RECENZE: PlayStation 4 exkluzivní Killzone je na rozjezd slušná akce

aktualizováno 
Killzone: Shadow Fall je typická tranzitní hra mezi novou a starou generací konzolí. Hraje se skvěle, aby čas od času naštvala různými nedodělky.
75

Killzone Shadow Fall

Platforma: PlayStation 4
Výrobce: SCEA

  • některé volné mise
  • pěkné exteriéry
  • taktický dron
  • příběh
  • nevýrazný hlavní hrdina
  • některé prvky jsou uspěchané

Herní karta

Killzone: Shadow Fall - pohled zblízka, příliš zblízka | foto: Ondřej Zach

Killzone Shadow Fall se odehrává 30 let po událostech třetího dílu. Obě znepřátelené frakce, tedy Vektan a Helgast, žijí společně na jedná planetě, nicméně oba světy odděluje obří zeď. Příběh sledujeme z perspektivy Lucase Kellana, elitního agenta The Interplanetary Strategic Alliance (ISA).

Killzone: Shadow Fall - moudro pro dnešní den

Killzone: Shadow Fall - moudro pro dnešní den

V příběhu lze vysledovat různé paralely, kdy hra reflektuje mnohé minulé i současné konflikty, propagandu a neduhy našeho světa. Právě díky tomu je herní svět uvěřitelný a až nebezpečně povědomý.

Problém Killzone Shadow Fall však leží jinde: nosná příběhové linie předkládá tisíckrát slyšený příběh plný klišé, což by nevadilo, kdyby alespoň jeho vyprávění bylo poutavé. A to není.

K tomu si připočtěme nevýrazného hlavního hrdinu, jehož osud nám je i přes všechny útrapy lhostejný. Závěr se potom snažili autoři napěchovat emocemi, ale jak se říká, kde nic není, ani smrt nebere.

Hlavní je akce

Střílečku si však nekupujeme kvůli příběhu, ale akci, a ta je slušná. Z podstaty příběhu nejsme ve válce, bojovat proto budete převážně proti menším ozbrojeným skupinkám. Zatím fajn. Když k tomu přičteme, že herní mise balancují mezi klasickým tunelem, kdy slepě následujete jednu cestu, a otevřeným prostředím, jež poskytuje volnost v řešení situace, vychází z toho potenciálně velmi slušná záležitost.

Killzone: Shadow Fall - život na té správné straně může být plný luxusu.

Killzone: Shadow Fall - život na té správné straně může být plný luxusu

Například v jedné z úvodních misí máte zadané úkoly, volný prostor a je jen na vás, v jakém pořadí a jak se splníte. Byť volnosti postupně ubývá, potěší, že na mnohá místa se lze dostat více způsoby. 

Nečekejte ovšem zázraky, mnohé mise jedou v zajetých kolejích, kdy se po dosažení určitého místa spustí skript.

Stane se ovšem i to, že vás napadne jiné řešení situace, než tvůrci zamýšleli. Většinou máte smůlu. Nakonec se ukáže, že pokud následujete zamýšlené kroky autorů, v klíčových momentech naleznete třeba potřebnou zbraň a podobně. Některé mise si zopakujete víckrát a asi dvakrát se mi stalo, že jsem netušil, co mám vlastně dělat.

Fotogalerie

Zbraňový arzenál je více než slušný, chybí mi ovšem výraznější dojem z jeho používání. Nechápejte mě špatně, mezi zbraněmi jsou zřetelné rozdíly, vyjádřené i v několika atributech, ovšem po vizuální stránce chybí onen "wow" efekt.

Taktickou hloubku hře dodává dron, který vytvoří například štít nebo omráčí nepřátele. Později si na několika málo místech vyzkoušíte pavoučí minu a budete označovat cíle, která parťačka sejme.

Možná zajímavější jsou nepřátelé. V úzkých mohou potrápit zaštítovaní vojáci (a to jak fyzickým štítem, tak energetickým, který je nejprve třeba neutralizovat) či odstřelovači. A připravte se na to, že vás občas na jednu ránu sejme granát nebo týpek s brokovnicí.

Je na co se dívat

Co se nové generace týče, ve všech pádech se skloňuje zejména grafika. Na obrázcích to nevynikne, ale některé scenérie berou dech. Zejména v exteriérech je vidět několikaletý posun vpřed.

Když viděli první deštivé záběry kolegové z ostatních redakcí, divili se, jak dneska mohou vypadat hry. Některá místa na druhou stranu působí odfláknutě. Více péče by si zasloužily také postavy.

Killzone: Shadow Fall - konec jedné utopie

Killzone: Shadow Fall - konec jedné utopie

Killzone: Shadow Fall - krásy nové generace zatím vynikají především v...

Killzone: Shadow Fall - krásy nové generace zatím vynikají především v exteriérech.

Pochvalu zaslouží hudba. Výrazným momentem pro mě byla situace, kdy se procházíte po (téměř) opuštěné lodi, kterou postihla nákaza. Když pak najdete audio záznam, který neštěstí popisuje a ona postava k vám promlouvá prostřednictvím reproduktoru na ovladači, je vám tedy blíž než repráky televize, je to úžasně mrazivý pocit. Škoda, že podobný pocit ohrožení už se autorům ve zbytku hry nepodařilo vybudovat.

Tradičně silnou stránkou je hra ve více více lidech. Byť působí ořezaně (k dispozici jsou jen tři povolání a deset map) pořád je to perfektní zábava.

Na konci je těžké dávat rozhřešení: Killzone Shadowfall není hra, která předvede potenciál nové konzole a ani titul, který musíte za každou cenu mít. Jenže kdo by chtěl vynechat další díl Killzone, že?

Jak vypadá sdílené video z PlayStation 4 na Facebook, se můžete podívat zde

Autor:

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 patří mezi nejočekávanější hry současnosti. Kutí ho tvůrci Zaklínače a opět půjde o hru na hrdiny v otevřeném světě. Ukázka za zavřenými dveřmi na E3 2018 nás nadchla, letošní pak potvrdila, že je zaděláno na hit. Rozruch vzbudil také herec Keanu Reeves, jenž na tiskovce Microsotu odhalil datum vydání. Pro největší fandy je pak určena sběratelská edice za několik tisíc. Hra bude opatřena českými titulky.

Hodnocení hry

Redakce

75 %

Čtenáři

80 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 141 čtenářů

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější blondýnky z počítačových her?

Herní kvíz

Možná se budete divit, ale z nejslavnějších hrdinek počítačových her je jen málokterá blonďatá. Tak schválně, jestli...

Pět her, o kterých jsme si v mládí mysleli, že jsou skvělé. Jenže nejsou

The Lion King (1994)

Určitě to znáte. Vzpomínáte na něco s láskou, považujete to za úžasné, skvělé, téměř božské, jenže když se k tomu po...

Když peníze nestačí. Nejdražší hra své doby má šanci i po 20 letech

Shenmue I & II (2018)

Ve srovnání s jinými odvětvími zábavního průmyslu stárnou videohry strašně rychle a 20 let je zde až nedůstojně dlouho....

Vzácná pokémoní karta za šedesát tisíc dolarů se ztratila během přepravy

Pokémon: Detektiv Pikachu

Sběratelské karetní hry patří mezi drahé koníčky a výjimkou není ani Pokémon Trading Card Game, která funguje od roku...

Stahujte zdarma výbornou strategii Age of Wonders 3, akce končí v pondělí

Age of Wonders 3

Pěknou hru zdarma si můžete po omezený čas stáhnout na digitální distribuci Steam. Tentokrát je to vynikající tahová...

Další z rubriky

RECENZE: Might and Magic X je úžasný návrat strojem času o 15 let zpět

Might and Magic X Legacy

Málokdo se dnes odváží vyrukovat s tak hardcore retro titulem, jakým je desáté Might and Magic. Vzpomínky ožívají.

RECENZE: War Thunder je snem všech milovníků vzdušných bitev

War Thunder

War Thunder uspokojí více i méně náročné piloty. A nadchne technickým provedením.

RECENZE: Legenda z roku 1984 nepokračuje. Moderní Karateka je odpad

Karateka

Původní Karateku naprogramoval v roce 1984 student univerzity Yale Jordan Mechner, který později přivedl na svět herní...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz