Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 18. října 2021 Lukáš

My Japanese Coach – naučte se japonsky

K samostatnému studiu nedostačující, ale jako doplněk ke kurzům japonštiny naprosto ideální.
75

My Japanese Coach

Platforma: DS
Výrobce: Sensory Sweep

 • Výuka docela zábavnou formou
 • Dotykový displej je ideální k učení písma
 • Lze trénovat i správnou výslovnost
 • A hodí se i přítomný malý slovníček
 • Vcelku lehce se dá ošidit
 • Mohl být větší důraz na gramatiku
 • Těžce rozlišitelné "přehlásky"
 • Některé znaky učí v podivném pořadí tahů

K samostatnému studiu nedostačující, ale jako doplněk ke kurzům japonštiny naprosto ideální.

Herní karta

My Japanese Coach

My Japanese CoachKapesní konzole Nintendo DS si získala svou popularitu nejen díky hrám, ale zároveň i proto, že na ní začaly vznikat všemožné „poloherní aplikace“. Nejde v nich v prvé řadě o samotné hraní, jako spíše hravou formou rozvíjet nějakou jinou aktivitu.

Typickými příklady a zároveň průkopníky tohoto typu softwaru jsou Brain Training a Brain Academy, jejichž účelem je tříbit a podporovat mozkovou aktivitu metodou jednoduchých například početních úkonů. Záhy nato se začaly objevovat podobné tituly, a tak si dnes můžeme prostřednictvím NDS vytrénovat i oči, respektive koordinaci vizuálních vjemů, můžete začít hubnout, učit se vařit nebo třeba louskat předpisy do autoškoly. A nebo se učit jazyky. Třeba japonsky nebo čínsky.

Metody procvičování probrané látky jsou zpracovány hravou formou.

My Japanese CoachMy Japanese Coach představuje přirozeně tu první možnost, ovšem hned v úvodu je potřeba říci, že pokud se budete pokoušet s touto „hrou“ naučit se japonsky tak říkajíc „z nuly na sto“, pak se vám to sice teoreticky podařit může, ale rozhodně se nejedná o ten nejlepší studijní nástroj.

Již jen proto, že zákoutí japonštiny jsou tak spletitá a zejména pro začátečníky mnohdy natolik nepochopitelná, že mohou představovat nepřekonatelnou překážku. Na druhou ale tento titul představuje téměř ideální pomůcku pro použití při paralelním „řádném“ studiu japonštiny a zároveň i zajímavou možnost, jak přijít s tímto jazykem poprvé do styku – v prvních lekcích se naučíte prvních pár slovíček a hned se vám bude zdát, jak vám to jde.

My Japanese CoachSlovíčka jsou ovšem v případě My Japanese Coach jedním ze sporných témat. Hra vás sice postupem času začne učit i gramatiku, ale jelikož je vše podáno tak, je to zde podáno, bude se vám spíše dařit učit se slovíčka, zatímco gramatika bývá vysvětlována tak trochu „z vlaku“ a ani způsoby jejího procvičování nejsou úplně ideální.

V některých (úvodních) lekcích je dokonce nějaká gramatika lehce vysvětlena, ale v rámci dané se lekce neprocvičuje a jste testováni jen ze slovíček, respektive frází.

Kolik japonštin znáš, tolikrát jsi hráčem

Znalost jakéhokoliv cizího jazyka je vždy ku prospěchu věci, ale je jasné, že hráčům se bude více hodit japonština než třeba rumunština. Japonsko je totiž herní Mekkou, o čemž jste se mohli přesvědčit třeba v našich nedávných reportech:

- Tokijské herny podruhé aneb jak se hraje v Japonsku

- Japonské herní obchody aneb Alenka v říši divů

My Japanese CoachMetody procvičování probrané látky jsou zpracovány pochopitelně hravou formou, respektive minihrami. Je tak potřeba například mlátit z děr vylézající krtky se správnými slovíčky, vyškrtáváte správná slova v „osmisměrce“, vybíráte testovým způsobem z několika nabízených možností, stavíte most tak, že seřadíte slova ve větě ve správném pořadí a nebo na dotykovém displeji kreslíte japonská „písmena“.

Mimochodem, nemusíte mít strach, že se budete muset na začátku nadrtit písmo, abyste se dokázali někam pohnout. Dost dlouho je totiž téměř vše psáno latinkou, ovšem pochopitelně v anglické transkripci, nikoliv v české. A potěší i možnost práce se zvukem, kdy prostřednictvím vestavěného mikrofonu můžete trénovat i správnou výslovnost.

Jako doplněk ke standardnímu studiu jazyka je přímo ideální.

Písmo je při studiu japonštiny pochopitelně nesmírně důležité a v tomto ohledu se My Japanese Coach společně s NDS ukazují jako velmi vhodná kombinace. I když jisté potíže představují malé rozměry a rozlišení displejů, protože se mnohdy špatně My Japanese Coachrozlišují japonské „přehlásky“ - konkrétně to, co bychom česky mohli označit jako „uvozovky“ (nigori) a „kolečko“ (maru-nigori) nad znaky. Často není jasné, která ze dvou značek je vlastně napsána. Díky dotykovému displeji se ale naučíte velmi snadno a názorně psát japonsky tak, jak se správně má. I když to je svým způsobem poněkud diskutabilní.

Hned v základní japonské abecedě hiraganě jsem totiž objevil několik slabik, které se dle mého skrovného názoru správně píší v jiném pořadí tahů, než to vyučuje hra. A je zde i nějaká ta slabika, která se psacím písmem podle mně dostupných pramenů píše jinak, než to prezentuje hra.

Vzhledem k tomu, že je My Japanese Coach americkým titulem, tak z toho mám tak trochu dojem, jako by zde bylo japonské písmo poněkud „poameričtěno“. Je totiž My Japanese Coachvšeobecně známo, že Američani v podstatě i ručně píší tiskacími písmeny.

Na druhou stranu je to ale ve výsledku vlastně úplně jedno. Přiznám se, že moje vlastní rukopisná kaligrafie taky není ani zdaleka vzorná, a tak se držím v prvé řadě zásady umět toho co nejvíce rozpoznat a přečíst a v případě potřeby to napsat tak, aby to bylo pro Japonce k přečtení. A o to myslím na prvním místě jde i co se týče poslání Japonského Trenéra.

Než začnete

Do začátku se vždy hodí znát pár slovíček a frází. Vybrali jsme tedy několik málo pojmů, které se hráčům mohou hodit. Ke transkripci do latinky buďte prosím shovívaví, bude totiž jednat o kombinaci českého a anglického přepisu. Tak jdeme na na to:

Hambágá – hamburger … hráč musí něco jíst
Makku Donarudo – McDonald's … hráč musí někde jíst
Bíru – pivo … hráč musí něco pít
Bíru to sake – pivo a sake … základní první objednávka při rozvozu pití v letadle na cestě do Japonska
Onnanoko – holčička … japonské videohry jsou jich plné
Chisato Okai - členka veleslavné japonské dívčí kapely C-ute
Šimjuréšon – simulátor, simulace … když budete v japonské herní prodejně bezradně pobíhat mezi regály
Wataši wa Franta Novák desu – základní představovací fráze, jméno si ve větě pochopitelně změňte.
Panda – panda … kreslené obrázky pandy jsou snad všude
Saru – opice … roztomilé zvířátko
Wataši wa saru desu – Vhodnější představovací fráze, při níž budou Japonci souhlasně pokyvovat hlavami. Slovo saru pochopitelně neměňte.
Miyamoto san wa imasu ka - Je tady pan Miyamoto? ... když půjdete do centrály Nintenda navštívit starého kámoše

 

My Japanese CoachCo se týče řekněme herní stránky, ta je samozřejmě podružná a je reprezentována již výše zmíněnými minihrami představujícími spíše jen hravou formu výuky. Pokud by se ale nějaký ortodoxní hardcore hráč rozhodl, že dohraje i My Japanese Coache, neměl by s tím mít příliš problémů, a to aniž by se cokoliv z japonštiny naučil.

V každé lekci je totiž vždy několik položek, které je potřeba se naučit, aby se odemkla lekce další. Systém ale funguje tak, že pokud například nějaké slovíčko odpovíte správně, posune se ukazatel jeho „znalosti“. A pokud se naplní celý, je to pro hru známka toho, že dané slovíčko umíte. A pokud naplníte ukazatele všech položek v lekci, tak jste zvládli celou lekci.

Jelikož ale hra disponuje „umělou inteligencí“ na velmi nízké úrovni, tak lze tento My Japanese Coachsystém velmi lehce obejít. Stačí totiž de facto se na chvíli naučit akorát položky dané lekce, nemluvě o tom, že mnohdy to funguje tak, že například odpověď na dotaz, jak se japonsky řekne „modrá“, se vždy kupříkladu nachází na třetím místě ze čtyř nabízených odpovědí. Tím pádem jde ve výsledku skutečně projít celým titulem, aniž byste se cokoliv naučili.

To ale pochopitelně není účelem, a tak, pokud se tedy opravdu budete chtít něco naučit, na to asi hřešit rozhodně nebudete. Naopak se budete spíše vracet k již dokončeným lekcím, protože jednotlivé lekce bývají poměrně uzavřené a izolované, a tak je potřeba se v zájmu opakování v lekcích i vracet a občas si něco připomenout.

Takže jsme opět u toho, co bylo napsáno již na začátku. Jako jediný studijní materiál My Japanese Coachnení My Japanese Coach úplně nejlepší, ale jako doplněk ke standardnímu studiu jazyka je přímo ideální. Třeba už jen proto, že posloupnost probíraných témat je s velkou pravděpodobností jiná než v běžné učebnici, a tak si budete s pomocí NDS i průběžně rozšiřovat znalosti získané v jazykové škole.

Nemluvě o tom, že když si s tím pohrajete vždy cestou do práce a z práce, máte s japonštinou prakticky každodenní kontakt a to rozhodně taky není zanedbatelné.

Hodnocení hry

Redakce

75 %

Čtenáři

63 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 41 čtenářů

 • Nejčtenější

Správce kempu stále používá k práci počítač Atari ST zakoupený v roce 1986

Nizozemec Frans Bos spravuje již třicet pět let svoji administrativu na klasickém počítači Atari ST s pouhým jedním...

Provokativní streamerka Amouranth byla vykázána ze sociálních sítí

Osmadvacetiletá streamerka Kaitlyn Michelle Siragusa známá především pod přezdívkou Amouranth dostala nečekaně ban na...

Nejpopulárnější seriál současnosti vděčí za svůj úspěch i herní kultuře

Seriál Hra na oliheň vzal svět útokem. Na Netflixu si připsal nejúspěšnější seriálový start vůbec. Co je jeho receptem...

To se u nás bude líbit. Na Steamu brzy vyjde simulátor hospody

V listopadu vychází originální budovatelská strategie Tavern Master, ve které budeme moci provozovat vlastní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Gang zlodějů kradl auta pomocí upraveného Game Boye

Britská policie zatkla tři zloděje aut, kteří během krátké doby odcizili pět vozů Mitsubishi Outlander v hodnotě více...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

 • Další z rubriky

RECENZE: Zaklínačský animák působí spíš jako „neznačkové“ fantasy

Nový animovaný film se zaklínačskou tématikou je dalším přírůstkem do kolekce nabídky původní tvorby Netflixu. Ačkoli...

RECENZE: Crash Bandicoot 4 žádné revoluční změny nepřináší. Naštěstí

Konečně jsme se dočkali vymodleného čtvrtého dílu Crashe a byť to zní jako klišé, trpělivost se vyplatila. Je to pocta...

RECENZE: Half-Life: Alyx posouvá žánr akčních her na novou úroveň

Fanoušci herní série Half-Life se po dlouhých letech čekání dočkali dalšího titulu. Stejně jako druhý díl bořil...

RECENZE: Remake Destroy All Humans! je stejně tak praštěný jako originál

Patnáct let stará akční adventura Destroy All Humans! se dočkala moderní grafiky, jinak zůstalo vše při starém. Obstojí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

Rodině postavil dům za Prahou. Z obří obývací kuchyně se stal problém

Pan Jarda je původem z Uherského Brodu, ale již léta pracuje a žije v Praze. Pro svou lásku Alenu a jejich dvě děti...