Neděle 9. května 2021, svátek má Ctibor
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 9. května 2021 Ctibor

Cíl? Všechno spálit. Recenze hitu za dvě stovky Little Inferno

Little Inferno je originální hra na žháře s výborným zpracováním, zábavným dějem a kupou nápadů pro všechny, kterým je po nocích zima a nudí se.
90

Little Inferno

Platforma: PC
Výrobce: Tomorrow Corporation

 • Originalita a nadsázka
 • Technické zpracování
 • Skvělá hudba
 • Realistická simulace ohně
 • Hra by mohla být delší
 • Člověk si nesmí splést hru s realitou (následky jsou fatální)

Little Inferno je jednoduše rájem pro pyromany, žháře, amatérské pyrotechniky a výrobce bomb či výbušnin. Avšak pěkně bezpečně a v hřejivém klidu domova.

Herní karta

Geniální hříčka Little Inferno kombinuje jednoduché principy s hravou zvídavostí, která je přítomná v srdci každého hráče. Spoléhá na dětskou radost, kterou prožívá každý, kdo si rád hraje, a na nadšení z vlastních objevů.

Navíc k tomu přidává krapet třaskavého obalu, pyromanského uspokojení a přimíchává pár ohnivých a světelných efektů. Svou jednoduchostí, ale zároveň oduševnělostí nás i přes třeskuté mrazy tam venku udržuje pěkně v pohodlí a teple.

Kdo si hraje, nezlobí. Kdo je v ohni, nenudí se

Svět v podání Little Inferno je chmurným místem. Globální oteplování došlo tak daleko, že se z celé Země stala ledová planeta. Věčně padající sníh zakryl stopy všech, kteří se odhodlali vydat ven, a mráz pokreslil všechna okna krásnými, ale děsivě trvalými ornamenty.

Grafika je krásná a rychlá zároveň. Některé věci je skoro líto zapalovat.

Grafika je krásná a rychlá zároveň. Některé věci je skoro líto zapalovat.

Co mají dělat malé děti, které byly vždy ze zimy tak nadšené? Kde si mají hrát, když teplota venku je téměř vražedná? Zima trvající celé roky se brzy omrzí. Co se ale neomrzí, je nový druh hračky, který se ihned stal hitem sezóny. Je to krb pro děti, ve kterém je možné bezpečně spálit cokoliv. Každý malý hračička si přeje svůj vlastní krb. Nejen, že se pobaví pohledem na hořící věci, ale také se udrží v teploučku.

Hoří, má panenko!

I přes zastřešující příběh je vlastně cílem celé hry pálit všechno, co vám přijde pod ruku. Před hráčem se otevírá obrazovka podivně vypadajícího krbu a první katalog, ze kterého lze objednávat různé zboží, které posléze spálí na popel.

Za každou věc, která se v důsledku vznícení promění v prach, hráč dostává další peníze. A za ty nakupuje další věci, ty zase spálí a tak dál. Dalo by se říct, že na popis Little Inferno to stačí. Ovšem jak už to bývá, v těch nejjednodušších nápadech se skrývá největší genialita.

V bohatém katalogu jsou desítky věcí, které se jen třesou, až lehnou popelem.

V bohatém katalogu jsou desítky věcí, které se jen třesou, až lehnou popelem.

Každá věc z celkově sedmi postupně se odemykajících katalogů hoří jiným způsobem a má jiné vlastnosti. Z oněch 140 různých objektů je téměř každý unikátní. Máme zde různé panenky a panáčky, hračky, elektroniku, jídlo, alkohol a třeba i vysoce abstraktní věci jako e-mail a počítačový virus.

Světová kritika

Little Inferno

Multiplayer.it - 9/10
The Telegraph - 4/5
GamesRadar - 3,5/5
IGN - 5/10

Pak jsou tu různé druhy výbušnin, planety s vlastní gravitací, předměty ovlivňující barvu plamenů, kostky suchého ledu, které věci zamrazí, hlásič požáru, který spustí déšť a nakonec třeba fotografie, které hra najde na vašem facebookovém profilu (pokud jí to dovolíte). Každá věc po zapálení udělá něco jiného, zázračného, nečekaného, ale vždy vtipného.

Dobrý sluha, špatný pán

Účelem hry však není pouze bezmyšlenkovité pálení všeho pod Sluncem (i když nakonec spálíte i to samotné Slunce). Little Inferno obsahuje celkem 99 kombinací předmětů, jejichž spálení pohromadě vám kromě velké finanční odměny a poštovních známek (ty lze použít k urychlení doručovací lhůty objednaných předmětů) dodá i slastný pocit, že to s vaší inteligencí není zase tak hrozné.

Na kombinace musíte totiž přijít zcela sami pouze na základě pojmenování toho či onoho komba. Kupříkladu u "Bike Pirate" vám nedá mnoho práce zjistit, že jde o kombinaci dřevěného kola a hračky ve stylu piráta, ale třeba taková "LOL Kitty" už může skutečně potrápit.

Jako z filmu od Tima Burtona. Děj, který hra v animacích vypráví je hodný

Jako z filmu od Tima Burtona. Děj, který hra v animacích vypráví je hodný zamyšlení. Toto ovšem není animace, ale přímo hra.

Některé předměty mají svou vlastní gravitaci. To pak všechno vesele poletuje

Některé předměty mají svou vlastní gravitaci. To pak všechno vesele poletuje vzduchem.

Důkladný rozbor významu a sémantiky slov způsobuje, že občas člověk dojde k neskutečně ujetým, nebo neskutečně geniálním myšlenkám. Většinou je však vedle jak ta jedle.

P.S.: Po přečtení spalte

Aby nebyla nouze o motivaci, celou hrou se táhne zajímavý příběh. Je rozvíjen formou dopisů, které hráč po přečtení samozřejmě přihodí do ohně. Plamínky také postupně promění v prach i speciální předměty, které hráč obdrží po splnění nějakého mini úkolu.

Oheň a jeho animace, případně fyzika a chování plamenů, dýmu a popela je nejlepší, jaké jsem měl kdy čest v nějaké hře vidět.

Little Inferno je dílem pouhých tří kamarádů (stránky projektu jsou zde), kteří díky němu odešli ze svých denních zaměstnání a musím uznat, že nejen v tomto směru odvedli vynikající práci. Plameny se šíří až děsivě reálně a zbytky shořelých předmětů se pod hráčovou rukou rozbíjejí na malé kousíčky popela velmi detailně.

Některé narážky jsou myšleny doslova.

Některé narážky jsou myšleny doslova.

Když už může i v pekle mrznout...

Když už může i v pekle mrznout...

Little Inferno je jednoduše rájem pro pyromany, žháře, amatérské pyrotechniky a výrobce výbušnin. Avšak pěkně bezpečně a v hřejivém klidu domova.

Malý koncert pro plameny a uhlíky

Je až s podivem, jak kvalitně se podařilo autorům hry, která neobsahuje žádný dabing či namluvení, vykouzlit atmosféru a především barvité postavy, které vám přirostou k srdci. Toho je dosaženo především velmi zdařilou hudební stránkou hry. Každá z postav, se kterou si budete dopisovat, má vlastní hudební téma, které je okamžitě rozeznatelné a jedinečné.

V závěru, kdy se dokonce změní i styl hry (nechci ovšem nic prozrazovat) je hudba dokonce tak emotivní a epická, až se nechce věřit, že z reproduktorů zrovna hraje nezávislá hra a ne soundtrack některého z komerčních eposů či dokonce filmů.

Hřejivý krb pro všechny

Tak jak oheň v krbu pomalu dohořívá, tak hráč pomalu postupuje až na konec příběhu Little Inferno. Po grandiózním finále, které je stejně neočekávané, jako příchod ohnivého mesiáše, jsem se u titulků přistihl, že je mi velmi líto, že už není žádná jiná věc, kterou bych mohl spálit. Ve hře, samozřejmě. 

Fotogalerie

Nemusí vám vonět hořící plast, ani vás nemusí lákat zvuk praskajícího dřeva. Little Inferno je počin vhodný pro všechny věkové kategorie, všechny hračičky a šílence, pro chytré i hloupé, pro nudící se i pro ty, co chtějí jen tak lelkovat.

A navíc se vám během neurvalého pálení všeho nemůže vůbec nic stát.

Little Inferno stojí v přepočtu zhruba 200 korun.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

90 %

Čtenáři

70 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 130 čtenářů

 • Nejčtenější

KVÍZ: Tyto hry nechyběly na žádném počítači u nás. Kolik jich poznáte dnes?

Díky distribučnímu modelu shareware si počátkem 90. let lidé i u nás mohli legálně a zdarma zahrát nové hry. Vybrali...

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v květnu

V květnu se vypravíme do tajemné evropské vesnice s ohromnou upíří dámou, budeme se potápět na mimozemské planetě,...

Vývojáři League of Legends ukázali, jak nekomunikovat se svými fanoušky

O společnosti Riot Games je v poslední době hodně slyšet, málokdy ale v pozitivním smyslu. Fanouškům populární online...

Přes třináct let doplňuje hlas němému hernímu hrdinovi a baví tím lidi

Série videí s názvem Freeman’s Mind na YouTubu přilákala za svých třináct let existence stovky tisíc diváků. Autor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ředitel Zaklínače 3 opouští s omluvami CD Projekt

Ředitel Zaklínače 3 Konrad Tomaszkiewicz čelil obvinění týkajícímu se šikany na pracovišti. Ačkoliv ho vyšetřovací...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

 • Další z rubriky

RECENZE: Jedi: Fallen Order je konečně zase skvělá Star Wars hra

Jedním z velice příjemných překvapení roku je titul Star Wars Jedi: Fallen Order, který mohlo vydavatelství EA pokazit...

RECENZE: Odboj proti nacistům v Through the Darkest of Times spíše nudí

Poměrně zajímavý koncept života odbojáře v nacistickém Německu v titulu Through the Darkest of Times je provázen dobře...

RECENZE: MediEvil je zbytečný remake plný nedotažeností

Další klasický titul MediEvil se dočkal remasterované verze, respektive remaku. Jde o sentimentální záležitost, která...

Filmová adaptace Warcraftu je splněným snem. Recenze očima hráče

Pokud existuje černá magie, snímek Warcraft v boji s ní zvítězil. Podařilo se mu totiž prolomit pomyslné prokletí filmů...

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...