ModNation Racers sází na kreativitu a závodní akci

aktualizováno 
Každý závodník má svůj oblíbený okruh. Nyní si ho můžete sami vytvořit.
70

ModNation Racers

Platforma: PlayStation 3
Výrobce: United Front Games

  • Dobrá hratelnost založená na smycích
  • Možnost editovat a tvořit tratě, jezdce i vozy
  • Skvělé online závodění
  • Smrtící loadingy
  • Nudné zbraně
  • Třetí level zbraní je nelidský

Nový Mario Kart se z ModNation Racers opravdu nestane. Hra ale nabízí spoustu možností tvorby a editace v podstatě všeho, co se v ní nachází. A to se nám líbí.

Herní karta

ModNation Racers

Ne každý si libuje v realistických závodech. Občas přijde vhod něco bláznivějšího, pokud možno se zbraněmi, které je možné použít na soupeře. Přesně takovýmto druhům závodů s motokárami již léta dominuje Mario Kart od Nintenda. Sony ale nyní vrací úder. Do žánru motokár totiž přináší obrovské možnosti vlastní tvorby ve stylu hitu LittleBigPlanet.

ModNation RacersModNation Racers přináší obskurní kreslené postavičky s obřími kebulemi, nejroztodivnější možné druhy vozů a nápadité tratě. Přesto této výrazné závodní hře něco chybí. A něco na ní zase přebývá.

ModNation Racers jsou hrou, která má několik režimů, ať již pro jednoho nebo více hráčů. Stejně tak má obrovskou online podporu, ale přesto to není to hlavní a nejpodstatnější, co titul nabízí. Je to totiž především o vytváření, upravování a tvorbě.

Kariéra hraje druhé housle.

Konktétně se jedná o navrhování vzhledu vlastního jezdce, upravování závodních vozů a výstavbu nových tratí. Již teď tedy musí být jasné, že u této hry lze strávit spoustu času a její možnosti jsou v daném žánru opravdu obrovské.

Vašeho jezdce s hlavou, která je větší, než jeho trup, si můžete stvořit k obrazu svému. Oči, ústa, vlasy, to vše mu vyberete vy. Můžete si vybrat barvu jeho kůže ModNation Racersa věřte, že vývojáři rozhodně rasisti nebyli. Jezdec může být bílý, černý, žlutý, oranžový, zelený nebo třeba duhový. Představivosti se meze nekladou.

To samé platí i o jejich oblečení a výbavě, jako například helmách nebo závodních brýlích. Pokud ale budete raději jezdit na hlavě s kovbojským kloboukem nebo mývalem, je to jen na vás. Stejné je to i u vozů. Lze tu jezdit i s náklaďáky, formulemi, ale i třeba tankem. Šílené? Ano, ale o to tu přece jde. Přesto zamrzí, že jsme žádné podstatné rozdíly mezi chováním vozů nezaznamenali.

ModNation RacersMimo kombinování barev si můžete vybrat i abstraktní vzory a nákresy, kterými jezdce nebo vůz zkrášlíte. Pokud byste zatoužili po nápisech a obrázcích, tak i těch si můžete vybrat několik, nebo si vytvořit vlastní. Nejsme žádní grafici, ale s ModNation Racers se nám podařilo vytvořit docela pěkné kousky, které pak zdobily naše helmy, kapoty i trička.

Stejně podařený je i editor tratí, kde můžete tvořit nové tratě. Ty sice můžete tématicky zasadit pouze do reálií horského venkova, pouště, pobřeží a džungle, ale i tak lze vytvořit nejrůznější závodiště plná zkratek, skoků a dalších libůstek.

Editor tratí je výrazný především v tom, že si na zvoleném prostoru budete muset udělat místo pro trať a poté jí hezky krok po kroku položit a vystavět. No dobře, nedejte se vystrašit, je tu i urychlovač výstavby, se kterým je vše lehčí a hlavně rychlejší. Můžete terén zvyšovat, snižovat, likvidovat. Prostě vše.

Tratě pak lze přes PlayStation Network sdílet s ostatními hráči, závodit na nich a případně se dočkat i ocenění za opravdu povedený design. Jezdit samozřejmě ModNation Racerslze i na tratích vytvořených ostatními, které si lze z internetu stáhnout.

Zbraně selhávají hra na celé čáře.

I za design jezdců můžete získat ocenění. V celosvětovém měřítku se budou jezdci hodnotit a ti nejpovedenější získají místo na čestném piedestalu. A pocit, že vaši postavu vidí v menu každý, kdo se přihlásí k internetu a zapne ModNation Racers, opravdu za to úsilí stojí.

Když se svojí károu vyjedete, tak uvidíte nejlepší vytvořené postavy, tratě a přístup do jednotlivých režimů. Prim hraje samozřejmě online, s nímž ModNation Racers víceméně stojí i padají. Závody tohoto bláznivého arkádového pojetí, kde jsou přítomny zbraně, se totiž vždy hrají nejlépe s živými protivníky.

Zážitky, které s ModNation Racers budete mít, ovšem budou nejenom zábavné, ale občas i trpké. To když vás někdo sejme raketou těsně před cílem a dojede jako první. Hněv na živého protijezdce je přece jenom zábavnější. Alespoň ModNation Racersv rámci party nebo online týmu.

Kdybyste zatoužili po offline multiplayeru, tak u ModNation Racers je i možnost rozdělené obrazovky, díky kterému je možné hrát na jedné konzoli a jedné televizi.

Pokud byste přece jenom zatoužili po hře samotného hráče, tak je zde i kariéra, ve které budete postupně odemykat tratě. Na každé z nich musíte nejhůře skončit třetí, abyste postoupili dále. Lepší umístění je potřeba v případě, že chcete odemknout i další obsah. Kariéra ale není nic, po čem byste s takovýmto perfektním multiplayerem toužili. Hraje prostě druhé housle.

Samotné závody jsou nejenom šílené, ale zároveň i zběsilé. Rychlost dosahuje závratných výšin i kvůli tomu, že všude po tratích jsou rozesety urychlovače a každý vůz je navíc vybaven turbem. To získáváte za smyky, skoky a další krkolomné triky. Na smycích přitom ModNation Racers výrazně stavějí. Předem hotové tratě ze hry jsou designované tak, aby bylo možné řezat smyky klidně i desítky vteřin.

ModNation RacersV ModNation Racers je možné značně znepříjemnit jízdu svým protivníkům. A teď nemluvíme o postrkování, kterým můžete snadno vyhodit ostatní závodníky z trati. Stejně jako v každé podobné hře, i v ModNation Racers hrají důležitou roli zbraně. A v tomto ohledu selhává hra na celé čáře.

Power-upy, které tvoří zejména zbraně, jsou rozděleny do čtyř typů: zrychlení, rakety, blesky a zvuk. Zvuková bariéra zpomalí a rozhodí vše v kruhovém dosahu, blesky vás usmaží a rakety vyhodí do vzduchu. Všechny tyto zbraně mají identický účinek, který zprostředkovávají ve velmi podobném balení. Rakety a blesky útočí na nepřátele před vámi a zvuk kolem vás. Akorát zrychlení je jiného ražení. Nápady nás tedy tvůrci skutečně neoslnili.

Nahrávací časy způsobují šediny
Loadingy neboli nahrávací časy jsou nepřítelem hráčů již od doby ZX Spectra, kdy se nahrávaly hry z kazetového přehrávače. U cartridgových konzolí vymizely, ale s dalšími generacemi konzolí s diskovými médii se opět vrátily. Kvůli obří kapacitě Blu-ray disků jsou někdy loadingy na PlayStation 3 delší, ale to co předvádí ModNation Racers, je nehoráznost toho nejhoršího kalibru. Minutu koukat na obrazovku, zmáčknout tlačítko start a opět více jak minutu čekat než se hra nahraje? To je opravdu moc. Hra se načítá, nahrává a loaduje kdykoliv, kdy k tomu má možnost. Opravdu to nešlo pořešit jinak? Co konkrétně se tak dlouho nahrává? Opravdu to nevíme. Co ale víme, je fakt, že ModNation Racers rozhodně není pro netrpělivé hráče, kteří chtějí okamžitě hrát.

ModNation RacersPrincip power-upů navíc spočívá v jejich vylepšování. Seberete je jednou, budou obyčejné. Seberete je podruhé a budou silnější, aby se z nich při třetím sebrání staly naprosto nesmyslné nástroje zkázy. Jakmile vás sejme třetí verze zbraní, tak je s vámi ámen na dost dlouhou dobu, takže vás polovina závodníků vždy předjede. Zbraně jsou prostě příliš silné.

Na ochranu před nimi tu sice je štít, ale ten se při použití proti zbraním třetího stupně vždy ihned vyčerpá, takže je vám k ničemu. Co se tedy týče zbraní, tak se ve hře nepovedlo téměř vše, co mohlo. Alespoň že tu máme ty smyky.

ModNation Racers patří mezi hry s komiksovým vizuálním zpracováním. To nás sice kdovíjak neohromilo, ale je výrazné a ve videoskvencích v kariéře občas i vtipné. Textury jsou v pořádku, viditelnost také, jen v online menu to skřípe, tedy spíš trhá. Hudba a zvuky jsou šílené a hodnotit je snad nemá ani cenu. ModNation RacersNejvětším technickým omylem hry jsou nahrávací časy, které nás natolik zničily, že jsme se jim rozhodli věnovat rámeček.

ModNation Racers jsou tedy zábavnou arkádovou hrou především pro kutily všeuměly, kteří si vyhrají s tvorbou postav, vozů i tratí. Online závody ale zabaví úplně každého.

Autor:

Největší světová herní výstava Gamescom 2019 se koná od 20. do 24. srpna v Kolíně nad Rýnem. Čeká nás opět řada nových oznámení a ukázek z nadcházejících titulů jako jsou Gears 5, Minecraft Dungeons a Zaklínač.

Hodnocení hry

Redakce

70 %

Čtenáři

79 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 50 čtenářů

Témata: Playstation 3, Raketa

Nejčtenější

Hořící zombie dítě mu ukončilo rekord, ale nastartovalo kariéru

Streamer Philza

Britský streamer Phil „Philza“ Watson drží rekord za nejvíce času stráveného na jeden život v hardcore módu hry...

Lidé vzpomínají na obaly od 3D karet minulé dekády. Jsou k smíchu i pláči

Retro obal od 3D grafického akcelerátoru

Estetika nikdy nebyla silnou stránkou videoherní kultury, své pomyslné dno však už má snad naštěstí za sebou. Nic...

Samuraj, viking nebo husita? Osm možných scénářů dalších Assassin’s Creed

Assassin's Creed

Studnice nápadů pro další hry Assassin’s Creed sice není příliš plná, ale zároveň je stále mnoho cest, kterými se hra...

Nepropásněte hru zdarma. Skvělý Mutant Year Zero není ani rok starý

Mutant Year Zero: Road to Eden

Obchod Epic Store rozdává tento týden opět parádní kousky. Kromě povedené tahové strategie Mutant Year Zero je to i...

KVÍZ: Legendární studia, která už neexistují. Poznáte je?

Lands of Lore

V dnešním kvízu se podíváme hluboko do herní minulosti. A nejspíše se budete divit, kolik skvělých studií, které v 90....

Další z rubriky

RECENZE: World of Warplanes se snaží navázat na tankový úspěch

World of Warplanes

Podaří se zopakovat zásah do černého i podruhé, kdy tanky z World of Tanks nahrazují letadla? Zatím to není jisté.

RECENZE: Kniha Zaklínač a jeho svět zaujme především fanoušky hry

Zaklínač a jeho svět

Nakladatelství Crew vydává ve spolupráci se společností Fantom Print knihu, která potěší fanoušky herní série o...

RECENZE: War Thunder je snem všech milovníků vzdušných bitev

War Thunder

War Thunder uspokojí více i méně náročné piloty. A nadchne technickým provedením.

Najdete na iDNES.cz