Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. února 2023 Jarmila

Knights of the Temple: Infernal Crusade

  12:00
Doba temného středověku se stala dějištěm již mnoha her, opravdu dlouho jsme tu ale neměli pravověrnou rytířskou akci. To se nyní snaží napravit švédský tým Starbreeze Studios, jenž minulý rok exceloval skvělou fantasy Enclave.

Knights of the Temple: Infernal CrusadeHry s rytířskou tematikou a obecně tituly zaobírající se bojem nablízko nemají v žánru čistokrevných akcí zrovna na růžích ustláno. Snad je to zapříčiněno komplikovaným převedením šermířských pohybů na klávesnice, snad také tím, že například žánr RPG dává tvůrcům větší prostor k realizaci jejich fantazií. V posledních týdnech nás tak mile překvapila poměrně vysoká koncentrace těchto akcí, neboli rubanic, jejichž řadu započali upíři z Legacy of Kain: Defiance a doplnily rovnou dvě hry ze stájí distributorského molocha TDK Mediactive. Slovenský Conan se představil docela nedávno, firma však poněkud kontraproduktivně vhazuje do arény další rámcově velice příbuznou akci, Knights of the Temple. Komu hra na první pohled připomíná přibližně rok starou záležitost Enclave, která hráče ve dvou fantasy kampaních postavila postupně proti silám dobra a zla, nasměroval své myšlenky tím správným směrem. Obě hry má totiž na svědomí tým Starbreeze Studios a ačkoliv nesou oba tituly spoustu společných znaků, Knights of the Temple je v mnoha aspektech unikátní, i když ve výsledku kvalit Enclave nedosahuje.

Knights of the Temple: Infernal CrusadeMagnetem na hráče se mělo bezesporu stát atraktivní prostředí plné udatných rytířů bojujících za Boha, krále a v neposlední řadě za bytost, jež infiltrovala jejich chrabrá srdce. A skutečně se to téměř povedlo. Autoři ze Starbreeze jsou mistři prvního dojmu a v nádherně zpracovaných, emocionálně vypjatých filmečcích tak hráče staví do role Paula, křižáckého rytíře, člena stráže místního kláštera. Paula kontaktuje zjevení krásné Adelle, jež již s prvním pohledem začíná hledat zadní vrátka k jeho tepajícímu orgánu. Díky svým nadpřirozeným schopnostem navštěvuje Adelle již od narození klášter po vůli zdejšího biskupa, jenž si záhy uvědomuje, jaká že moc je to v Adelle skryta. Vyvolávání bran pekelných na sebe nenechá dlouho čekat a Paul se tak v honbě za ďábelským biskupem vydává na strastiplnou cestu napříč kontinenty, aby se po návštěvě samotného pekla znovu ocitl v rodném klášteře. A to je bohužel asi tak vše, co hra nabízí. Autoři se oprostili od jakýchkoliv reálií kolem křižáckých rytířů či tažení a ženou hráče skrze několik tematicky rozdílných prostředí po striktně lineární, strojově rovné pěšině. Knights of the Temple: Infernal CrusadeZ počátečního příslibu epického příběhu plného zvratů zůstává jen torzo líbivých, citově podbarvených animací s Paulem a Adelle v hlavní roli. Ovšem pokud hráč od rytířské mlátičky neočekává historický epos, zřejmě nebude nijak zásadně zklamán. Jen škoda toho promarněného potenciálu.

V případě Knights of the Temple je na místě pohovořit o ovládání poněkud netradičně hned v úvodu. Na rozdíl od Conana je Paul v pohledu třetí osoby sledován počítačem řízenou kamerou, která mění úhel pohledu i přiblížení nezávisle na pohybu postavy. K dobru lze rozhodně přičíst fakt, že tam, kde si Conan místy nevěděl rady ani s manuálním nastavením kamery, v Knights of the Temple funguje automatika až na výjimky na jedničku a nestává se tak, aby objektivem leštila například Paulovy blyštivé chrániče předloktí. Nejvíce však zaujme ovládání kompletně ušité pro klávesnici, které ač poplatné konzolovým verzím funguje velice efektivně. V kombinaci s intuitivním, Conanovi ne nepodobným, systémem speciálních úderů hra místy připomíná až bojovkuKnights of the Temple: Infernal Crusade stylu Mortal Kombat. Reakce na stisk posloupností kláves vyvolávajících efektní komba jsou velice svižné a souboje tím pádem dostávají nečekanou šťávu. Občas sice zamrzí, že do hry autoři nezakomponovali podporu myši alespoň pro míření lukem z pohledu první osoby, nicméně použití této zbraně je omezeno pouze na tři výstřely spojené s dálkovou aktivací páky nebo ustřelení vzpěry držící most.

Minimální vývoj postavy zúžený na pouhé získávání nových úderů a zvláštních schopností v okamžicích určených libovůlí autorů má za následek zpřehlednění a zejména zefektivnění celého soubojového systému, jenž je obecně velmi příjemným překvapením. Pouhých šest základních úderů po boku čtyř speciálních, které odčerpávají průběžně se doplňující staminu, je ve srovnání s Conanovými několika desítkami směšným počtem, ale kolik komb hráč využije najednou? Ke všemu má každá kombinace dvou až čtyř kláves své uplatnění. Při obklíčení se ke slovu dostane „mlýnské kolo“ srazivší všechny okolostojící k zemi, na kryjící se Saracény zase platí výpad zakončený mohutným sekem z výskoku.Knights of the Temple: Infernal Crusade Ačkoliv je Paul křesťanem jako poleno, mnohdy ukončuje životy nešťastníků dosti brutálními kousky, z nichž je „přišpendlení“ k zemi obouručákem ještě rehabilitační akupunkturou. Se zabitými protivníky se na Paulovo konto přičítá rovněž jakási magická energie, již lze prostřednictvím dalších čtyřech schopností proměnit buď ve zdraví své nebo smrt bližního svého přivolanou dobře mířenou ohnivou koulí nebo impaktním úderem meče o zem.

Kvalitní souboj je samozřejmě dán kvalitou protivníka a držené zbraně. Stran zbraní dochází k průběžné obměně arzenálu nejrůznějšími meči, sekerami či palcáty, avšak rozdíly mezi nimi jsou více méně pouze vizuálního rázu. To samé rozhodně nelze tvrdit o nepřátelích. Každý protivník má totiž svůj styl boje – počáteční rytíři máchají mečem jako na prvomájovém průvodu, ovšem Saracéni se svým šavlovým tancem smrti patří již k tužším protivníkům. Dokonce je viditelně patrný rozdíl, zda se nepřítel brání jedním nebo dvěma meči! Akční složka tak vyžaduje důkladnou koncentraci na správnou volbu úderů nebo vlastní krytí. Nicméně i zde se skrývá mírný nedostatek v podobě často nevyvážených soubojů, kdy je proti Paulovi nasazen ultimátní protivník daleko převyšující síly všechKnights of the Temple: Infernal Crusade dosavadních nepřátel. Naštěstí je takovýto klacek hozen pod nohy vesměs na počátku úrovně, čili tolik nemrzí nemožnost volného ukládání pozice.

Výhradní orientace na souboje pasuje Knights of the Temple na čiročirou 3D arkádu. Z okrajů propastí nelze spadnout, Paul dokonce neumí ani skákat. Tomu také odpovídá náplň misí – hladit nepřátele s průměrnou koncentrací tří za každým rohem do úplného vyhlazení. Občas z moře stříkající krve vytryskne osvěžující pramínek několika málo puzzlů, u kterých se mozkové závity, narozdíl od Conana, alespoň minimálně (ale opravdu jen minimálně) proberou z kryogenního spánku. Pokud ale znovu srovnáme s Conanem hru jako celek, zjistíme, že po velmi zajímavém úvodu, ze kterého přímo čiší středověká atmosféra, se neustále opakuje ta stejná šablona poloprázdných místností pospojovaných branami, ke kterým je třeba velmi často hledat klíče. Design úrovní po polovině hry skutečně upadá a zlepšení nastává až s posledním výdechem zpět v klášteře, nyní již Knights of the Temple: Infernal Crusadeobsazeném silami pekelnými.

Knights of the Temple poměrně pochopitelně vycházejí z grafiky Enclave. Ta na dnešní dobu nepřináší naprosto nic převratného, ale zároveň nikoho neurazí. Jen si na nás autoři nemuseli přichystat vskutku nepěknou vypečenost v podobě nastavení kvality textur, kdy nula znamená paradoxně nejvyšší hodnotu. Fyzikální model úderů mečem a reakcí na ně je na výborné úrovni, méně šťastná je už interakce hráče s prostředím. I zde se však tvůrcům podařilo navodit správný dojem možností zdemolovat některé bedny, stánky či postele, což se při soubojích velice často stává a působí věru impresivně. Někdy navíc ojedinělý skript dovolí, třeba nechtěně v zápalu boje, rozbít část prostředí a zpřístupnit tak kupříkladu novou zbraň. Ucho milovníka ambientní hudby a ženských vokálů jistě potěší povedená zvuková kulisa odehrávající se v režii skupiny Within Temptation místy evokující Vangelisovo Dobytí ráje. Nyní to bude znít jako spiknutí, ale ke konci se hudba stejně jako několik dalších aspektů hry takřka zcela vytratí. Přetrvává pouze úchvatný motiv znějící ve chvíli, kdy Paulův ukazatel zdraví Knights of the Temple: Infernal Crusadenezadržitelně krvácí k nule.

Infernální výprava rytířů nakonec vyústila ve výbornou arkádu s mečem v rukou hlavního hrdiny, kterou bohužel strhává velice úzká orientace na boj, přílišná šablonovitost prostředí a v neposlední řadě také nevelká rozsáhlost odpovídající asi osmi hodinám čistého času. Protipól tvoří soubojový systém, atraktivita rytířského prostředí a výprava jednoduchého příběhu. Závěrečný duel s Conanem, kterému je hra nejvíce podobná, tak končí nerozhodně a symbolické jedno procento nad skórem drsného Cimmeřana je proto dáno pouze pozitivním vztahem autora recenze k čemukoliv, co má na sobě brnění (plechovkou tuňáka počínaje a křižáky konče :o).

Knights Of The Temple: Infernal Crusade
Minimum: CPU 600, 192 MB RAM
Optimum: CPU 1500, 256 MB RAM
Multiplayer: ne
Další informace: screenshoty / Video #1, #2, #3, #4
Výrobce/distributor: Starbreeze Studios / TDK Mediactive
Distributor v ČR: N/A
Oficiální stránka: homepage
Verdikt: Rytířská arkáda se zajímavým soubojovým systémem, kterou z vyšších pozic sráží přílišná jednoduchost zpracování.
Hodnocení: (info) 74%
Autor:
  • Nejčtenější

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Nejdražší hra na Steamu stojí 46 tisíc korun. Mám na to právo, tvrdí autor

Na Steamu vyšla nezávislá hra The Hidden and Unknown, která se prodává za bezmála dva tisíce dolarů, tedy přes čtyřicet...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Celníci v USA zničili sběratelský artefakt v hodnotě 200 000 korun

Nadšený sběratel utratil sta tisíce korun za neporušenou kopii legendární japonské hry Pokémon Yellow. Kvůli až...

Tak to bylo rychlé. Loni mu tleskali, teď je autor herního hitu bez práce

Ještě počátkem roku byl americký komik, animátor a v neposlední řadě i tvůrce počítačových her Justin Roiland za svojí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Už i pohlazení kočky vadí. Hra ze světa Harryho Pottera dále vzbuzuje emoce

Chystaná hra ze světa Harryho Pottera budí spoustu emocí, a to ještě ani nevyšla. Nejnověji se ke kritice autorů přidal...

Průlom sedmnáct let od vraždy. Kmotra Mrázka zastřelil vrah ze Slovenska

Premium Mrzlo. Ze dveří zámečku na pražské Lhotce vyšel kmotr podsvětí František Mrázek. Nájemný vrah ležící sto metrů daleko u...

Láska je evoluční finta, zamilovanost porucha emocí, říká psycholog Klimeš

Premium Láska je mocná emoce a bezesporu ta nejhezčí. A má hodně podob, které člověka nutí dělat různé věci. Mozkové okruhy...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

RECENZE: Nový díl Syberie je překvapivě možná ten nejlepší vůbec

Po průměrném třetím dílu se série Syberia překvapivě vrací v plné síle. Jde o nejlepší poctu životu a dílu...

RECENZE: Forspoken je neriskantní sériová výroba, nejvíc baví běhání

Rozsáhlý herní svět, svižné souboje, spousta efektních kouzel, povedená hudba nebo zábavný parkour. Dalo by se čekat,...

RECENZE: Tiny Tina’s Wonderlands ukazují špičkové spojení fantasy a sci-fi

Spin-off k sérii Borderlands nepřekvapí herními mechanismy, ale fantasy kabátek mu náramně sluší. A hlavně: je to...

RECENZE: Gran Turismo 7 je milostným dopisem všem fanouškům autosportu

Konzole Playstation dlouho trpěly zoufalým nedostatkem pořádných závodních her, tomu je však konec. Gran Turismo 7 je...

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Jak poznat přetížená játra. Příznaky, které by vás měly varovat

Již dávno neplatí, že za nemocná játra může jen a pouze nadměrná konzumace alkoholu. Stále častěji je totiž na vině...