RECENZE: Mrazivý Layers of Fear 2 na lodi duchů mohl být strašidelnější

  0:01aktualizováno  0:01
Být hercem není nic snadného. Ale být hollywoodskou hvězdou potulující se po strašidelné lodi, kde se nacházejí jen přízraky a strašidla, je mnohem horší.
65

Layers of Fears 2

Platforma: PC, XboxOne, PlayStation 4
Výrobce: Bloober Team

  • Hutná atmosféra a několik povedených lekaček
  • Atraktivní prostředí strašidelné lodi
  • Více hádanek
  • Vizuálně i hudebně na úrovni
  • Slabší než jednička
  • Mohlo by to být strašidelnější
  • Útěkové sekvence jsou otravné

Hororová procházečka Layers of Fear 2 potěší vyznavače žánru. Mohla však více děsit.

Herní karta

První díl Layers of Fear byl jako rána z čistého nebe. Nepříliš známí polští vývojáři ze studia Blooper Team se hodně vytáhli s psychedelickým hororem, který se dočkal velké pozornosti ze strany hráčů i novinářů. Problémy jako krátkou herní dobu pohybující se kolem tří hodin, klišovité a neustále se opakující lekačky, které přestaly ke konci hry děsit, však přehlédnout nešlo. Hra se mi ovšem líbila více než Honzovi

Layers of Fear 2

Layers of Fear 2

Layers of Fear 2

Layers of Fear 2

Dvojka vykročila podobným, přesto odlišným a osobitým stylem. Stále jde o horor viděný z pohledu první osoby připomínající mnohdy spíš simulátor chození než adventuru. Jenže tentokrát se nebudete procházet ve viktoriánském domě šíleného malíře, vaše cesty vás zavedou na loď duchů.

Vyprávění Candymana

Jste hollywoodský herec, který přijal nabídku extravagantního režiséra k natáčení nového snímku na zaoceánské lodi. Jak se brzy ukáže, plavidlo je zdánlivě opuštěné, dějí se na něm však hodně podivné věci, které nemají racionální vysvětlení. Režisér totiž není jenom výstřední, je také šílený. 

Layers of Fear 2

Layers of Fear 2

Layers of Fear 2

Layers of Fear 2

Už z jeho hlasu, který patří veteránovi filmových hororů Tonymu Toddovi (trilogie Candyman, remake Noc oživlých mrtvol nebo série Nezvratný osud), běhá mráz po zádech. Prvek prozkoumávání mysli šíleného tvůrce (malíř nebo režisér) je opět zajímavý. Příběh, v němž figurují i dvě malé děti hrající si na piráty, jejichž stopy postupně nalézáte, je z počátku zdlouhavý a chvílemi i nudný. To se však v polovině hry změní.

Pomalé tempo střídají zajímavé zvraty a napětí se stupňuje. A už vůbec nejde o herní jednohubku, jak tomu bylo u jedničky. Herní doba se pohybuje mezi šesti a sedmi hodinami. Narazíte na několik voleb, které ovlivňují vývoj příběhu a jeho konec. Takže pokud vás Layers of Fear 2 zaujmou, opakované hraní se přímo nabízí. Nechybí ani možnost new game +. 

Layers of Fear 2

Layers of Fear 2

Layers of Fear 2

Layers of Fear 2

Průběh samotného hraní je však většinou stejný. Co se hratelnosti týče, zaujme vás, pokud máte raději pomalé pojetí, minimum akce a…simulátory chození. Protože přesně takovou hrou tato hororovka je. Obvykle se jenom procházíte. Otevíráte jedny dveře za dalšími, děsíte se strašidelných figurín i všemožných zvuků a užíváte si hutnou atmosféru, která by se dala krájet. Stejně jako některé lekačky, které doprovodí vaše vyjeknutí. 

Hra je však spíše artovým počinem než komerčním bubu festem jako od Capcomu. Stejně bychom si ovšem přáli, aby hra byla děsivější. Na psychedelické výjevy a změny prostředí si časem zvyknete.

Hádanek je více než minule

O hádanky ochuzeni nejste. Sice nejsou kdovíjak obtížné, ale k špatnosti mají daleko. Nejdůležitější a zároveň nejvíce potěšující je to, že jsme se jich dočkali častěji než v originálu. Novinkou jsou akčnější sekvence, při nichž budete utíkat před jakýmsi bezforemným monstrem. A projdete se i místy, v nichž se musíte vyhýbat světelným paprskům. 

Layers of Fear 2

Layers of Fear 2

Layers of Fear 2

Layers of Fear 2

Bohužel opakovaný úprk se stává postupem času neustále opakovanou otravou. Obluda na vás často vybafne tak rychle, že nemáte šanci včas zareagovat a vyhnout se jí. Útěk navíc probíhá vždy formou pokus a omyl, což není moc vynalézavé. Opakování není v tomto případě matkou moudrosti, ale prudy. Vyloženě nás také štvaly části hry, které se odehrávají v černobílém obrazu.

Chápeme jejich uměleckou podstatu, znázornění černobílého filmu a pokus o stylovost, ale za nás jim prostě říkáme ne. Často totiž není vůbec vidět, kam jdete nebo máte jít. Ze hry bychom je úplně odstranili, protože jinak je grafika pěkná, a to nejenom z estetického a artového hlediska, ale i toho technického. 

Layers of Fear 2

Layers of Fear 2

Layers of Fear 2

Layers of Fear 2

Oproti jedničce je zde patrné velké zlepšení. Ono se také není ani čemu divit. Zatímco původní hra používala engine Unity, dvojka běží na Unrealu 4. V kvalitách těchto enginů jsou propastné rozdíly, a tyto dvě hry to jenom potvrzují. Hudba je atmosférická, ozvučení dobré a dabing jsme již chválili.

Konkurence děsí více

Layers of Fear 2 tak rozhodně špatnou hrou nejsou. Jenom nejsou už ničím překvapivým a trochu se krčí i ve stínu jedničky. Ta je lepší, originálnější a i o něco strašidelnější. Rozhodně však ne hezčí nebo delší. Ceníme si toho, že vývojáři přišli s novým nápadem na ztvárnění pokroucené mysli umělce. Příště ať klidně přijdou opět s něčím novým. Jen ať trochu přitvrdí se strašidelností. 

Fotogalerie

Ani desítky pohyblivých figurín, halucinace a nadpřirozené jevy nestačily. Vše se časem okoukalo. Ne že bychom si hráli na kdovíjaké tvrďáky, to ne. Při hraní Silent Hillu jsme měli vždy husí kůži na zádech a z prvního Outlastu jsme se div nepočůrávali hrůzou, ale Layers of Fear 2 by rozhodně mohly být strašidelnějším počinem. Zvláště, když má hra slovo strach v názvu.

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 patří mezi nejočekávanější hry současnosti. Kutí ho tvůrci Zaklínače a opět půjde o hru na hrdiny v otevřeném světě. Ukázka za zavřenými dveřmi na E3 2018 nás nadchla, letošní pak potvrdila, že je zaděláno na hit. Rozruch vzbudil také herec Keanu Reeves, jenž na tiskovce Microsotu odhalil datum vydání. Pro největší fandy je pak určena sběratelská edice za několik tisíc. Hra bude opatřena českými titulky.

Hodnocení hry

Redakce

65 %

Čtenáři

66 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 28 čtenářů

Témata: horor, simulátor

Nejčtenější

Pět her, o kterých jsme si v mládí mysleli, že jsou skvělé. Jenže nejsou

The Lion King (1994)

Určitě to znáte. Vzpomínáte na něco s láskou, považujete to za úžasné, skvělé, téměř božské, jenže když se k tomu po...

Drobný vtip o čínském prezidentovi přišel tchajwanské vývojáře hodně draho

Devotion

Kvůli přirovnání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga k medvídku Púovi museli nezávislí vývojáři z tchajwanského studia...

007 v sukni? Jak dopadá výměna hrdiny v populárních herních sériích

Uncharted: The Lost Legacy

Nástupkyně agenta s povolením zabíjet vzbudila mezi filmovými fanoušky mírně řečeno rozporuplné reakce. Po výměně...

VIDEO: Seriálový Zaklínač od Netflixu má konečně trailer. A lidem se líbí

Seriál The Witcher od Netflixu

První trailer k seriálové adaptaci slavného Zaklínače je tady a sklízí potlesk ze všech stran. Co na něj říkáte?

Podívejte se, jak bude vypadat Geraltův kůň v chystaném seriálu Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Producentka Lauren S. Hissrichová zveřejnila další fotku z chystaného seriálu Zaklínač. Tentokrát je na ní Geraltův kůň...

Další z rubriky

Filmová adaptace Warcraftu je splněným snem. Recenze očima hráče

Warcraft - hra vs. film

Pokud existuje černá magie, snímek Warcraft v boji s ní zvítězil. Podařilo se mu totiž prolomit pomyslné prokletí filmů...

RECENZE: Kniha Zaklínač a jeho svět zaujme především fanoušky hry

Zaklínač a jeho svět

Nakladatelství Crew vydává ve spolupráci se společností Fantom Print knihu, která potěší fanoušky herní série o...

RECENZE: Dex ukazuje budoucnost, v níž bez implantátů nemá cenu žít

Dex

Česká hra Dex zasazuje tradiční žánr do ne úplně tradičního prostředí. Mladá dívka s modrými vlasy zachraňuje svět před...

Najdete na iDNES.cz