RECENZE: Chcete vážnou sci-fi pro dospělé? Observation se vám bude líbit

  0:02aktualizováno  0:02
Píše se rok 2026. Na Mezinárodní vesmírné stanici se stala nehoda, přeživším dochází čas a okolnosti jsou čím dál záhadnější. Vítejte v Observation, jedné z nejlepších sci-fi her poslední doby.
80

Observation

Platforma: PC, PlayStation 4
Výrobce: No Code

  • Skvělý příběh
  • Audiovizuální styl
  • Jedinečná atmosféra
  • Nápadité puzzly
  • Některé animace postav
  • Občas náročnější navigace

Herní karta

Mrazivá prázdnota nekonečných vesmírných hlubin dokáže v člověku probouzet pestrou paletu emocí, ale málokterá hra nebo film ji umí dostatečně důstojně uchopit. 

Observation se inspiruje moderními klasikami, jako jsou Gravitace nebo Marťan, aby vás postavila do realistického scénáře na palubě Mezinárodní vesmírné stanice, kde se stala vážná nehoda. Dvojice přeživších musí rozklíčovat, jak zabránit nejhoršímu a pokud možno také odhalit, co se stalo, potažmo co znamenají podivné úkazy na palubě stanice i ve vesmíru kolem nich.

Observation

Observation

Observation

Observation

Přeživší dvojicí je kosmonautka Emma Fisher a vy. Vaše postava není na stanici. Vaše postava je tou stanicí. Přesněji řečeno umělou inteligencí ovládající všechny systémy na palubě, včetně jednoduchých údržbových robotů. Vaše celé jméno zní System Administration Maintenance, ale posádka vás oslovuje poněkud familiárněji Sam. Podobnost s Halem z filmu
2001: Vesmírná odysea je určitě čistě náhodná, ačkoliv váš hlas zní skoro totožně. Vždy vyrovnaný a bez emocí, odsekávajíce strojovým klidem jednotlivé věty a slova.

Zápletka s poškozenou stanicí, která v úvodu hry potemnělá mrtvolně plachtí prázdnotou, dokonale nahrává pocitům osamělosti a beznaděje, známým z Gravitace nebo třeba prvního Vetřelce. Tomu nahrává také umírněná práce se zvukem a hudbou, stejně jako pozvolná gradace napětí, jak se Emma snaží zjistit osud ostatních z pětice kosmonautů. Sam postupně probouzí všemožné diagnostické systémy na palubě stanice a odhalujíce stále více o příčinách havárie. 

Observation

Observation

Hra doslova přetéká napětím a každý zásadní příběhový zlom je skvěle podaný, takže vám po něm náležitě zatrne. Asi není potřeba dodávat, že je velká škoda si hru jakkoliv vyzradit dopředu. Doporučuji se nedívat ani na oficiální upoutávku, která toho prozrazuje zbytečně mnoho.

Pokud jde o hratelnost, autoři chtěli postavit žánrová klišé na hlavu pomocí unikátní perspektivy. A to se jim povedlo. V roli umělé inteligence, jejímž „tělem“ je celá stanice a všechny dálkově ovládané stroje v ní, máte unikátní prostředky pro interakci, ale také pro rozhodování o prioritách mise. Není velké překvapení, že mise má tajné parametry a postupně budete nuceni volit mezi pokyny ze Země, cílem mise a rozkazy od Emmy. 

V praxi budete přepínat mezi několika náhledy na mapu stanice, jednotlivými kamerami a podrobnějšími obrazovkami konkrétních systému od trackeru pozice a stavu posádky přes ovládání komunikačního systému až po práci s motory.

Observation

Observation

Observation

Observation

Naprosto zásadní složkou atmosféry celé hry je audiovizuální provedení všech vámi ovládaných systémů a menu. Zde se opravdu nezapře, že na hře pracovalo několik lidí z týmu Alien: Isolation, jelikož většina menu má stejný „analogový“ styl, dokonale sedící k mezinárodní stanici, která byla stavěna několika světovými národy v průběhu mnoha let. Všechno bzučení, zrnění a jednoduchá grafická ikonografie dokonale zahrají na nostalgickou strunu všem, kdo mají rádi klasická sci-fi typu Vetřelec.

Kromě nutnosti „pohybovat“ se interiérem i exteriérem stanice po boku Emmy a snahy o její podporu budete muset především řešit všemožné puzzly, které představují jádro hratelnosti. Ať už jde o uvolnění zablokovaných klapek modulu ve správné sekvenci, vybalancování napětí v reaktoru nebo analýzu skenů blízkého i vzdáleného vesmíru, každá hádanka má unikátní provedení a mechaniku. 

Překvapivě pozitivním rozhodnutím ze strany autorů bylo nedat vám občas žádnou nápovědu, takže si musíte na ovládání a mechanismy dané výzvy přijít sami. To jen prohlubuje pocit osamění a odcizení uprostřed lhostejné prázdnoty vesmíru.

Observation

Observation

Pokud bych měl vypíchnout slabiny hry, musím přiznat určitou technickou nedokonalost ve zpracování postav. Vzhledem k tomu, že Emma často zírá do kamery zblízka a v detailu, určité aspekty jejího modelu a animace narušují jinak vysoce realistický dojem ze hry jako celku. Není to nijak strašné, ale prostě tomu kousek chybí. 

Mnohem víc mě frustrovaly pasáže v exteriéru okolo stanice, jelikož jsem se v nich až příliš ztrácel. Docela mi zabralo, než jsem se naučil orientovat. Nějaké to navádění na bod označený na mapě, což funguje uvnitř stanice, by pomohlo.

Fotogalerie

Také stojí za zmínku, že jde do značné míry o zážitkovou hru s omezenou hratelností. Někdo by ji mohl označit za walking simulator nebo interaktivní film. Pokud k těmto věcem máte odpor, nemusí vám Observation sednout. Pokud se vám líbila Soma nebo Subnautica, budete se cítit jako doma.

S ohledem na napínavou povahu příběhu je velká šance, že jej zvládnete na jedno večerní posezení. Zabere vám to zhruba pět hodin, hra stojí zhruba pět set korun. Zároveň je na palubě stanice poschovávaná slušná zásoba všemožných skrytých záznamů a nápaditých easter eggů, takže je dobrá šance, že si vše budete chtít dát podruhé a odhalit všechny detaily příběhu. Nemluvě o tom, že jakmile už jednou znáte pointu, je zajímavé sledovat příběh a cestu k ní znovu, ze zasvěceného pohledu.

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 patří mezi nejočekávanější hry současnosti. Kutí ho tvůrci Zaklínače a opět půjde o hru na hrdiny v otevřeném světě. Ukázka za zavřenými dveřmi na E3 2018 nás nadchla, letošní pak potvrdila, že je zaděláno na hit. Rozruch vzbudil také herec Keanu Reeves, jenž na tiskovce Microsotu odhalil datum vydání. Pro největší fandy je pak určena sběratelská edice za několik tisíc. Hra bude opatřena českými titulky.

Hodnocení hry

Redakce

80 %

Čtenáři

42 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 243 čtenářů

Témata: vesmír

Nejčtenější

Pět her, o kterých jsme si v mládí mysleli, že jsou skvělé. Jenže nejsou

The Lion King (1994)

Určitě to znáte. Vzpomínáte na něco s láskou, považujete to za úžasné, skvělé, téměř božské, jenže když se k tomu po...

Vzácná pokémoní karta za šedesát tisíc dolarů se ztratila během přepravy

Pokémon: Detektiv Pikachu

Sběratelské karetní hry patří mezi drahé koníčky a výjimkou není ani Pokémon Trading Card Game, která funguje od roku...

Drobný vtip o čínském prezidentovi přišel tchajwanské vývojáře hodně draho

Devotion

Kvůli přirovnání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga k medvídku Púovi museli nezávislí vývojáři z tchajwanského studia...

Stahujte zdarma výbornou strategii Age of Wonders 3, akce končí v pondělí

Age of Wonders 3

Pěknou hru zdarma si můžete po omezený čas stáhnout na digitální distribuci Steam. Tentokrát je to vynikající tahová...

Stahujte zdarma povedenou diablovku Torchlight, čas máte do čtvrtka

Torchlight

Epic Store láká na další hru zdarma. Tentokrát je to starší, ale povedená diablovka Torchlight, která sice jen...

Další z rubriky

RECENZE: Kniha Zaklínač a jeho svět zaujme především fanoušky hry

Zaklínač a jeho svět

Nakladatelství Crew vydává ve spolupráci se společností Fantom Print knihu, která potěší fanoušky herní série o...

RECENZE: Dex ukazuje budoucnost, v níž bez implantátů nemá cenu žít

Dex

Česká hra Dex zasazuje tradiční žánr do ne úplně tradičního prostředí. Mladá dívka s modrými vlasy zachraňuje svět před...

RECENZE: World of Warplanes se snaží navázat na tankový úspěch

World of Warplanes

Podaří se zopakovat zásah do černého i podruhé, kdy tanky z World of Tanks nahrazují letadla? Zatím to není jisté.

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz