RECENZE: Lords of the Fallen je brutální cesta zločince za záchranou
Lords of the Fallen
Platforma: PC
Výrobce:
Deck 13
- hutná fantasy atmosféra
- skvělý pocit z akce
- vizuálně přitažlivé
- silně nevyužitý příběh
- občas zvláštní vyvážení hratelnosti
Na první pohled klon Dark Souls. Tahle hra ale obstojí i sama o sobě a potěší ty, kdo na obtížnost jejího vzoru nemají nervy.
Lords of the Fallen | foto: Deck 13
Ještě před vydáním se v souvislosti s akční fantasy hrou Lords of the Fallen mluvilo o její nápadné podobnosti s kultovní sérií Dark Souls, která proslula vysokou obtížností. Nutno dodat, že autorům to nijak zvlášť nevadilo a zdroj inspirace pojetím hry přiznávají.
Hráč se vtělí do kůže Harkyna, zločince, který by zbytek života měl trávit za mřížemi. Před spravedlností však dostane přednost záchrana světa. Proč je právě on tím jediným, který tento nelehký úkol na svá bedra může vzít, se dozvíte v patnácti až dvacetihodinovém dobrodružství. To se z velké části odehrává v zasněžené a démony obsazené palácové pevnosti.
Přestože příběh začíná slibně a je umocněn atmosférou paláce vyzařujícího temné ohrožení tajemnými mocnostmi a hrozivé činy, které se zde musely odehrát, dochází mu rychle dech. Zamrzí to o to více, že jinak Lords of the Fallen představuje velmi povedený počin.
Zaujme především svébytný grafický styl. Kochat se budete jak středověkou atmosférou, tak detaily světa démonů, kam se rovněž na delší čas odeberete. Každá zbraň a brnění jsou jedinečné, a tak se na další kousky budete náležitě těšit. Znovu nezbývá než si povzdechnout nad nedostatečně propracovanými charaktery postav, které cestou potkáte, a v zásadě chybějící dramaturgií. Celý děj se brzy zvrhne v plnění podobných úkolů, které se točí kolem invaze démonských Rhogarů.
Herní mechanismy nezapřou inspiraci v Dark Souls. Jde to tak daleko, že pokud jste hráli některý z dílů této série, budete se v Lords of the Fallen pohybovat a bojovat už víceméně instinktivně a oproti úplným nováčkům budete mít jistý náskok. Ten se vám rozhodně bude hodit, protože i zde platí, že vám hra zadarmo nic nedaruje.
O to více potěší, že ovládání pomocí myši a klávesnice funguje v Lords of the Fallen podstatně lépe než v Dark Souls. Zejména vedení kamery je tímto způsobem dokonce přesnější než s gamepadem.
Lords of the Fallen chce po hráčích především šikovnost. A tak se vývoj postavy omezuje maximálně na silnější útoky či nová kouzla. Pro hru je důležitější, jak dobře se sžijete s virtuální postavou a jak moc vám pod kůži přejde její rychlost a dynamika. Brzy také zjistíte, že jen máloco je v soubojích tak důležité jako správné načasování.
Herní styl si přitom přizpůsobíte svým potřebám. Harkyn může v jedné ruce nést meč a v druhé štít, případně zbraň uchopit oběma rukama, kdy rozdá silnější rány, ale už nebude mít nic na vykrytí nepřátelských úderů, nebo si na levou ruku navlékne magickou rukavici, se kterou může vysílat i nějaké ty projektily.
Z hlediska rozdělování zkušenostních bodů lze jen stěží šlápnout vedle. Hrdinu sice můžete profilovat o něco magičtějším směrem, případně mu propůjčit lehčí zbroj pro rychlejší a tišší pohyb. Ale to nic nemění na tom, že zůstane válečníkem, a Lords of the Fallen díky tomu velmi akčním, byť takticky náročným zážitkem.
Fotogalerie |
Mnozí milovníci Dark Souls již dopředu Lord of the Fallen zatratili. Z různých prezentací bylo totiž očividné, že obtížnosti, která hraničí s mučením, přeci jen nedosáhne. Přesto platí, že to není snadná hra. Má přitom šanci zaujmout právě ty, kterým se herní styl Dark Souls líbil, ale hra na ně přece jen byla moc těžká, respektive nechtěli trávit tolik času zkoušením, jak vyzrát na jednotlivé situace.
Lords of the Fallen je povedený titul, který za jistých okolností mohl být skvělým. Ale příběhu rychle dochází šťáva a některé zajímavé náznaky, jako například možnosti rozhodování, vyznívají do ztracena. Občas se podivíte také nad vyvážením hry. Ale to nic nemění na tom, že stojí za to tento kousek vyzkoušet.
Hodnocení hry
Redakce
Čtenáři
Vaše hodnocení
Doposud hodnotilo 79 čtenářů
Nadšenec již 40 let hraje jednu hru na hrdiny, přestavěl kvůli tomu dům
Hry na hrdiny jsou oblíbenou kratochvílí milionů lidí napříč celým světem, jen málokdo je jim však oddán tak jako...
Zmenšili jí zadek? Fanoušci pláčou nad údajnou změnou postavy z Overwatch
Po dlouhých letech čekání jsme si konečně mohli vyzkoušet ukázku chystaného pokračování oblíbené střílečky Overwatch....
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
Slavný streamer má problém s gamblingem, za měsíc prohrál desítky milionů
Félix Lengyel, aktuálně nejsledovanější hvězda streamovací platformy Twitch, přiznal, že trpí závislostí na online...
Ví, že ji stejně ukradnou, tak tvůrce sám připravil pirátskou verzi
Tvůrce nádherně vypadajícího logického rychlíku Please Fix The Road ví, že hra se bude pirátit tak jako tak, chystá...
Hra má roky zpoždění, vývojáři pracují na realistickém muchlání povlečení
Podle původních plánů měl vesmírný simulátor Star Citizen vyjít už před osmi lety. Fanoušci i tak projektu stále věří a...
RECENZE: Tiny Tina’s Wonderlands ukazují špičkové spojení fantasy a sci-fi
Spin-off k sérii Borderlands nepřekvapí herními mechanismy, ale fantasy kabátek mu náramně sluší. A hlavně: je to...
RECENZE: Oddworld: Soulstorm je depresivní, umí potrápit a stojí za to
Oddworld se vrací ve formě. Je náročný, temný a vizuálně podmanivý. Fandy původních her nezklame, ale jestli okouzlí...
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
RECENZE: V Tribes of Midgard musíte zajistit přežití vikinské vesnice
Sympatická směsice žánrů, která je sice zasazená do vcelku okoukaného prostředí, ovšem na zábavnosti jí to neubírá....
RECENZE: Pobouřil Číňany a dva roky nešel koupit. Jaký je horor Devotion?
Tchajwanský horor Devotion způsobil před dvěma roky obrovský poprask. Vývojáři do něj nenápadně propašovali na první...