NHL 2k8

aktualizováno 
Na poli fotbalových her je situace vcelku jednoznačná, ale na virtuálním kluzišti se již několik sezón odehrává vcelku tuhý souboj. Jeho letošní část se rozhoduje právě teď.
80

NHL 2K8

Platforma: Xbox360
Výrobce: Visual Concepts

  • Skvělá kariéra
  • Párádní soundtrack
  • Málo změn oproti předchůdci
  • Některé neopravené chybky

Ať už patříte k zastáncům EA či soupeře, nové dílko od Visual Concepts stojí za vyzkoušení.

Herní karta

NHL 2K8 Téměř všechny sportovní hry mají odnepaměti své konkurenty. Fifě dýchá na záda Pro Evo, NBA od EA se pře s NBA od společnosti Visual Concepts a v neposlední řadě má také NHL 2008 svého soupeře v podobě NHL 2K8, které se právě dostalo na pulty. A rozhodně si nemyslím, že by to v duelu dvou gigantů měl nějak těžké, ba naopak. Nový ročník NHL od EA ale také přitlačil na pilu, a proto bude muset NHL 2K8 dokázat, že má na víc. Vyplatí se tedy vyměnit starší a osvědčenou za novou a neokoukanou?

Kariéra je v NHL 2K8 skutečně špičková a vymakaná do nejmenšího detailu.

Každá sportovní hra dnes již nabízí slušnou řádku módů a nejinak je tomu i NHL 2K8zde. Kromě klasikého balíčku rychlé hry, sezóny a turnaje tu můžete potkat také  Challenge a především Franchise, neboli kariéra. Ta je v NHL 2K8 skutečně špičková a vymakaná do nejmenšího detailu. Kromě pěkně zpracovaného uživatelského rozhraní je tu vše, na co si jen vzpomenete. Kalendář s veškerými záznamy o vašem počínání, aktualizující se fotky hráčů a jejich potřeby, a pak především manažérské okénko, kde sledujete soupisky hráčů, najímáte nové, propouštíte stávající a vůbec se vše točí kolem velkých peněz.

Pokud už vás přestane bavit klasický hokej (což hned tak nebude), můžete se pustit do položky Extras, kde najdete pár milých miniher jako Pond Hockey (vstřelit co nejvíce branek za určitý čas) či Mini-Rink ( klasický hokej, ale jen se dvěma hráči). Krabička, kterou si odnesete z obchodu, je tak napakována zábavou až po okraj.

NHL 2K8Plavným skokem těhotného delfína se přesouváme ke hratelnosti, která také oplývá novými vymoženostmi. Začneme u nové funkce zvané ProStick prováděné pravým analogem, díky které je nyní možné ovládat holi s pukem nezávisle na těle hráče. Pomocí toho můžete levým analogem směrovat hokejistu na jednu stranu,  a pravým oddálit puk od dotěrných holí protihráčů. Kromě využití v akci je ProStick neocenitelným pomocníkem v nájezdech a situacích jeden na jednoho. Díky tomu se vám totiž povedou velkolepé blafáky, na které bude brankář jen zírat a vy budete moci škodolibě vykřikovat věty typu „tak kam ho chceš příště?“

Umělá inteligence rozhodně zapůsobí a pokud nehrajete na nejnižší obtížnost, nedá vám nic zadarmo. Najdete tu také několik příjemných detailů. Např. brankáři potřebují puk stukečně vidět, a pokud jim budete ukazovat zadek útočníka, snadno něco pustí. Spoluhráči se po ledě v žádném případě netoulají, pro puk si dojedou sami a někdy nemusíte ani moc přepínat hráče, protože se mění inteligentně podle toho, kde je zrovna puk. Soupeři se pak nebojí hrát důrazně a při důležitých zápasech budete na na zemi častěji, než byste byli zvyklí. Takový je ale hokej, ne?

 NHL 2K8Je tu však i temná strana. Pohyb hole je totiž žalostně pomalý, a tak musíte natrénovat správné načasování, jinak vám protihráči puk bez milosti seberou a ještě vás obdarují loktem do žeber. Pokud se tedy nechcete ztrapnit před kámošem či bráchou jako totální lama, je mnohem více efektivní se naučit tzv. Superstar moves, neboli pohyby ovládáné konkrétními hvězdami NHL. Kromě toho, že jsou mnohem rychlejší a jednodušší vás také donutí přemýšlet při výběru týmu.

Velkou změnou prošla také bully, která se nyní provádějí také pomocí pravého analogu a určitého tlačítka. Po vhození puku tedy šoupete pravou páčkou neboli hokejkou a zároveň drtíte tlačítko pro tlak na protihráče. Nemohl jsem si pomoct, ale bully mi nejvíce připomínají rozehry v americkém fotbalu a jediné, co mi chybělo byl řev černocha „hou..come on baby.“ Tak či tak se ale jedná vlastně o skvělé řešení a já nemám žádné námitky.

VIDEO

 Jednou z mála problematických věcí je bezesporu ovládání. Není sice špatné či nepohodlné, ale spíše těžké a matoucí. Máme tu dva druhy zrychlení (jedno z hlavních tlačítek a pravá spoušť), ostatní hlavní tlačítka obstarávají obranné zákroky či úhybné manévry, pokud zrovna máte puk. Levá spoušť pak přepíná mezi způsoby přihrávek a střel, které provádíte zbylými dvěma tlačítky (LB a RB). Což dělá dohromady dvě možné přihrávky (normální a NHL 2K8vzduchem) a také dva typy střel (švih zápěstím a silná střela), ke kterým ještě musíte přidat pohyb pravým analogem pro určení směru. Zdá se vám to šílené? To mně také, a to už to nějakou dobu hraji. NHL 2K8 by se tak v tomto ohledu dalo označit za obdobu Pro Eva od Konami. Ze začátku vám dá na frak, ale když do něj proniknete, odmění se vám skvělým zážitkem.

 Grafické zpracování je párádní a ačkoli to není tak velký pokrok, jaký udělal díl minulý, změny jsou znát. Především rozmazávání obrazu je velice působivé a skvěle se na to kouká, když i diváci spolu se světly tvoří tu pravou hokejovou atmosféru. Realistické animace hráčů pak rozhodně potěší a je až s podivem, kolik nových pohybů bylo přidáno právě kvůli ProStick a Superstar moves funkcím.

Kamerový systém zůstNHL 2K8al beze změn a je to jen dobře. Vrací se i skvělá „interaktivní“ kamera snímající dění na ledě shora, která se vzdaluje a přibližuje v závislosti na vaší poloze na kluzišti.

Přes všechny ty dobré dojmy je pak nepochopitelné, proč nepřidali vývojáři více animací pro začátky zápasů a oslavu gólů. Již minulý ročník byl kritizován za časté opakování a i když se na tom zapracovalo, stejné úvody se objevují až nezdravě často. Opakované záběry jsou ale výborné, dobře sestříhané a skutečně ukazují to, co mají. Především ve zpomalených opakovačkách je ale někdy vidět, jak hokejka jede skrze tělo hráče, ale to se naštěstí neděje pořád a v zápalu boje si toho ani nevšimnete.

Již minulý ročník byl kritizován za časté opakování a i když se nad tím zapracovalo, stejné úvody se objevují až nezdravě často.

NHL 2K8Zvuková stránka je naopak bezchybná. Diváci bouří, hráči schytávají rány a skřeky jsou slyšet až za kameru. Komentátoři jsou čilí a i když jim někdy chybí pravý pocit ze vstřeleného gólu, rozhodně komentují na výbornou. Soundtrack je pak naprosto brilantní a po dlouhé době si bez problémů sednete jen pro poslech songů od takových firem, jako je Quiet Riot, Early Man či Tokyo Police.

NHL 2K8 je tedy dost slušný hokej a důstojný soupeř pro nový ročník NHL 08 od EA. Ba co víc, v lecčems ho možná i předčí. Pokud vlastníte NHL 2K7 a přemýšlíte, jestli má cenu inovovat, pak do toho rozhodně jděte. Novinek není moc, ale jsou docela vidět. A to se počítá.

Autor:
 

Hodnocení hry

Redakce

80 %

Čtenáři

82 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 163 čtenářů

Nejčtenější

Streamer nečekaně obdržel během svého vysílání jeden a půl milionu korun

Fortnite Dance

Fanouškovské příspěvky populárním streamerům se obvykle pohybují v hodnotě jednotek dolarů. Žádný div, že si hráč s...

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

KVÍZ: Jak dobře znáte zvířata z počítačových her?

Kvíz

Vyzkoušejte si, nakolik se orientujete ve světě virtuální fauny. V našem kvízu najdete ta nejslavnější zvířata napříč...

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

RECENZE: Ace Combat 7: Skies Unknown je i přes pár neduhů letecké eso

Ace Combat 7: Skies Unknown

Co se leteckých arkád pro konzole týče, série Ace Combat vždy platila za jedničku. Je tomu tak i u sedmého dílu?

Další z rubriky

RECENZE: Mutant Year Zero je strategie, která nevyžaduje přemýšlení

Mutant Year Zero: Road to Eden

Na první pohled perfektní tahová strategie bohužel nenabízí dostatek možností, aby dokázala po celou dobu udržet...

RECENZE: The Council potěší jen milovníky politických konspirací

The Council

Na první pohled zajímavá adventura z neokoukaného prostředí bohužel neudržela vysoko nastavenou laťku stanovenou první...

Jen kvůli příběhové kampani si Battlefield V nekupujte. I když je skvělá

Battlefield 5

Navzdory zpackanému oznámení a mizerné betě to vypadá, že letošní Battlefield je možná ten vůbec nejlepší v historii...

Najdete na iDNES.cz