Marvel Nemesis : Rise of the Imperfects

  12:00aktualizováno  9. listopadu 12:31
Nejnovější bojovka od EA nám prezentuje všechny nejoblíbenější postavy z nakladatelství Marvel jako ochránce světa před nebezpečnými Imperfecty.

Marvel Nemesis : Rise of the Imperfects S komixovými hrami se nám poslední dobou roztrhl pytel. Po povedeném Ultimate Spider-Manovi se dostavili X-Meni s ještě povedenějším X-Men Legends II : Rise of Apocalypse. Marvel Nemesis : Rise of the Imperfects (dále jen MN) trend oblíbenosti her podle komixů dále potvrzuje. Osobně nejsem vůbec proti, protože sám jsem velkým fanouškem bublinkových příběhů a navíc si adaptace komixových příběhů vedou na rozdíl od těch filmových přeci jenom lépe. I budoucnost na next-gen konzolích se nám se rýsuje pozitivně (mým favoritem je Darkness pro Xbox 360/PS3).

Příjemnou devizou komixů jsou jistě cross-overy. Vidět dva či větší počet svých oblíbených hrdinů jak si dávají do držky či jak spojují své síly vždy potěší každého komixového fanouška. MN je právě takovýmto cross-overem, kde se proti sobě postaví oblíbení superhrdinové a superzáporáci z nejúspěšnějšího komixového vydavatelství Marvel proti nově vzniklé, velmi nebezpečné skupině zvané Imperfects (nedokonalí). Imperfects byli dříve obyčejní lidé, ale po mimozemské invazi se dostali (obvykle hodně Marvel Nemesis : Rise of the Imperfects stupidním způsobem) do kontaktu s vesmírnými krystaly, které je přeměnily v něco méně, než byli předtím - v nedokonalé. Samotné intro nám prozradí polovinu příběhu (zbylou půlku obstará outro) a dozvíme se, že mimozemšťané byli na tolik úspěšní, že se jim podařilo porazit i takové komixové legendy jako Captain Americu, Punishera a dokonce i gigantického zeleného Hulka. To již něco znamená, vždyť poslední dva jmenovaní se dočkali samostatné herní verze. Hulk přitom dokonce třikrát.

Arény jsou vcelku interaktivní a mnohdy se v nich najde i nějaká ta použitelná zbraň.

Hratelných postav je v MN celkem 18, z nichž je deset marveláckých a zbylých osm tvoří zjevy z řad Imperfectů. Základní story mód překvapivě není klasická bojovka jeden na jednoho, ale chodičko-mlátička ve stylu nedávných Beatdown : Fist of Vengeance, Urban Reign či klasických scrollovacích retro pecek jakými byly například Streets of Rage či Double Dragon. Budete se tedy Marvel Nemesis : Rise of the Imperfects pohybovat se zvoleným charakterem po zpustošených ulicích plných zničených vraků aut, atomových elektrárnách a jiných, vcelku fádních lokací, po kterých se komixové postavy běžně potulují. Občas potkáte nějakého toho Imperfecta, který vás toužebně poprosí, abyste mu upravili fasádu, či kosmickými krystaly ovlivněného superhrdinu, který vám půjde po krku. Režim jeden na jednoho sice přítomný je, ale v nezáživné podobě - hlavně díky malému počtu chvatů, které zúčastnění (anti)hrdinové vlastní a nutnosti stále znovu si volit protivníka. Takto zvolená koncepce tohoto módu ve mě neustále budila dojem, že nahraji plnou hru, ale pouze nějaké demo či alfa verzi. Ve story módu se také jako v jediném otevírají další arény a noví bojovníci. Bavit vás bude opravdu jen on, protože versus je i v multiplayeru (online nevyjímaje) opravdu nuda, což považuji u bojovky za naprosto fatální. Tento defekt vytváří iluzi, že dva odlišné vývojářské týmy vytvářely zcela odlišné hry, které poté spojil EA jako celek. Něco jako když kočička s pejskem pekli dort.

Výběr těch nejlepších herních rolí komixových superhrdinů

Zakrslý Wolverine z populární skupinky X-Menů se dočkal dokonce vlastní hry s názvem X-Men 2 : Wolverine’s Revenge, zjevil se v bojovkách X-Men Mutant Academy 1, 2 a X-Men : Next Dimension, obou dílech povedeného RPG X-Men Legends a nedávno se zjevil i ve hře Ultimate Spider-Man, kde svedl nezapomenutelnou bitvu s dalším účastníkem MN - Venomem.
Spider-Man byl překvapivě hlavním hrdinou všech konzolových variací o pavoučím studentíkovi ať už s filmovým či komixovým příběhovým základem. Dokonce se objevil i v obou dílech PS1 bojovky X-Men : Mutant Academy.
Iron Man se krčí ve stínu slávy svých slavnějších superhrdinů. Věnována mu byla vlastní GBA hra s názvem Incredible Iron Man a střihl si kameo v nedávném herním zpracování Punishera.
The Thing, nejsilnější člen Fantastic 4 se objevil pouze v herním zpracováním stejnojmenného komixového filmu.
K Fantastic 4 patří i Human Torch aka Johnny Storm který se kromě herních dobrodružství Fantastické Čtyřky objevil i v nedávném Ultimate-Spider-Manovi.
Elektra se zjevila pouze v GBA verzi Daredevilova pochmurného příběhu. MN je tedy první hrou, kde máme možnost vidět sexy vražedkyni plně ve 3D.
Daredevil se kromě vlastní, již zmiňované GBA hry, objevil i v krátkém štěku ve hře The Punisher.
Venom se poprvé ukázal v hratelné verzi až v posledním Ultimate Spider-Manovi a ukázal, jak je hezké býti zlým.

Marvel Nemesis : Rise of the Imperfects S postupně narůstající skupinkou postav z od Marvela se budete utkávat s čím dále tím tužšími nepřáteli. Nejednou budete tím pádem muset úroveň opakovat. Tady jistě potěší fakt, že každá postava má vlastní dějovou linii. V případě, že se vám nedaří plnit daný úkol, si prostě vyberete jinou postavu a hurá do nové mise. K vaší neoblíbené se pak můžete kdykoliv vracet. Výše zvolená obtížnost jasně maskuje menší rozměry jednotlivých levelů. Nezřídka se celá úroveň skládá pouze z několika pokojů či ulic. Díky vyšší obtížnosti se tak ve výsledku méně trpěliví hráči dočkají velké porce nepříjemné frustrace.

PS2 verzi sužují nedostatky, které se Xboxu a GC vyhnuly.

Arény jsou ovšem vcelku interaktivní a mnohdy se v nich najde i nějaká ta použitelná zbraň (třeba auto). Tématicky sice moc rozdílné nejsou (obvykle ulice, či interiér nějaké opravdu velké budovy), ale alespoň se hezky demolují. Prostředí jsou také Marvel Nemesis : Rise of the Imperfects graficky zpracována o hodně hůře než modely postav. Textury jsou nepěkné, rozmazané a často vypadávají. Postavy jsou oproti tomu kvalitně zpracovány včetně animace. Jediná výtka směřuje k Wolverinovi, který nevypadá jako klasický mužný z řad X-Menů, ale spíše jako pubertální skateboardista. Navíc začal v MN přebírat hlášky od Ashe z Evil Dead.

Bonusy nejsou jen výsadou filmových DVD a MN je toho zdárným příkladem. Pohlednice znázorňující jednotlivé lokace, superhrdiny, mimozemšťany a samozřejmě Imperfecty vám zodpoví některé nevyřčené dotazy o vašem oblíbeném komixu. Komixy jsou zároveň nejúžasnějším bonusem. Jsou dokonce doplněny hlasovým komentářem a skvěle jsem se u nich pobavil. K odemknutí čekají sice pouze dva (Fantastická 4 a Zítřejší lidé), ale i tak se jedná o jeden z nejpodařenějších bonusů, přítomných ve hře. Poslední část bonusových materiálů tvoří krátké filmečky, které se odemykají po postupném plnění úkolů ve story módu.

Marvel Nemesis : Rise of the Imperfects PS2 verzi bohužel sužují nedostatky, které se Xboxu a GC vyhnuly. MN při spuštěné hře neustále načítá z mechaniky, což způsobuje v lepším případě zasekávání muziky a v horším trhání samotné hry. Sluší se podotknout, že majitelé tenké verze PS2 jsou tohoto defektu částečně ušetřeni. Z neznámých důvodů se MN trhá na starších modelech PS2 více než na tenkých modelech. Jinak jsou si ale verze podobné jako vejce vejci a ukazují, že si v EA nelámou hlavu s optimalizací pro rozdílné systémy (samozřejmě nepočítám verze pro NDS a PSP).

Při začátku hraní mi připadl MN jako jasná komixová pecka, ale již po několika minutách moje nadšení opadlo. Celé hra by jsi

Klady a zápory

Plus Ty nejlepší postavy od Marvela
Plus Interaktivní arény
Plus Kvalitní bonusy

Mínus Malý počet chvatů
Mínus Technické nedostatky PS2 verze
Mínus Brzy zapadne mezi ostatními průměrnými hrami

zasloužila větší porci invence než jí v EA přičarovali. Bavit se budou převážně fanoušci komixu, protože většina hráčů při abstinenčním příznaku po nějaké té mlátičce stejně radši sáhne po osvědčeném Soul Caliburu či Tekkenovi. Lze tedy částečně hovořit i o promrhané licenci, která jistě nebyla nejlevnější (tedy ne, že by to giganta EA nějak trápilo). MN je tak ve výsledku dokonalým příkladem vcelku nezajímavého průměru.
Marvel Nemesis : Rise of the Imperfects
Výrobce/Vydavatel EA/EA
Platforma PlayStation 2, Xbox, GameCube
Multiplayer: ano, 2 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 160 kB
Verdikt: Průměrná bojovka, která zaujme především díky licenci na superhrdiny od Marvela.
Hodnocení: 55% (info)

 

Nejčtenější

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vývojář vrací fanouškům dvojnásobek darovaných částek, z jeho hry je hit

Rise to Ruins

Z nenápadné nezávislé hry se stal prodejní hit a její autor nyní svým nejvěrnějším fanouškům vrací peníze, které mu...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Apex Legends má 10 milionů hráčů. Konečně vážná konkurence pro Fortnite?

Apex Legends

Bez jakékoli předchozí reklamy se v pondělí na trhu objevila nová free 2 play battle royale hra a doslova přes noc se z...

RECENZE: Kdyby vyšel Half-Life letos, vypadal by jako Metro: Exodus

Metro: Exodus

Čekali jsme hodně, ale dostali jsme ještě víc. Po patnácti letech od vydání Half-life 2 se konečně objevila hra, která...

Další z rubriky

RECENZE: Might and Magic X je úžasný návrat strojem času o 15 let zpět

Might and Magic X Legacy

Málokdo se dnes odváží vyrukovat s tak hardcore retro titulem, jakým je desáté Might and Magic. Vzpomínky ožívají.

RECENZE: Kniha Zaklínač a jeho svět zaujme především fanoušky hry

Zaklínač a jeho svět

Nakladatelství Crew vydává ve spolupráci se společností Fantom Print knihu, která potěší fanoušky herní série o...

RECENZE: World of Warplanes se snaží navázat na tankový úspěch

World of Warplanes

Podaří se zopakovat zásah do černého i podruhé, kdy tanky z World of Tanks nahrazují letadla? Zatím to není jisté.

Najdete na iDNES.cz