Medicopter 117 - Každý život se počítá

  12:00aktualizováno  29. června 1:00
Od malička jsem chtěl létat s vrtulníkem a vždy jsem obdivoval záchranáře. Teď si můžu zkusit oboje a nemusím se u toho ani zvednout od počítače. Povedené zpracování televizního seriálu nebo budget pod zvučným názvem?
44

Medicopter 117

Platforma: PC
Výrobce: NBG

Herní karta

Medicopter 117 Seriál Medicopter 117 se v dobách své největší slávy nevyhnul ani českým televizím. Nyní přichází i na monitory našich počítačů a to v plně české verzi.

Vazba na televizní předlohu je znát na každém kroku. Po spuštění hry vás místo intra uvítá sestřih znělky televizního Medicpoteru, v menu si můžete prohlédnout životopisy a fotografie všech herců všech dílů seriálu, režiséra, informace o vrtulníku, kaskadérských scénách apod. a při ukončování hry se jako outtro přehraje dlouhá ukázka s výběrem nejakčnějších scén. Ovšem jak se tvůrcům povedlo přenést množství kaskadérských a pyrotechnických efektů, nebezpečného manévrování s vrtulníkem a napínavý boj o lidské životy do herní podoby? Pro televizí nepoznamenané a pro ty, jimž úvod zcela jasně nenaznačil oč půjde – Medicopter (mluvme již jen o hře) je simulace záchrany lidských životů z vrtulníku.

Zprvu si můžete vybrat mezi jednotlivými misemi nebo kampaní. Je dobré zvolit rovnou kampaň, protože výcvikovou misí v ní projdete stejně, bez ohledu na předchozí zálétání. O nic nepřijdete, nabídka volných misí se totiž otevírá postupně tak, jak tyto zalétáváte v kampani. Ta je vedena jako kariéra jednoho pilota a zobrazuje mimo jiné i jím dosaženou hodnost.

Medicopter 117 Když jsem spustil hru poprvé a zalétával první záchrany, moje pocity byly až na pár výjimek nadmíru kladné. Vrtulník se při trošce zvyku dobře ovládal, grafika na první pohled nevypadala vůbec špatně. Dobrá hra za takovou cenu?

Jako první mi začal být podezřelý stále stejný scénář akcí. Dostanete instrukce o místě, typu a rozsahu něčího zranění, přiletíte na místo, naložíte chudáka a dopravíte ho do nemocnice. Jakkoli originální by se to mohlo zdát, po pár zachráněných životech už to docela leze na nervy a nepomáhá ani pestrá nabídka úrazů a prostředí, ani originální předmluva ke každé nehodě – např. od popálených kuchařů přes mořské ježky v jezeře až po zaplavené silnice neprůjezdné pro sanitku.

Co se zmíněné pestré nabídky týče, veškerá záchranná činnost se omezuje buďto na zásahy nad vodou nebo na souši. Nad vodou máte jedinou možnost, hodit tonoucímu kruh, vypustit potápěče, spustit oběma lano a vytáhnout je do stroje. Pozemní zásahy je nejjednodušší řešit přistáním co nejblíže místa nehody, vyslat nosítkáře a nechat je pacienta přinést zpět. Někdy ale přistát nemůžete - musíte plachtit nad místem nehody, sesunout na laně nosítka a zraněného si vytáhnout na nich. Že na tom stále není nic na nervy lezoucího ani stereotypního? Hra Vám totiž všechny možné kombinace předvede již na začátku, ale kampaň má 32 misí. Dále jde již jen o opakování s mírnými obměnami.

Nabízené vrtulníky

BK-117 C-1 - Originální medicopter tak, jak jej známe ze seriálu a dokonce ve stejném barevném provedení. Uveze dva členy posádky a jen tři pacienty, za hodinu zachraňování si řekne o 182 litrů kerosínu, nádrž má na 668 l. Dostoupá rovněž jen do jednoho kilometru a doletí nejvýše do vzdálenosti 545 km. Cestoví rychlost letu činí 230 km/h, přičemž maximální 257 km/h. Je bezmála třináct metrů dlouhý, přesně tři a půl metru vysoký a rotor se otáčí na jedenácti metrech. Pohání ho dvě turbíny o výkonu dohromady 650 wps. Prázdná hmotnost je 2000 kg a maximální vzletová jen 2850 kg. Přesto na jeho palubě odlétáte většinu misí ve hře. Je výborně ovladatelný a nejlépe ze všech nabízených strojů reaguje na Vaše povely.

SH-3 SeaKing - Uveze 2 členy posádky a až deset pacientů, pročež se hodí na hromadné záchranné akce. Bere si 1200 litrů leteckého paliva na letovou hodinu a nádrž má objem 7560 l. Dostup je jako u ostatních vrtulníků 1000 m, dolet 665 km. Maximální rychlost 208 km/h, cestovní jen 180 km/h. Je 17 metrů dlouhý, přes pět metrů vysoký a rotor dosahuje skoro devatenácti metrů. Prázdný váží 6313 kg a vzlétnout může maximálně s 9707 kilogramy. Je poháněn dvěma turbínami o výkonu 1600 wps. Ve hře se projevuje jeho veliká neochota rychle měnit vertikální směr, proto pozor zejména na brzdění při klesání.

H-65 Dolphin - Může převážet 2 členy posádky a 4 pacienty. Žere 200 litrů paliva na hodinu letu a má 700 l nádrž. Maximální dostup činí 1000 m nad mořem a dolet 555 km. Maximální rychlost letu je 302 km/h, cestovní 222 km/h. Je dlouhý 13,6 m, vysoký 3,9 m a jeho rotor má průměr necelých dvanáct metrů. Může startovat maximálně 4180 kg těžký přičemž jeho prázdná hmotnost je 2770 kg. Poháněn je dvěma motory o celkovém výkonu 650 wps. Ve hře je „delfín“ ve dvou barvách, tmavě modrém námořnickém a rudém záchranářském provedení (na obrázku).

Jistě by se dal i takový počet zalétnout bez větších známek nudy, bohužel ale budete nustále narážet na bugy, bugy, a ještě jednou bugy. Jejich kompletní výčet by byl příliš obsáhlý, omezím se tedy na ty nejhorší z nich.

Medicopter 117 Nejvíce mě zarazil nepoměr mezi vrtulníkem a věcmi na zemi. Tím spíše, že se autoři při výběru vrtulníků ohání jejich přesnými technickými údaji včetně rozměrů na centimetry. Auta jsou třetinová, než by byla ve skutečnosti, ale to je jen kosmetická chyba. Horší je to u obrubníku, který je naopak brán daleko větším, až tak velkým, že když omylem dosednete na okraj silnice, Vaše helikoptéra exploduje. Nedovedu si představit ten patník. :) Svévolné a nepředvídatelné exploze patří vůbec mezi ošklivé vlastnosti Vašeho čtyřlistého miláčka - nikdy si nemůžete být jisti, kdy už program bere blízkost u předmětu jako srážku a kdy ještě ne, nejhůře u domů a stromů. Ačkoli je vrtule ještě zcela viditelně vykreslována o dobrou jednu celou svoji šířku mimo střechu, bum. A mise, třeba půlhodinová, skončila. Dalším neduhem se pyšní naviják. Vysunete jej, a když chcete zpátky, zjistíte, že to nejde. Ve chvíli, kdy jste za velkého úsilí vytáhli z vody sedm tonoucích a zjistíte, že posledního do stroje prostě nedostanete a musíte celou akci opakovat znovu, je tohle snad ještě horší bug než nevysvětlitelné exploze. V takovém výčtu by se dalo pokračovat velmi dlouho.

Po grafické stránce je potřeba pochválit zpracování vrtulníku a efektů vody. Zde si grafici dali opravdu práci, radost pohledět. Ovšem nedívejte se dolů. Ne kvůli závratím, ale kvůli zcela primitivním texturám. Za vrtulník jedna podtržená, za vše ostatní pět mínus.

Klady a zápory

Plus Grafika vrtulníku a efekty vody
Plus Nápad

Mínus Grafika okolí
Mínus Bugy, bugy bugy

K zachraňování zazní originál televizní znělka. V prvních misích pěkně dokresluje atmosféru, dodává hře tempo. Ale zkuste poslouchat půlminutový sample celou, třeba třičtvrtěhodinovou misi. Jiná hudba není, možnost vypnout ji naštěstí ano. Ostatní ozvučení, tedy zvuk rotoru, je poslouchatelný. Menší problém je, že hraje i při vypnutém motoru.

Najdeme zde i pokus o dialogy. Hlášky, které k Vám směřuje zřejmě kopilot, nejsou nijak užitečné a zřejmě mají jen svými uměle technickými výrazy u menších hráčů navodit „velkou“ atmosféru. Chybí mi také jakýkoli náznak radiokomunikace s řízením letového provozu. Můžete si po mapě létat jak chcete, tvůrci zřejmě vycházeli z předpokladu, že když ve vzduchu není jiný provoz, nebude potřeba řídícího.

Ve hře jsou k dispozici čtyři vrtulníky třech různých typů. Medicopter 117 Kromě barvy snad mezi nimi není žádný velký rozdíl (jen některé z nich se realisticky hůře ovládají ve vertikálním směru).

Zajímavým prvkem je urychlení času, umožňující skočit až k lokalitě zásahu bez nutnosti dlouhého a nudného několikakilometrového letu.

Jako pár světlých stránek vidím bezpochyby cenu (299,-), kompletní českou lokalizaci a nenáročnost vůči systémovým zdrojům.

Verdikt Ze seriálu zbyl ve hře jen stejně namalovaný vrtulník a snaha zachraňovat životy. Zcela stereotypní mise a neuvěřitelná, ohromná spousta zbytečných chyb srážejí hratelnost tak nízko, jak jen budget může být. A přitom by to byla jinak tak povedená hra.

Autor:
 

Hodnocení hry

Redakce

44 %

Čtenáři

85 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 954 čtenářů

Nejčtenější

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

Fanoušek cestoval přes půl Evropy, aby se podíval na skutečný hrad z CS:GO

Google Maps

Youtuber známý jako 3kliksphilip se vydal z Anglie až do malé vesničky Predjama na jihozápadě Slovinska, jen aby se...

Další z rubriky

RECENZE: F1 2013 jsou parádní formule, ale doplácejí na roční vydávání

F1 2013

Nejenže je to jediná hra s oficiální licenci F1, ale navíc je opravdu dobrá. Jenže když vychází každý rok, je těžké to...

Filmová adaptace Warcraftu je splněným snem. Recenze očima hráče

Warcraft - hra vs. film

Pokud existuje černá magie, snímek Warcraft v boji s ní zvítězil. Podařilo se mu totiž prolomit pomyslné prokletí filmů...

RECENZE: War Thunder je snem všech milovníků vzdušných bitev

War Thunder

War Thunder uspokojí více i méně náročné piloty. A nadchne technickým provedením.

Najdete na iDNES.cz