Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. března 2023 Radek

No More Heroes – krvák bez krve

Hrdinové vymírají. Pomozte jim do hrobu a staňte se číslem jedna, nejlepším zabijákem ve městě. Cesta nebude krátká, ale zato bude zábavná.
80

No More Heroes

Platforma: Wii
Výrobce: Grasshopper Manufacture

  • Styl, jaký se jen tak nevidí
  • Výborný bojový systém
  • Ujetý smysl pro humor
  • Odbyté město
  • Interface mohl být přívětivější

Vynikající bojovka a zároveň přehlídka bizarností. Radost kazí jen nepříliš povedené cestování městem.

Herní karta

No More Heroes

No More HeroesSe zlou by se potázal ten, kdo by ve hře No More Heroes hledal explicitní morální poselství nebo poučení. Přestože je zde přítomen zajímavý příběh, který má hloubku, silné momenty a výrazné postavy, jsou veškeré souvislosti konstruovány natolik banálním způsobem, že je velice těžké brát cokoli z toho vážně. Zajímavé na tom je, že jde o evidentní záměr. Zdá se, že nezůstala nevyužita žádná příležitost k zesměšnění čehokoli důstojného. Není tu nouze o sebeironii či kontrastní pohledy na vážné věci očima dospělého (!) fanouška japonských animáků o náctiletých školačkách. Zdánlivou nekomplikovanost všeho, co se děje na obrazovce, dokreslují všudypřítomné popkulturní odkazy. Nejvíc asi každého udeří do očí přehršel referencí na Hvězdné Války – vězte, že paprskovou katanou, která je zřejmou kopií světelného meče, to zdaleka nekončí.

Nejde jen o drobnosti, jako ukládání hry znázorněné coby úleva vsedě na záchodě.

No More HeroesKomiksový grafický styl téhle hře sedne a je velice efektní. Ostré linky, přetažené stínování a nápaditá kamera, to všechno vhodně graficky dotváří celkový dojem poctivého díla, které se ale rozhodně nehodlá řídit hráčovým očekáváním. Přestože moje herní zkušenost z No More Heroes je obecně velmi dobrá a místy až extrémně uspokojující, určitě bych uvěřil, že je to pouze jakýsi šťastný důsledek toho, že si s tou hrou během vývoje někdo dělal, co se mu zlíbilo. Tím někým byl pravděpodobně Goichi Suda, šéf Grasshopper Manufacture, jehož Killer 7 byl jednou z nejkontroverznějších her na GameCube. Soudě z jeho výtvorů, má tenhle chlapík s přezdívkou Suda51 největší radost, když může konzumenty svých děl zmást, překvapit nebo si z nich udělat legraci. Absurdní humor i zcela účelově nestandardní situace zde potkáte poměrně často. Nejde jen o drobnosti, jako ukládání hry znázorněné coby úleva vsedě na záchodě. Mohl by vás třeba překvapit poněkud unáhlený závěr jednoho z velkých soubojů, obzvláště v kontrastu s tím, jak dlouhá úvodní sekvence mu předchází. V jiných situacích může být výsledkem i drobná No More Heroeshráčova radost, jako když hrdina vleze do vagónu metra, ihned usne a vy se ocitáte v jeho snu, který není ničím než vertikální střílečkou – sice vcelku primitivní, ale přeci jen zábavnou.

Zatímco ale anarchistický výraz a neuhlazenost jsou osvěžující, když vyjadřují umělecký záměr autorů, poněkud hůře působí jejich dopady na herní mechaniku. Zde se to ale naštěstí netýká celé hry. Povězme si to otevřeně: ať už klukům z Grasshopperu fandíme jakkoli, ze schopnosti vytvořit působivý otevřený svět na způsob Grand Theft Auto by je po téhle zkušenosti asi podezíral málokdo. Dohlednost je tristní, doskakování objektů za neustálého streamování pravděpodobně nikoho neoslní. A co hůř, celé město je zaplněno několika málo typy chodců a vozidel, kteréžto objekty nejenže vypadají nehezky, ale navíc působí neživě, v případě automobilů krabicovitě. Místa, na kterých se dá něco dělat, a která tudíž hráče zajímají, jsou řídce rozeseta po celé mapě. Výplň mezi těmito místy tvoří baráky, No More Heroesparkoviště a dvory, sloužící jen k tomu, aby tam byly a případně skrývaly nějaký ten poklad. Například prachy nebo triko do sbírky. Rozsáhlost města není bůhvíjaká, ale jízda z jednoho konce na druhý je činnost zdlouhavá a vesměs nezajímavá.

Jakmile se pak ke slovu dostane katana, je to jako dobře připravený koncert.

Tím hlavním, o co tu jde, není ale courání po městě. Naštěstí. Hlavní náplní hry je rozsekávání bezejmenných protivníků na hadry, abyste se nakonec dostali v žebříčku Asociace Zabijáků z jedenáctého na první místo. Každá příčka si přirozeně vyžádá porážku toho, kdo na ní právě stojí, a přístup k takovému souboji není jen o tom, zaťukat na hotelový pokoj příslušného zabijáka a odkrouhnout jej u něho v předsíni. Kdepak. Veškeré souboje o pozici v žebříčku jsou aranžovány Asociací. A za aranžmá se platí tučné zápisné. Takže budete nejdříve muset schrastit pěkně No More Heroeszaokrouhlený obnos, aby se s vámi vůbec někdo bavil. Jsou dvě možnosti vydělávání peněz: poctivá práce a zabíjení. Poctivou prací si nevyděláte tolik peněz a není to taková zábava, ale každý z jednotlivých džobů je dobré absolvovat minimálně jednou. Jste-li totiž dostatečně dobří (což většinou nevyžaduje moc námahy), odemknou se vám některé zabijácké mise. Nejdřív je tedy zapotřebí chvíli ládovat benzín do automobilů nebo sbírat po městě odpadky, a teprve potom je možné vydat se na krvavou žeň.

Ten dělá to a ten zas tohle

Postavy v No More Heroes nejsou jen figurky bez motivace. Každá z nich má pohnutou historii, akorát není jisté, kdo jim s tou historií pohnul.

Sylvia – slečna s francouzským přízvukem. Arogantní a vědomá si svého vlivu na muže. Je agentkou Asociace Zabijáků. Váš styčný kontak pro potřeby všeho, co se týká postupu na další příčku v žebříčku.

Thunder Ryu – bývalý wrestlingový šampión. Nyní váš učitel, který vás vycepuje a učiní silnějším než kdykoli předtím. Podezřele často mluví o svlékání, ale nebuďme přehnaně paranoidní.

Naomi – ženská, co to umí s paprskovými katanami. Za příslušný obnos vám prodá vylepšovací součástky, případně na zakázku vyrobí zcela nové modely těchto zabijáckých zbraní.

Bishop – týpek, co má obchod s videokazetami. Videa se záznamy wrestlingových zápasů pomáhají v učení nových pohybů. Telefonní záznamník naznačuje, že hlavní hrdina rád sleduje i jiné typy filmů, nicméně na ty nikdy řada nepřijde. Už zase ta cenzura!

Lovikov – věčně nalitý Rus, kterého spolehlivě najdete v jistém zapadlém baru. Když mu přinesete určitý počet jednoho předmětu, naučí vás za to velice užitečným speciálním technikám. Věřte mi, že za tu námahu s hledáním toho předmětu to stojí.

No More HeroesMimochodem, když už jsme u té krve – možná jste zaznamenali menší humbuk okolo rozdílů mezi jednotlivými verzemi téhle hry. V Americe mají krev, Evropa a Japonsko ostrouhaly. Jde o to, že v americké verzi cákají ze zabitých nepřátel cákance červené barvy, zatímco v naší verzi se protivníci prostě jen rozpadnou v prach. Nevím, co je pravdy na tom, že za to může cenzura, koneckonců sprostá slova, erotické narážky a krvavé fleky (a nápisy) v podzemních chodbách mi zrovna cenzor-friendly nepřipadají. Nicméně zmiňuji tuto skutečnost proto, abych se mohl k problému vyjádřit, přestože jsem zámořskou verzi nehrál. Tak tedy, osobně jsem byl před pár měsíci pěkně rozmrzelý, když jsem se tu zprávu o naší „okleštěné“ verzi No More Heroes dozvěděl. Teď, když jsem viděl závěrečné titulky a jsem připraven začít hrát znova od začátku, už si nejsem tak jistý, že ten jeden efekt navíc potřebuji k životu. Myslím, že je mnohem důležitější, jak se to hraje.

Je dost možné, že kdyby celá hra vypadala jako pasáže odehrávající se ve městě, No More Heroesbyl bych z absence krvavých cákanců nešťastný. Zbytek hry se ale hraje výborně, a to včetně tréninkových miniher. Jakmile se pak ke slovu dostane katana, je to jako dobře připravený koncert. Masakr se velice dobře koordinuje a pocit z jeho ovládání je uspokojující. Kromě toho se do věci zapojuje řada doplňujících prvků, zejména zakončovací údery, ovládané pohyby ovladače, a speciální Dark Side režimy, které jsou časově omezené, ale jejich využití má ničivé účinky, a navíc to moc dobře vypadá. Aktivace těchto režimů probíhá v závislosti na štěstí. Po každém zabití se na spodním okraji obrazovky losují tři symboly jako v hracích automatech. Když se objeví tři stejné, nastal čas na Dark Side režim.

Osobně se domnívám, že jste-li dospělí, máte rádi trochu šílené či „jiné“ věci a líbí se vám představa bojovky se světelným mečem, bude se vám tahle hra zamlouvat. Jistě, má své mouchy. Město by zasloužilo trochu lepší péči za strany autorů, a pak jsou tu takové drobnosti jako správa většího množství savů (na začátku se automaticky nahraje ten, který jste uložili naposledy, a změna je možná jen přímo ze hry). Klady ale převažují nad zápory velice drtivým poměrem. Věřte tomu, že po pár hodinách se mnou budete souhlasit.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

80 %

Čtenáři

65 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 51 čtenářů

  • Nejčtenější

Pět souloží, které otřásly herním průmyslem

Herní průmysl prošel v posledních letech turbulentním vývojem, z původní zábavy pro malé děti se stal miliardový...

Umyjte se, prosí dabérka slavné herní postavy před setkáním s fanoušky

Populární japonská herečka a zpěvačka Rie Takahašiová, známá hráčům počítačových her díky své roli v populárním Genshin...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANALÝZA: Upadající češtiny ve hrách by mohla zachránit umělá inteligence

Oficiální české lokalizace her jsou dnes vzácností a hráči, kteří neumí žádný světový jazyk, jsou odkázáni na...

Star Citizen udělal významný krok k dokončení, i tak ale budeme čekat roky

Vývoj ambiciozní vesmírného simulátoru Star Citizen už spolkl více než 12 miliard korun, vydání je však stále v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tvůrci The Last of Us si neumí představit pokračování bez Belly Ramseyové

První sezona aktuálního seriálového hitu The Last of Us je za námi a nejen znalci herní předlohy jsou zvědavi, jak...

RECENZE: Nový díl Syberie je překvapivě možná ten nejlepší vůbec

Po průměrném třetím dílu se série Syberia překvapivě vrací v plné síle. Jde o nejlepší poctu životu a dílu...

RECENZE: Masakr teenagerů v The Quarry je zábavnější, než si chceme přiznat

Hororový „slasher“ The Quarry sice nedělá nic, co bychom už od studia Supermassive Games neviděli mnohokrát, ale to mu...

RECENZE: Virtuální realita potřebuje více her, jako je Hubris

Není to každý den, aby pro virtuální realitu vyšla hra srovnatelná s vysokorozpočtovými mainstreamovými hity. Trh je...

RECENZE: Staňte se drsným bijcem, King of Fighters XV myslí i na nováčky

Značka King of Fighters se vrací po šesti letech. Je přístupná začátečníkům, zklamáni ovšem nebudou ani experti na...

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...