne.

FPS část hry je tedy kombinací týmové souhry, bojů s nepřáteli a řešení jednoduchých hlavolamů. Ty jsou opravdu jednoduché a jejich vyřešení vám obvykle nezabere více jak pár sekund. Většina z nich spočívá v zapálení ostnatých keřů a následného postupu. Oheň jako takový totiž hraje ve hře více než důležitou roli. S jeho ppomocí vyřešíte řadu klíčových herních scén. Některé hádanky jsou však daleko nápaditější. Nemůžete se dostat skrz skupinku masožravých brouků? Co takhle nabodnout na kopí opodál vrtícího se červa, hodit jim ho a odpoutat jejich pozornost? Akční prvky hry jsou však znatelné na každém kroku, a tak Peter Jackson’s King Kong stejně strávíte většinu času likvidováním dinosaurů. Ti jsou ztvárněni velice působivě, byť se od původních obyvatel matičky Země vždy nepatrně liší (viz. rámeček). Souboje s nimi jsou velice napínavé a ne vždy z nich vyjdete vítězně. Naštěstí se hra ukládá po neviditelných checkpointech, takže vás žádné dlouhé vracení k místu úmrtí nečeká.

King Kong 360 se pyšní absencí jakýchkoliv indikátorů zdraví či munice a HUDu jako takového. Zjistit stav zásobníků ve vaší zbrani však nikdy není problém, protože Jack vždy sám zahlásí jejich dostatek či nedostatek. Se zdravím je to trošičku komplikovanější. Jakmile se budete blížit smrti, tak obraz zrudne a spustí se chorálová hudba (která mi po chvíli pěkně lezla na nervy). K uzdravení však stačí odběhnout kamkoliv do bezpečí a mimo dosah drápů krve chtivých ještěrů a zdraví se vám po chvíli postupně zregeneruje. Kdyby vám náhodou HUD přeci jenom chyběl, tak není problém ho v menu zapnout. Přijdete tak ale o pořádný kus atmosféry, takže si to pořádně rozmyslete!

Peter Jackson’s King Kong Design Jackových úrovní je vizuálně velmi působivý. Podíváte se do polorozpadlých chrámů, Kongovy jeskyně, hustých bažin i do krásně zpracovaných pralesů. Graficky je hra povedená, verze pro X360 obsahuje detailnější textury, více odlesků, působivější světelné efekty, ale celkově se o plnohodnotném next-gen titulu hovořit nedá. Máte-li televizi s podporou vysokého rozlišení, tak budete samozřejmě spokojeni, protože King Kong 360 podporuje jak 480p a720p tak i 1080i.Co se ale týče designu úrovní, tak již tak nadšení nebudete. Hra je lineární, jak je to jen možné a jakékoliv vybočení mimo trasu není možné, což dokonale odstraňuje pocit obrovské džungle. Navíc je vše zabaleno do formy „všude skály či keře, ze kterých na vás vylétávají masožravé mouchy, abyste nemohli prolézt“. Jedním slovem: koridory.

Nelicencovaní dinosauři?

Ostrov Lebek obývá kromě nepřátelských domorodců řada kreatur z Jurské éry. Jackson se však pravděpodobně chtěl vyhnout remcání odborné veřejnosti, týkající se vzhledu ještěrů. Jen tak mezi námi, nikdo nikdy žádného dinosaura neviděl, ale po prvním Jurském Parku si všichni hrají na dinosauří experty, takže tak trochu Jacksona chápu. Místo T-Rexe se tak dočkáte V-Rexe, Velociraptorům se zde říká Venatosauři a kombinaci pseudo-Pterodaktyla s netopýrem jednoduše netopýr. Nejmenšího ústupku se dočkal Apatosaurus, kterého ve hře nazývají Brontosaurus, jak ho dlouhá léta mylně nazývali i přední odborníci.

Peter Jackson’s King Kong Jack však není jedinou hratelnou postavou ve hře. Tou druhou není nikdo jiný než ON! V roli osmimetrového King Konga snímá dění kamera z pohledu třetí osoby. Detailně propracovaného lidoopa (a na X360 obzvláště) si tak můžete prohlédnout hezky ze všech stran a obdivovat jeho hustou srst. Z herní stránky je hraní za King Konga daleko lehčí než za Jacka Driscolla a z mého pohledu daleko zábavnější. Nejvíce připomíná stařičkou dinosauří bojovku Warpath: Jurassic Park pro PSone. King Kong totiž bohužel disponuje pouze dvěma druhy útoku. Souboje však nestačí spadnout do nudného stereotypu i díky tomu, že za King Konga budete hrát daleko méně, než za Jacka a v první polovině hry se v jeho kůži octnete pouze dvakrát. Bitky s dinosaury jsou svižné a rozlomení V-Rexovy tlamy po filmovém vzoru nemá chybu, zvláště je-li třetí v pořadí. Obří ještěry můžete dokonce zvedat a zahazovat. Zlomení V-Rexovy páteře se též toleruje:-). S King Kongem si však kromě mlácení užijete i běhání po obřích skalách (tak trochu ve stylu Prince of Persia) a kooperování
Klady a zápory

Plus Působivá atmosféra
Plus Dvě hry v jedné
Plus Spousta pěkně animovaných dinosaurů
Plus Alternativní konec

Mínus Příšerně lineární
Mínus Málo hraní za King Konga
Mínus Hra není příliš dlouhá

s mrňavou Ann.

Jako komplet působí King Kong 360 tedy vcelku povedeně. Jedná se určitě o jednu z nejlepších filmových licencí a je jen škoda, že se životnost pohybuje okolo slabých osmi hodin. Peter Jackson mě v kině zklamal, ale Michel Ancel naštěstí ne.

P.S. King Kong 360 obsahuje i alternativní konec, ve kterém se proletíte v dvojplošníku a velká opice možná nezemře. K jeho získání však musíte získat plných 250 000 bodů. Přeji pevné nervy.

Peter Jackson’s King Kong
Výrobce/Vydavatel Ubisoft/Ubisoft
Platforma Xbox 360
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 128 kB
Verdikt: Opičákova dobrodružství se povedla i pro Xbox 360. Jedná se o jednu z nejlepších filmových licencí v nejlepší technické podobě.
Hodnocení: 80% (info)

  • Nejčtenější

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Nejdražší hra na Steamu stojí 46 tisíc korun. Mám na to právo, tvrdí autor

Na Steamu vyšla nezávislá hra The Hidden and Unknown, která se prodává za bezmála dva tisíce dolarů, tedy přes čtyřicet...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Celníci v USA zničili sběratelský artefakt v hodnotě 200 000 korun

Nadšený sběratel utratil sta tisíce korun za neporušenou kopii legendární japonské hry Pokémon Yellow. Kvůli až...

Tak to bylo rychlé. Loni mu tleskali, teď je autor herního hitu bez práce

Ještě počátkem roku byl americký komik, animátor a v neposlední řadě i tvůrce počítačových her Justin Roiland za svojí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

A je to tady, mám na Epicu víc her než na Steamu. Dohrál jsem jedinou

Digitální obchod s hrami Epic Store koncem loňského roku oslavil čtvrté narozeniny. Zpočátku nenáviděná platforma se...

Průlom sedmnáct let od vraždy. Kmotra Mrázka zastřelil vrah ze Slovenska

Premium Mrzlo. Ze dveří zámečku na pražské Lhotce vyšel kmotr podsvětí František Mrázek. Nájemný vrah ležící sto metrů daleko u...

Láska je evoluční finta, zamilovanost porucha emocí, říká psycholog Klimeš

Premium Láska je mocná emoce a bezesporu ta nejhezčí. A má hodně podob, které člověka nutí dělat různé věci. Mozkové okruhy...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

RECENZE: The Chant působí jako nedotažená vykrádačka Stranger Things

Prvotina studia Brass Token sice není vyloženě špatná hra, v mimořádně na horory bohatém závěru roku ovšem nemá žádné...

RECENZE: Masakr teenagerů v The Quarry je zábavnější, než si chceme přiznat

Hororový „slasher“ The Quarry sice nedělá nic, co bychom už od studia Supermassive Games neviděli mnohokrát, ale to mu...

RECENZE: Nový díl Syberie je překvapivě možná ten nejlepší vůbec

Po průměrném třetím dílu se série Syberia překvapivě vrací v plné síle. Jde o nejlepší poctu životu a dílu...

RECENZE Back 4 Blood: Likvidování nemrtvých nebylo už dlouho tak zábavné

Duchovní nástupce Left 4 Dead na sebe nechal čekat dlouho, ovšem trpělivost se vyplatila. Je to parádní zombie masakr,...

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...