Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 27. listopadu 2022 Xenie

Panzer General 3D Assault

  4:52aktualizováno  15. února 2003 11:01
Panzer General 3D Assault
Panzer General 3D Assault

Panzer General 3D Assault (PG3D) je zatím posledním členem poněkud skomírající rodiny tahových strategií, které jsou, snad jako jediné z her, opravdovou výzvou pro hráče, jejichž zálibou jsou válečné konflikty všeho druhu. V případě PG si na své přijdou zejména příznivci historie týkající se druhé Světové války(WWII). I když to možná s tou historií nebude tak horké.

Příběhem hry, dá-li se ve válce mluvit o příběhu, vás provede několik velkých postav historie války. Osm kampaní, které tvoří kostru hry, je věnováno osmi vojenským velitelům, kteří si ve WWII vydobyli slávu, úctu i nenávist nepřítel. Těmito vojáky jsou následující veličiny.

Nejsnadnější tažení a pro většinu hráčů takto první, které absolvují, se odehrává v severní Africe pod velením Generálporučíka britské armády sira Richarda O'Connora. V misích odehrávajících se na severoafrickém pobřeží se seznámíte s taktikou pozemního boje se vzdušnou podporou. Dozvíte se, jaké to je polykat pouštní písek s každým nádechem a poznáte pocit bezmoci, když se vám do nohou zadírá ten písek, který se nevešel do úst. Vojna není kojná a to vás naučí právě tato, v podstatě jednoduchá kampaň.
Panzer General 3D Assault

V závislosti na vašich schopnostech si potom můžete vybrat z dalších vojevůdců. Možná bude dobré zvolit poslední "snadný" sled bitev pod velením generála George S. Pattona. S nímž absolvujeme v podstatě celou jeho válečnou kariéru. Mise obsažené v této kampani by jistě byly mnohem obtížnější, nebýt vynikajících důstojníků a početní převahy vojsk pod vedením generála, který se proslavil rčením, že:"k tomu, abyste vyhráli bitvu, nepotřebujete porazit zbraně, ale lidskou mysl, mysl nepřítele."

Po dosažení všech slavných vítězství pro generála Pattona se můžete vžít do role pouštní lišky, geniálního stratéga (můžete si z něj vzít příklad), polního maršála Erwina Rommela. Snad nejslavnějšího velitele tankových vojsk, který dokázal s furiantskou lehkostí přivádět k šílenství nejen regulérní jednotky nepřítele, ale i speciální přepadové jednotky, které se snažili neutralizovat tohoto nebezpečného protivníka. Jakožto Rommel musíte prokázat své schopnosti v Africe i Evropě, abyste se mohli pustit do ofenzívy, která existovala snad jen ve snech šíleného Vůdce (Skinheady, nacionalisty, neonacisty a další extremisty žádáme, aby své nesouhlasné výlevy posílali na adresu ministerstva vnitra, kde si s nimi zajisté poradí. A s jejich autory snad také.), do vylodění na americkém pobřeží.
Panzer General 3D Assault

V Africe začala Druhá Světová válka také pro nejslavnějšího britského generála, polního maršála, sira Bernarda Montgomeryho, který zde nahradil generála Auchinlecka, jehož pozice byla oslabena porážkou v bitvě o Ghazelu. Vítězství v této bitvě přineslo Rommelovi osazení strategického přístavu Tobrúk s velkým množstvím zásob jídla i munice a téměř dvěma tisíci provozuschopných vozidel. Hlavním Montgomeryho úkolem v Africe byla obrana pozic u Al-Alameinu a zpětné dobytí Tuniského Tripolisu v součinnosti s operací Torch, které se ukázalo jako velký zlom ve válečném štěstí Britů a počátek německého konce. Po skončení války o Afriku se Motgomery přesunul zpět do Evropy a spolu s ním se tam podíváte i vy.

Generálplukovník Heinz Guderian byl velitelem německého tankového vojska, který přišel s myšlenkou tankovým jednotek operujících spolu s podporou motorizované pěchoty a dělostřelectva. Kombinací těchto druhů zbraní dosahoval výrazných úspěchů při obsazování Francie v roce 1940 a uvedl tak do praxe nový způsob vedení války - BLITZKRIEG. Po úspěšném vedení bleskové války se Guderian se svou druhou tankovou skupinou zúčastnil operace Barbarossa a dobyl Ukrajinu. Jeho odvážné akce si budete moci zopakovat právě v PG3D.
Panzer General 3D Assault

Dalším vojevůdcem, jehož osudy budete následovat je Generálmajor Phillipe Leclerc. Místo něj povedete národně osvobozenecký boj ve Francii při ofenzívě navazující na operaci Overlord. Leclerc se proslavil svými ohnivými řečmi, jež vedl před nastoupenými jednotkami. V jedné z nich zavázal své muže k přísaze, že si nedají pokoj, dokud nad Štrasburkem opět nezavlaje prapor svobodné Francie.

Po výsadku spojenců v Normandii se Američané a Britové vylodili i v jižní Francii. Velení nad touto oblastí získal ostřílený veterán z bojů o Guadalcanal generálporučík Alexander Patch. S ním budete pokračovat v protiněmecké ofenzívě a poženete nácky před sebou až do jejich rozbombardované vlasti.

A na závěr vás čeká nejobtížnější kampaň celé hry, obrana Itálie proti útoky spojenců po Mussoliniho kapitulaci. Vůdce svěřil tento svrchovaně obtížný úkol polnímu maršálovi Albertu Kesselringovi. Jeho schopnost dostat z techniky i lidí naprosté maximum výrazně zpomalila postup spojeneckých vojsk. Slavná je bitva o Monte Cassino, kde Kesselringovo vojsko třikrát odrazilo hrozivý nápor spojenců, a když na počtvrté podlehli, stačili se německé jednotky stáhnout do relativního bezpečí. Po bitvě pak bylo zjištěno, že ztráty spojenců dvojnásobně převyšují ztráty nacistů...
Panzer General 3D Assault

Jak už bylo výše zmíněno, Panzer general 3D Assault je tahovou strategií. Hraní takovýchto her spíše než počítačovou hru připomíná dění ve stanu vrchního velitele vojska, který se svými pobočníky pohybuje figurkami po mapě ve snaze znázornit své chystané akce a předpokládané reakce protivníka. A přesně o tom právě PG3D je. Před začátkem bitvy připravíte svou armádu, rozmístíte ji na válečném poli podle svých představ a možností a vymyslíte strategii. Poté provedete první akce a když vystřídáte všechny své jednotky, přijde na řadu soupeř, ať již lidský nebo uměle inteligentní. Při hraní si můžete vybrat buď jednu z osmi kampaní nebo si zahrajete některou z dvaceti samostatných bitev.

Vojenská tažení a navíc i dvacet scénářů dalších velkým bitev vám PG3D přináší v novém grafickém kabátku, kterému přibil další, třetí rozměr. Bohužel, trojrozměrné zpracování způsobilo, že hardwarová náročnost této hry je opravdu vysoká a to u tahových strategií rozhodně není zvykem. Navíc ono 3D zpracování není kdovíjak dokonale a některé samohyby vypadají opravdu zvláštně. Naopak poměrně uspokojivě je řešen pohyb jednotlivých jednotek a jejich animace, což se však bohužel netýká letadel, která působí spíše prkenným dojmem.

Velmi podivně je také zpracováno zakončení existence vojenských jednotek. Panzer General 3D Assault Po terminaci bytí libovolné jednotky se prostě objeví plameny a obláček kouře, čímž věc hasne. Netýká se to pouze letadel, která po sestřelení hoříce padají k zemi, o kterou se ladně rozbijí v sérii menších výbuchů. Dost dobře neumím pochopit, proč by měla uhořet jednotka amerických rangers po útoku německých výsadkářů, kteří používají zbraně jako byl samopal Smeisser, bez zápalných střel.

Mírné zklamání z grafického provedení konejší stránka akustická, ale to až po vypnutí hudby, která je možná zajímavá, ale dlouho se poslouchat nedá. Samotné zvukové efekty jsou však na úrovni. Zejména zvuky jednotlivých zbraní jsou velmi realistické a řev motorů letky létajících pevností při náletech na německá předmostí je prostě jako stvořen ke konzumaci.

Nové grafické zpracování je sice hlavním rozdílem oproti předchozím dílům, ale znalci minulých dílů si však jistě všimnou i několika málo změn v herním systému, který by měl pancéřového generála přiblížit i méně zdatným stratégům. Celkem zajímavá a praktická změna je oddělení samotné jednotky a jejího velení. Nyní totiž můžete každé jednotce vybrat velitele, podle důstojníkových schopností a vašich potřeb. S tímto je spjata i možnost využití speciálních manévrů, v závislosti na zkušenosti velitele. Na počátku jsou vaše jednotky schopny pouze základního pohybu a střelby. S povýšením vašeho velitele se pak objeví možnosti jako je skrytý útok, více útoků za kolo, delší akční rádius vašich jednotek a další.
Panzer General 3D Assault

Pokud při hře ztratíte jednotku, existuje možnost, že se vašemu veliteli povedlo vyváznout s více či méně zdravou kůží a že vám bude v dalších akcích k dispozici.

I PG3D prokazuje, že přes poměrně jednoduchý herní systém, umožňuje tahové zpracování mnohem lepší využití taktického a strategického rozhodování. Pro úspěšné dokončení hry je totiž nutné již od začátku dobře volit cíle svých útoků stejně tak, jako to, kterými jednotkami na případné cíle zaútočit jako prvními. V tomto ohledu však platí základní pravidlo. Druhá Světová válka byla válečným konfliktem, ve kterém předvedly svou sílu letecké svazy, jak spojenecké, tak i letectvo německé. Proto je jasné, že prvními útočníky by měla být bombardovací letadla pod ochranou letek stíhačů a prvními terči potom stanoviště stacionární či mobilní protiletadlové obrany. Důležité je také uvědomit si, že některé jednotky jsou vhodné k útokům na jednotky jiné. S protiletadlovým kanónem se poněkud obtížně útočí na pěchotu a naopak letadlům se špatně likvidují kulometná hnízda protivzdušné obrany, přičemž pěchota si s nimi poradí hravě.

Protože v každém tažení si uchováváte jednotky z předchozích bitev, je jenom ve vašem zájmu, aby jich co nejvíce přežilo, protože zkušenost se nedá zaplatit ni zlatem, a útočit v pokročilých fázích hry na elitní jednotky SS s bandou zelenáčů je nejjistějším způsobem, jak si předplatit letenku domů v pytli na mrtvoly.
Panzer General 3D Assault

Přestože PG3D nabízí hráčům několik různě obtížných kampaní a navíc i další volby obtížnosti hry, každý hráč rád vymění umělou inteligenci nepřítele řízeného počítačem za protivníka, kterému v případě porážky může v reálném životě ukázat, jak Führer trestá odvážlivce, kteří se pokouší zastavit jeho expanzi. A právě zde přichází asi největší zklamání z této hry. Mnozí z vás si pamatují hry, jako byli Worms, ještě dříve Scorched Earth nebo Heroes of Might and Magic. Hry, které byly založené na kolovém principu a daly se hrát v mnoha lidech na jednom počítači. Na noc strávenou třeba nad červíky ve čtyřech lidech u jediného PC se prostě nezapomíná. A tak si představte, že Panzer general 3D assault tuto možnost neposkytuje a umožňuje hru více hráčů pouze prostřednictvím lokální počítačové sítě nebo Internetu.

Panzer general 3D assault je navíc poněkud poznamenán nešvary doby, ve které vznikl a tak je nutné sdělit váženému čtenářstvu, že není všechno zlato, co se třpytí, a ne každý německý voják je příslušníkem SS. Protože je sama látka WWII velmi atraktivní pro herní zpracování, je velmi smutné, že se na našich monitorech objevují stále stejná klišé.

Divím se, že nikomu není divné, proč se ve hrách neustále bojuje o Ardeny nebo o Tobruk, ale o bojích v Asii a matičce Rusi si můžeme jenom zdát. Panzer General 3D Assault Přitom o bitvě o Guadalcanal bylo popsáno takové množství papíru a natočeno několik filmů... V Panzer generalovi, si prostě zahrajeme pouze za Brity, Američany, Francouze nebo Němce, ale na boje pod rudou vlajkou Ruska nebo pod standartou země vycházejícího slunce si budeme muset ještě chvíli počkat. Minimálně do doby, než vyjde případné pokračování nebo datadisk k PG3D. A věc, která mne velmi zklamala: Ke hře bohužl není dodávána encyklopedie obsahující popis jednotlivých zbraní a souhrnné informace o bitvách WWII, které se ve hře vyskytují. V době multimédií prostě neomluvitelné, zvláště ve srovnání s herními produkty firem jako je Jane's nebo Microsoft.

A na závěr obvyklý soupis kladů a záporů této hry
Klady:

 • je to tahová strategie, těch je vždycky málo
 • nutnost strategického a taktického plánování
 • velký počet jednotek na obou stranách, včetně elitních jednotek
 • vývoj nových prototypů zbraní a jejich zařazování do výzbroje
 • kvalitní herní systém, zejména povyšování velitelů
 • speciální schopnosti jednotek se zkušenými veliteli
 • výborné ozvučení

  Panzer General 3D Assault
  Výrobce: SSI
  Distributor: SSI/Bohemia Int.
  Minimální konfigurace: Pentium 233 MHz, 64 MB RAM, 8 MB graf. akcelerátor
  Doporučená konfigurace: PII 400, 128 MB RAM, 16 MB 3D akcelerátor
  3D karty: ano
  Multiplayer: ano
  Verdikt: S pancéřovým generálem získává válka nový rozměr, ale to je hrubou aproximací asi tak všechno.
  Hodnocení 67%

  Jak sami vidíte, není toho mnoho a nyní zápory:

 • 3D zpracování
 • pomalost hry
 • vysoká HW náročnost
 • neúplné geografické pokrytí válečného konfliktu
 • pouze vzdušná a pozemní válka, eliminace námořních operací
 • téměř žádná různorodost misí - nuda, nuda - šeď, šeď...
 • nemožnost hry více hráčů na jenom PC
 • ach ta hudba, bolavá to noha všech strategií
 • ve hře není encyklopedie
 • nemožnost využití letectva k přesunům pozemních jednotek. Obzvláště podivné v případě paradescentních složek armády a příslušníků speciálních oddílů.
 • Nemožnost výskytu více letadel na jedné ploše v různých letových hladinách a tedy nemožnost soustředěného bombardování jednoho společného cíle více letadly.
 • Velmi obtížná kooperace stíhacích letounů a bombardérů.

 • Autor:
  • Nejčtenější

  Televize najala streamera, aby přilákal mladé diváky, skončilo to fiaskem

  Po pouhých třech odvysílaných vstupech ukončila sportovní televize SkySports spolupráci s americkým streamerem a...

  Elon Musk zaměstnal člověka, který hacknul PS3, má pomoci zachránit Twitter

  Společnost Twitter zaměstnala George „GeoHot“ Hotze, aby jí během pouhých tří měsíců pomohl opravit nedostatečně...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Vrchol drzosti. Ukradli volně dostupné demo a zpeněžili jej na Steamu

  Nezávislý vývojář Tyson Butler-Boschma uchvátil fanoušky hratelným prototypem neoficiální hry o Supermanovi, který...

  Stáhněte si zdarma jednu z nejlepších Star Wars her posledních let

  Digitální obchod s hrami Epic Store tento týden rozdává vynikající vesmírný simulátor Star Wars: Squadrons. Zažijete v...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Odpočívej v moči. Vývojáři oslavují konec prodejů vlastní nepovedené hry

  Kvůli problémům s protipirátskou ochranou byl po jedenácti letech ukončen prodej hry Postal 3 na Steamu. Jeho původní...

  Zubařka Saxana a dvě mrtvoly. Doma pořádala seance, policie ji viní z vraždy

  Premium Policie zadržela dvě ženy a prověřuje, zda byly členky sekty. Obvinila je z vraždy. Jednou z žen je úspěšná dentistka,...

  Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

  Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

  USA byly pro nás symbolem svobody a blahobytu. Teď nám vhánějí slzy do očí

  Premium Amerika nás naučila cestovat. Obdivovali jsme ji pro její svobodu, sílu i neomezené možnosti. Se svým manželem jsme do...

  RECENZE: Zaklínačský animák působí spíš jako „neznačkové“ fantasy

  Nový animovaný film se zaklínačskou tématikou je dalším přírůstkem do kolekce nabídky původní tvorby Netflixu. Ačkoli...

  RECENZE: Nový díl Syberie je překvapivě možná ten nejlepší vůbec

  Po průměrném třetím dílu se série Syberia překvapivě vrací v plné síle. Jde o nejlepší poctu životu a dílu...

  RECENZE: Staňte se drsným bijcem, King of Fighters XV myslí i na nováčky

  Značka King of Fighters se vrací po šesti letech. Je přístupná začátečníkům, zklamáni ovšem nebudou ani experti na...

  RECENZE: Call of Duty: Modern Warfare II je epická jízda ve filmovém stylu

  Staří známí i nováčci, teroristé nebo drogové kartely, nejen to si užijete v novém přírůstku do dlouholeté série Call...

  Žena vypadá jako divoženka, muži jsou jejím vzhledem fascinováni

  Umělkyně, modelka i pornoherečka si říká Annuschkatz a na svém těle má tolik tetování, že už je jen málokde vidět její...

  Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

  Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

  Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

  Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

  Nelituji toho, že jsem kdysi pila, říká sestra Jiřího Korna. Žila i na ulici

  Yvetta Kornová (60) promluvila o alkoholismu a svěřila se, že plánuje svatbu. Známá dětská herečka a sestra zpěváka...

  Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

  Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...