Nová podoba Aliens vs Predator má svoje mouchy

  0:03aktualizováno  0:03
Pro jedny lov, pro druhé boj o přežití. Bitva tří ras znovu začíná.
70

Aliens vs. Predator

Platforma: PC
Výrobce: Rebellion

  • tři kampaně nabízejí slušnou variabilitu
  • využití filmových předloh fandy potěší
  • rozporuplná hratelnost
  • herní doba za každý z charakterů
  • místy podivný pohyb vetřelců

Pro fanoušky vetřelce nebo predátora se jedná o povinnost nehledě na herní nedostatky. Nezaujatí hráči najdou v dnešní době řadu lepších akcí, které zabaví podstatně lépe a často i déle.

Herní karta

Nový Aliens vs Predator (AvP) přichází s rozporuplnou hratelností a rozpaky budí i další prvky této očekávané akce. Nutno podotknout, že řemeslné nedostatky kompenzuje pouze využití silného tématu, v němž se střetávají populární vetřelci, predátoři a mariňáci.

Příběh naznačený v prvních dojmech není třeba rozvíjet. Hluboká zamyšlení od nového AvP nikdo nečeká a tudíž plytká zápletka vůbec nemrzí.

Hlavním hybatelem událostí, nikoli hlavním hrdinou, je Karl Bishop Weyland (dabovaný Lancem Henriksenem). Jednoho krásného dne na jedné krásné planetě otevře posvátný chrám predátorů, čímž mimo jiné probudí vetřelčí královnu. Věci naberou rychlý spád.

Aliens vs Predator (PC)My, jakožto hráči, dostáváme možnost projít kampaň za každou ze tří ras. V kůži koloniálního mariňáka se musíme dostat z nestvůrami zamořené planety. V části za vetřelce nás žene vpřed animální pud, a jakožto predátor se snažíme znemožnit další šťourání v posvátné hrobce.

Kampaně se vzájemně prolínají, přesněji řečeno doplňují, a za každý z charakterů si projdeme události v jiném sledu a odlišném úhlu pohledu. Nejspíš bude záležet čistě na hráči, jestli se nakonec v příběhu ztratí či docení jeho propojenost. Sám se nacházím někde mezi.

Mariňák

Nelze začít rozborem jiné kampaně než právě té za člověka. V novém AvP to není nic převratného a nebýt zajímavého tématu, byl by to akční průměr. Naštěstí vše zachraňuje přítomnost charismatického vetřelce a milované pulzní pušky.

Úvod je takřka parádní, putujete temnými chodbami a autoři si s vámi hrají na lekanou. Po čase se poprvé setkáte s vetřelcem a ještě o něco později zažijete nezapomenutelnou přestřelku v baru s několika xenomorfy najednou. Další mise taky neurazí a je rozhodně škoda, že zhruba v půlce ztrácí titul tempo a hratelnost výrazně klesá.

Aliens vs Predator (PC)

Zážitek trochu napraví až závěr kampaně, ale přesto nepřináší nic pamětihodného. Absence novinek, malý počet zbraní či nepřátel, nic z toho vzhledem k námětu nevadí. Zásadním nedostatkem je nemastná neslaná atmosféra.

Při hře za mariňáka se chci bát a ne mít pocit, že hraju klasickou akci s hromadou příšer. Snahu autorům upřít nelze, v temných pasážích jistě napjatí budete, ale hutnou a řádně tíživou atmosféru vyzdvihnout nelze, protože chybí. Trochu ji zachraňuje přítomnost známých monster či zvuk oblíbené pulzní pušky nebo detektoru pohybu, ale na předchůdce nemá ani náhodou.

Aliens vs Predator (PC)Přestřelky nijak nevybočují z toho, co je dnes k vidění. Zajímavější jsou pouze souboje nablízko, kdy lze vetřelce poslat k zemi třeba úderem pažby. To se nepodaří vždy a někdy se zdánlivou frajeřinkou dostanete do problémů. Přesto není k zahození srazit xenomorfa, chvíli koukat, jak se mrská, a poté to do něj našít.

U kamarádů s kyselinou místo krve ještě chvilku zůstaneme. Autoři jim dali do vínku v zásadě dobrou umělou inteligenci, ale bohužel je neupozornili na pár nástrah herního světa.

Jedinec útočí, jak by se od něj očekávalo, a on po pravdě ani moc možností nemá. Proto hojně využívá lezení po stropech a rád kličkuje mezi vašimi kulkami. Skupinka na to jde fikaněji. Sám jsem se divil, když mě jeden xenomorf obešel a zaútočil zezadu, zatímco jsem se páral s jeho kolegy na druhé straně. Škoda, že příležitostí k projevům týmového ducha vetřelci ve hře moc nedostali.

Aliens vs Predator (PC)Základ AI je solidní, avšak velmi často se stávalo, že se xenomorfové pohybovali podivným směrem či se zasekli o zdánlivou maličkost. Jako by jedinec váhal, jestli má utéct, nebo se na vás vrhnout. Strach z vetřelce tahle skutečnost rozhodně nezvýší.

Za půlkou hry se dostanete i do šarvátek s androidy, kteří se umějí krýt, ale přehnanou vychytralostí neoslní.

Celá kampaň za mariňáka je rozporuplná.

Vetřelec

Hra za xenomorfa přináší solidní mix mezi stealth a zběsilou akční hrou. Jeho největšími zbraněmi jsou temnota, rychlost a maso trhající končetiny (plus ocásek). Baví vás vyčkávat na správnou chvíli, abyste následně udeřili vší silou na nic netušící oběť? Pak si kampaň za aliena nesmírně užijete.

Aliens vs Predator (PC)

Kombinace rychlých přesunů a rozvážného vyčkávání funguje naprosto skvěle. Mariňáků k porcování je dostatek a několikrát za hru musíte celou akci řádně rozplánovat. Třešinkou na dortu je setkání s predátorem.

Ovládání bylo vymyšleno dobře a útoky provádíte za pomoci lock-onu (zaměření na jednoho nepřítele). Najdete si oběť, zaměříte a hupnete na ní klidně z větší vzdálenosti. S trochou štěstí ji srazíte na záda, čímž ji máte na talíři. Pro větší komfort a lepší orientaci jsou naše kořisti zvýrazněné barevnou aurou a nebýt jí, asi bychom si místo parádní zábavy užili solidní frustraci.

Lezení po stropech a stěnách je zajímavá a efektivní věc. Mariňáci nejsou úplně hloupí, a když vás zmerčí, jsou schopni váš pohyb sledovat docela dlouho. Aliens vs Predator (PC)Právě proto neuškodí využít stěn, stropů a rychlého běhu ke zmizení.

Útok můžete provést i bez zmíněného lock-onu, ale nepřináší to zdaleka takové ovoce. Podobně jako vy, se i vaši protivníci umí krýt zbraní, kterou mají v rukou. A potom bývá špásování s nimi velmi nebezpečné. Chudák, který se kryje, toho moc nezmůže, avšak případní pomocníci to do vás bez váhání našijí.

Tohle všechno zní zajímavě a až na občasné zmatky způsobené nepříliš ideálním přechodem mezi některými hranami to i zajímavé je. Kampaň za vetřelce má spád od začátku do konce a odsýpá příjemným tempem. Jejím zásadním nedostatkem je však krátkost (něco přes dvě hodiny). Pasáž za aliena působí pouze jako ochutnávka něčeho daleko většího, co přijde s plnou hrou. Škoda, že tohle už plná hra je.

Predátor

Křivka zábavnosti za predátora má podobný průběh jako u mariňáka. Ze začátku se bavíte výtečně, objevujete možnosti predátora a užíváte si svěže pojatou stealth akci. Po čase ale zásobu zajímavých věcí vyčerpáte, a když získáte kopí, nabudete dojmu, že vás nemůže nic ohrozit. Přesto máte před sebou celkem zajímavou kampaň a vzhledem ke krátkosti té předchozí ji označím za nejlepší.

Aliens vs Predator (PC)

Hon na "ještěrky" a nenechavé lidi se neobejde bez zbraní. Proto je náš lovec vybaven zápěstními čepelemi, které trhají tělo xenomorfa stejně dobře jako to člověčí.

Souboj s člověkem z očí do očí se podobně jako u vetřelce nevyplácí, protože proti krytému oponentovi uspějete jenom stěží.

Aliens vs Predator (PC)Proto přichází na řadu již zmíněný lock-on, jenž v kombinaci s predátorským krytím (neviditelnost) zavaří nejednomu mariňákovi. Jakmile máte lidského protivníka v rukou, není problém mu vytrhnout lebku z těla i s páteří. Ze začátku je tahle zvrácenost celkem přitažlivá, ale postupně se omrzí.

Pokud ruce nestačí, je tu ještě třeba náramenní pistole, která protivníka dočasně ochromí nebo rovnou rozcupuje. Záleží na volbě hráče. Tato zbraň spotřebovává energii, kterou je třeba doplňovat, naopak krytí tuhle energii nevycucává. Pro létající disk a miny jsem mnoho využití nenašel.

Okénko PCčkáře

Na hře jako takové jsou vidět jistá zjednodušení, která se ale nijak nevymykají dnešním zvyklostem. Najdeme však i jednu výjimku, jež nás nutí k zamyšlení – nemožnost pokleknutí při hře za mariňáka. Jinak si ohledně ovládání nestěžuji, byť se nejspíš najdou i hráči, jimž přijde překomplikované.

Ohledně optimalizace jsem nenarazil na výraznější problém, na sestavě s Phenomem II X3 720, 2 GB RAM a ATI HD 4850 512 jsem pod Windows XP mohl nastavit nejvyšší detaily, přičemž DirectX 11 logicky odzkoušet nešlo. Jisté problémy nastaly při načítání z harddisku, kdy hra zřídka klesala k nula snímkům za sekundu. Vše by měla řešit defragmentace.

Souboje s vetřelci vyžadují odlišný přístup. Jedním z důvodů je i to, že se nenechají ošálit krytím a ve většině případů útočí spíše oni na vás. Daleko častěji tak dojde k variaci na pěstní souboj, kdy se hráč i xenomorfní protivník kryjí a čekají na správný okamžik, kdy soupeři dají ťafku. Pokud už aliena dostanete na zem, není problém ho popadnout a provést mu něco brutálního.

Shrnutí

Každá z kampaní má něco do sebe, ale zábavností jsou na tom o poznání hůře než ty v předchůdcích. Navíc nabídnou chabou herní dobu a celá hra vám nezabere více než deset hodin. Aliens vs Predator (PC)Z toho spoustu času strávíte ve víru rozporuplné hratelnosti.

Vizuálně nám autoři neservírují žádné velké hody, ovšem o vyloženě špatném kabátku mluvit nelze. Modely postav jsou velmi povedené a vetřelci působí tak, jak by se očekávalo. Horší je to s fyzikou, která s mrtvými alieny dělá divy. Tělo xenomorfa je velmi členité a občas se stává, že pohled na mrtvolu, která sebou trhaně mrská (a teď nemyslím posmrtné tiky), není pěkný.

Jednotlivá prostředí jsou zpracována pěkně a působí různorodě, což se bohužel nedá říct o herní náplni. Jak již bylo řečeno, spád kampaní s postupem času klesá a dostavuje se nepříjemný stereotyp. Aliens vs Predator (PC)To by mohl částečně zachraňovat multiplayer (přes Steam), který se mi v novinářské verzi nepovedlo vyzkoušet. O hře více hráčů chystáme samostatný článek.

Nejnovější Aliens vs Predator nedopadlo podle našich představ. Fanoušci tématu, včetně mě, si přijdou na své a hře odpustí zásadnější nedostatky, ostatním však doporučím poohlédnout se po jiné akci, která vystupuje z průměrných vod díky jiným aspektům, než je námět.

Autor:
 

Hodnocení hry

Redakce

70 %

Čtenáři

78 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 679 čtenářů

Nejčtenější

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

Streamer nečekaně obdržel během svého vysílání jeden a půl milionu korun

Fortnite Dance

Fanouškovské příspěvky populárním streamerům se obvykle pohybují v hodnotě jednotek dolarů. Žádný div, že si hráč s...

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

RECENZE: Ace Combat 7: Skies Unknown je i přes pár neduhů letecké eso

Ace Combat 7: Skies Unknown

Co se leteckých arkád pro konzole týče, série Ace Combat vždy platila za jedničku. Je tomu tak i u sedmého dílu?

Další z rubriky

RECENZE: Dvanáct let vyvíjený Kenshi je RPG jen pro největší tvrďáky

Kenshi

RPG Kenshi dokonale ukazuje hlavní výhody a nevýhody nezávislého vývoje her. Na jednu stranu je nesmírně originální a...

RECENZE: Strategie Jagged Alliance: Rage! není tak špatná, jak se zdá

Jagged Alliance: Rage!

V tropické džungli vás nemusí dostat jen ozbrojené komando, ale i dehydratace a infekce. Své o tom vědí žoldáci z...

RECENZE: Rastakhan’s Rumble je další nevýrazná expanze pro Hearthstone

Rastakhan’s Rumble

Rastakhan’s Rumble je už druhá nevýrazná expanze pro kartičky Hearthstone v řadě. Hře to ovšem může v dlouhodobějším...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz