Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

NHL 08 CZ PC - stále to samé

  12:15
Těšili jste se na NHL nové generace? Těšte se dále - přinejlepším si počkáme ještě rok. Mezi letošní a loňský ročník bychom totiž mohli položit rovnítko a nikdo by nemohl nic říct. Změnilo se od minule vůbec něco?
50

NHL 08

Platforma: PC
Výrobce: EA Sports

Herní karta

Nhl08 EA Sports je známé svou strategií vylepšovat hry jen velmi opatrně. Obhajuje to evolučními postupy a přáními hráčů, kteří jsou prý veskrze konzervativní. Inu, může být. Ale co si herní moloch v posledních letech dovoluje se sérií NHL, to již hraničí s drzostí a není v tom vidět nic jiného než prostá lenost či spíše vypočítavost. Hokej byl u nás vždy preferovaným sportem, a proto se i jeho jediná dlouhodobá virtuální podoba dočkávala pravidelně vysokých hodnocení. Ale přinejmenším již ročník 2007 nakrknul i ty nejbenevolentnější recenzenty. EA je ale nepoučitelné a již několikrát prakticky zkopírovaný program, na němž už je markantně vidět i jeho věk, vaří dál a dál.

Rychlá hra, sezóna, dynasty mód – všechno jako loni, rovněž bez tutorialu či tréninkových miniher, které by konceptu hry slušely.

Vyhledávání jakýchkoliv novinek naráží již v samotném menu. Dobrá, registrujeme, že tvůrci změnili modré pozadí předchůdce na jakousi zašpiněnou sněhobílou, ale jinak? Rychlá hra, sezóna, dynasty mód – všechno jako loni, rovněž bez tutorialu či tréninkových miniher, které by konceptu hry slušely. Rozrostla se nabídka ligových soutěží, ale kdo využije americké AHL, švýcarskou či německou Nhl08 soutěž, když má k dispozici preferované a relativně odpovídajícími soupisky nabízející NHL, případně českou ligu, která má ale stejně jako ta švédská a finská o poznání menší přesnost, a tak jste-li fanoušky, budete se nejspíš rozčilovat nad zastaralými seznamy hráčů apod.

Prakticky každý, kdo si NHL 08 pořídí, jistě nepohrdne hlavním Dynasty módem. Ten se opět táhne přes několik sezón a kromě maxima v podobě dvaaosmdesáti zápasů je tu potřeba také lehce spravovat okolní záležitosti. Vliv na hru ale má víceméně jen zvolená taktika, rozestavění hráčů do co možná nejlépe chemií si vyhovujících formací a zpočátku snad i shánění hráčů (časem nad počítačem stejně vyhrajete i s těmi horšími). Dokladem copy&paste postupu EA Sports je přetrvání v minulých letech hojně propíraného výměnného podvodu. Hloupé AI týmy přistoupí i na pro ně nevýhodné transfery. Stačí si od nich vybrat hráče a jako protihodnotu nabídnout o jeden dva body horšího. Tento trik vyjde prakticky vždy a s jehoNhl08 pomocí se dá postavit hodně silný tým, kterému pak v cestě stojí pouze platový strop. Jelikož ale hvězdní hráči přistupují i na mnohem nižší platy než v reálu, lze i tak postavit mužstvo snů.

Nejprve je ale nutné vysněné hráče najít v tradičně hrozně zpracovaném menu. To se obrazuje defaultně v rozlišení 800x600 bodů, a tak se na obrazovku vejde jen minimum informací. Hráč tak musí neustále scrollovat a posunovat se v nastavení. V lepším případě myš funguje, v horším nikoliv a je třeba vše projíždět kurzorovými šipkami na klávesnici. Je neuvěřitelné, že si ani s takovými detaily nikdo nedá práci. Nebylo by to nikterak obtížné a komfort zákazníka by se jednoznačně zvýšil.

Tempo, fyzika kotouče, omezená výměna jednotlivých lajn, výhodná taktika neustálých bodyčeků – to všechno už jsme tu měli několikrát a v ročníku 08 si to vyzkoušíme v nezměněné podobě znovu.

Ještě obtížnější je hledání novinek na samotném ledě. Grafika a průběh hry se podobá předchůdci jako puk puku. Tempo, fyzika kotouče, omezená výměna jednotlivých lajn, výhodná taktika neustálých bodyčeků – to všechno už jsme Nhl08 tu měli několikrát a v ročníku 08 si to vyzkoušíme v nezměněné podobě znovu. EA Sports na homepage slibuje vylepšenou umělou inteligenci, která má hrát mnohem zodpovědněji zezadu. V našich testovacích hrách z toho však bylo patrné jen naprosto zbytečné zahálení hráčů za brankou, jakoby nevěděli kam přihrát. Není divu, když spoluhráči byli již daleko ve středním pásmu. Této „vymoženosti“ se tak dá naopak využít ve vlastní prospěch a nepříliš složitě vystihnout nepřesnou, dalekou přihrávku, což pravidelně ústí v takřka samostatný nájezd na brankáře.

Ale proč vymýšlet nové, když fungují všechny dobře známé postupy z dřívějška. Opět jsme tak ani na vyšší z obtížností nezaznamenali problémy ve chvíli, kdy jsme se sami propracovávali soupeřovým obranným pásem skrz změť chaoticky se chovajících protihráčů. Jako tradičně se nám je dařilo objíždět podle libovůle. Po několika partiích jsme zaznamenali, že gólmani o něco lépe reagují na „one-timer“ střely. To je však jen minoritní změna (navíc je otázka, zda k lepšímu), zejména v porovnání s konzolovými verzemi. Status quo totiž evidentněNhl08 platí jen pro PC – na next-genových platformách Xbox 360 a Playstation 3 udělalo NHL letos stejně jako loni slušný krok kupředu.

Samozřejmě stále platí, že se k ovládání hodí analogový gamepad, protože na klávesnici už je značně obtížné stíhat všechny možnosti, pojící se především s ovládáním hráče bez puku. Jelikož se téměř nic nezměnilo, přetrvává i solidní hratelnost, která hráče láká již patnáct let. Pochopitelně je příliš akční, ale dynamické partie především v multiplayeru stále stojí za zkoušku (a možná i něco více). Ve vteřinovém taktu nabízejí napínavé okamžiky tu na jedné, tu na druhé straně kluziště. A intuitivním ovládáním lze hráče ovládat skutečně precizně, ať už jde o tvrdé bodyčeky, nebo dribling s pukem ve středním pásmu.

Kromě české ligy jsme se opět dočkali i kompletně počeštěné verze. Stejně jako loni na nás tak po celou dobu utkání mluví známí komentátoři Robert Záruba a Petr Vichnar. Od minula se komentátorský standard přeci jen o něco zvedl, ale stále dochází ke kiksům typu nesmyslného nazývání příležitostných střelců „borci, kteří dávat góly opravdu umí“. V namluvení jsou navíc patrné i určité mezery, když hra skládá například větu a doplňuje do ní název aktuálně hrajícího týmu. Potěší však, že má počeštěná verze vzestupnou tendenci.

Pochopitelně je příliš akční, ale dynamické partie především v multiplayeru stále stojí za zkoušku

Klady a zápory

Plus Základ je sice stejný, ale nikoliv špatný
Plus Široká nabídka soutěží

Mínus Už třetí rok úplně stejné
Mínus Soupisky u evropských lig nejsou příliš aktuální

Cena 1399 Kč
CZ Kompletně v češtině

Již třetím rokem bruslí kdysi proslulá série NHL na místě. Je sice hezké, že se tvůrci celých dvanáct měsíců věnovali konzolovým verzím, ale proč pak po PC hráčích chtějí plnou, nikoliv budgetovou cenu. Ačkoliv i ta by byla příliš vysoká. Co takhle napříště jen uvolnit poupravené statistiky a rozpisy týmů a hokejistů? Nakonec, kdyby tvůrci uvolnili editory pro uživatele, mohli by tito pracovat na updatech kontinuálně a přesnost by tak byla ještě větší. Nic jiného než tabulky se totiž v NHL 08 nezměnilo. Jenže EA Sports chce vydělávat a ví, že si tento produkt, byť stojí na vedlejší koleji, vždycky někdo koupí. Aby se PC hráči zase na rok utišili, přislíbilo produkční oddělení EA na příští rok next-genové zpracování i pro počítačovou verzi. Věříte tomu? My moc ne.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

50 %

Čtenáři

71 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 1090 čtenářů

  • Nejčtenější

Splnil jednu z největších výzev v historii hraní a vyhrál půl milionu

Dohrát do konce bezmála dvacet let starou střílečku Halo 2 zvládlo už spousta lidí. Jen hráč s přezdívkou JerValiN to...

Neoficiální informace ohledně příštího GTA dostaly internet do varu

Minulý týden dorazila další porce neoficiálních informací týkajících se nadcházejícího dílu slavné série Grand Theft...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po 28 letech od vydání se přišlo na to, že herní klasika má i multiplayer

Fanoušek konzolové klasiky Super Punch-out čirou náhodou objevil, že vývojáři do hry ukryli i mód pro dva hráče. Je...

Číňané obcházejí zákaz pornografie pomocí nenápadné aplikace na Steamu

Na první pohled nenápadná aplikace pro vytváření animovaných pozadí na plochu Windows má na Steamu dlouhodobě větší...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hráč s pomocí vědců zrestauroval v Minecraftu zříceninu historické památky

Britský Národní fond na ochranou památek a přírody se snaží zpopularizovat svoji činnost i pro mladé lidi. Ve...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

RECENZE: Pobouřil Číňany a dva roky nešel koupit. Jaký je horor Devotion?

Tchajwanský horor Devotion způsobil před dvěma roky obrovský poprask. Vývojáři do něj nenápadně propašovali na první...

RECENZE: Tiny Tina’s Wonderlands ukazují špičkové spojení fantasy a sci-fi

Spin-off k sérii Borderlands nepřekvapí herními mechanismy, ale fantasy kabátek mu náramně sluší. A hlavně: je to...

RECENZE: Staňte se drsným bijcem, King of Fighters XV myslí i na nováčky

Značka King of Fighters se vrací po šesti letech. Je přístupná začátečníkům, zklamáni ovšem nebudou ani experti na...

RECENZE: Elite Dangerous: Odyssey je odfláknutý přídavek za cenu plné hry

Rozšíření Odyssey vesmírného simulátoru Elite Dangerous slibovalo už tak komplexní hru rozšířit o další vrstvu....

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Pivo za 70, menší porce jídla. Budeme muset, říká šéf restauratérů

S růstem cen potravin a energií přichází zdražování v restauracích. Hospody kvůli krizi od základu mění obchodní...

Ropa už proudí, ale jen na Slovensko a do Maďarska. Česko problém dál řeší

Dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba do České republiky obnoveny nebudou, oznámil ve středu slovenský přepravce...