Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. března 2023 Taťána

Pacific Fighters - není to jen datadisk?

  12:00
Dnes tu máme jeden rest z minulého roku. Jak tedy dopadlo další pokračování nejlepšího simulátoru z 2. světové války IL2 Sturmovik? To zjistíte v naší vyčerpávající recenzi.
78

Pacific Fighters

Platforma: PC
Výrobce: 1C: Maddox Games

Herní karta

Pacific Fighters Pacific figters (dále jen PF) si domů přinesete na dvou CD. Instalace je bezproblémová a nabízí možnost nainstalovat hru samostatně, nebo ji zakomponovat do existující instalace Forgotten Battles (dále jen FB) s datadiskem Aces Expansion pack (dále jen AEP). Samostatná hra PF neobsahuje letouny ani mapy z  FB+AEP (výjimku tvoří některé japonské a americké letouny). Úskalí to může přinést zejména při multiplayeru, neboť jednotlivé typy instalací spolu nebudou z pochopitelných důvodů kompatibilní. Vzhledem ke stavu, který teď je, troufám si tvrdit, že 99% celé komunity bude mít kombinaci PF+FB+AEP a samostatné PF budou výjimkou.

Po spuštění vstupujeme do menu, které je s výjimkou nového tyrkysově modrého nádechu stejné jako u FB. Na výběr máme létání kampaně, jednotlivé mise, multiplayer, quick combat, trénink a komu by to bylo málo, může ve full mission builderu dát popud vlastní fantazii a navrhnout mise vlastní.

Bojiště, na která se dostaneme, jsou pro nás středoevropany exotická a lákavá.

Bojiště, na která se dostaneme, jsou pro nás středoevropany exotická a lákavá. Kdo by se nechtěl proletět nad modrými lagunami, kde v prvních paprscích ranního slunce sestřelí svého nepřítele a po příletu na základnu může smýt prach a pot boje na nejkrásnějších plážích světa? S výjimkou té koupele vám to PF umožní (nicméně oceán může nahradit s trochou fantazie sprcha :) ). Lokality jako Nová Quinea, Quadalcanal, Midway, Kyushu, Okinawa, Chichi Jima, Hawaii, Tarawa, Palau, Iwo Jima, Pacific Fighters Korálové moře jen čekají na vaše letecké exhibice. Vzhledem k dostupným letounům, zejména pak Hawk 81, P40-B a C citelně postrádám kampaň za americké dobrovolníky v Číně A.V.G a s tím i bojiště Barma/Čína.

Kampaň patří jistě k nejočekávanějším položkám. Je plně dynamická, takže každý váš počin bude mít vliv na průběh dalších bojů. Překvapivě můžeme létat za spojence nebo Japonce. Novinkou je však rozdělení jednotlivých složek armády. Například Amerika již není zastoupena jako USA, ale máme odděleně k dispozici USAAF (U.S.Air Force), USMC (U.S.Marine Corps) , USN (U.S.Navy). V případě Anglie můžeme létat za RN (Royal Navy) a RAAF (Royal Australian Air Force). Japonsko je rozděleno na IJA (Imperial Japan Army) a IJN (Imperial Japan Navy).

Začleněním námořního letectva se dostávám bezesporu k nejlákavější a nejpřitažlivější věci celých PF – možnost operovat z letadlové lodi. K dispozici máme poměrně široký výběr, z amerických je to USS Lexington, USS Saratoga, USS Essex. Anglie je zastoupena slavnou HMS Illustrious a japonsko Akagi, Shokaku a Zuikaku. Krom těchto plavidel jsou zastoupeny i některé americké doprovodné letadlové lodi. Předem podotýkám, že naučit se správně odstartovat a hlavně přistát, chce opravdu cvik. Míra reality je opravdu na vysoké úrovni a tyto úkony budou adrenalinovou záležitostí snad pokaždé. V kampani je to o něco lehčí, neb lodě jsou v pohybu, ale při multiplayeru (dogfight mise) tomu tak není a startovat např. s Corsairem a 2000lb pumou je hodně na ostří nože.

Zejména pojem flak zde u mnohých z vás vyvolá komplexy, protože prolétávat flakem z lodí je děsivá noční můra.

Náplně misí jsou různorodé a vaše úloha se liší podle toho, zda zvolíte kariéru jako stíhací nebo bombardovací pilot. Ať tak či onak zábavy a adrenalinu si užijete požehnaně. Zejména pojem flak zde u mnohých z vás vyvolá komplexy, protože prolétávat flakem z lodí je děsivá noční můra. Co ztrácí na přesnosti, dohání jeho vysoká koncentrace. Pozemní cíle jsou proti lodním procházkou růžovým sadem. V misích také Pacific Fighters mohou některé piloty odradit vzdálenosti, které musí letoun překonat. Dlouhé lety nad vodou bez jakéhokoliv orientačního bodu jsou fádní a po delší době i trochu nudné. Čas se dá sice opět zrychlit, můžete zapnout autopilota, nicméně tím zase ztratíte pocit reality.

Výběr a množství letounů je dostačující. Najdeme zde takřka vše, co v Pacifiku létalo. Japonský hangár je zastoupen letouny : A6M2, A6M2-21, A6M2-N, A6M3, A6M5 (verze A,B,C), A6M7 (verze 62, 63), D3A1 Val, Ki 43 (verze A, B, C), Ki-61(verze Ki, Hei, Otsu), Ki-84 (verze A,B,C). Bohužel jako kritickou chybu hodnotím nepřítomnost jakéhokoliv hráčem ovládaného japonského torpédonosiče. Doufejme, že první patch to napraví, neb bez torpéd to v Pacifiku nejde a s 250lb bombou zázraky nesvedete. Spojenecké síly jsou na tom o mnoho lépe, v jejich barvách můžeme prohánět : A20 Boston, B-25 Mitchell, Beaufighter Mk21, F4F (verze 3, 4), FM-2, F4U (verze A, C, D), Corsair Mk.I, II, IV, F6F (verze 3, 5), Hurricane Mk.IIB a C, P-38 Lighting (verze J, L) , P400, P-39 Airacobra (verze D1, D2, N1), Hawk 81A-2, P-40 (verze B, C, E, M), Tomahawk MkII.A a B, P-47 Thunderbolt (verze D10, D22, D27), P-51 Mustang (verze C, D), P-63 Kingcobra, SBD Dauntless (verze 3, 5), Seafire Mk.III, Spitfire Mk.VIII . Krom těchto pilotovatelných letounů přibylo několik AI strojů, se kterými se můžeme potkat v kampani a v jednotlivých misích, mezi něž patří například B29, nebo B24-Liberator. Letové modely jsou na vynikající úrovni a i když bych samozřejmě nějaké odchylky našel, rozhodně se drží kvalit, které nasadily FB.

Pacific Fighters Styl ovládání je stejný jako u FB, ale objevilo se pár novinek. Všechny nově přidané letouny mohou otevírat překryt kokpitu a je u nich další přidaný pohled z vyvýšené sedačky (vhodný při pojíždění a přistávání). Skvělou finesou je možnost sklopit křídla u námořních letounů. Dalším zpříjemněním pobytu na letadlové lodi je možnost zajistit letoun proti pohybu klíny. Došlo též k úpravě speedbaru, který již ukazuje výšku po 10 metrech oproti 50m u FB. Také byla vyslyšena jedna z modliteb a programátoři zapracovali na snížení efektů při výstřelech, střelba už konečně nevypadá jak cirkusová pyrotechnická show. Velmi oceňuji skrytí pozice nepřátelských základen na mapě, což nás opět trochu přibližuje realitě (ani ne tak u pozemních základen, ale u letadlových lodí rozhodně). Bombardovací piloti budou jistě potěšeni při útoku na nepřátelské letiště, v místě dopadu bomb se vytvoří kráter, který znemožní provoz, takže pár vhodně umístěných bomb letiště na určitou dobu vyřadí. Krátery se postupně zasypávají a doba trvání opravy je úměrná hmotnosti bomby. Došlo také k zařazení nové výzbroje. Americké letouny mohou nosit např. rakety HVAR, nálože s napalmem a B-25 dokonce padákové bomby, jejichž exploze jsou opravdu velice působivé. Pacific Fighters Zvuk a dialogy jsou opět velice kvalitní. Zvuková stránka PF zůstává na stejné úrovni jako tomu bylo u Forgotten Battles. Nově jsou samozřejmě přidány zvuky a mluvené slovo pro kampaň. Vše ostatní je převzato z FB, takže o jejich kvalitách netřeba pochybovat.

PF se nevyhnuly ani nějaké ty chybičky a po přečtení readme jsem nabyl dojmu, že vydání bylo poněkud uspíšeno na úkor nás hráčů. V dobách DVD a při minimálních nákladech na 1CD médium mě pobavila větička, že nebylo možné na 2CD umístit všechny kokpity a letouny, takže se jich dočkáme v patchi, který bude volně ke stažení. Vydat vědomě nehotový produkt, kde to jsme? Chyb přímo ve hře není mnoho a právě připravovaný patch by měl velkou část z nich odstranit. Nejzávažnější obsahuje generátor kampaní, kdy např. AI letouny nerespektují terénní překážky a občas vrazí do země, nebo vygeneruje svaz B29 s anglickým označením apod. Mezi úsměvné řadím, když při pádu do moře těsně vedle letadlové lodi se najednou vrak objevil na nejvyšším místě můstku mezi anténami. U letových modelů se mi zdá stroj KI-61 poněkud podmotorovaný. Další chyby se týkají množství munice u A6M3 (má 60 namísto 100 nábojů) a Spitfiru Mk.VIII (má 60 namísto 120 nábojů). Zbytek chybiček souvisí s grafikou, kdy se nekorektně lesknou nebo zobrazují některá místa u několika letounů. Tyto drobnosti však nepůsobí nijak rušivě při hraní a už se pracuje na jejich odstranění. Jen namátkou: Pacific Fighters plynová páka Spitfiru VIII jde posunout až do palubní desky, B17-D má výškovku pohybující se okolo špatné osy atd.

Americké letouny mohou nosit např. rakety HVAR, nálože s napalmem a B-25 dokonce padákové bomby.

Hardwarová náročnost mnohé jistě nepotěší. Odpovídá dnešním požadavkům a její nárůst je znatelný již na první pohled. Nejvýznamněji to pocítíte u nastavení detailů perfect. Bolavým místem jsou zejména oblasti s vysokou koncentrací budov nebo flaků. Během testování multiplayeru se například při útoku na letadlovou loď (očividně plýtvající olovem) dostala hodnota FPS na 5-9 (nastavení excelent, PC Athlon2600+, 1GB RAM DDR333 Dual, Radeon 9600Pro, 160GB HDD SATA). Výrobcem udaná konfigurace (minimum/doporučeno) je : Procesor 1GHz / 3GHz, RAM 512MB / 1GB, grafická karta kompatibilní s DX9 64MB / 128MB. Silnější stroje navýšení příliš nepoznají, ale u slabších bude nutno optimalizovat nastavení zcela určitě.

Hodnocení je v tomto případě velice těžká a ošemetná věc. Bezesporu zde máme velice kvalitní produkt, který musí nadchnout každého virtuálního pilota. Jeho koupě je pro příznivce IL2 Sturmovika Pacific Fighters povinnost. Mám-li hodnotit úsilí vynaložené týmem Olega Maddoxe, nezbude než chválit a těch pár nedostatků ignorovat. Na druhou stranu už se pomalu vytrácí kouzlo původních „Zapomenutých bitev“ , kde krom výtečné úrovně reality na hráče působila originalita oblastí, které byly do simulátoru zapracovány. Pacific Fighters ukazují notoricky známé bojiště a toto kouzlo zde schází. Poptávka amerického trhu spolu s tlakem distributora bohužel přebíjí krásnou ideu začátků tohoto simulátoru. Pořád však platí, že lepší simulátor z tohoto období tu není a dlouho nebude. Pacific Fighters skvělým způsobem doplňují Forgotten battles a jejich úspěch je zaručen již nyní. Cena hry je zhruba 899,- Kč, což je celkem akceptovatelné. Osobně bych však byl pro variantu vydávat PF za datadisk, neboť celkově nová hra to není. Engine zůstal takřka stejný, polovina letounů již byla vydána v patchích k FB, eventuálně k AEP. Pár nových letounů, nová kampaň, nové mapy, ale jinak je to pořád starý dobrý IL2. Celý komplex Celý komplex FB+AEP+PF bych tak hodnotil na 95%.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

78 %

Čtenáři

92 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 440 čtenářů

  • Nejčtenější

Hogwarts Legacy už nikdo nehraje, posmívají se aktivisté. Není ovšem za co

Ani měsíc po vydání Hogwarts Legacy se v harrypotterovské herní komunitě neuklidnily hlasy zesměšňující a bojkotující...

Pozůstalí oběti swattingu hráčů Call of Duty dostanou milionové odškodnění

Pět let starý incident, během něhož byl policejní zásahovou jednotkou zastřelen neozbrojený otec dvou dětí, byl u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Americká policie zatkla muže, který nabádal k vraždě šerifa. V Minecraftu

Policie v americkém New Jersey zatkla osmatřicetiletého muže kvůli online výhrůžkám na adresu floridského šerifa, který...

Sen pokračuje, okrajová hra dvou bratrů se stále prodává po statisících

Dwarf Fortress je na první pohled ošklivá a extrémně obtížná hra, přesto se prodává jako teplé rohlíky. Po šestnácti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Milujete sci-fi a fantasy? Tyto chystané filmy a seriály byste neměli minout

Premium Byly doby, kdy se člověk bál přiznat, že má rád sci-fi nebo fantasy, protože se vám pak „běžná populace“ vyhýbala,...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

RECENZE: Staňte se drsným bijcem, King of Fighters XV myslí i na nováčky

Značka King of Fighters se vrací po šesti letech. Je přístupná začátečníkům, zklamáni ovšem nebudou ani experti na...

RECENZE: Masakr teenagerů v The Quarry je zábavnější, než si chceme přiznat

Hororový „slasher“ The Quarry sice nedělá nic, co bychom už od studia Supermassive Games neviděli mnohokrát, ale to mu...

RECENZE: Forspoken je neriskantní sériová výroba, nejvíc baví běhání

Rozsáhlý herní svět, svižné souboje, spousta efektních kouzel, povedená hudba nebo zábavný parkour. Dalo by se čekat,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...