Pátek 23. dubna 2021, svátek má Vojtěch
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 23. dubna 2021 Vojtěch

RECENZE: MLB The Show 20 je nejlepší volbou pro fanoušky baseballu

Pokud jste milovníci baseballu, s MLB The Show 20 neuděláte chybu. Nezkušení hráči však mohou být zpočátku dost zaskočeni komplexností.
85

MLB The Show 20

Platforma: PlayStation 4
Výrobce: SIE San Diego Studio

 • Několik propracovaných módů
 • RPG prvky
 • Pokud chcete, umělá inteligence za vás obstará „nezábavné“ aspekty
 • Některé módy nejsou úplně dotažené
 • Animace hráčů je někdy nezáměrně úsměvná
 • Opět chybí možnost vytvořit si vlastní stadion

Herní karta

Zatímco většina ostatních v dětství hrála před domem fotbal nebo pozemní hokej, já jsem přesvědčil tátu, aby mi vyrobil baseballovou pálku, zlanařil jsem pár kamarádů a věnovali jsme se této sportovní disciplíně.

Fotogalerie

Bavilo mě to, ale baseballu jsem se v reálném životě nikdy výrazněji nevěnoval. Nicméně, když jsem měl možnost zkusit nějakou jeho virtuální verzi, nebránil jsem se tomu. Zahrál jsem si tak několik baseballových her, a to včetně pár dílů série MLB The Show. Ta pravidelně vychází od roku 98 a získala si velmi slušné množství fanoušků. Ostatně, od roku 2014 dominuje svému žánru, takže fandové baseballu nemají moc jiných možností, kde se vyřádit.

Přesto musím se přiznat, že už jsem pár let MLB nehrál. Aktuálně se mi do ruky dostal nejnovější přírůstek s číslovkou 20. A pravdou je, že v prvních hodinách jsem se jednoduše ztrácel. Myslel jsem si, že si pravidla baseballu ještě vcelku dobře pamatuji, ale rychle jsem byl vyveden z omylu. MLB The Show vám je sice občas nápomocné, ale za ručičku vás nevodí.

Hra počítá s tím, že pravidla velmi dobře znáte. Pokud doufáte, že vám stačí jen zběžný přehled o baseballu, tak se pletete. S stejně tak to platí pro samotné herní mechanismy. Je patrné, že tvůrci z SIE San Diego Studio předpokládají, že už jste některý z novějších dílů série hráli a víte, do čeho jdete. Nápověda tu sice je, ale nepoučí vás o každém detailu a prkotině.

Nový mód Showdown

V MLB The Show 20 najdete kromě už známých módů také nový (je součástí módu Diamond Dynasty) nazvaný Showdown. V něm si vyberete několik základních hráčů svého týmů (zbytek poskládá umělá inteligence) s tím, že plníte různé úkoly a výzvy a postupně směřujete k finálnímu zápasu, který rozhodně není lehký, ale pokud uspějete, získáte působivé odměny jako je třeba slušná porce zkušeností. Jde o docela zábavný přídavek, který sice není nutné hrát, ale určitě stojí za zkoušku.

Musel jsem si pravidla baseballu pořádně zopakovat, abych měl šanci. Poctivě jsem také četl všechna okna s informacemi, která se objevují, abych se naučil základy, na kterých je MLB The Show 20 vystavěno.

Ohlídejte si (skoro) vše, nebo to nechte na umělé inteligenci

MLB The Show samozřejmě není úplně autentickou simulací nejznámější americké baseballové ligy Major League Baseball, občas dostává přednost zábavnost před realističností, ale také nejde o stoprocentně arkádovou sportovní hru, ve které se vše podřizuje co největší přístupnosti a jednoduchosti.

MLB The Show 20

MLB The Show 20

MLB The Show 20

MLB The Show 20

Pozitivem je, že komplexnost a náročnost výrazně ovlivní hráč. Není řeč jen o možnosti zvolit si obtížnost, ale především o tom, že máte k dispozici volbu nechat určité herní činností na umělé inteligenci.

Když se chcete soustředit jen na některé aspekty hry a jiné vás obtěžují, tak často není problémem nechat umělou inteligenci, aby obstarala to, co vám úplně nevoní. Umělá inteligence je slušným pomocníkem, ale pokud by se vám nelíbilo, co dělá, máte kdykoliv možnost zasáhnout a donutit herní postavy, aby poslouchaly vás a ne počítač.

To, že MLB The Show 20 není titulem, který vám za dvacet minut vejde kompletně do krve, je jasné na každém kroku. Hra chce být opravdu precizním zážitkem, což je patrné už jen z toho, kolik času vám zabere vytvoření vlastní postavy.

Ani některé velké RPG tituly nenabízejí tolik možností, jak si upravit svého hrdinu. Pokud se nespolehnete na automatické vytvoření hráče, tak v případě jeho vzhledu ovlivňujete vše od typu postavy a účesu, až po takové detaily jako je velikost kruhů pod očima.

Na RPG neodkazuje jen bohatá nabídka možností, jak upravit svou postavu vizuálně, ale také to, že sportovec má sloty na různé speciální vlastnosti, které vám během zápasů pomáhají. To, které talenty se vám zpřístupní, ovlivňuje například reakce během rozhovorů.

Chcete rychlý zápas, nebo strávit u MLB několik hodin v kuse?

Tvůrci se nedrželi zkrátka, ani pokud jde o nabídku módů. Je jich velmi slušné množství, kdy je pozornost poctivě rozdělena mezi módy pro více hráčů i pro ty, kteří raději hrají sami.

Velmi zábavný je mód Franchise, kdy pečujete o svůj vlastní tým. Můžete ovlivňovat hromadu věcí, jako je například chování členů týmu během hry a kreativní typy jistě potěší možnost vytvořit si logo týmu.

MLB The Show 20

MLB The Show 20

MLB The Show 20

MLB The Show 20

Pro ty, kteří nemají chuť dohlížet na celý tým, je připraven extrémně populární mód Road to the Show, ve kterém se ujmete nadějného hráče, který se snaží prosadit a stát se legendárním profíkem. V tomto případě budete soustředit pozornost hlavně na svého sportovce, ale důležité je také, jaké budete udržovat vztahy a atmosféru v týmu, což ovlivní jeho úspěch.

Jsou to časově náročné módy a i když necháte spoustu činností na umělé inteligenci, hraní ukousne dost z vašeho volného času. Pokud ovšem toužíte po rychlé hře, ve které se budete soustředit hlavně a především na odpalování a nadhazování, není problém, samozřejmě nechybí módy, které vám to umožní. Příjemné je, že i během těchto „rychloher“ získáváte odměny jako například zkušenosti. Bonusem je, že můžete „nahrát“ postup z předchozího dílu.

Je na místě zmínit se o mikrotransakcích, které tu nepřekvapivě jsou. Lze nakupovat herní měnu, za kterou se dají získat například noví hráči, ale naštěstí v tomto případě se dá dostatek herního platidla nashromáždit i za vítězství ve hře, takže není nutné investovat reálné peníze.

Hudba fajn, vizuály by ještě nějakou péči snesly

V případě sportovních projektů je důležitý také soundtrack a grafické zpracování, obojí pomáhá vtáhnout hráče do dění. Ani v tomto případě MLB nezklame. Songy jsou vybrány dobře.

Samozřejmě je to otázka vkusu, nicméně jde o nerušivé kousky, které na sebe nezkoušejí strhnout veškerou pozornost, ale současně jsou dost výrazné, aby nepůsobily unyle.

MLB The Show 20

MLB The Show 20

MLB The Show 20

MLB The Show 20

Co se týče vizuální stránky, modely hráčů jsou obvykle dobře propracované, stadióny také vypadají pěkně. Prostředí kolem stadionů už se tolik péče nedostalo, ale to se dalo čekat. Co zaskočí, jsou animace sportovců. Někdy se zdá, že sledujete spíše Robocopa a ne profesionálního hráče baseballu.

Když už došla řeč na hráče, tak poprvé v historii série se tvůrcům povedlo dosáhnout licencování sportovců z nižší ligy Minor League Baseball, takže si užijete skutečné hráče a ne neexistují sportovce, kteří vznikli jen pro účely hry.

Zmínku si zaslouží ovládání, které je sympaticky jednoduché. Základy se dají naučit za chvíli a ani pokud máte náhodou problémy s pamětí, nebudete úplně ztraceni, protože kdykoliv můžete rychle vyvolat okno se schématem ovládacích prvků. Nicméně, jak bylo řečeno, základní ovládání není komplikované, hra chce spíše to, abyste se soustředili na přesnost při použití analogové páčky a načasování stisknutí tlačítek a nelámali si hlavu s tím, že si nemůžete vybavit, jak provést určitý typ nadhozu nebo odpalu.

Je vám asi jasné, že MLB The Show 20 je povedeným kouskem, ale nedostatky má. Například některé módy jsou poměrně nezábavné a zdá se, že jsou tu jen proto, aby se vývojáři mohli pochlubit tím, kolik módů hra obsahuje. Pravděpodobně narazíte na módy, které jednou zkusíte a pak už se k nim nevrátíte.

Plus je tu zmíněný fakt, že hra příliš nemyslí na nováčky, kteří se zprvu mohou cítit trošku zahlceně a zmateně. Některé pak může zklamat, že ani tentokrát (byť po tom fandové dlouhodobě volají) není možné vytvořit si vlastní stadion k obrazu svému.

Přesto je MLB The Show 20 skvělou volbou pro fandy baseballu. Je sice pravda, že série MLB má na trhu dominantní postavení, ale vývojářské studio neusnulo na vavřínech a o svou sérii dobře pečuje.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

85 %

Čtenáři

87 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 10 čtenářů

 • Nejčtenější

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Kdo kupuje ve slevách, ať si nestěžuje, že není pokračování, říká vývojář

Jeden z hlavních důvodů toho, že se nejspíš nikdy nedočkáme pokračování zombie akce Days Gone, je fakt, že lidé hru...

Lidé přispěli 50 milionů korun na porno hru, výsledek se docela povedl

Na Steamu se v předběžném přístupu objevila erotická hra Subverse. Na rozdíl od ostatních zástupců tohoto okrajového...

Milovníci herních příběhů pozor, Epic rozdává čtyři skvělé adventury

Aktuální nabídka her zdarma obchodu Epic Store je opravdu bohatá. Najdeme v ní trilogii komediálních adventur Deponia,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Když se vtípek nepovede. Vývojáři se podělili o nezdařené easter eggy

Nezávislý vývojář Jan Nijman odstartoval nevinným dotazem dlouhé twitterové vlákno, ve kterém se tvůrci her přiznávají...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

 • Další z rubriky

RECENZE: Oddworld: Soulstorm je depresivní, umí potrápit a stojí za to

Oddworld se vrací ve formě. Je náročný, temný a vizuálně podmanivý. Fandy původních her nezklame, ale jestli okouzlí...

RECENZE: Pobouřil Číňany a dva roky nešel koupit. Jaký je horor Devotion?

Tchajwanský horor Devotion způsobil před dvěma roky obrovský poprask. Vývojáři do něj nenápadně propašovali na první...

RECENZE: Half-Life: Alyx posouvá žánr akčních her na novou úroveň

Fanoušci herní série Half-Life se po dlouhých letech čekání dočkali dalšího titulu. Stejně jako druhý díl bořil...

RECENZE: MediEvil je zbytečný remake plný nedotažeností

Další klasický titul MediEvil se dočkal remasterované verze, respektive remaku. Jde o sentimentální záležitost, která...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...