Pangya! Golf with Style

  12:00aktualizováno  14. června 4:27
Minimálně dva slušné arkádové golfy tady už máme, nicméně Pangya se chce velmi ambiciózně zařadit po jejich bok. Částečně se jí to podařilo už dříve, nyní ale chce dobýt svět.

Pangya! Golf with Style Při množství videoher, které v posledních letech vychází je vcelku pochopitelné, že se člověk každou chvíli na některou z nich docela těší. A to z různých důvodů. Pangya je ovšem první hrou, na niž jsme se těšili proto, že jsme o ní vůbec nic nevěděli. Ne, opravdu jsme se nespletli, v předchozí větě má být určitě „proto“ a nikoliv „přesto“.

Vedle herního systému se povedl i ten ovládací.

Všechno to začalo již před několika lety na World Cyber Games v San Franciscu, kde jsme v rozpisu soutěží objevili i hru Pangya, o níž v životě nikdo z nás neslyšel a v hlavní soutěžní hale ji ani nikdo nezahlédl, jelikož se jednalo jen o doplňkovou „disciplínu“. Po pár dnech kdosi investigativně vyzjistil, že by se snad mělo jednat o jakýsi podivný korejský online golf, a jelikož nám vzhledem k naprosté neznalosti této hry připadala i tato informace jako jasná výhra, nijak dále jsme se o Pangyu nezajímali. A to paradoxně ani v době, kdy japonské Tecmo oznámilo verzi pro Wii od Nintenda. Pangya byla zkrátka ve škatulce Pangya! Golf with Style „ta divná hra, co ji nikdo nezná“, ale až vyjde tak ji poznáme. Dnes jsme tedy už podstatně chytřejší.

Kdo by tipoval, že se v případě Golf with Style bude jednat o arkádově pojatý golfík stojící na reálných základech, podobně jako Mario Golf na GameCube nebo Everybody´s Golf na konkurenční PS2, určitě by svůj sázkový tiket trhat nemusel. Dokonce se dá říci, že to je vlastně to samé. To je na jednu stranu určitě dobře, protože obě zmíněné hry patří jednoznačně k těm kvalitním herním kouskům, ale na druhou stranu je to zkrátka opět variace na stejné téma a navíc přichází až jako třetí, takže k ní člověk přistupuje s jistým odstupem. Pokud bychom tedy měli učinit závěrečné shrnutí již v první půli recenze, pak bychom řekli, že se Pangya celkem v klidu vyrovná oběma výše uvedeným konkurentům, ale přesto člověka až tak za srdce nechytne. Proč tomu tak je, to ale upřímně řečeno vlastně vůbec nevíme.

Název Pangya je shodný se jménem ostrova, na němž se zdejší golfové dostaveníčko odehrává. K ostrovu se váže i příběh, podle něhož byl tento kousek Pangya! Golf with Style země kdysi zahalen temným magickým polem, které z ostrova vysávalo přírodní energii. Lidé ale koncentrovali veškerou zbývající životní energii do „Mystického Fénixova míčku“, který znamenal záchranu v případě, že se podaří jej umístit do díry, která existovala v jednom místě magického pole. Jasně, je to šaškárna, ale když už nic, tak to přinejmenším znamená, že je zde nějaký příběh. Na příbězích je ostatně založen celý jeden režim, kde procházíte postupně se všemi postavami turnajem pořádaným u příležitosti „osvobození“ ostrova od magické bariéry. Každá z postav má samozřejmě příběh svůj vlastní a postupem času se mezi nimi rozvíjejí vztahy, na základě čehož se otevírají i příběhy postranní, což je sice de facto k ničemu, ale rozhodně to působí sympaticky, třeba již jen proto, že člověk nemá pocit, že zde jen planě mlátí klackem do míčku.

Zajímavě a ne zcela tradičně je řešena i hra na greenu.

Za každý vyhraný zápas se samozřejmě odemykají nejrůznější předměty jako například oblečení, nové sady holí, míčky nebo třeba nové předměty, které Pangya! Golf with Style mají vliv na vaše golfové schopnosti, takže prostor k nejrůznějším experimentům je zde poměrně široký. Zajímavá je rovněž skutečnost, že zde prakticky nemůže dojít k remíze, jelikož hra pracuje i s takzvanými Pang body, které jsou přidělovány za povedené údery a jejichž počet rozhoduje o vítězi v případě, že počet vítězných jamek je na konci zápasu u obou soupeřů shodný.

Vedle herního systému se povedl i ten ovládací, i když zde bychom několik připomínek měli. Na výběr je mezi systémem „mávacím“ kdy využíváte vlastností pohybových senzorů wiimotu, a systémem „tlačítkovým“, kdy je využíváno pochopitelně v prvé řadě tlačítek. Když už ale hrajeme na Wii, je poměrně logické, že využijeme spíše metodu „mávací“. Ta funguje velmi slušně a to i přesto, že zpočátku se může zdát poněkud komplikovanější. Pro změnu pohledu kamery je totiž využíváno tlačítko 1, což není zrovna dvakrát pohodlné. Upřesněme ještě, že změna pohledu je jedním z nejčastějších úkonů, protože zahrávat úder, aniž byste si prohlédli situaci z ptačí perspektivy, hraničí s naprostým diletantstvím a nedochází k tomu v podstatě Pangya! Golf with Style pouze při puttování. Švihy holemi se provádějí samozřejmě naprosto klasicky, tedy jako byste skutečně máchali golfovou holí a potěší i fakt, že je zde i možnost cvičných švihů před ostrým úderem.

Škoda jen, že odezva postavy na obrazovce před úderem neodpovídá zase až tak pohybům ovladače ve vaší ruce jako v případě golfu z kolekce Wii Sports, ale to je spíše jen detail. Co se ale týče provádění samotných úderů, chová se hra dost přesně, zejména co se týče trajektorie odpáleného míčku. Pokud tedy nemáte zpavněné lokty a zápěstí se vám při švihu chovají jako želé, pak se vůbec nedivte, že míček neletí směrem, který jste si původně naplánovali. Hadrcore drsoně pak možná nepotěší přítomnost stupnice, s jejíž pomocí lze vcelku přesně nastavovat sílu úderu, ale pro nás obyčejné smrtelníky to je zejména v úvodu rozhodně vítaná pomoc.

Jak to tenkrát bylo

Naše zprávy z WCG rozhodně nebyly liché, protože se skutečně původně jednalo o online golfovou simulaci, kterou vytvořil stejný tým jako Wii inkarnaci, tedy korejský Ntreev, nicméně původní hru nevydávalo Tecmo, ale HanbitSoft. Plná hra je volně ke stažení a lze ji hrát zadarmo, ale různé nové předměty se již dokupují za reálné peníze. Jelikož Korejci mají podobně jako Japonci poněkud odlišný herní vkus, není divu, že se z této hry stal v Koreji velmi rychle velký hit a jelikož WCG organizují právě Korejci, není se tedy ani co divit, že se Pangya objevila i na programu této akce. Nejvíce serverů funguje samozřejmě v Asii, ale existují i evropské a americké. V Americe je ovšem tato hra známa pod názvem Albatross18.

Pangya! Golf with Style Zajímavě a ne zcela tradičně je řešena i hra na greenu. Zatímco u ostatních podobných her je green pokryt „tekoucí“ mřížkou, kdy pohyb kapek naznačuje sklon povrchu, zde je využito jiného postupu. Green je sice nadále rozdělen mřížkou, ale místo pohybujících se kapek je v každém čtverci umístěn tmavý puntík a terénní nerovnosti pak jsou popsány vzdáleností a směrem tohoto puntíku od středu čtverce. Zpočátku je to docela zmatek, ale časem vyjde najevo, že se jedná o velmi funkční řešení, akorát je tedy nutno se nad tím trochu zamyslet.

Co se týče technického zpracování, je přesně takové, jaké byste u hry tohoto typu čekali. Manga styl hře rozhodně sluší a přestože tedy grafika není po technické stránce rozhodně nic extra, je příjemně barevná, a tím pádem i značně líbivá. Asi nikdo by nečekal, že se ve hře podobného ražení budeme moci prohánět po detailně zpracovaném Plantation Course na Havaji, ale o to více fantazie mohli tvůrci do tvorby hřišť zapojit. Setkáváme se tak s poměrně klasickou řádkou Pangya! Golf with Style prostředí (pláž), v nichž jsou jednotlivé kursy umístěny, ale fádností to nezavání ani v nejmenším již jen proto, že se najde i dost těch méně tradičních (letadlová loď)Snad jen design některých jamek se možná mohl držet více při zdi, přičemž tedy máme na mysli zejména fakt, že pokud se na vás hra v příběhovém režimu hned v prvním zápase vytáhne s jamkou umístěnou na ostrůvku (první drive se pochopitelně odehrává z pevniny), tak to nezkušenému hráči na náladě moc nepřidá.O ozvučení pak platí to samé, co o grafice, takže rozjařené zvuky určitě nikoho neurazí, ale na druhou stranu je docela pravděpodobné, že zdejší „neutrální“ a nevýrazná hudba vám začne lézt na nervy relativně brzy.

Celkově tak můžeme tuto hru dost pochválit, ale stále je tu ten v úvodu zmíněný problém, že to kdoví proč není až tak úplně ono. Možná je to tím, že se jedná o novinku, a tak tam našinec nepotká ani nějaké známé postavičky, ale možná částečně i tím, že na trhu již kvalitní tituly podobného ražení již nějaký ten

Klady a zápory

Plus Příjemná hratelnost
Plus Líbivá grafika
Plus Spousta věcí k odemykání dokáže motivovat

Mínus Grafika mohla být detailnější
Mínus Ovládání mohlo být o fous intuitivnější

pátek existují, a tak to může leckdo považovat jen za jakýsi plagiát. Navíc si Pangya žádá i nějaký čas k tomu, aby vás dokázala pořádně vtáhnout. Pokud se tedy na Golf with Style podíváme se snahou o objektivní hodnocení, není dnešní osmdesátka rozhodně nezasloužená, ale subjektivně máme tak trochu pocit, že jsme při psaní tohoto čísla přivřeli kdeco. Pokud tedy nemáte s podobnými hrami zkušenosti, Pangya vás asi dost chytne, pokud ale máte v tomto žánru leccos za sebou, tak se nedivte, když se vám tato hra bude i přes svou bohatost jevit spíše jen jako napodobenina slavnějších značek.

Pangya! Golf with Style
Výrobce/Vydavatel Ntreev/Tecmo
Platforma Wii
Multiplayer: 4 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 1 blok
Verdikt: Sice nás tato hra nechytla úplně za srdce na první pokus, ale kvality a zábavnost se jí rozhodně upřít nedají.
Hodnocení: 80% (info)

 

Nejčtenější

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

Fanoušek cestoval přes půl Evropy, aby se podíval na skutečný hrad z CS:GO

Google Maps

Youtuber známý jako 3kliksphilip se vydal z Anglie až do malé vesničky Predjama na jihozápadě Slovinska, jen aby se...

Další z rubriky

RECENZE: F1 2013 jsou parádní formule, ale doplácejí na roční vydávání

F1 2013

Nejenže je to jediná hra s oficiální licenci F1, ale navíc je opravdu dobrá. Jenže když vychází každý rok, je těžké to...

RECENZE: Might and Magic X je úžasný návrat strojem času o 15 let zpět

Might and Magic X Legacy

Málokdo se dnes odváží vyrukovat s tak hardcore retro titulem, jakým je desáté Might and Magic. Vzpomínky ožívají.

Filmová adaptace Warcraftu je splněným snem. Recenze očima hráče

Warcraft - hra vs. film

Pokud existuje černá magie, snímek Warcraft v boji s ní zvítězil. Podařilo se mu totiž prolomit pomyslné prokletí filmů...

Najdete na iDNES.cz