Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 26. října 2021 Erik

Letní lyžování v obýváku: recenze Family Ski

Pokud vás už nebaví mrznout ve frontách na vlek, můžete si zalyžovat i v pohodlí domova. A to i v létě.
70

Family Ski

Platforma: Wii
Výrobce: Namco Bandai

 • Příjemná hratelnost pro každého
 • Další využití Balance Boardu
 • Roztomilé zpracování
 • Velmi pohodlné ovládání
 • Několik disciplín a jízdních stylů
 • Využití Balance Boardu lehce rozpačité
 • Principy v základu dost jednoduché
 • Při delším hraní vcelku seriózně hrozí stereotyp
 • Rozloha střediska mohla být větší

Žádná hloubka zde sice k nalezení není, ale pokud má být Family Ski casual hrou, pak svou roli plní téměř dokonale.

Herní karta

Family SkiV posledních letech to s tuhostí a vydatností zimy bývá tak trochu loterie, takže jedinou jistotou zůstává lyžování na některém z ledovců, případně je zde možnost využít některé z lyžařských hal - ti movitější asi zvolí nejspíše Dubaj. Se hrou family Ski se ale můžete dobře vyblbnout i doma a teoreticky si k tomu klidně budete moci nazout i lyže.

Ještě před vydáním tato hra budila nejvíce pozornosti zejména proto, že se jedná o první titul od někoho jiného než od Nintenda (v našich končinách navíc o druhou hru celkově), která využívá možností speciální periferie zvané Balance Board. Jedná se o speciální podložku, která se dodává společně s fitness titulem Wii Fit a která dokáže zaznamenat i vcelku dost jemné přenášení hmotnosti. Takže se nabízí, že při hraní Family Ski budeme stát na podložce a svou postavičku na obrazovce ovládat nakláněním tak, jako bychom stáli na skutečných lyžích.

Family SkiŠkála úkolů není kdovíjak pestrá, ale má alespoň jakž takž realistickou spojitost s lyžováním.

Velmi záhy se ale ukazuje, že tuto podložku ke hraní vlastně vůbec nepotřebujeme. Hra je totiž navržena tak, aby se dala ovládat i standardní kombinací wiimotu a nunchaku, což se zároveň jeví jako metoda řekněme primární, protože tímto stylem je možné ovládat zdejší lyžaře v naprosto plném rozsahu, a potřebu podložky tak vůbec nepocítíte.

Zdá se tedy, jako by podpora Balance Boardu byla přidána jen jako jakýsi docela vítaný bonus. Má to ale na druhou stranu i svým způsobem nespornou výhodu. Pokud totiž podložku doma nemáte, kvůli Family Ski si ji rozhodně kupovat nemusíte, a pokud ji doma už máte, pak je zde další hra, u níž ji můžete využít. Nehledě na to, že si s ní konečně můžete pořádně zalyžovat – lyžování v rámci Wii Family SkiFit totiž sice bylo poměrně příjemnou kratochvílí a vlastně i výzvou, ale upřímně řečeno, s opravdovým lyžováním to zase až tak příliš společného nemělo.

A tento nedostatek by měla napravit právě hra Family Ski, která nabízí lyžařské vyžití na několik způsobů. V úvodním menu doporučujeme zabrousit nejprve do lyžařské akademie, kde budete postupně seznámeni se všemi záludnostmi a finesami jízdy na lyžích, respektive ovládání. Vcelku vtipně zde působí fakt, že jako na každém správném lyžařském výcviku začínáte od základů, tedy otočení se i s lyžemi na místě. Na(ne)štěstí se jedná o záležitost jednoho pohybu analogovou páčkou, takže nehrozí, že by se při nácviku tohoto úkonu začal ve změti lyží a holí válet kdokoliv, natož pak nějakých dvacet lidí bez ohledu na příslušnost k „družstvu“.

Family SkiNaproti tomu bruslení se v průběhu hry bude hodit nejednou, zatímco naopak plužení najde využití snad jen v případech, že dostanete úkol, jenž konkrétně specifikuje, že při jeho plnění máte plužit. Ale pak na nás již čekají lepší věci. Klasické zatáčení své uplatnění bezpochyby najde, stejně jako jízda ve sjezdařském postoji nebo provádění velmi krátkých oblouků, které přijdou ke slovu v boulích a celkově rozbitějším terénu. A chybět samozřejmě nemůže ani pár základních triků ve vzduchu. Jejich provádění má většinou co do činění s mácháním ovladači, přičemž v některých případech se ovládání zdá možná až lehce překombinované. Na druhou stranu ale obtížnost provedení zhruba odpovídá obtížnostem triků a navíc není nijak velkým problémem si těch pár triků zažít.

Hlavní režim se tak trochu utajeně skrývá pod položkou Freestyle. Budete zde vrženi do víru lyžařského střediska, kde si můžete jen tak volně brázdit některou z devíti sjezdovek (respektive lanovek je devět, sjezdovky jsou ještě různě propojeny) a nebo Family Skizačít plnit hromadu úkolů, které tu na vás čekají. Sjezdovky se dají volně projíždět, takže to stylem připomíná SSX 3. Bohužel ale už ne příliš rozsahem, protože nepřerušeného dvacetiminutového sjezdu se zde opravdu nedočkáte.

Ze hry čiší takřka nebetyčná pohoda a plnění úkolů je příjemnou zábavou.

Škála úkolů není kdovíjak pestrá, ale zase na druhou stranu to pořád má alespoň jakž takž realistickou spojitost s lyžováním. Můžeme zde tedy závodit ve „sjezdu“ s prestižně laděnými jezdci, dáme si i nějakou tu slalomovou trať a účastníme se i závodů v boulích. Vedle toho můžeme narazit i na různé týpky, kteří chtějí, abychom předvedli nějaký trik, nebo na dámičku, která si vymýšlí, kolik oblouků jakého typu máme v časovém limitu udělat.

No a pak zde máme i nejrůznější „pomocné“ mise, kdy například narazíme na Family Skiholčičku, která ztratila brýle a my jí je musíme najít. To se děje tak, že se na svahu objeví hromada ikonek brýlí a my jich musíme sebrat požadovaný počet a ještě v limitu stihnout dojet za „cílovou“ čáru. Docela zábavně ale působí jiné hledání. Potkáte učitele, jenž ztratil jednoho ze svých studentů a vy ho na základě obrázku musíte najít. Na sjezdovce se pak objeví hromada pro změnu postaviček a vy mezi nimi musíte projíždět a najít v časovém limitu tu správnou. Pokud se navíc budete „vybavovat“ s postavičkami jinými, bude váš časový limit zkrácen.

Vtipný, přestože prakticky na stejném principu fungující úkol pak dostanete od člena horské služby. Pár lehkomyslných lyžařů evidentně neznalo výstražnou píseň Ivana Mládka o tom, že „ludia robia kraviny, podceňujú lavíny“, a tak skončili hlavou zabořeni ve sněhu a vy je musíte vyprostit. Opět v časovém limitu. A co takhle nějaký poslíčkovský úkol? Tak třeba dovezte hamburger, opět v limitu, aby nevychladl, Family Skizákazníkovi dole pod lanovkou. Nesmíte ale cestou spadnout, protože jak známo, konzistence burgerů bývá křehká a nedrží pohromadě mnohdy ani když s nimi nepadáte.

Jsou zde ale i tak říkajíc „dlouhodobé“ kratochvíle. Prvním z nich je hledání členů „Klubu orientačních lyžařů“. Vždy když někoho najdete, dá vám nápovědu, kde hledat dalšího. Podobně funguje i hledání zvěře, k čemuž vám dává rady zdejší nadšený zoolog. A třetím do party je fotografování, které je tu sice evidentně jen pro radost, ale tu v zásadě poskytuje docela dobře. Takže až na svahu uvidíte fotografa, tak neváhejte a jděte se vyfotit. Kdykoliv pak můžete zkusit odpovědět na jednu z kvízových otázek, které má v zásobě postavička pod kopcem.

Jezdím dobře, jezdím rád

Jak už zaznělo v recenzi, nejedná se v případě Family Ski o nic komplikovaného, ale o to víc překvapí, že na fyziku se tvůrci rozhodně nevybodli. Jasně, nemusíte před jízdou zjišťovat teplotu a tvrdost sněhu a pak podle toho určovat rozsah a míru zbroušení hran, ale řeci jen je znát, zda jedete po urolbované sjezdovce nebo zda jste zabrousili do neupraveného úseku s hlubším sněhem. To samé pak platí i o sklonu svahů, kdy to na zledovatělé prudké sjezdovce dokáže nabrat velmi slušnou rychlost, až se přistihnete, že podobně jako v reálu jedete se zvýšenou opatrností.

Family SkiJak tedy vidno, nápň hry kdovíjak nepřekypuje inovativními záblesky, ale na druhou stranu je potřeba zdůraznit, že hraní je jedna radost. Pokud hru budete chtít dohrát na jeden zátah, tak vám to pochopitelně brzy začne připadat všechno stejné, ale na příležitostnější hraní, kdy si každý den dáte pár oblouků, je tato hra téměř ideální.

Ze hry totiž všemi směry čiší takřka nebetyčná pohoda a plnění úkolů je příjemnou zábavou. Přinejmenším tedy v první polovině hry, ke konci, když uz začne přituhovat, to už pochopitelně taková pohodička není. Nejste zde totiž stresováni vysokou obtížností, jejíž křivka stoupá v úvodních fázích velmi pozvolna a přátelsky.

Velmi příjemné a pozvolné plynutí hry podtrhuje i grafické zpracování, které sice technicky poněkud zasostává i na poměry Wii, ale převažující bílá barva má něco do sebe, zvláště v kombinaci s barevnými a roztomile ztvárněnými postavičkami. Hudba je pak onou příslovečnou basou, která tvrdí muziku, a přestože ji většinou nebudete Family Skivnímat, tak tím víc sem zapadá. Příjemným bonusem pak je skladba na téma známé melodie z Pac-Mana.

Celkově tak hodnotíme Family Ski určitě kladně, protože se jedná o velmi příjemnou zábavičku. Nelze ale zakrýt, že základní principy jsou až příliš jednoduché, a ve skutečnosti tak toho hra příliš nenabízí. Pokud se vám tedy nepodaří naladit se na její vlnu, tak se asi nezkamarádíte. A to dokonce ani přesto, že si zde můžete měnit výzbroj i výstroj vaší postavičky podle toho, jak si postupně odemykáte nové kousky. V zásadě se tedy jedná o záležitost s dost jednoduchými mechanismy, ale docela dost zábavnou. A jak napovídá název, dokáže se s ní vybláznit celá rodina, respektive až čtyři její členové.

Hodnocení hry

Redakce

70 %

Čtenáři

68 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 40 čtenářů

Témata: Loterie
 • Nejčtenější

RECENZE: Je to vůbec ještě legální? Úchylná Succubus šokuje za každou cenu

Novinka od autorů nechvalně proslulého Agony sice po herní stránce trochu vyspěla, stále se však opírá především o co...

Lednice Xbox se okamžitě vyprodala, naštvaní lidé zahájili review bombing

Začalo to jako vtip, kterého se Microsoft obratně chytil. Nyní je z malé ledničky Xbox, která vypadá jako vlajková loď...

Jen ať nás Sony zažaluje, provokoval výrobce příslušenství. A dočkal se

Vyměnitelné boční pláty na nových playstationech se staly předmětem sporu mezi Sony a výrobcem neoriginálního...

Jezdí po světě na praseti z Minecraftu, říká mu Hamborghini

Youtuber Electo vyrobil pojízdný model prasátka z populární hry Minecraft a k nemalému pobavení diváků s ním vyrazil...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Age of Empires IV je vytoužený návrat kultovní strategie

Legenda mezi strategiemi odehrávajícími se v reálném čase se po šestnácti letech vrací s vytouženým pokračováním. Je na...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

 • Další z rubriky

RECENZE: V Tribes of Midgard musíte zajistit přežití vikinské vesnice

Sympatická směsice žánrů, která je sice zasazená do vcelku okoukaného prostředí, ovšem na zábavnosti jí to neubírá....

RECENZE: Marvel’s Iron Man VR ukazuje omezení virtuální reality

Tony Stark se vrátil jako Iron Man do herního světa v titulu určeném výhradně pro virtuální realitu. To zní jako skvělý...

RECENZE: Elite Dangerous: Odyssey je odfláknutý přídavek za cenu plné hry

Rozšíření Odyssey vesmírného simulátoru Elite Dangerous slibovalo už tak komplexní hru rozšířit o další vrstvu....

RECENZE: Call of Duty: Black Ops Cold War je nevýrazná sázka na nostalgii

Letošní díl série Call of Duty se vrací do studené války. Krátká kampaň bohužel opakuje řadu chyb, z nichž se značka...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...