Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. listopadu 2021 Ondřej

One Must Fall: Battlegrounds

  12:00
Pokračování oblíbené klasiky, bojové hry s roboty, se kuchtilo poměrně dlouho a bylo v něj vkládáno množství nadějí. Nyní se konečně celý projekt s podtitulem Battlegrounds dostává na pulty regálů. Jaký je náš ortel?

One Must Fall: Battlegrounds Na herní měřítka v dávných dobách, někdy kolem roku 1994 se objevila vynikající akční mlátička One Must Fall: Battlegrounds, která si prakticky ihned po vydání vytvořila spoustu fanoušků, i když v současnosti třeba není tak známá jako profláklý Mortal Kombat či Street Fighter srovnatelného zaměření. Tvůrci Diversion Entertainment se zřejmě domnívali, že pro zápis mezi nehynoucí legendy jim stačí jediný zářez na pažbě a jak se s oblibou říká, usnuli na vavřínech, kde je probudil asi až zjevný nedostatek chechtáků, které se za tu dobu někam rozutekly. Probuzení se datuje až kamsi do roku 1999, v němž se začaly objevovat četné zmínky o tom, že se připravuje nové přepracování skvělé klasiky a srdce mnohého hardcore fanouška znuděného neustálým přívalem mainstreamu zaplesalo. Někdy o dva roky později, tedy 2001, jsem zaznamenal vypuštění dema na tuto hru a jak se zdálo, vydání klepalo na dveře. I když si nevzpomínám na žádné ohlasy k tomuto kousku, asi nešlo o nic pozitivního, jelikož demo bylo na dlouhou dobu to poslední, co jsme viděli a autoři poprvé poznali, že ingredience v nových projektech se musí přeci jen míchat v trochu jiném složení než tomu bylo před lety, a takOne Must Fall: Battlegrounds se plni nových nápadů a vizí vrhli na rekonstrukci nepříliš umně implementovaných prvků do zcela nové podoby, kterou nám nyní, po obnovené reklamní masáži, servírují. Otázka je, zda titulu delší odležení a uzrání prospělo nebo ho definitivně potopilo, z kdysi slavné značky učinilo prostého trhacího panáka a z autorů žebráky. Kdo je netrpělivý a jako první pokukuje po výsledném hodnocení, si může na kladený dotaz odpovědět již nyní, pro ty ostatní, vytrvalejší, zde máme podrobnější rozbor, který si pokračování legendy, ať už je jakékoliv, dozajista zaslouží.

První dojem po spuštění hry není kdovíjaký. Menu jako by z oka vypadlo svému letitému předchůdci, což sice nepotěší, ale na druhou stranu se jedná o menší šok než je ten způsobený hudbou, která se dá skutečně přirovnat ke starým automatovým vypalovačkám, jež si nás ve své době získaly, ovšem nyní působí jako pěst na ucho. Kdyby se jednalo jen o situaci v menu, nepřikládal bychOne Must Fall: Battlegrounds tomu velkou váhu, ale Battleground je těmito „songy“ protknut skrz naskrz, a to nepovažuji za dobrou vizitku. Někomu sice při poslechu může upadnout nostalgická slza, jedná se však jen o chvilkovou slabost, která je co nevidět vystřídána zamyšlením se a zjištěním, že současné trendy jsou přeci jen úplněněkde jinde a že nakonec nejsou tak špatné. Nenarážím zde jen na motivy hudebních vložek, dá-li se to tak nazvat, ale i jejich technickou kvalitu, která se sotva vyrovná titulům z předchozího milénia, o novodobějších vychytávkách jako je 3D zvuk či hluboký plastický dojem z pěkně propracovaných tónů, které bych si zde docela hezky dovedl představit, si můžete nechat jen zdát.

Ale zpět k něčemu příjemnějšímu, na počátku kariéry profesionálního válečníka-robota si musíte vybrat za koho vlastně chcete hrát. V první volbě na vás čeká několik, veskrze bláznivě vypadajících (opravdu jako by z oka vypadly hrdinům prastarých bojovek, kteří pro nás v nízkém věku představovali nepřekonatelné šampiony) humanoidů. Těch s přibývajícími úspěchy přibude, iOne Must Fall: Battlegrounds když v rozehraném tažení je již střídat nemůžeme, a tak tito bonusoví hoši a dívky ztrácejí na atraktivnosti, jelikož po jednom zapaření se ke hře těžko někdo vrátí. Mnohem lépe vypadají bojové schránky, tedy jacísi roboti, mechové - říkejte jim jak chcete. Jejich modely se dají označit dokonce za povedené a vzhledem k tomu, že právě na ně celou dobu budete civět, jedná se o jednoznačně plusové bodíky. Možných variant je docela hodně a s přihlédnutím k tomu, že se tak dají vykouzlit mnohé variace výrazně ořezaných vlastností a statistik, můžeme One Must Fall v tomto ohledu pochválit. Jiná věc už ale je, jak se to vše projeví v samotné hře. Já moc velké faktické rozdíly nezaznamenal, může se však jednat jen o mou nepozornost způsobenou hypnotizující hudbou, k jejímuž vypnutí jsem se po čase odhodlal (a to vydržím ledacos). Roboti vypadají velice rozdílně a alespoň v grafickém provádění akcí se trochu liší. Ovládání není nikterak složité, potřebujete akorát kurzorové šipky a několik kláves na úder paží, skok, blok a kopy. Nejrůznějšími kombinacemi těchto úkonů se dají vytvořit pěkná komba, kterých je překvapivě slušné množství. Na jejich tvorbě do jisté míry každá bojovka stojí i padá a alespoň v tomto ohledu autoři One Must Fall: Battlegrounds nezklamali, na druhou stranu nemáme příliš s čím porovnávat, lépe řečeno na PC tato hra nemá žádnou přímou konkurenci.

Kdysi neskutečně oblíbený žánr bojovek vystřídaly dnes již trochu složitější záležitosti, ale přesto si troufám tvrdit, že takřka každý hráč měl možnost nějakou takovou mlátičku možnost vidět, ať už před nějakými těmi léty na svém počítači, u kamaráda, který na svém "super silném" stroji pořádal skvěle hratelné split-screen sessions, na konzolích nebo snad automatech v maringotce. S tímto pomalu zmírajícím žánrem přišel do styku snad každý a právě proto se pro všechny zákonitě musí stát One Must Fall stát malým šokem, jelikož namísto 2D či pseudo 3D obrazovky, která s postupem panáku scrolluje, se zde na svého hrdinu budeme dívat pohledem třetí osoby, tedy tak jako např. v Max Paynovi či Tomb Raiderovi. A co si budeme povídat, jedná se o změnu k horšímu, alespoň v provedení, jaké nám autoři této gamesky nabízí. Nebál bych se One Must Fall: Battlegrounds dokonce říci, že právě tímto nepříjemným prvkem se autorům podařilo pohřbít veškeré více či méně nadějné nápady, které jim přišly na mysl. Navigace robota se totiž stává více než složitou a jeho nasměrování na protivníka je mnohdy velice krkolomné, nehledě na mnohem větší nepřehlednost a zmatenost.

Hra nabízí trénink na procvičování rozličných komb, ale největším "lákadlem" jsou dozajista jednotlivé soutěže, jejichž sbírka je věru rozsáhlá. V budoucnosti totiž boje mezi lidmi ovládající mechy patří k nejoblíbenější sportovní disciplíně a jako taková skýtá i množství turnajů, které se postupně otevírají. Na počátku zápasů je nutné navolit jen pár atributů jako je odezva publika, síla krytů a rychlost hry. Především poslední nastavení je potřebné vyhodit alespoň z první možnosti, jelikož jinak se nám na obrazovce rozpoutají boje podobné krokovacím dungeonům a jakékoliv kouzlo dynamiky mizí rychleji než se stihne vůbec objevit. Boje vedete většinou s více jak jedním protivníkem, což přidává na atraktivnosti, ale celkové nudě způsobené především 3D pohledem a strohostí arén to zabránit nedokáže. Prostředí se sice mají lišit, ale prakticky se tak děje ve velmi minoritní roviněOne Must Fall: Battlegrounds a slovo fádnost se k nim až na pár výjimek hodí více než které jiné. V rámci jakési kompaktnosti celé hry se tvůrci uchýlili k nepovedené berličce v podobě hlášek, kterými se bojovníci častují a co hůř, které nejdou přeskočit a tudíž si je musíme vytrpět pokaždé znovu.

Se současně široce rozšířeným internetem je samozřejmé, že se k jeho službám autoři uchýlí a budou doufat, že je pro bojovky tak typický multiplayer zachrání. Bohužel se tomu tak s největší pravděpodobností nestane, jelikož by nejdříve musela existovat alespoň jistá skupinka lidí, kteří se této hře budou věnovat, jenže všechny odradí již singl, potažmo odezva od jiných hráčů a z kritik jako je například tato. Kdyby bylo s kým hrát, nemuselo by se jednat o zas tak špatnou zábavu, jenže v současnosti existuje množství her, sice ne ze stejného soudku, ale mnohem lepších, adrenalinovějších a v neposlední řadě i častěji hraných, takže minimálně v tomto ohledu One Must Fall neuspěje.

Podle popisu to s One Must Fall: Battlegrounds nevypadá dvakrát nejlépe, že? Přestože se nejdná o vyložený propadák, tak jsme čekali mnohem mnohem více a tvůrci nás v tom jedině podporovali. Rád bych zde v rozsáhlých elaborátech vyzdvihoval skvělé myšlenky tohoto dílka a obhájení jeho legendárního statutu, ovšem i kdybych chtěl sebevíc, nejde to! Tvoření pokračování ke klasikám herní scény je však hodně složité, a tak se po celou dobu vývoje nad tímto titulem snášel stín pochybnosti, který mohl být rozprášen, ale nestalo se tomu tak, ba právě naopak, celou svou neprostupností padl na hru a vytvořil z ní čirý průměr, jenž ho jedním bodíkem v konečném verdiktu přesahuje jen díky skvěle hratelnému předchůdci, na jehož kvality se nedá jen tak zapomenout a vy si ho díky kolegům z plných her můžete vyzkoušet zde, snad vám to alespoň trochu zpraví náladu z nepovedeného pokračování.

One Must Fall: Battlegrounds
Minimum: CPU 800, 128 MB RAM
Optimum: CPU 1500, 256 MB RAM
Multiplayer: ano
Další informace: screenshoty / trailer / trial verze
Výrobce/distributor: Diversion Entertainment / GMX
Distributor v ČR: zatím neoznámen
Oficiální stránka: homepage
Verdikt: Bojovka s velkým potenciálem, který byl však spoustou chyb vytlačen do ústraní.
Hodnocení: (info) 51%
Autor:
Témata: Dům roku, Robot
  • Nejčtenější

První mise v Mafii 2 měla být ohromná. A pak to tam nebylo, říká Dan Vávra

Úvodní mise ve hře Mafia 2, která se odehrává na Sicílii, byla mnohem velkolepější, než fragment, který se nakonec...

Fallout 3 vstává z mrtvých. Ten původní, zrušený

Fandové se snaží vzkřísit zrušený Fallout 3 z roku 2003, který vznikal pod kódovým označením Van Buren. Mát být...

Smažte moji hudbu, prosí skladatel soundtracku k Destiny

Bývalý zaměstnanec studia Bungie Martin O’Donnell nasdílel na internet podklady ke svému oceňovanému soundtracku k...

Nový díl Farming Simulatoru má víc hráčů než Battlefield 2042

Nejnovější díl vojenské střílečky Battlefield se příliš nepovedl. Vedle mizerných hodnocení v recenzích je to jasně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rockstar se omlouvá za zpackané Grand Theft Auto a slibuje nápravu

Studio Rockstar se omluvilo za stav, v jakém vyšla kolekce Grand Theft Auto: The Trilogy. Na PC budou opět k dispozici...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

RECENZE: Zaklínačský animák působí spíš jako „neznačkové“ fantasy

Nový animovaný film se zaklínačskou tématikou je dalším přírůstkem do kolekce nabídky původní tvorby Netflixu. Ačkoli...

RECENZE: Crash Bandicoot 4 žádné revoluční změny nepřináší. Naštěstí

Konečně jsme se dočkali vymodleného čtvrtého dílu Crashe a byť to zní jako klišé, trpělivost se vyplatila. Je to pocta...

RECENZE: Elite Dangerous: Odyssey je odfláknutý přídavek za cenu plné hry

Rozšíření Odyssey vesmírného simulátoru Elite Dangerous slibovalo už tak komplexní hru rozšířit o další vrstvu....

RECENZE: Marvel’s Iron Man VR ukazuje omezení virtuální reality

Tony Stark se vrátil jako Iron Man do herního světa v titulu určeném výhradně pro virtuální realitu. To zní jako skvělý...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Souboj na talíři skončil. Kašpárek, Forejt a Punčochář ukázali rodiny

Velkým finále skončila v úterý večer kulinární show Souboj na talíři. Diváci se dozvěděli, kdo ze tří skvělých kuchařů...

Verdikt lékařů manžel neustál, říká Hana Robinson o roztroušené skleróze

Zpěvačka Hana Robinson bojuje už řadu let s roztroušenou sklerózou, která mimo jiné ovlivňuje i hybnost rukou. K té se...