Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. října 2021 Teodor, Theodor

Madden 2003 - šiška z amerického lesa

  12:00
Svalnaté hory masa obalené chrániči, banda pobíhajících rozhodčích, poskakující pubertální dívenky v krátkých sukýnkách, stadiony naplněné k prasknutí a kožená šiška. Do těchto elementů se dá shrnout fenomén amerického fotbalu. Jak se ale hraje virtuálně? To se dozvíte v našem článku.

Madden 2003Když jsem se dozvěděl, že mám recenzovat nejnovější počítačové zpracování amerického fotbalu ze série Madden od EA, bral jsem to jako rádoby vtipnou reakci šéfredaktora na mé neustálé stesky, že musím psát jen o samých budgetovkách. Madden NFL 2003 totiž rozhodně není nízkorozpočtová hříčka obskurních vývojářů, ale plnohodnotný člen rodiny sportovních her od EA Sports. Jen je tak trochu mimo české vnímání sportu.

Pokud nejste čirou náhodou členy jednoho z šesti českých týmů amerického fotbalu nebo tento sport nesledujete na sportovních kanálech, bude lépe, pokud ještě před instalací hry projdete určitou přípravou. Já jsem nejprve zkusil zjistit, jak se AF (americký fotbal, neplést s anarchistickou federací) vlastně hraje. Oficiální pravidla se k tomuto účelu příliš nehodí , doporučuji spíše tuto stránku. Pro líné však uvedu, že americký fotbal se hraje na hřišti, které je rozděleno na dvanáct desetiyardových pruhů, a na užších stranách na konci jsou kovové konstrukce v podobě vysokého "Y" – branky. Cílem hry je dostat šišatý míč do posledního pruhu na soupeřově straně hřiště. Pokud se vám to podaří, získáte šest bodů. Postup hřištěm je rozdělen tak, že útočící mužstvo má Madden 2003čtyři pokusy na překonání každých deseti yardů. Útočníkům v postupu brání jedenáctka soupeře, která se je snaží všemi možnými (téměř násilnými) způsoby zastavit. Pokud se to nepodaří, úlohy týmů se mění. A celé se to opakuje ve čtvrtinách po patnácti minutách. Zbytek už ale opravdu na výše uvedeném linku.

V zájmu dosažení maximálně realistického zážitku jsem po dobu svého koketování s AF přešel na dietu sestávající z hamburgerů, hranolků, koly a mléčných koktejlů. Ani to však nestačilo k tomu, abych byl okamžitě schopen nastoupit k ostrým zápasům. Nicméně tréninkové kempy jsou důležitou součástí přípravy i u profesionálů, takže jsem této nabídky od EA Sports rád využil. Člověk, který měl sestavení tréninkového programu na starosti, udělal překvapivě dobrou práci, takže i český chasník pochopí, z jakých činností se skládá americký fotbal a jak je vykonávat. Každá z úrovní obtížnosti nabízí vlastní sadu osmi kempů (jeden pro každou činnost ve hře – bránění, útok, kopy, dlouhé přihrávky...), takže během letní přípravy nakonec navštívíte stadiony všech týmů americké NFL. Když pomineme hlavní přínos kempů, tedy jednoduché představení amerického fotbalu, zůstane nám ještě jeden důvod, proč byste měli pár hodin tomuto hernímu režimu věnovat. Ovládání Madden NFL 2003 totiž není úplně Madden 2003jednoduché a právě tady se do něj můžete bezbolestně dostat. Druhou možností, jak pilovat své fotbalové schopnosti, jsou dvouminutová cvičení, při kterých lze nastavit libovolnou herní situaci. Jak v kempech, tak při tomto cvičení jste bodově hodnoceni za svůj výkon. V kempech potřebujete dosáhnout určitý počet bodů, abyste se dostali k dalším herním možnostem, ve dvouminutových drilech se jen snažíte překonat nejlepší skóre.

Po pěti hodinách čistého času věnovaného tréninku (a konzumaci tří litrů koly a půl kila hranolků) jsem se cítil připraven k zahájení regulérní sezóny, která se zde skrývá pod záložkou Franchize, což znamená licenci pro účast v National Football League. Abych dostál svému odhodlání prožít vše v maximálně americkém duchu, zavolal jsem i PR agentce, která má na starost Eurotel Cheerleaders (jediný profesionální tým roztleskávaček u nás), s prosbou, aby mi děvčata přišla do obýváku vytvořit tu správnou atmosféru. Bohužel se mi dostalo pouze odpovědi v podobě typicky amerického spojení "fuck yourself", a tak jsem do krátké sukýnky musel nacpat svou přítelkyni, která mi to dosud neodpustila. :-) Ještě před prvním losováním kapitánů o to, kdo bude začínat v útoku, si musíte zvolit své alter ego, jakožto trenéra týmu. Kromě vlastního jména můžete Madden 2003vybrat i postavu, která se té vaší alespoň trochu podobá. Pak už stačí vybrat si tým, který je blízký vašemu srdci (nebo vás zaujme jeho název) a začít za něj hrát. Pokud jste poctivě trénovali, možná se vám podaří hrát lépe než mně. První zápas mých Rams s Riders skončil tragicky - 28:0 je ošklivý výsledek. Nejhorší ale bylo, že ani jednou se mi při útoku nepodařilo popojít a dosáhnout alespoň desetiyardové hranice. Přítelkyni jsem poslal pro další hamburgery a znova se ponořil do tréninku. Mohu říci, že deset hodin tréninku už je tak akorát, abyste se soupeřem dokázali držet krok. Tedy pro mě, možná budete mnohem lepší.

Ani to však nestačí k tomu, abyste zvládli pochopit všechny možné strategie vhodné pro herní situaci, ve které se zrovna nacházíte. Před každým pokusem o posun míče totiž máte na výběr z mnoha taktických možností. V zásadě můžete vybírat mezi během s míčem a jeho házením – přihrávkou naběhnutému spoluhráči. Pokud jste blízko soupeřovy branky, můžete zvolit i kop ze hry. Sami přijdete na to, že méně riskantní jsou dlouhé přihrávky. V reálném sportu je to spíše naopak, ale efektivní běh a vyhýbání se soupeřovým obráncům je minimálně na klávesnici velice náročné, protože potřebujete opravdu mnoho kláves. Kromě jedné pro rychlý běh totiž ještě budete potřebovat prsty Madden 2003pro mačkání skluzů, úhybů vlevo a vpravo, odstrkávání soupeřů a elegantní otočky – tedy celkem osm kláves plus směrové šipky. Při hře "na dálku" vás sice většinou skolí hned po chycení míče, ale pořád máte větší šanci na posun po hřišti, než při probíjení se nehnutým valem soupeřových obránců. Řešením problémů s ovládáním je kvalitní joypad, možná ale jen stačí si zvyknout. V džungli nabídek strategií ale nemusíte spoléhat jen na svůj úsudek, k dispozici vám jsou rady komentátora Johna Maddena, který narozdíl od většiny z nás ví, o čem je řeč. Pokud si se svými minimalistickými zkušenostmi mohu dovolit malou radu, pak se hned nehrňte dopředu, ale vždy počkejte, až vaši spoluhráči zablokují většinu soupeřových hromotluků. Taktické vyčkávání je běžné i v reálném NFL, tak se mu nebraňte.

Jako trenér máte před sebou hned třicet roků tvrdé dřiny, které zahrnují shánění nováčků, tréninky a samozřejmě i zápasovou zátěž. Práci si můžete usnadnit vytvořením vlastní fotbalové příručky – soupisu strategií, které bude váš tým používat. K dispozici jsou sice nějaké předdefinované, ale pokud se o fotbal začnete opravdu zajímat, přijdete určitě na možnosti drobných vylepšení.

Madden 2003Jestliže vám ke spokojenosti se sportovní počítačovou hrou nestačí realistické převedení činností obvyklých v daném sportovním odvětví, ale požadujete také skvělou grafiku a množství dalších vychytávek, pravděpodobně nebudete zklamáni ani v tom. Madden NFL 2003 je graficky opravdu na úrovni tak, jako všechny nové hry od EA Sports. Ve hře jsou obsaženy desítky nejrůznějších typů obličejů a postav (malé a hubené nevedeme). Jak už jsme zvyklí, hráči vyjadřují emoce. V případě amerického fotbalu jde v helmách hlavně o nebezpečný zlý pohled, ale radujícího se hráče určitě bezpečně poznáte. Srovnání s televizním přenosem je už jen nošením dříví do lesa, ale pokud vám chybí, tak tady je: Hrát Madden NFL 2003 je jako sledovat televizní přenos na Fox Sports. Mimochodem, "živý" komentátor John Madden používá této počítačové hry pro analýzu utkání v AF v pořadu Monday Night Football stanice ABC Sports.

Filmový dojem utvrzují i velice realistické zvuky od typického "uhg" při srážce dvou metráků masa, až po skandování obecenstva a komentář Johna Maddena, který je doplňován kolegou Alem Michaelsem a občas i něžným hlasem Melissy Stark. Pokud vás zajímá hudební doprovod, tak i ten je dostatečně kvalitní - myslím, že najdete i jednu Madden 2003píseň od Bon Joviho. Ale to je jen bzučení much v mých uších, když mohu poslouchat MP3ky z vlastního harddisku. Stačí jen v menu nastavit cestu.

V závěru vám mohu prozradit, že nakonec se mi přeci jen po všech strastech a utrpení podařilo párkrát zaskórovat touchdownem za šest bodů. Pokládám to možná za větší úspěch, než složení přijímacích zkoušek na žurnalistiku. Ten pocit vítězství, byť jen dílčího, je velice silný a opojný. I proto si placku s Madden NFL 2003 ještě chvíli ponechám ve svých spárech a pokusím se s hlavou vztyčenou projít celou sezónou, nebo hned několika. Možná, že se časem dostanu do situace, kdy se budu moci zúčastnit i online zápasů. V tuto chvíli ale nechci sloužit jako fackovací panák nadutým amíkům, kteří jsou americkým fotbalem odkojeni.

Madden NFL 2003
Výrobce: EA Sports
Vydavatel: Electronic Arts
Distribuce v ČR: Cenega
Stáhněte si: demo, screenshoty
Oficiální homepage: http://www.ea.com/easports/platforms/games/madden2003/home.jsp
Minimální konfigurace: procesor 400 MHz, 128 MB RAM, 16 MB 3D karta
Doporučená konfigurace: procesor 600 MHz, 128 MB RAM, 32 MB 3D karta
3D karty: ano
Multiplayer: ano
Verdikt: Madden NFL 2003 je super sportovní hra, která má ale velký handicap - malou oblibu ztvárněného sportu v české kotlině. I přesto rozhodně stojí za vyzkoušení, nakonec třeba i vy propadnete kouzlu šišatého míče.
Hodnocení 80%

Autor:
  • Nejčtenější

RECENZE: Je to vůbec ještě legální? Úchylná Succubus šokuje za každou cenu

Novinka od autorů nechvalně proslulého Agony sice po herní stránce trochu vyspěla, stále se však opírá především o co...

Nejpopulárnější seriál současnosti vděčí za svůj úspěch i herní kultuře

Seriál Hra na oliheň vzal svět útokem. Na Netflixu si připsal nejúspěšnější seriálový start vůbec. Co je jeho receptem...

Lednice Xbox se okamžitě vyprodala, naštvaní lidé zahájili review bombing

Začalo to jako vtip, kterého se Microsoft obratně chytil. Nyní je z malé ledničky Xbox, která vypadá jako vlajková loď...

Jen ať nás Sony zažaluje, provokoval výrobce příslušenství. A dočkal se

Vyměnitelné boční pláty na nových playstationech se staly předmětem sporu mezi Sony a výrobcem neoriginálního...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: NHL 22 je po dlouhé době hokej, který si zaslouží vaše peníze

Příchod nových konzolí konečně vlil dlouhodobě upadající hokejové sérii od Electronic Arts čerstvou krev do žil. Hra...

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

RECENZE: The Medium je jak z jiného vesmíru, baví i štve zároveň

Hororová adventura The Medium je jednou z prvních exkluzivit pro novou generaci konzolí, těžko ovšem předpokládat, že k...

RECENZE: Zaklínačský animák působí spíš jako „neznačkové“ fantasy

Nový animovaný film se zaklínačskou tématikou je dalším přírůstkem do kolekce nabídky původní tvorby Netflixu. Ačkoli...

RECENZE: V Tribes of Midgard musíte zajistit přežití vikinské vesnice

Sympatická směsice žánrů, která je sice zasazená do vcelku okoukaného prostředí, ovšem na zábavnosti jí to neubírá....

RECENZE: Oddworld: Soulstorm je depresivní, umí potrápit a stojí za to

Oddworld se vrací ve formě. Je náročný, temný a vizuálně podmanivý. Fandy původních her nezklame, ale jestli okouzlí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Rodině postavil dům za Prahou. Z obří obývací kuchyně se stal problém

Pan Jarda je původem z Uherského Brodu, ale již léta pracuje a žije v Praze. Pro svou lásku Alenu a jejich dvě děti...

Střelba proti kameře je běžná, ale herec za nehodu nemůže, tvrdí Dvořák

Zpráva, že americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu zastřelil kameramanku a postřelil režiséra, vyvolala...