RECENZE: Hopsačka New Super Mario Bros. U Deluxe je sázka na jistotu

  15:00aktualizováno  15:00
Hledáte klasickou 2D hopsačku v pohledné, pestrobarevné grafice, která přináší pár fajn nápadů i náročnějších pasáží a zároveň je volitelně vstřícná k těm, kteří hopsání nemají v krvi? Výborně, s New Super Mario Bros. U Deluxe jste na správné adrese. Revoluci v žánru ovšem nečekejte.
80

New Super Mario Bros. U Deluxe

Platforma: Switch
Výrobce: Nintendo

  • Stále výborná 2D hopsačka
  • Hezká, pestrobarevná grafika
  • Toadette ulehčí hraní, ale neignoruje mechanismy
  • Dobře navržené úrovně
  • Nic pro ty, kteří mají hru na Wii U
  • Chybí výrazný, památný moment

Herní karta

Mario s přáteli a princeznou Peach si na hradě v Houbovém království vychutnávají čaj o páté. Idylku ovšem brzy naruší Bowser, který princeznu tentokrát neunese, ale přímo obsadí celý hrad. Zachránce pak obří mechanickou rukou odpálkuje daleko za hranice království. Na výběr je celkem pět hrdinů a ať už budete hrát za jakéhokoliv, čeká vás řada tematický světů. A ještě více hopsání.

New Super Mario Bros. U Deluxe

New Super Mario Bros. U Deluxe

Zní vám to povědomě? Správně, už přídomek Deluxe v názvu naznačuje, že nemáme tu čest s úplně novou hrou, jako spíše finální verzí s několika vylepšeními. Základem je New Super Mario Bros. U z roku 2012, což byl jeden ze startovních titulů na konzoli Wii U. A protože ta po komerční stránce tak úspěšná nebyla, Nintendo postupně vyzobává ty největší pecky a ve více či méně upravených podobách je portuje na Switch.

Deluxe dále zahrnuje přídavek New Super Luigi U, v němž se hraje za Luigiho. Ten skáče podstatně výš, čemuž odpovídají i přetvořené původní úrovně. Mezi hrami se přeskakuje pohodlně v menu, přičemž každá má svůj vlastní save. Další úpravy se týkají hratelnosti, zejména postav. Po technické stránce hra běží v 1080p v doku a v 720p v handheldovém režimu.

Rozdíl je v tom, že na Wii U šlo o cílové rozlišení v dynamickém režimu, zatímco na Switchi je rozlišení nativní. V tomto ohledu jsem žádné propady snímkování nezaznamenal. Grafika je jinak nachlup stejná. O postavách si povíme dále, nicméně je zřejmé, že pokud máte hru na Wii U, Deluxe verzi můžete klidně vynechat.

New Super Mario Bros. U Deluxe

New Super Mario Bros. U Deluxe

Co se postav týče, na výběr jich je hned od začátku pět a lze mezi nimi mimo úrovně libovolně přepínat. Na místě modrého Toada je nyní Toadette, která jako jediná může v úrovních sebrat korunku a proměnit se v Peachette. To se hodí, protože s paraplíčkem plachtí ve vzduchu a zvládne i dvojitý skok. Určena je tak pro ty, kteří si chtějí hraní usnadnit.

New Super Mario Bros. U Deluxe

New Super Mario Bros. U Deluxe

Ještě dál jde Nabbit, který ignoruje zranění od nepřátel, což hru ještě více usnadní. Na druhou stranu nemůže používat power-upy, což je nuda, protože rázem hra ztratí dost ze svého kouzla. Proto bych ho doporučoval používat pouze u náročných pasáží. Obě postavy ještě mají více času na proběhnutí úrovněmi.

Jinak je New Super Mario Bros. U Deluxe ta nejklasičtější 2D akce, jakou si umíte představit. Skáčete po plošinkách, sbíráte mince, používáte power-upy, vyhýbáte se nepřátelům, objevujete tajné skrýše, aktivujete různé mechanismy a podobně. 

New Super Mario Bros. U Deluxe

New Super Mario Bros. U Deluxe

K hradu se prokousáváte přes velkou mapu, na níž každý bod reprezentuje jednu úroveň. Než na ní naskočíte, můžete využít některý z předmětů, které jste během putování získali v minihrách. Vynechat můžete nejen spoustu úrovní, ale i celý svět. Jen pozor, pamatujte, že hra se neukládá po každé úrovni, ale jen u věží a hradů.

New Super Mario Bros. U Deluxe lze hrát až ve čtyřech. Zkoušel jsem jen ve dvou a musím rovnou říct, že je to celkem frustrující záležitost. Pokud zůstane někdo pozadu, hra ho neteleportuje a rovnou přijde o život. Hrál jsem tak raději sám, abych se mohl lépe soustředit. 

Fotogalerie

Někdy je obtížnost vysoká třeba i kvůli tomu, že neobjevíte nějakou plošinku. Dlužno však říct, že s normálními postavami, které hraní neulehčují, jsou některé pasáže i tak tuhé. Za mě to rozhodně není hra, kterou chcete hrát s menšími dětmi, tady bych vás odkázal spíše na Kirby Star Allies (nebo úplně nejlépe na Super Mario Party, ale to není hopsačka).

New Super Mario Bros. U Deluxe obstál i po letech. Pořád je to poctivá 2D akce s dobře navrženými úrovněmi, která vyžaduje správné načasování a um při hopsání. Nová verze je v případě zájmu o něco vstřícnější, ale nic vám nebrání užít si průchod hrou tak, jak byl navržen původně. 

Zároveň platí, že verze pro Switch prakticky nemá co nabídnout těm, kteří už hru mají na Wii U. A pak je tu ještě Super Mario Odyssey. Jasně, je to 3D hopsačka, ale s řadou 2D pasáží. Hlavně je to lepší hra, která přeci jen zvedla laťku. V Super Mario Bros. U Deluxe mi chybí nějaké hodně výrazné, památné pasáže, na něž se vzpomíná i po letech.

Autor:
 

Hodnocení hry

Redakce

80 %

Čtenáři

72 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 12 čtenářů

Nejčtenější

Deset nejvíce frustrujících pasáží z počítačových her

Prey

Počítačové hry jsou výbornou formou relaxace, ovšem stejně jako třeba u sportu se u nich někdy člověk pořádně navzteká....

Ubisoft vyjadřuje podporu Notre-Dame a rozdává Assassin’s Creed Unity

Assassin’s Creed: Unity

Francouzská videoherní společnost Ubisoft se připojila ke stále rostoucímu počtu dárců, kteří se rozhodli přispět...

Brutálně těžký Sekiro je hit, za deset dnů prodal dva miliony kopií

Sekiro: Shadows Die Twice

Akční RPG Sekiro: Shadows Die Twice je tak obtížné, že na něj spousta lidí nemá. Jde o opravdovou hardcore hru pro...

Vymodelovat virtuální Notre-Dame pro Assassin’s Creed trvalo dva roky

Assassin's Creed: Unity

Stejně jako ve skutečnosti i v počítačové hře Assassin’s Creed Unity byla katedrála Notre-Dam hlavní dominantou Paříže....

KVÍZ: Vyznáte se v nejslavnějších zbraních z počítačových her?

Quake Champions

Herní historie je dlouhá a krvavá, přitom jen málokterá hra dokázala nabídnout skutečně originální a zapamatování hodné...

Další z rubriky

RECENZE: Legenda z roku 1984 nepokračuje. Moderní Karateka je odpad

Karateka

Původní Karateku naprogramoval v roce 1984 student univerzity Yale Jordan Mechner, který později přivedl na svět herní...

RECENZE: Dex ukazuje budoucnost, v níž bez implantátů nemá cenu žít

Dex

Česká hra Dex zasazuje tradiční žánr do ne úplně tradičního prostředí. Mladá dívka s modrými vlasy zachraňuje svět před...

Filmová adaptace Warcraftu je splněným snem. Recenze očima hráče

Warcraft - hra vs. film

Pokud existuje černá magie, snímek Warcraft v boji s ní zvítězil. Podařilo se mu totiž prolomit pomyslné prokletí filmů...

Najdete na iDNES.cz