Madden NFL 2004

  12:00aktualizováno  10:47
Americký fotbal. Divácky nejatraktivnější hra na světě. Hra, ve které o výsledku rozhoduje vedle výkonu individualit a celého týmu hlavně výběr správné strategie. Hra, jež v Čechách - bohužel - příliš neboduje.

Madden NFL 2004 Americký fotbal. Divácky nejatraktivnější hra na světě. Hra, ve které o výsledku rozhoduje vedle výkonu individualit a celého týmu hlavně výběr správné strategie. Hra, ve které trenér není jen bezcenná figurka, ale nejdůležitější součást mužstva. Hra, jež je bohužel nad chápání většiny Čechů. U pravidel téhle hry se musí myslet. Pro ty, kteří již myslí, nebo se to chtějí naučit, je věnována následující recenze zatím nejdokonalejšího sportovního simulátoru, jaký byl kdy na počítači k vidění.

První díl ze série Madden NFL, který se mi dostal do rukou měl číslovku 97. Vůbec mě neoslovil a velice brzy skončil v propadlišti dějin (v poličce nad počítačem). Pak nějakou dobu nic, až přišel Madden 2000 a byl jsem definitivně ztracen. Od tohoto ročníku jsem si už žádný další ujít nenechal a udělal jsem dobře. Rok od roku je totiž Madden lepší a lepší. Pro mě osobně je tahle hra minimálně v singleplayeru jednoznačně tím nejlepším, co si ze sportu na počítači můžete zahrát.

První, co po spuštění hry uvidíte, je přehledně zpracované menu, téměř stejné jako v loňské verzi s tím Madden NFL 2004 rozdílem, že není provedeno v rozlišení hry, ale kvůli větší plynulosti v 640x480 (jako menu v posledním NBA). Na pozadí se, za klasicky dobře zvolených hudebních skladeb, střídají snad všichni hráči ze hry a předvádějí různé pohybové kreace. Dokonce si můžete nastavit, aby se střídali jen hráči z jednoho určitého mužstva, takže pokud máte nějaký oblíbený tým, nastavte si ho v profilu a jiné tváře, než vašich miláčků se v menu neobjeví. Editor hráčů a týmů nemůže chybět, dokonce si můžete vytvořit i svůj vlastní stadión. Vrátil se také editor celých playbooků i jednotlivých akcí, který v loňské verzi chyběl.

Kdo chce, může editovat, my ostatní, které to nebere, se mrknem na herní varianty které hra nabízí. Jste-li začátečníky, sáhněte po volbě practice, kde si můžete vyzkoušet obranné nebo útočné akce; útočné můžete zkoušet i bez obrany. Vzhledem k tomu, že oproti minulé verzi přibyla jak spousta nových akcí, tak i pár útočných a obranných rozestavění, tuhle volbu doporučím i hráčům zkušenějším.

V 2-minute drill jste vrženi do zápasu dvě minuty před koncem, začínáte na dvaceti yardech od vaší endzony a Madden NFL 2004 za každou povedenou akci dostáváte body. Vaším úkolem je jich nasbírat co nejvíc. Pokud uplyne čas nebo míč získá soupeř, hra končí. V situation dohráváte rozehraný zápas, do kterého vstupujete za stavu a v čase, jaký si sami nastavíte. Pokud se chcete naučit zacházet s hráči na jednotlivých postech jako jsou quaterback, runningback, cornback, kicker, punter, linebacker a někdo z defenzivní lajny, zvolte mini-camp. Na mapě států si můžete vybrat z osmi dovedností. Po úspěšném dohrání dovednosti je možno si jí vyzkoušet v praxi na předdefinované situaci a také se vám otevře přístup k té samé dovednosti na vyšší obtížnosti. Jednoznačně doporučuji všechny dovednosti dohrát alespoň na první obtížnost, při zápasech se vám to bude hodit.

Varianta franchise je klasická sezóna, kde postupně sehrajete za jeden tým čtyři přípravné a šestnáct ostrých zápasů plus maximálně čtyři navíc, pokud postoupíte do play-off na divokou kartu a dostanete se až do finále. Oproti minulé verzi si na začátku můžete trochu vylepšit devět vámi vybraných hráčů v training-campu. Je to něco jako mini-camp, s tím rozdílem, že si na každou dovednost hráče zvolíte sami a s každým máte jen Madden NFL 2004 jeden pokus, bez možnosti opakování. Začínáte na nejlehčí obtížnosti. Pokud ji úspěšně dokončíte, podle medaile dostanete body, které buď vezmete a skončíte, nebo je vsadíte do obtížnosti vyšší, kde vás v případě úspěchu čeká bodový zisk větší. V případě neúspěchu ale o vsazené body přijdete. V každé dovednosti můžete získat až sedm bodů, o které pak můžete daného hráče vylepšit. Určitě zajímavý a zábavný přídavek.

Sezóna je navíc obohacena o funkci majitele klubu. To ocení zvláště milovníci sportovních manažerů. Podle toho, jaký si vyberete tým jste na začátku fanoušky oblíbeni. Podle výkonů vašich hochů na hřišti se obliba u fanoušků zvyšuje či snižuje. Když se vám daří, máte výhru za výhrou a ještě k tomu tým, od kterého se to před sezónou neočekávalo, fanoušci vás milují - na každý domácí zápas budete mít stadión našlapaný až po střechu a i přes to, že půjdete s veškerými cenami nahoru. Všichni se budou rvát o předražené týmové předměty a cpát se hot-dogy za cenu, za kterou si jinde dají tři. Za vydělané penízky si můžete po sezóně například přestavět stadión nebo angažovat lepší trenéry.

Madden NFL 2004 Mně osobně na hraní několika následujících sezón s jedním týmem vadí dvě věci. Za prvé to je draftování smyšlených hráčů, za druhé skutečnost, že po každé sezóně odejde do fotbalového důchodu pár mých oblíbených hráčů, bez kterých to tak nějak není ono. Manažérská část tedy nemá pro mě příliš velký smysl. Nicméně jsem ji pro vás otestoval a vyzkoušel. Zeptal jsem se také na pár postřehů od jiných hráčů. Výsledek je celkem „překvapivý“, management hry je totožný se všemi sportovními tituly od EA. Proste vypusťte slovo management. Je to pouhých pár aktivit, která možná někoho potěší, ale oko sportovního hráče nikoliv. To kdyby se potvrdily například výkřiky o FIFA 2004, že management budete moci ovládat přes rozhraní Total Club Manager 2003, to by byla jiná!

Dost bylo řečí o manažerské části hry, pojďme se podívat na to nejdůležitější a tím je samozřejmě hra samotná. Vybereme si jeden z předdefinovaných týmů, kterých je dvaatřicet z NFL, šest z Evropy a mraky z let minulých. Jdeme na to. Co se grafického zpracování týče, už při záběru kamery, která zabírá perfektně Madden NFL 2004 vymodelovaný reálný stadión z výšky a poté se plynule snese nad trávník, je vidět, že herní engine byl oproti loňsku ještě vylepšen. Když na trávník nastoupí hráči obou mužstev a začnou se reálnými, skvěle propracovanými pohyby rozcvičovat před zápasem, začíná skutečná pastva pro oči. Hráči vypadají opravdu úžasně, každý je vymodelován podle svých skutečných fyzických proporcí a je oblečen do detailně propracovaného dresu včetně lesklé helmy odrážející okolní prostředí. Různá tetování také nesmí chybět, když má hráč dlouhé vlasy, čouhají mu zpod helmy a skutečně jako vlasy vypadají, ne jako špinavý krk. Jinak vypadají dlouhé blonďaté vlasy bělocha a jinak černošské copánky. U zaplněných střídaček poletují věčně naštvaní trenéři, oblečeni podle momentálního počasí na stadiónu, vedle postávají fotografové, o kus dál poskakují cheerleaders. To vše před, podle úspěšnosti domácího týmu, zaplněnými ochozy. A jak jsou samotní diváci zpracováni? Oproti NHL určitě hůř, chybí například i „skvělé“ detailní záběry do publika které byly v NHL k vidění a často ve mně probouzely nutkání do počítače kopnout. Vidíte, i na takovém detailu, jakým diváci bezesporu jsou, je vidět, že tuhle hru tvořil někdo hlavou a tak neplýtval drahocenným časem a speciálně vyčleněným grafikem na Madden NFL 2004 něčem, čeho si při hraní stejně nikdo nevšimne a navíc to podstatně zvyšuje hardwarové nároky.

Čili diváci, něco, co většina hráčů ignoruje, jsou zpracováni průměrně, ale třeba takové opakované záběry, věc, která naopak pozornosti žádného hráče neunikne, skvěle. V každé sportovní hře je běžné, že po povedené akci přijde opakovaný záběr přes celou obrazovku. Někdy ho vidíte rádi, jindy ho odmáčknete. V Madden NFL 2004 je akcí opakovaných na celou obrazovku jen velice málo. Zbytek povedených akcí si můžete prohlédnout přímo na obrazovce výběru strategie. Skončí akce, vybíráte strategii a přitom, když se vám chce, si můžete vychutnat skvěle sestříhaný opakovaný záběr. Komentář, stejně jako minulý rok obstarává Al Michaels, jakožto komentátor hlavní a John Madden, jako spolukomentátor a expert na americký fotbal. O postřehy z obou střídaček, o zraněních hráčů a o tom, co jí v poločase vyžvanili trenéři pak informuje Melissa Stark. Komentář neruší a navíc skvěle doplňuje atmosféru.

A jak dopadla samotná hratelnost - nejpodstatnější část hry? Když jsem hrál minulý ročník, myslel jsem si, že Madden NFL 2004 lepší už to být nemůže. Mýlil jsem se. Po odehrání dohromady asi čtyřiceti zápasů mohu s čistým svědomím konstatovat, že Madden NFL 2004 je zase o něco lepší. Počítač vám bude na vyšší obtížnost víc než zdatným soupeřem. Hra se oproti pekelně rychlému minulému dílu ještě zrychlila a přiblížila se tak zase o něco víc realitě. Hrajete-li proti týmu s dobrou obranou, jejichž trenér navíc upřednostňuje agresivní obranné strategie, nebudete se stačit divit, jak rychle půjdou jeho obránci vašemu nebohému quaterbackovi po krku. Umělá inteligence hráčů je také na vyšší úrovni než loni. Obránci mají lepší přehled o situaci a tím pádem častěji zachytávají nepřesné pasy, nízké pasy navíc blokují defenzivní lajnaři. Opravdu se musíte naučit přihrávat přesně a hlavně na volné hráče. Už to není jako loni, tj. že hodíte a obránce váš špatný pas z devadesáti procent pouze srazí na zem. Teď, když špatně hodíte, obránce většinou míč chytí a máte po útočení. S touhle věcí je tak trochu spojena nová klávesa v ovládání. Když nemáte žádného recievera volného a řítí se na vás obránci, můžete jí míč zahodit do zámezí. Další novinkou, která se ale k zahození míče do zámezí vztahuje, je penalizace nazvaná „Intentional Grounding“. Když rozhodčí posoudí vámi zahozený míč, Madden NFL 2004 jako úmyslný, potrestá vás ztrátou downu a deseti yardů.

V útoku počítač daleko víc běhá s rychlými quaterbacky, což se dalo čekat, zvláště po tom, co v minulé sezóně NFL předváděl neskutečně agilní Michael Vick. Řeknu vám, situace, kdy má počítač třetí down na patnáct yardů, vy zvolíte zónovou obranu a quaterback místo přihrávky na obsazené recievery, ladně prokličkuje kolem pomalých defenzivních lajnařů a metelí si to do míst, kam to mají vaši hoši v zóně nejdál, skutečně naštve. Z každé povedené útočné, nebo obranné akce máte obrovskou radost. Víte totiž, že se vám povedla, protože jste ji dobře naplánovali a dobře provedli, ne protože jste přečůrali hloupej počítač a tak by to mělo být. Úspěch v celém zápase je pak výhradně věcí dobrého výběru strategie a vašeho umění, ne chyb v programu. Občas, v drtivé většině ve vyrovnaném zápase, se sice stane, že o výsledku rozhodne štěstí, ale tak je to i ve skutečnosti.

Madden NFL 2004 Přes nesporné kvality Madden NFL 2004 se najde i pár nedostatků. Nejvíc mi vadilo občas nepřesné posouzení nekompletního pasu jako ztrátu míče. Obzvlášť, když to postihlo můj tým :). Za další: funkce challenge play, což je zjednodušeně videorozhodčí, některé situace posuzuje stejně jako loni nesmyslně a někdy možnost jejího použití chybí úplně. To jsou ale jen drobné chyby na kráse jinak opravdu bezchybného nového Maddena. Co říct závěrem? Vytáhněte hlavy z písku, zapomeňte na únavnou a nudnou (až na zápasy OPRAVDU kvalitních týmů) evropskou kopanou, přečtěte si pravidla a hurá do hry. Sami uvidíte, že nebudete zklamáni. Osobně neznám nikoho, chápajícího pravidla, kdo by tuhle hru zkusil a prohlásil o ní něco jiného než že je skvělá!

Recenzi připravili hráči INET ligy Sebastian a Dandy.

Madden NFL 2004
Minimum: CPU 700 Mhz, 128 MB RAM
Optimum: CPU 1000 Mhz, 256 MB RAM
Multiplayer: ano
Další informace: demo
Výrobce/distributor: EA Sports / Electronic Arts
Distributor v ČR: Cenega
Oficiální stránka: homepage
Verdikt: Král je mrtev! Ať žije král!
Hodnocení: 88%
Autor:
 

Nejčtenější

Deset nejvíce frustrujících pasáží z počítačových her

Prey

Počítačové hry jsou výbornou formou relaxace, ovšem stejně jako třeba u sportu se u nich někdy člověk pořádně navzteká....

Ubisoft vyjadřuje podporu Notre-Dame a rozdává Assassin’s Creed Unity

Assassin’s Creed: Unity

Francouzská videoherní společnost Ubisoft se připojila ke stále rostoucímu počtu dárců, kteří se rozhodli přispět...

Brutálně těžký Sekiro je hit, za deset dnů prodal dva miliony kopií

Sekiro: Shadows Die Twice

Akční RPG Sekiro: Shadows Die Twice je tak obtížné, že na něj spousta lidí nemá. Jde o opravdovou hardcore hru pro...

Z herní babičky se během tří let stala legenda, objeví se i ve slavné hře

Shirley Curry

Před třemi roky se tehdy devětasedmdesátiletá Shirley Curry stala nečekanou internetovou senzací. Na Youtube totiž...

Vymodelovat virtuální Notre-Dame pro Assassin’s Creed trvalo dva roky

Assassin's Creed: Unity

Stejně jako ve skutečnosti i v počítačové hře Assassin’s Creed Unity byla katedrála Notre-Dam hlavní dominantou Paříže....

Další z rubriky

RECENZE: F1 2013 jsou parádní formule, ale doplácejí na roční vydávání

F1 2013

Nejenže je to jediná hra s oficiální licenci F1, ale navíc je opravdu dobrá. Jenže když vychází každý rok, je těžké to...

RECENZE: Might and Magic X je úžasný návrat strojem času o 15 let zpět

Might and Magic X Legacy

Málokdo se dnes odváží vyrukovat s tak hardcore retro titulem, jakým je desáté Might and Magic. Vzpomínky ožívají.

Filmová adaptace Warcraftu je splněným snem. Recenze očima hráče

Warcraft - hra vs. film

Pokud existuje černá magie, snímek Warcraft v boji s ní zvítězil. Podařilo se mu totiž prolomit pomyslné prokletí filmů...

Najdete na iDNES.cz