Neděle 25. října 2020, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. října 2020 Beáta

Over G Fighters – oblaka plná rozpaků

  12:00
Že by se konečně na konzolových oblacích objevil ten pravý letecký simulátor? Nebo že by k němu měli alespoň Over G Fighters hodně blízko? Daleko od pravdy toto tvrzení nebude.

Over G Fighters Svítání na lepší časy se sice možná úplně nekoná, ale přítomnost již druhé letecké hry pro v současnosti jedinou next-gen platformu je jistě potěšující. Tentokrát jde o produkt až ze země vycházejícího slunce. Na svědomí ho má v Japonsku velmi populární Taito, které u nás sice mnoho fanoušků nemá, ale to je do jisté míry dané i tím, že u nás není dost coin-opových heren. Taito se na výrobu videoherních automatů specializuje, dokáže tedy vyrobit hru kvalitativně odpovídající standardům X360?

Samotná hra obsahuje nadmíru dlouhý singleplayer.

Over G Fighters (dále jen OGF) na první pohled nevypadají o moc lépe, než jakákoliv letadla pro PS2. Hra se sice odehrává na všech obydlených kontinentech, ale že byste se kochali krásnými panoramaty, to se říci opravdu nedá. Lokace, nad kterými se proletíte, jsou obvykle pouze barevně odlišné plochy. Velice vtipně pak působí hlášky vašich spolu-pilotů o krásné krajině, zvěři Over G Fighters pobíhající po ní apod. Následný pohled na rozmazané cosi pod vámi pak způsobuje nekontrolovatelné záchvaty smíchu. Zpracování samotných letounů už však špatné rozhodně není, ba naopak. V OGF narazíte v průběhu hry na více jak 30 detailně zpracovaných letadel, vizuálně věrným svým reálným protějškům. Skvěle vypadají též vzlety letadel. Ano, hráči toužící po letecké konzolové hře, ve které budou s aeroplány sami startovat i přistávat se po dlouhé době opět dočkali, ale o tom až později. Opravdu povedeně vypadá i animace techniků pobíhajících po letišti. Oproti pobíhajícím tečkám z jediné konkurenční letecké hry pro X360 – Blazing Angels – které tyto mechaniky měly znázorňovat, je to docela velký pokrok. Nebýt ošklivých prostředí, dali by se OGF označit za vzhlednou hru, takto ovšem ani nápad.

Zvuková stránka na tom přitom není o moc lépe než ta vizuální. Samotné zvuky nejsou identické s těmi reálnými, ale na druhou stranu, těm skutečným se alespoň podobají. Trysky znějí jako trysky a ne jako vysavač v naprosto úděsném pokusu o leteckou Over G Fighters hru jménem Deadly Skies III. Hudba se řadí žánrově mezi rock a metal v tradičním asijském stylu. Nám konkrétně trvalo zhruba deset vteřin, než jsme sáhli po volbě tvorby vlastního soundtracku. Naštěstí je tato funkce bezproblémová a vámi zvolená hudba se dokonale sladí v hlasitosti s herními zvuky. Žádný šum na pozadí, čehož jsme u některých her na X360 byli svědky, protože tvůrci tuto zajímavou a šikovnou funkci často zanedbávají.

Nejzajímavější na OGF je ovšem samotné nastavení letounu a zbrojní výbavy.

Samotná hra obsahuje nadmíru dlouhý singleplayer, jehož páteří je story mód s více jak 75 misemi ke splnění. Náplň jednotlivých úkolů vás však pravděpodobně nikterak dlouho bavit nebude. Zpočátku je startování z letadlové lodi a sestřelení několika prvních nepřátelských letounů zábava, ale později rychle zjistíte, že s designem misí si v Taitu moc práce nedali. Některé počáteční úkoly se totiž skládají z pouhého sestřelení dvou letících cílů, takže se cca po minutě dočkáte nápisu Mission Acomplished. Křivka Over G Fighters obtížnosti se ale z ničeho nic zvedne dosti radikálním způsobem a hráč se nestačí divit. OGF jsou totiž daleko více než kterákoliv jiná letecká konzolová hra simulací, než arkádou. Za klasický simulátor bychom je sice přímo neoznačili, ale rozhodně má k tomu nejblíže ze všech dosavadních konzolových pokusů. Již zmiňované vzlétání vám dá nějaký ten čas k osvojení. Zapnout trysky, nastavit klapky, vyrovnat letoun, zatáhnout podvozek a následně nastavit správný směr samotného vzlétání je otázkou cviku. Při několika prvních pokusech se pravděpodobně neodlepíte od země a skončíte zabořeni v zemi několik metrů od vzletové dráhy. Několik dalších pokusů skončí sice možná vzletem, ale též následným a též velmi rychlým pádem. Akt vzletu chce píli a cvik. Samotný let rovněž není procházka růžovým arkádovým sadem, ale pokud jste se už od země odlepili, tak vám i aspekty samotného letu přejdou do krve. Důležité je především sledovat výšku a kontrolovat funkci klapek.

Half-Life 2 Survivor

Oproti relativně chudému repertoáru her pro konzole jsou coin-opy hlavním zdrojem výdělků japonského Taita. Pro Evropany dost možná nejzajímavějším kouskem právě HL2S. Jde o automatovou verzi slavné PC střílečky od Valve, která se dočkala i více, než důstojné konverze pro Xbox. Jde o relativně velký kabinet s velkou HDTV, opatřený dvěma joysticky pro ovládání obou horních končetin a pedály pro pohyb samotné postavy. Hra obsahuje některé známé akční pasáže z původní hry i některé nové v klasických HL2 lokacích jako Ravenholm apod. Úkoly jsou přitom zjednodušeny na „znič všechny respawn body zombiím“ či „uteč v časovém limitu“. Zatím se ale bohužel neuvažuje o uvedení HL2S ani na americký trh, natož pak na náš evropský.

Over G Fighters Po seznámení se všemi detaily ovládání se můžete plně vrhnout na plnění z části dosti repetitivních úkolů. Naštěstí připadá na deset stupidních misí typů „sestřel X cílů, než ony sestřelí tebe“ vždy alespoň jedna s daleko zajímavější náplní. Například v jednom z pokročilejších úkolů máte za úkol zlikvidovat větší počet pozemních cílů směřujících směrem od vás. Oněch cílů je ale více, než máte k dispozici raket, takže budete muset uprostřed mise přistát a na základně doplnit střelivo. Obdobné problémy zažijete i s palivem. Uprostřed letu budete pravděpodobně rozhořčeni nutností potřeby mezipřistání, ale následný pocit z reálné potřeby tohoto aktu naplní pocitem uspokojení, že konečně někdo myslel i na tyto detaily. Velmi nás potěšil i detailní náhled do kokpitu, který OGF nabízí jako jeden ze standardních pohledů. Tento pohled jsme totiž v drtivé většině všech konzolových leteckých her postrádali. Samozřejmě nechybí ani klasický „zpoza ocasu“ i jiné. Dále nabízí OGF i několik vedlejších módů v čele s Challenge módem, kde se budete postupně utkávat s novými a novými nálety nepřátel.

Over G Fighters Nejzajímavější na OGF je ovšem samotné nastavení letounu a zbrojní výbavy. Není ale vyloučeno, že se v něm při prvním seznamování i lehce zamotáte. Voleb je nespočet a správné nastavení je základ pro kladné splnění každé mise. Před každou misí se dozvíte z krátkého brífinku (s hodně špatným dabingem), co vás nadále čeká a krom nastavení si můžete zvolit i co-pilota, který vás bude ve svém letounu v bojích doprovázet.

Ani OGF se nevyhnula podpora Xbox Live zúročená ve vcelku povedeném multiplayeru, byť nabízí pouze dva módy. V Arena režimu si vyberete jednu ze čtyř stran a vrhnete se v jednom z možných letounů do vírů boje. Druhý zmiňovaný mód Versus je potom týmová obdoba předešlého jmenovaného. Offline hra více hráčů přitom nabízí pouze první jmenovanou možnost a je určena hráčům pouze dvěma.

Klady a zápory

Plus Hra má nejblíže ke klasickému simulátoru
Plus Dlouhá kampaň
Plus Velký výběr letounů

Mínus Nevzhledná krajina
Mínus Špatný design misí
Mínus Velmi repetivní

OGF není lehké hrát. Jejich největším problémem přitom není notný důraz na realismus, ale vedle nepříliš působivé grafiky a slabšího designu misí i naprosto děsivá prezentace. Už úvodní menu vás vystraší svým opravdu odpuzujícím retro vzhledem. Připočtěte si k tomu prakticky neposlouchatelnou originální hudbu, primitivní dabing a ani relativně reálný letecký model nemůže zachránit OGF před katastrofou. Vyložená hloupost hra sice určitě není, ale k vrcholu jí zbývají kilometry pomyslné výšky. Má sice dobré základy, ale bohužel se na nich nestavělo a to je obrovská chyba.

Over G Fighters
Výrobce/Vydavatel Taito/Ubisoft
Platforma Xbox 360
Multiplayer: 2 hráči, 2-8 online
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 216 kB
Verdikt: Ke klasickému leteckému simulátoru mají sice OGF nejblíže ze všech konzolových pokusů, ale i tak díky většímu počtů neduhů pravděpodobně propadnou. Do značné míry po zásluze.
Hodnocení: 57% (info)

  • Nejčtenější

Obrovský zájem, vše vyprodáno. K herním novinkám se nedostane každý

Letošní podzim je jedna velká zkouška trpělivosti pro hráče. O nové grafické karty, herní konzole či VR brýle je jedna...

RECENZE: Age of Empires III: Definitive Edition je nadčasový, ale ty bugy

Vývojáři už nám naservírovali remastery dvou předchozích dílů, ale bez kompletního setu by to nebylo ono. Zatím...

RECENZE: Letošní ročník NHL je nejzbytečnější v historii značky

Pokud jste se těšili, že si letošní výpadek opravdového hokeje nahradíte alespoň tím virtuálním, máte smůlu. Poslední...

Baldur’s Gate 3 je zatím prolezlý bugy, ale zábava je to i tak ohromná

Dvacet let čekali fanoušci světa Dungeons and Dragons na plnohodnotné pokračování legendární RPG série Baldur’s Gate. A...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mario Kart Live vás budou bavit. Závody, jak jste je ještě nezažili

Na trh se dostala nová hračka, která je oproti běžné produkci hodně jiná. V Mario Kart Circuit se totiž závodí ve...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

RECENZE: Kniha Zaklínač a jeho svět zaujme především fanoušky hry

Nakladatelství Crew vydává ve spolupráci se společností Fantom Print knihu, která potěší fanoušky herní série o...

Filmová adaptace Warcraftu je splněným snem. Recenze očima hráče

Pokud existuje černá magie, snímek Warcraft v boji s ní zvítězil. Podařilo se mu totiž prolomit pomyslné prokletí filmů...

RECENZE: Might and Magic X je úžasný návrat strojem času o 15 let zpět

Málokdo se dnes odváží vyrukovat s tak hardcore retro titulem, jakým je desáté Might and Magic. Vzpomínky ožívají.

RECENZE: Jedi: Fallen Order je konečně zase skvělá Star Wars hra

Jedním z velice příjemných překvapení roku je titul Star Wars Jedi: Fallen Order, který mohlo vydavatelství EA pokazit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...