Madden NFL 2001

  12:00aktualizováno  10. července 2001 9:47
Netrpělivé čekání na letošní počítačovou NHL nám EA Sports krátí další sportovní hrou, tentokrát novým dílem jejich americkofotbalové série Madden NFL. Po Rugby 2001 je to už druhý titul zaměřený na velmi úzkou skupinu hráčů. Tedy alespoň u nás.

Madden NFL 2001Nebudu nikomu nalhávat, že americkému fotbalu rozumím. Hrál jsem sice už několik jeho počítačových zpracování, ale vždycky jsem si vystačil s několika pravidly, která jsem pochopil díky jejich podobnosti s rugby. Zbytek systémů hry mi stále zůstává záhadou. Přesto jsem se uvolil recenzovat nejnovější díl série Madden NFL, který nejen že přinese fandům amerického fotbalu novou zábavu, ale také ukáže, co můžeme letos od EA Sports čekat po technické stránce.

Něco podobného jste se mohli dočíst už před týdnem v recenzi na Rugby 2001, ovšem jak se brzy po spuštění Madden NFL 2001 ukázalo, Rugby bylo pro EA Sports jen takové malé zahřívací kolečko. Už od autorun menu je totiž vidět, že to, co na nás nachystali na letošní rok, přichází až s Maddenem. Přímo v menu si velice snadno zvolíte ovladač grafiky, můžete si přečíst readme, faq, help, otestovat si počítač a dělat další věci obvykle skryté v houštinách startup menu. Uživatelský komfort však pokračuje i ve hře Madden NFL 2001samotné. Z úvodní obrazovky se rychle dostanete všude, kam potřebujete, snadno si upravíte grafické a zvukové možnosti, navolíte si vlastní ovládání nebo se můžete pustit do nelehké editace či vytváření herních taktik. Tato obrazovka také slouží jako křižovatka, na níž se rozhodujete, kterým směrem se ve hře vydáte. Kromě obvyklého tréninku, exhibice a sezóny můžete například zkusit sekci Velké hry, kde vám EA Sports přiblíží důležitá nebo zajímavá utkání historie, přičemž máte možnost do nich vstoupit a pokusit se historii naplnit. Není to špatný nápad, i když rozhodně ne nějak originální, ale našinec to přeci jenom neocení. EA Sports opět dokázali, že v prezentaci hry na ně nikdo nemá.

Vaši hlavní pozornost bude pravděpodobně nejvíce přitahovat mód sezóny. Na výběr je tu úctyhodných 31 týmů, přičemž každý z nich má něco okolo padesáti hráčů. Sestavy můžete libovolně editovat, kupovat a prodávat hráče, měnit jejich jména a dělat většinu věcí, které se vůbec se sestavami dají dělat. Na začátku sezóny si dokonce můžete nastavit draftování nových hráčů. Velmi dobrá je neustálá přítomnost jednoduché nápovědy, která je podstatně rychlejší a Madden NFL 2001platnější než hledání informací v manuálu.

Teď už ale rychle na hřiště. Při prvním vstupu na trávník jedné ze zdejších dvaačtyřiceti arén se vám z úst vydere všeříkající "uff, uff", a to ať už jste indián nebo ne. Utkání se odehrávají na impresivních stadionech s vysokými tribunami a světelnými tabulemi, před tisícovkami bouřících diváků a za atmosféry, ze které by se leckomu rozklepala kolena. Samozřejmě, že závisí na grafickém rozlišení, které si zvolíte, ale v těch vyšších všechno vypadá opravdu výborně. Hráči i plocha jsou dostatečně detailní, za postranními čarami se nacházejí lavičky, na nich sedí náhradníci, u nich stojí trenéři, rozhodčí a nedaleko poskakují i nezbytné roztleskávačky. Horší to je s diváky, kteří jsou opět představováni pouze tečkovanou texturou, pravděpodobně v zájmu plynulosti hry.

Velmi pěkně vypadají nejrůznější přiblížené pohledy kamer a zpomalené replaye, kde můžete ocenit dobrou animaci hráčů a speciální pohyby, vyjadřujícími jejich nálady a pocity. Touchdowny jsou doprovázeny tanečními oslavami, úspěšná hra heroickými gesty a podíváte-li se zblízka do Madden NFL 2001obličejů hráčů, přestože mají na hlavách přilby, pohybují mimickými svaly. Zápas můžete sledovat z devíti různých kamer a nehrajete-li náhodou v kryté hale, dočkáte se i čtyř druhů počasí nebo dvou denních dob.

Základem amerického fotbalu je rozehrávání míče. Hráči obou týmů stojí proti sobě v určitých formacích a zatímco jedni se snaží šišku dostat směrem k soupeřově brance, úkolem druhých je zabránit jim v tom, případně šišku získat pro svůj tým. Základem úspěchu je správné zvolení, případně vytvoření vlastní strategie, jakým způsobem míč rozehrát a obalamutit soupeřovi hráče, kteří se na vás po pár sekundách vrhnou a srazí vás k zemi. Herních variant je připraveno tolik, že vám bude trvat opravdu dlouho, než jim porozumíte a začnete je správně používat. Dokonce si myslím, že těm, kteří nemají vztah k americkému fotbalu, se to ani nemusí povést a Madden NFL 2001 by pro ně byl jen ztrátou cenného hráčského času.

Jakmile rozehrajete šišku do pole, ovládáte aktivního hráče a je jen na vás, zda se pokusíte Madden NFL 2001najít dlouhým pasem běžce na křídlech nebo radši zvolíte postupný útok a-la rugby, kdy hráč s míčem utíká vpřed a těsně než ho protivník srazí na zem přihraje spoluhráči za sebou. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit variantu dlouhých přihrávek, které jejich adresáti sice často nechytí, čímž riskujete ztrátu míče, ale pořád máte větší šanci na úspěch než s krátkými přihrávkami. Na druhou stranu, pokud je zvládnete, nabere hra až nečekaný spád a z rozkouskované přetlačované se stane vzrušující a dynamický zápas.

Ovládání hry je poměrně komplikovaná záležitost a vyžaduje buď hodně praxe nebo opravdu dobrou paměť, neboť aktivní tlačítka zabírají téměř celou levou polovinu klávesnice. Můžete přihrávat, kopat, sprintovat, uhýbat do stran, klamat tělem, vyskakovat, naznačovat přihrávku atd., přičemž některá tlačítka mají v různých situacích několik funkcí. Pro zjednodušení EA Sports přidali i jednotlačítkový mód a dokonce i ovládání myší, i když to asi mnoho hráčů nevyužije.

S play by play komentářem to kupodivu není nijak slavné. EA Sports se vždycky v tomto směru Madden NFL 2001uměli vytáhnout, ovšem tentokrát připravili pouze poměrně nezaujatý komentář bez atmosféry, s občasnými poznámkami týkajícími se hráčů. Naštěstí jsou tu diváci, kteří svými hlasy všechno dohánějí a tam, kde nestačí, přichází ke slovu hudba, vyplňující přerušení hry. Co se týče melodie hrající v menu, autoři se tentokrát rozhodli namísto kupování licence na známou skladbu investovat peníze do vlastních hudebníků, kteří speciálně pro hru napsali hip-hopovou skladbu. Je hezké slyšet rappera, jak vypráví o Madden NFL 2001 a věřme, že se s něčím podobným setkáme i u dalších sportovních titulů.

Celkově můžeme být docela spokojeni, a to především s technickou stránkou hry. S hratelností je to velmi subjektivní, protože jak už bylo několikrát uvedeno, záleží na vašem vztahu k americkému fotbalu, což vlastně platí i u skutečných týmů, soupisek a dalších věcí. Takže pokud vás hon za šiškou láká, nebojte se to zkusit.

Madden NFL 2001
Výrobce: EA Sports
Distributor: EA Sports
Minimální konfigurace: Pentium 200 MHz, 32 MB RAM, 4xCD-ROM
Doporučená konfigurace: Pentium II 333 MHz, 64 MB RAM, 3D karta
3D karty: ano (D3D, 3Dfx)
Multiplayer: ano
Verdikt: Nejznámější a nejprodávanější americký fotbal na počítači ve slušivém, zbrusu novém kabátku.
Hodnocení: 79%

Autor:
 

Nejčtenější

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

Streamer nečekaně obdržel během svého vysílání jeden a půl milionu korun

Fortnite Dance

Fanouškovské příspěvky populárním streamerům se obvykle pohybují v hodnotě jednotek dolarů. Žádný div, že si hráč s...

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

RECENZE: Ace Combat 7: Skies Unknown je i přes pár neduhů letecké eso

Ace Combat 7: Skies Unknown

Co se leteckých arkád pro konzole týče, série Ace Combat vždy platila za jedničku. Je tomu tak i u sedmého dílu?

Další z rubriky

RECENZE: The Council potěší jen milovníky politických konspirací

The Council

Na první pohled zajímavá adventura z neokoukaného prostředí bohužel neudržela vysoko nastavenou laťku stanovenou první...

RECENZE: Český Project Hospital je simulátor nemocnice pro náročné

Project Hospital (beta)

Virtuální správa nemocnice nemusí být jen v humorném duchu. Project Hospital sice evokuje kultovní Theme Hospital, ale...

RECENZE: Rastakhan’s Rumble je další nevýrazná expanze pro Hearthstone

Rastakhan’s Rumble

Rastakhan’s Rumble je už druhá nevýrazná expanze pro kartičky Hearthstone v řadě. Hře to ovšem může v dlouhodobějším...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz