Lego Rock Raiders - drsná stavebnice

  12:00aktualizováno  8. srpna 7:43
Těžební loď Explorer Rock Raiders se vrací domů z dlouhotrvající expedice. Cesta probíhá bez nejmenších problémů do okamžiku, než těžební kolos poškodí roj meteoritů. Situace? Rozhodně nijak růžová. Měli byste s tím něco honem rychle udělat!

Lego Rock Raiders To jsem se dnes takhle ráno probudil, vstal z postele a jednou rukou zavadil o léta udržovanou poličku s modely z Lega. Zatímco se mi o hlavu tříštilo popelářské vozidlo se zabudovaným blikačem na baterku, blesknul mi hlavou vynikající nápad. Což takhle vytáhnout z tašky (oh ano, mimo nové stavebnice) také CD s novým herním přírůstkem do slušně se rozrůstající rodinky Lego produktů? A ještě jeden úžasný myšlenkový pochod - proč si ho rovnou nezahrát, nenapsat na něj recenzi pro BonusWeb a jako odměnu si nekoupit novou stavebnici. Jak mě napadlo, tak jsem také provedl... Je určitě zajímavé sledovat, s jakou vervou se Lego Media snaží prosadit své produkty na trhu. Začalo zcela nevinně, a to naprosto průměrnými hrami jako Lego Racer a podobně. Lego Media vsází nejen na PC, dosti se věnuje též rozšířenému PSX, u kteréhož bych se rád pár větičkami pozastavil. Tedy ne přímo u oné herní konzole, jako spíš u hry stejného názvu, kterou jsem před pár týdny recenzoval. Ať už je zaměření Rock Raiders jakékoli, žánrem nejvíce připomíná budovatelskou strategii s prvky akce a logickými problémky. Drahně času mi zabralo hraní Rock Raiders pro PC, abych mohl s konečnou platností konstatovat, že PSX verze připomíná vedle té pro PC spíše jakéhosi invalidu. Mnoho věcí v konzolovém Rock Raiders chybělo, což lze vzhledem k víceméně (více) akčnímu zaměření zmiňovaného systému pochopit. Ne všechny hry se na PSX hodí.

Ne že by příběh hrál nějakou podstatnou roli, ale jelikož každou misi doprovází krátká animačka, zmínit bych se o něm měl. Posuďte sami a brzy možná zjistíte, že se jedná o Lego Rock Raiders klasickou variaci na Star Trek se ztracenou lodí. Ale k věci. Těžební loď Explorer Rock Raiders se vrací domů z dlouhotrvající expedice. Cesta probíhá bez nejmenších problémů do okamžiku, než se kolos lehce poškádlí s rojem meteoritů. Situace? Úplně v háji. Do vší té šlamastiky senzory navíc zachytí obří červí díru, takže hup do ní. Poté, co se senzory vzpamatují, všechny překvapí ne zcela příznivý údaj - červí díra je vykopla kdesi v hodně vzdálené galaxii. Cíl? Nashromáždit mnoho zelených krystalů nutných pro obnovu lodi. Kapitán zavelí přiblížit se s Explorerem k nejbližší planetě a senzory - a to je ale náhodička - ukazují velké ložisko zelených krystalů. Ale i stroje se mohou mýlit, čili nezbývá než vyslat legáčky na povrch.

Nikdy bych nečekal, že hra od Lego Media mě donutí přečíst si herní manuál. Ne že by to bez něj nešlo, lze si zahrát i několik tréninkových misí, ale lepší metoda než pokus / omyl se mi jeví znalosti. O co jde? Před misí vás čeká briefing, jenž vás seznámí s náplní mise. Ten si můžete během hry kdykoli přehrát znovu a věřte tomu, že této "šance" využijete. Cíle se různí, ovšem náplň zůstává většinou stejná. Stavíte základnu, těžíte krystaly a rudu, vylepšujete panďuláky, bráníte se před nepřítelem a zkoumáte. Ze všeho nejvíc se ale samozřejmě kutá. Jakožto správná brigáda kameníků, vše začíná stavbou skladiště. Po jeho vylepšení se zpřístupní teleport, po něm zase nezbytná elektrárna a podpůrná budova. Budovy se staví vedle takzvaných energetických cest. Ale všechno něco stojí, proto je Lego Rock Raiders potřeba vytěžit co nejvíce krystalů a rudy.

Právě těžba a vše okolo ní tvoří podstatnou náplň hry. Na planetě narazíte hned na několik typů skal, které se od sebe liší pevností. Některé zbouráte okamžitě, u jiných se kameňáci (originální překlad od BI) pořádně zapotí. S těmi velmi tuhými si poradí už jen dynamit. Ovšem správná parta kameňáků nejenom drtí, v případě potřeby skálu i zpevňuje. Zbytečnost, říkáte si? Omyl, takové zemětřesení v uličce rychle pohřbí, nebo alespoň ubere část energie vašim dělníkům. Proto se vyplatí některá místa zpevnit a vyvarovat se tak případným ztrátám. Ovšem abych nezamluvil těžbu rudy. Vždy po rozdrcení kamenného bloku po něm zůstane suť. Tu se taktéž vyplatí odklidit, protože panďuláci chodí po normální zemi podstatně rychleji (a po postavených blocích nejrychleji) a navíc, vždy se v tom smetí nalezne trocha rudy. Krystaly zase zeleně září, proto vždy poznáte, pokud suť nějaké obsahuje. Od věci ovšem není nalézt pořádně bohatou krystalovou žílu (ale kde, že?), s tou už lze ledacos podnikat. V pokročilejších fázích vám v kutání a spravování základny pomáhá hned několik vozů. A ejhle. Pokud chcete některé z vozidel obsadit svým člověkem, musí se nejprve dané schopnosti naučit. A těch existuje požehnaně - od obyčejného řidiče a opraváře, přes mořeplavce a geologa, až po pilota a pyrotechnika.

Velice intuitivní je systém ovládání přes - dalo by se říci - obdobu kontextového menu (silně mi připomíná obsluhu telefonu Siemens C35i). Sice můžete vzít panďuláka a nakázat mu Lego Rock Raiders práci, ale mnohem lepší je kliknout třeba na skálu a z aktuálního menu vybrat ikonu dynamitu. Panák doběhne do skladiště a položí na kýžené místo dynamit. Vše závisí na všem. Příjemné je, že se o přidělené svěřence nemusíte vůbec starat, neboť veškerá vámi zadaná práce se staví tzv. do fronty. Nicméně každý vámi zadaný úkol má předem stanovenou prioritu, čili záleží i na tomhle aspektu. Později, až sami dobře pochopíte závislosti o fungování základny, si přes ikonky můžete priority nastavit podle libosti. To bych ovšem doporučoval až opravdu zkušeným uživatelům, protože zásah této "akce zatím neschopného hráče" klidně vyústí až v restart mise.

Grafické zpracování trpí především faktem, že nastavení rozlišení nabízí pouhých 640x480. Ovšem slušně to vynahrazuje plně 3D grafika, jelikož se scénou si můžete libovolně otáčet a všechno hezky pěkně přibližovat. Pro panďuláky zde navíc existují další dva režimy, přičemž v jednom sledujete hru z jeho očí a v druhém mu dýcháte na záda. Moc jsem toho nevyužíval, ale jako možnost navíc to beru. Asi bych měl zmínit i kompletní českou lokalizaci a když říkám kompletní, tak včetně dabingu. Hlas kapitána a jeho rady zní sice dosti úchylně, ale situaci správně prožívá a do hry s postavičkami Lego padne perfektně. Obtížnost vyvažuje stromová struktura misí, kdy lze tu obtížnou obejít tím, že dohrajete jinou na téže úrovni. Ovšem v součtu vám hra vydrží i tak docela dlouho. Lego protentokrát příjemně překvapilo, protože ačkoli se nejedná o špičkový titul, konečně se podařilo prolomit tvrdé ledy průměru.

Lego Rock Raiders
Výrobce: Data Design Interactive
Vydavatel: Lego Media
Distribuce v ČR: Cenega, český manuál
Oficiální homepage: hra nemá vlastní homepage
Minimální konfigurace: procesor 200 MHz, 32 MB RAM
Doporučená konfigurace: procesor 300 MHz, 64 MB RAM
3D karty: ano
Multiplayer: ne
Verdikt: Zajímavá skoro strategie z prostředí Lego.
Hodnocení 62%

Autor:

Gamescom 2019

Největší světová herní výstava Gamescom 2019 opět přinesla řadu novinek a ukázek nadcházejících titulů. Velkou pozornost si získaly tituly Death Stranding, Watch Dogs: Legion a samozřejmě Cyberpunk 2077.

Nejčtenější

Dvacet zásadních her roku 1999. Hlasujte, která byla nejlepší

GOTY 1999

Při loňské anketě o nejlepší hru roku 1998 se mohlo zdát, že tehdejší rok neměl v herní historii konkurenci. Letmý...

Excel jako herní platforma, lidé v něm vytvářejí neuvěřitelné věci

Graf v Excelu

Tabulkový procesor od Microsoftu nesmí chybět na žádném pracovním PC a je v podstatě synonymem nudy. Najdou se však...

VIDEO: Jak by vypadal nový Doom, kdyby vyšel na MS-DOS v roce 1994

DOOM 4 VANILLA

Že se nadšení fanoušci snaží udržet své oblíbené hry při životě a neustále je vylepšují, aby na moderních počítačích...

RECENZE: Blair Witch není horor, ale simulátor nočního venčení psa

Blair Witch

Kultovní filmový horor se ani tentokrát nedočkal adekvátní herní adaptace. Blair Witch obsahuje několik vynikajících...

RECENZE: Pagan je jen další kopií Diabla od tvůrců World of Tanks

Pagan Online

Když dva dělají totéž, není to totéž. Pagan na první pohled vypadá jako nástupce Diabla nebo Torchlight, bohužel mu...

Další z rubriky

RECENZE: Might and Magic X je úžasný návrat strojem času o 15 let zpět

Might and Magic X Legacy

Málokdo se dnes odváží vyrukovat s tak hardcore retro titulem, jakým je desáté Might and Magic. Vzpomínky ožívají.

RECENZE: Legenda z roku 1984 nepokračuje. Moderní Karateka je odpad

Karateka

Původní Karateku naprogramoval v roce 1984 student univerzity Yale Jordan Mechner, který později přivedl na svět herní...

RECENZE: F1 2013 jsou parádní formule, ale doplácejí na roční vydávání

F1 2013

Nejenže je to jediná hra s oficiální licenci F1, ale navíc je opravdu dobrá. Jenže když vychází každý rok, je těžké to...

Najdete na iDNES.cz