Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. května 2023 Vilém

Mario Party 8 - fádní večírek

  12:00
Léto je ideálním obdobím k pořádání nejrůznějších večírků a party a moc dobře to ví i instalatér Mario. Jeho pozvání jsme přijali již poosmé, ale více než zajímavé zážitky teď řešíme spíše kocovinu.

Mario Party 8 Jelikož se osobně neřadím k vášnivým příznivcům série Mario Party, přivede mě jakékoliv setkání se hrou z této řady zcela spolehlivě vždy na jednu a tu samou myšlenku. Mezi hráči je stále poměrně dost rozšířen názor, že Nintendo své hry strašně recykluje, k čemuž docela svádí i skutečnost, že mnoho her z jejich produkce nese nejen v názvu jméno nejslavnějšího herního maskota Maria. Každý, kdo se o videohry zajímá podrobněji sice ví, že to zdaleka není úplně pravda, nicméně když už nic, tak odpůrci Nintenda mají v rukou pořád jeden velmi silný trumf. A ano, je to právě série Mario Party, jejíž koncept se prakticky nezměnil od prvního dílu, a to k nám již před časem dorazil díl osmý.

Upřímně řečeno, mám sto chutí napsat, že Mario Party 8 je pořád to samé co několik předchozích dílů na GameCube a že jediným rozdílem je implementace nového ovládání prostřednictvím pohybového senzoru uvnitř wiimote, ovšem to by nebylo úplně fér, protože zase až tak špatně na tom osmý díl není. Každopádně stejně jako v předchozích případech je potřeba mít v prvé řadě na mysli, Mario Party 8 že singleplayer je zde vyloženě jen do počtu, aby se neřeklo, že bez bandy kámošů tuto hru nejde hrát. Ovšem je nad slunce jasnější, že pokud nedotáhnete alespoň jednoho dalšího hráče, tak vám hra rozhodně nenabídne nic, kvůli čemu byste před obrazovkou probděli noc s ovladačem v ruce.

Docela fajn jsou ale zdejší možnosti taktizování.

Základní myšlenka hry je taková, že vás uvrhne na některou ze zdejších hracích desek, jejímž prostřednictvím se snaží simulovat deskovou hru. Před každým tahem nejprve klasicky „vrháte kostkou“ a následně se posunete o daný počet políček. Účelem ale není doběhnout jako první do cíle, ale získat stanovený počet hvězdiček. To se děje zdánlivě různými způsoby, ale ve skutečnosti jde vždy o to samé. Hvězdy jsou vždy dostupné na některém z políček, ovšem získat je můžete pouze v případě, že v danou chvíli máte na kontě dostatečný počet mincí. Primárně je tedy potřeba syslit mince a při tom se tak nějak Mario Party 8 rozumně držet na dostřel soupeřům.

Mince lze získat za kde co, třeba již jen za to, že váš tah skončí na modrém políčku. Pokud ale skončí na červeném, tak naopak nějaké zlaťáky ztratíte. Cestou lze ale narazit i na bonusové krychle, kde si můžete nalosovat pár bonusových mincí, ovšem v prvé řadě jsou zde speciální políčka, na nichž se spouštějí minihry. Ty jsou dvojího druhu: pro jednoho a pro více hráčů. V prvním případě se minihry účastníte pouze vy, respektive pouze vaše postavička, v případě druhém soupeříte s ostatními. A pokud jste úspěšní dostanete možnost házet šipkou do rotujícího terče, což je vlastně pouze jiný způsob losování, kolik mincí za úspěch získáte, případně kolik jich zároveň uzmete soupeřům. A pro úplnost ještě dodejme, že se na hracích deskách vyskytují i políčka Donkey Konga (kladné bonusy), která se po aktivaci mění na políčka Bowserova (záporné bonusy).

Nijak zvlášť bohužel neuchvátí ani grafické zpracování.

Mario Party 8 Bohužel se ale první vady na kráse objevují již v samotném návrhu tohoto „deskového systému“, kdy tím největším „podrazem“ je skutečnost, že když se hra již blíží ke konci, tak dostane hráč, jenž aktuálně prohrává, zcela nepochopitelně možnost vylosovat si bonus, který mu má pomoci situaci ještě zvrátit. V drtivé většině případů je to samozřejmě v celku k ničemu, protože když jste někde okolo začátku hrací desky a vylosujete si bonus v podobě dvacítky zlaťáků, tak vás to skutečně nikam neposune, ale když se náhodou zadaří, tak to dokáže slušně naštvat, zvláště když máte v danou chvíli vítězství na dosah.

Docela fajn jsou ale zdejší možnosti taktizování. Jednak bývají na deskách křižovatky, na nichž si můžete volit trasu, ale v prvé řadě se cestou sbírají bonbóny (mimochodem, kdo dokončí singleplayerový režim, získá jako hlavní cenu nálož bonbónů na celý rok, hehe), které zde fungují jako power-upy. Největšího využití jistě naleznou ty „odrůdy“, které soupeřům uberou nebo ukradnou nějaký slušný počet mincí. Sranda je ale v tom, že si power-upy vybíráte Mario Party 8 ještě před vržením kostkou a mnohdy platí pouze na soupeře, které daným tahem minete. Pokud tedy máte Waria o pět políček před sebou a následně „hodíte“ dvojku, tak váš drahocenný power-up vyjde zcela vniveč, což sice taky dokáže naštvat, ale pokud jste v ohrožení, tak to naopak škodolibě potěší. Jsou zde ale i bonbóny, které vás přemístí na políčko některého ze soupeřů a podobně. Dodává to navíc hře vcelku slušnou dávku napětí. Bohužel ale pouze v případě, že hrajete ve čtyřech lidech, protože pokud je počet hráčů nižší, tak se teoreticky na hrací ploše nemusíte vůbec potkat.

Nabídka miniher je již tradičně bohatá, ale upřímně řečeno, že by tady byly kdovíjaké pecky, to se říci nedá. Pochopitelně jsou zde kousky, které jsou lepší než jiné, ale to do značné míry záleží spíše na vkusu jednoho každého hráče. Budete zde tedy třeba razítkovat lejstra, zdobit dorty, střílet mimozemšťany nebo házet míče do koše. Je ale cítit, že jejich tvorba a výběr byly ovlivněny v prvé řadě tím, aby se do hry zapojily pohybové senzory. Pokud ale hledáte právě nějaký soubor miniher, doporučili bychom spíše WarioWare: Smooth Moves, kde se jedná Mario Party 8 sice spíše jen o mikrohry, ale zato se na vás valí pod tlakem a není třeba se zaobírat čímkoliv jiným jako například pobíháním po herní desce. I když faktem je, že jsou v jednom ze zdejších režimů minihry dostupné i samostatně a je zde i několik samostatných kousků, na které při pobíhání po desce nenarazíte.

Nijak zvlášť bohužel neuchvátí ani grafické zpracování, které se sice nese v klasickém nintenďáckém duchu, ale rozhodně se dá říci, že i s výkonem Wii se dalo udělat více. Často je totiž grafika tak nějak podivně hranatá a místy i zubatá – zkrátka a dobře, rozhodně šlo udělat víc.

Učinit v tomto případě jednoznačný závěr ovšem není úplně jednoduché. Hra je totiž stejně jako její předchůdci určena v prvé řadě pro více hráčů a pokud

Klady a zápory

Plus Ve více lidech pořád docela sranda
Plus Nové minihry, nové ovládání

Mínus Stále prakticky to samé
Mínus Nepřesvědčivá grafika

je tato podmínka splněna, tak to docela funguje. Kupovat si ji ale pro účely singleplayeru rozhodně nedává žádný smysl, jelikož singleplayer končí v okamžiku, kdy ho jednou dokončíte. Navíc Mario Party 8 předvádí v podstatě to samé co přinejmenším dva poslední díly pro GameCube, které jsou zcela jistě k mání za mnohem lepší cenu (snad se ještě někde dají sehnat i u nás). Takže pokud nutně nepotřebujete, aby u vás doma partička lidí zuřivě máchala rukama, klidně si nadále vystačíte s některým z předchozích dílů. Pokud jste ale se sérií Mario Party dosud neměli nic do činění, klidně si k hodnocení přičtěte i 20%. Samozřejmě pouze v případě, že vás koncept souboru miniher neodpuzuje sám o sobě.

Základní sestava

První hra ze série objevila na Nintendu 64 v roce 1999 (v Japonsku v roce 1998) a jednalo se tehdy o poměrně svěží záležitost, která byla kladně přijata i přesto, že zde bylo přítomno pouze 6 postaviček – Mario, Wario, Luigi, Donkey Kong, Yoshi a Peach. Jejich počet se s každým dílem zvyšoval až dosáhl ve čtvrtém dílu počtu 14 postav, což je stejně jako v aktuálním Mario Party 8. Sestava se ale průběžně alespoň částečně měnila, ačkoliv základ zůstával vždy víceméně beze změn. Proto je ale poněkud překvapující, že Donkey Kong se v hratelné formě objevil naposledy v pátém dílu. V nejnovějším osmém dílu pak svou premiéru slaví Blooper a Hammer Bros.

Mario Party 8
Výrobce/Vydavatel Nintendo/Nintendo
Platforma Wii
Multiplayer: 2-4 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 1 blok
Verdikt: Pořád docela fajn zábavka pro více lidí, ale zkrátka je to uz poosmé to samé a nijak zvlášť to nevytrhnou ani nové ovládací možnosti.
Hodnocení: 63% (info)

Témata: Slunce
  • Nejčtenější

Autor kultovního Dooma rozdělil fanoušky, vystoupí na „anti-woke“ festivalu

Legendární herní vývojář John Carmack oznámil na svém soukromém twitterovém profilu, že se chystá vystoupit na...

Díky AI si můžete popovídat s Amouranth. Zadarmo ovšem ani kuře nehrabe

Provokativní streamerka Amouranth začala poskytovat novou službu. Díky umělé inteligenci schopné realisticky napodobit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hra se stala obětí review bombingu, její vývojář přitom ani neví proč

Psaní zavádějících recenzí s cílem srazit výslednou hodnotu na agregátorech hodnocení, je v herním světě bohužel celkem...

RECENZE: Hrot je geniální české retro z éry tvrdého socialismu

Nad socialistickým Československem se stahují černá mračna. V ulicích Prahy se děje cosi zneklidňujícího. Místo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Matka setřela hulváta, který na videoherním turnaji urazil jejího syna

Třiadvacetiletý profesionální hráč Enrique „Maister“ Hernández sice v turnaji v bojové hře Super Smash Bros. Ultimate...

Můj idol je Krejčí, říká Japonec z Barcelony. Spartě fandí už 20 let. Proč?

Premium Doma mu visí dres Krejčího, Hložka či Zahustela. Sype ze sebe jména a data ze sparťanské historie, až se nestačíte...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Udělal jsem obrovskou chybu. Jsem kluk, který se nechal předělat na holku

Premium Narodil se do rodiny horníka a matky v domácnosti. Matka navíc patřila k Svědkům Jehovovým. Od útlého věku byl...

RECENZE: Dead Island 2 chce zaujmout hlavně brutalitou. A ono to funguje

Víte, kdo přežije zombie apokalypsu? Zejména kutilové, kteří si dokážou vyrábět kreativní zbraně a pasti. Dead Island 2...

RECENZE: Evil West je přímočará akční jízda ze staré školy

Tvůrci Shadow Warriora přicházejí s další akční peckou, která si na nic nehraje. A znovu to funguje, tentokrát v...

RECENZE: Virtuální realita potřebuje více her, jako je Hubris

Není to každý den, aby pro virtuální realitu vyšla hra srovnatelná s vysokorozpočtovými mainstreamovými hity. Trh je...

RECENZE: Forspoken je neriskantní sériová výroba, nejvíc baví běhání

Rozsáhlý herní svět, svižné souboje, spousta efektních kouzel, povedená hudba nebo zábavný parkour. Dalo by se čekat,...

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Taťána lže a mstí se, říká Brzobohatý. Rád se převlékám za ženu, připouští

Modelka Taťána Kuchařová (35) v církevní žalobě píše, že její bývalý muž Ondřej Brzobohatý (40) není sexuálně vyhraněn....

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...