Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Mercury Meltdown Remix – sranda s kapkou rtuti

  12:00
Logické hry jsou zvláštní žánr. I když nutí hráče myslet, tak nikdo nepeskuje. A nikomu z nás neuškodí, když někdy zapojí mozkové závity. A tentokrát je budete docela potřebovat.

Mercury Meltdown Remix Ne snad, že by tento prvek měl halucinogenní účinky, ale kapka rtuti je hlavní hrdina v této logické hříčce. Mercury Meltdown Remix pracuje na stejném principu jako většina žánrových kolegů. Geniálně jednoduchý princip, nijak náročné ovládání a postupně se zvyšující náročnost levelů, která po vás chce, abyste aktivovali mozkové buňky intenzivněji a intenzivněji. Zpočátku to bude velká sranda, ale za pár desítek minut už si div nesedřete vlasy z hlavy, jak se budete zmateně škrábat, protože nebudete vědět, co dál.

Na řešení se samozřejmě dá vždy přijít, ale určitě to nebude vždy napoprvé. Jestli jste ten typ, co spíš sází na metodu „pokus/omyl“, tak si buďte jistí, že opakování úrovní bude vaše častá aktivita. Tentokrát bychom spíše doporučili pozorné obhlédnutí levelu, ušetří vám to hodně času. V prvních fázích to bude pohodička, za pár vteřin vám bude jasné, co a jak a ještě se u toho stihnete nasvačit. Později už ale nebude řešení tak lehké a připravte si barvu na vlasy, abyste skryli šediny.

Mercury Meltdown Remix

Ústřední „postavou“ je kapka rtuti.

Ale naštěstí to za to stojí, logických her není na PS2 tolik a za každý povedený kousek bychom měli být vděční. Skoro by se dalo říct, že jde o oddechový žánr, jenže to by bylo trošku zavádějící. Sice se tu „nekosí“ stovky zmutovaných vetřelců, ale to neznamená, že se pořádně nezapotíte. Je asi lepší uvést, že hry podobného ražení jsou spíše lepší pro PSP (kde je k dispozici původní Mercury Metldown – PS2 verze je doplněna o několik desítek nových úrovní, jinak se v ničem podstatném neliší), kapesním konzolám sluší logické hříčky lépe, ale jestli si chcete odpočinout od brutálních akcí a stylových bojovek, tak proč ne zrovna u Mercury Meltdown Remix?

Ústřední „postavou“ je kapka rtuti. Není to zrovna něco, s čím byste se asi ztotožnili, ale asi nejde o to, abyste si tentokrát vytvářeli citové pouto k hlavnímu „hrdinovi“. A jestli se vám to přece jen stane, no tak to Mercury Meltdown Remix potěš. Vy máte za úkol dostat kapku do cíle. Nic složitého v úkolech jednotlivých misí nehledejte. Ale dostat se ze startu do finálního bodu není zase tak snadné. Vy sami neovládáte rtuť, ale s pomocí DualShocku nakláníte celou herní plochu, po které pod vlivem gravitace prvek stéká sem a tam.

Na to, jak rtuť reaguje, si zvyknete téměř okamžitě. Sice vám čas od času sjede mimo (to se rovná nesplnění úkolu) nebo vám část ukápne přes okraj úrovně (pokud vám něco zbude, tak můžete pokračovat dál), ale to bude nejmenším problémem. Mnohem více vás bude ohrožovat čas, který je jasně daný a vy do jeho vypršení musíte dovést kapku do cíle. Jestliže se vám to nepodaří, můžete se prohánět misí dál, ale úspěšně ji už nedokončíte. Tato možnost je tu ovšem proto, abyste si oťukli správný postup.

I přesto, že verze pro PSP je o něco „chudší“, je pravděpodobně lepší.

Mercury Meltdown Remix Zpočátku bude důležité to, abyste udrželi rtuť vcelku a dokázali s ní co nejlépe manipulovat, postupně se vám do cesty ale připletou různé pasti a hádanky. Máme tu sklápěcí mosty, pojízdné pásy, trampolíny či rotující vrtule, které vás klidně shodí. Často také budete muset svou kapku rozdělit na více menších, dostat je pod modifikátor barvy, opět je zkombinovat do jiné barevné variace a poté teprve budete moci projít branou. Lze také ovlivnit vlastnosti rtuti, tím, že jí rozehřejete, zchladíte atd. Variabilita je poměrně vysoká a mnoho desítek úrovní nabízí různé postupy.

Pro zpestření jsou tu i různé bonusové hry, které se uvolňují díky vašemu postupu hrou. Čím více rtuti se vám podaří dostat do cíle, tím lépe. Jsou tu různé zábavné minihry, ať už závodní, sportovní nebo klasicky logické. Jsou asi lepší volby pro mejdany s přáteli (třeba Tekken nebo pořádný panák – samozřejmě pouze pokud vám už bylo osmnáct), ale ani u Mercury Meltdown Remix se nudit nebudete. Škoda jen, že hra nepodporuje multiplayer.

Myslete, nebolí to

Puzzle her není extrémně velké množství, alespoň ne na konzole (za to na handheldech a mobilních telefonech si jich člověk užije), ale i tak můžete volit z několika zajímavých titulů. Pravděpodobně nejbizarnějším bude We Love Katamari, která nabízí netradiční vizuální pojetí, ale také neobvyklý, ovšem zábavný herní systém. Pobavit by vás také mohly kostky původem z PSP ve hře Lumines Plus, která se chystá na PS2 v tomto roce. Originální námět může poskytnout také Fantavision, ve které se snažíte vytvořit co nejlepší ohňostroj, což zní docela zajímavě, ale vzhledem k tomu, že se jedná o launchovou PS2 hru, budete ji shánět asi již docela těžce.

Mercury Meltdown Remix Vizuální pojetí působí trošku infantilně, pestrobarevné prostředí a silné černé kontury nejsou zrovna vrcholem možností PS2, ale že by vaše oči při sledování vysloveně trpěly, to zase ne. Opět ale musíme odkázat na PSP, jelikož na malé obrazovce vypadá hra mnohem lépe. Zvuky reprezentuje různé šplouchání a podobné podivnosti a hudba je slušná a hraní rozhodně zpříjemňuje. Nijak nenaruší vaši jistě obrovskou koncentraci, ale není ani nijak nevýrazná.

Pokud se do zdolávání Mercury Meltdown Remix pustíte, pak si připravte velkou dávku trpělivosti, preciznosti a načasování. Je docela náročné sledovat čas, dávat pozor, ať nežuchnete přes okraj, nevlézt do pasti a ještě najít žádané řešení. Dá se to, ale je to často docela náročné, jak na zručnost, tak na pozornost. Dohrání je tedy výzvou, která si nějaký ten váš čas vyžádá. Přijdou chvíle, kdy se na to prostě vykašlete, protože vám to zkrátka nepůjde, ale za pár hodin, možná dní, se do hraní opět pustíte. Bude vás totiž neustále hryzat myšlenka: „Vždyť to přece jen musí jít, já na to přijdu“. Podobně Mercury Meltdown Remix chytlavá záležitost není tak obvyklým jevem, takže určitě doporučujeme. Ne každý jí ale dohraje do konce. Absence živého hrdiny nebo příběhu může někomu vadit a náročnost některých bludišť se také neskousává snadno.

I přesto, že verze pro PSP je o něco „chudší“, je pravděpodobně lepší. Po grafické stránce určitě a jak bylo řečeno, podobné hry spíše pobaví v nacpaném autobusu nebo ve vlaku. Současně je ale ovládání na PS2 o něco přístupnější a pohodlnější. Je tedy docela těžké si vybrat. Pokud máte podobné puzzle projekty rádi a dokud je nedokončíte, tak si nevydechnete, pak vás Mercury Meltdown Remix dostane do kolen. Návyková hratelnost, stovky úrovní, spousta bonusů, chytlavé multiplayerové hry, zábavný koncept levelů. Člověk si stěží může přát víc. Možná snad trošku lepší grafické provedení by nebylo

Klady a zápory

Plus Chytlavá hratelnost
Plus Stovky levelů, zábavné minihry

Mínus Slabší grafika
Mínus Absence multiplayeru

od věci. Drobné neduhy ale přehlédnout můžeme, protože něco tak zábavného tu na „velkých“ konzolích už dlouho nebylo. Možná trošku přeháníme, někomu může přijít variabilita jednotlivých úrovní až překombinovaná, ale přesto jde o jednu z nejlepších logických her poslední doby. Konkurence sice není nijak velká, ale to našemu tvrzení vůbec neubírá na hodnotě.
Mercury Meltdown Remix
Výrobce/Vydavatel Ignition/Ignition
Platforma PlayStation 2
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 81 kB
Verdikt: Povedená logická hříčka, která pobaví a ještě vytrénuje mozkové buňky. Škoda jen, že chybí multiplayer.
Hodnocení: 75% (info)

Autor:
Témata: Vlak
  • Nejčtenější

Co dělají simíci, když se nikdo nedívá? Pořádají sexuální orgie i fetují

Kdo nikdy v prvních simících neodstranil žebřík z bazénu, nechť první hodí kuličkou z myši. Moc...

Změní mi to život, raduje se vývojář poté, co prodal 200 tisíc kopií své hry

Nezávislá strategie Rusty’s Retirement těží z velmi jednoduchých pravidel a minimálních nároků na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Stahujte zdarma vynikající „fantasy Civilizaci“, čas máte jen do středy

Na Steamu je aktuálně zdarma vynikající tahová strategie Endless Legend. Hráči v ní mají za úkol...

Dohrál slavnou skákačku bez stisknutí tlačítka pro skok. Trvalo to 86 hodin

Po osmadvaceti letech od vydání a desítkách tisíc hodin marných pokusů se komunitě kolem legendární...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Příznivce Half-Lifu to nepotěší. Unikly informace o nové hře od Valve

Čerstvý únik informací nám dává jasnější představu ohledně nové hry od legendy mezi herními studii...

Česká realistická akce Gray Zone Warfare se hraje skvěle, optimalizace vázne

Ambiciózní český projekt vstoupil do předběžného přístupu na Steamu. Trhá rekordy, ale je to...

Letošní díl Call of Duty bude návratem série Black Ops

Ani letos hráči nepřijdou o další díl střílečky Call of Duty. Po restartované trilogii Modern...

Střílečka XDefiant nalákala tři hodiny po spuštění přes milion hráčů

Ačkoli to s free 2 play střílečkou XDefiant od Ubisoftu vypadalo v posledních měsících všelijak,...

Poslední díl Farming Simulatoru prodal 6 milionů kopií, teď je k mání zdarma

Farming Simulator 22 je tím nejprodávanějším dílem v patnáctileté historii série, nyní si ho díky...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...