Jurassic Park: Operation Genesis

  12:00aktualizováno  16. června 11:40
Stojí před vámi velký úkol. Možná ten největší v životě. Konečně je možné díky pokročilé genetice klonovat dinosaury a tak jen na vás bude spočívat realizace tohoto snu. Navrhněte, postavte a představte užaslému světu skutečný Jurský park!

Jurassic Park: Operation Genesis

Vítám vás ve společnosti Ingen. Jmenuji se John Hammond a jsem ředitelem Ingenu. Jak již ostatně víte, před nedávnou dobou se nám po dlouhém výzkumu konečně podařilo dokončit technologii genetického klonování prehistorických ještěrů. Věřím, že tento převratný objev hodný Nobelovy ceny jednou provždy objasní záhady spojené s těmito úžasnými živočichy. Jenže naše akcionáře to samozřejmě stálo až mnoho prostředků. Mnozí tomu obětovali své existenční jistoty. Proto jsme se rozhodli zbývající peníze vložit do operace Genesis. Do projektu jedinečného přírodního parku, skrze který bychom představili tuto fantastickou faunu veřejnosti a tím obnovili naše vyčerpané fondy.

Představenstvo Ingenu vás jmenovalo generálním ředitelem Jurského parku a jako takovému vám mohu zaručit, že po dobu výstavby budete mít ve všem zcela volné ruce. Jen na vás bude záviset výsledná podoba parku i zajištění nových zvířat včetně odpovědnosti za bezpečnost návštěvníků. Nezapomeňte, že právě bezpečnost a bezvadný chod celého parku musí být vaší prioritou. Nyní již nadešel čas, aby Jurský park nezůstal jen u filmové fantazie a tak mi nezbývá, než vám popřát mnoho pracovních úspěchů!

Jurassic Park: Operation Genesis

Jak již určitě tušíte, Operation Genesis je kovaná strategie simulující stavbu a provoz parku, v tomto případě parku Jurského. Sám jsem byl před hraním velmi zvědavý, jak se podaří tvůrcům port na PS2, protože Operation Genesis je multiplatformová hra primárně vycházející na PC. Pravdou je, že klasických budovatelských strategií vychází na konzolích vzhledem k PC opravdu pomálu. Tudíž je každá strategie vesměs vřele vítaná a o operaci Genesis to platí dvojnásob. Tvůrcům se totiž až na několik drobností podařilo i na méně vhodném hardwaru vytvořit velmi rozsáhlou a podrobnou simulaci prehistorického světa, která se počítačovým bratříčkům směle vyrovná.

Tou první drobností je styl ovládání hry, který využívá pouze a jedině ovladač. Na ostatní periferie můžete zapomenout, a i když je Dual Shock dosti ergonomicky využit, přesnou myš samozřejmě ani náhodou nedokáže nahradit. Alespoň že komplexní práci s kamerou zabezpečují obě analogové páčky a tak je pohyb a náhled na vaše konání velmi intuitivní a rychlý. Jurassic Park: Operation Genesis Co mě hned zkraje zaujalo je provedení startovní obrazovky, která ihned navodí tu správnou tajemnou atmosféru prehistorického světa. Pěkně animované menu evokuje detailně zpracované nabídky z filmových DVD. Při jeho bližším ohledání naleznete bohatý výběr herních režimů. Ponejprve bych doporučil opravdu hutný a rozsáhlý tutoriál, který v několika lekcích důkladně osvětlí zákulisí vlastní operace Genesis. Toto se děje skrze skupinu vašich spolupracovníků, od finančního ředitele a vrchního paleontologa, přes odbor public relations až po ředitele Ingenu Hammonda. Všichni dohromady tvoří skvěle sehraný tým, který vám nejen při cvičeních, ale hlavně při „ostrém“ řízení parku poskytne neocenitelné informace.

Největším „tahákem“ je bezesporu hlavní kampaň Operation Genesis a po jejím omrzení přijde jistě vhod balík samostatných misí, v nichž budete například fotit na safari, nebo zabíjet na čas rozzuřené ještěry z vrtulníku. Jurassic Park: Operation Genesis Jako třešnička na dortu působí bonus v podobě stavby soukromého Jurského parku bez návštěvníků a encyklopedie ještěrů nazvaná příznačně Dinopedia, nabízející poměrně důležité informace o životě a potřebách prehistorických zvířat.

Vaším prvním úkolem jakožto neomezeného vládce parku je vybrat a rekultivovat vhodný terén pro stavbu. Terénem je myšlen jakýsi ostrov v moři a vzhledem k bezpečnosti se není co divit. Navíc ostrov není nijak moc rozlehlý, ještě že si můžete měnit jeho plochu, popřípadě jej zvětšovat. Podobně je na vás i volba hustoty vegetace, vodních toků i osázení kopci a horami.

Při výstavbě infrastruktury, jak již předeslal doktor Hammond, nejste ničím omezováni. Jinak tomu je ale po otevření parku. Správní rada Ingenu vás bedlivě kontroluje a pomocí pravidelných zpráv dává najevo svoji (ne)spokojenost s vaším hospodařením. To závisí na plnění několika cílů, které byste měli mít neustále na paměti. Jurassic Park: Operation Genesis Nejdůležitějším je hvězdičkové ohodnocení. Hvězdiček můžete obdržet maximálně pět, což značí opravdu zavedený a dobře fungující systém parku od krmení a zdraví zvířat až po bezpečnost a pohodlí návštěvníků. Na dalších cílech toto bodování víceméně závisí. Těmi jsou jednak snaha o čistý a krásný ostrov, prvotřídní bezpečnostní systémy a generování co největšího zisku.

Náhled na ostrov je tvořen, jak již to u podobných her bývá, kamerou z ptačí perspektivy. Pohledem lze libovolně zoomovat a natáčet o 360°. Právě při této činnosti si všimnete, že povrch je veskrze detailní, pečlivý a vůbec se na celý postavený park pěkně kouká. V rámci PS2 se jedná o slušný standard. Davy návštěvníků se procházejí parkem, nechávají se vyvézt vyhlídkovými plošinami, voda se jemně čeří a stromy klátí a také obyvatelé výběhů žijí svými vlastními životy.

Z výše uvedeného je patrné, že v jednom okamžiku se na obrazovce běžně pohybují desítky objektů a tak se konzole občas mírně zadýchá. To se projeví škubáním a skokovým zatuhnutím scény. Také jistě narazíte na několik Jurassic Park: Operation Genesis animací, které díky schopnostem hardwaru zůstávají za očekáváním. Například přesun ještěra z jednoho výběhu do jiného zajišťuje jeřáb, který najede nad zvíře (to ale musíte nejdříve uspat) a ještěra přesune do zvoleného výběhu. Při této činnosti se kamera citelně přiblíží ke spícímu zvířeti a kromě jeřábu vše živé okolo najednou ztuhne, jakoby se zastavil čas. Po přesunu se čas laskavě opět rozjede.

První delší činnost ve vašem parku zabere vlastní stavba. Ta je úzce spojena s vývojem, tudíž většinu budov a zařízení musíte za nějaký peníz napřed vyprojektovat a až poté se vám zpřístupní pro stavbu. Logicky se začíná od vstupní brány s heliportem (jedinou dopravu na ostrov kvůli bezpečnosti zajišťují pouze vrtulníky). Bez vývoje také zvládnete dodatečně upravit krajinu včetně vytvoření „nových“ hor a jezírek, nebo naopak zarovnat povrch, protože většinu staveb můžete postavit pouze na rovině.

Baráčků a jim podobných je zde požehnaně. Začít můžete nezbytnými chodníčky, na ně se dají umístit koše, fontánky a lavičky. Pozornost Jurassic Park: Operation Genesis návštěvníků přitáhnou různé vyhlídkové věže a plošiny, ovšem největšími lákadly asi budou let balónem a safari v terénním autě mezi ještěry, které můžete spolu s vrtulníkem strážců parku i řídit!

Důležitá je i strava a tu zajistí kiosky či restaurace. Nesmí se zapomenout na záchodky a prodejnu suvenýrů. Zvířata zase umisťujete do různě bezpečných ohradníků, plodíte v líhních, krmení obstarají automatické dávkovače trávy, či koz nebo krav a bezpečnost pomáhají hlídat i kamerové systémy. Pro vaši ilustraci jsem napočítal kolem 30-ti objektů na výstavbu.

Přirozeně musíte dostavovat budovy, alespoň v prvních několika letech po otevření parku, protože navrhovat a vyvíjet je vám dovolena pouze jedna položka, mezi které nepatří jenom budovy, ale i vakcíny pro nemocná zvířata a najdete tu kupodivu i takové drobnosti jako bankomat a půjčovnu deštníků. Což se docela hodí, protože v oblasti Jurassic Park: Operation Genesis ostrova není nouze o bouře, vichry a monzuny. Ty se objevují docela často a nadělají pěkné škody. Kromě poškození budov dokáže příroda porušit ohradníky pro zvěř a ta se pak může volně producírovat mezi vyplašenými návštěvníky. Uznejte, že v případě takového masožravého Rexe to rozhodně návštěvnost nezvýší. Navíc se mi trošku nezdá právě zacházení přírodních živlů se zvěří, kdy mnoha tunový mastodont při bouři nejdříve proti své vůli létal po ostrově jako pták a po dopadu logicky zhynul. Jelikož je klonování a výroba živé zvěře dosti časově i finančně náročná záležitost, dokáží podobné výlevy matičky přírody dostat vyrovnané hospodaření bez problému do červených čísel.

Nejdříve totiž musíte zaplatit hledače fosilií. Ty pak odvezete na jedno z několika světových nalezišť, kde se vrhnou do pátrání. V případě úspěchu vám pošlou do laboratoře nějakou tu zkamenělinu, někdy i drahý kámen (dá se výhodně prodat a vylepší tak výšku konta) a může začít vývoj. Ten je podmíněný extrakcí minimálně 50-ti procent DNA příslušného druhu. DNA získáte právě z nalezených fosilií. Některé nálezy dodají podle čistoty jen Jurassic Park: Operation Genesis několik procent DNA, jiné zase obsahují i několik desítek procent. Čím více procent DNA naleznete, tím déle bude příslušný ještěr po naklonování žít. Nakonec se čerstvý klon vloží do líhně přímo ve výběhu a automatický systém se již postará o jeho narození. Sami vidíte, že to opravdu není žádná legrace, tudíž tato vědecká práce tvoří stejně důležitou složku hry jako stavba a vedení parku.

Kromě náhledu na park se můžete zaměřit také na každou jednotlivost zahrady včetně každého návštěvníka, budovy, zaměstnance i ještěra a podrobně se o nich informovat. Klient prozradí odkud je, jak se mu v parku líbí/ nelíbí, budovy zase můžete opravovat a nastavovat jejich parametry (vstupné, nabízené služby). Podobně „zvířátka“ dají najevo svůj stav a chování.

Scénář hry tedy vypadá asi následovně: Upravíte si ostrov a postavíte základní objekty. Mezitím vysadíte malý tým hledačů v některé přístupné lokalitě, který vám po dokončení výběhu zašle fosilie. Laboratoř začne pomalu extrahovat Jurassic Park: Operation Genesis DNA stejně jako jejich kolegové z vývoje, kteří již usilovně navrhují další objekty do parku. Konečně otevřete park a s hrůzou zjišťujete, že zmlsaní návštěvníci jsou s mnoha věcmi nespokojení. Do toto ještě stále reptá správní rada se svým „jestli se nebudete pane správče více snažit, tak vás vyměníme“, takže se musíte ohánět na několika frontách současně, abyste se alespoň za nějaký čas dostali do černých čísel.

Tím se dostávám k závěru a hrdě konstatuji, že Operation Genesis i přes několik chybek v ovládání a nelogičnosti některých aspektů hry příjemně překvapila. Jedná se o nadmíru povedenou budovatelskou strategii, která se hraje lépe, než byste v rámci konzolového provedení čekali.

Jurassic Park: Operation Genesis
Výrobce/Vydavatel Blue Tongue/Universal Interactive
Platforma PlayStation 2, Xbox
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Další ovladač: ne
Paměťová karta: ano, 1.700kB
Verdikt: Zajímavá a detailně provedená strategie slučující budování i výzkum pod jednu střechu, která i přes horší ovládání dokáže zaujmout na dlouhé hodiny.
Hodnocení: 75% (info)

Autor:
 
Témata: Fond, Nobelova cena, Xbox, Zisk

Nejčtenější

KVÍZ: Největší herní zklamání z devadesátých let. Vzpomenete si na ně?

Kvíz

Historie si pamatuje jen vítěze, a tak to dnes může vypadat, že devadesátá léta byla pro počítačové hry zlatým obdobím....

Youtuber prochází velké open world hry. Který svět je nejhezčí?

The Witcher

Podívejte se na zrychlené průchody některými z nejoblíbenějších open world her dneška. Možná vás překvapí, jak malou...

Megalomanský Star Citizen pod palbou kritiky. Množí se obavy, že nevyjde

Squadron 42

Ani vybraných 5 miliard korun nakonec nemusí autorům ambiciózního Star Citizena stačit. Podle magazínu Forbes už jen...

Vznik jednoho z nejzásadnějších rockových alb ohrožovala chytlavá videohra

The Cure (O2 arena, Praha, 22. října 2016)

Členové kapely The Cure museli při natáčení svého legendárního alba Disintegration zakázat ve studiu hraní vesmírného...

Další český hit na obzoru? The Wild Age je slibná relaxační strategie

The Wild Age

K osadě se blíží další tlupa nepřátel. Potřebujete víc peněz a obranných věží, protože počty nepřátel budou každým dnem...

Další z rubriky

RECENZE: Might and Magic X je úžasný návrat strojem času o 15 let zpět

Might and Magic X Legacy

Málokdo se dnes odváží vyrukovat s tak hardcore retro titulem, jakým je desáté Might and Magic. Vzpomínky ožívají.

RECENZE: Legenda z roku 1984 nepokračuje. Moderní Karateka je odpad

Karateka

Původní Karateku naprogramoval v roce 1984 student univerzity Yale Jordan Mechner, který později přivedl na svět herní...

Filmová adaptace Warcraftu je splněným snem. Recenze očima hráče

Warcraft - hra vs. film

Pokud existuje černá magie, snímek Warcraft v boji s ní zvítězil. Podařilo se mu totiž prolomit pomyslné prokletí filmů...

Najdete na iDNES.cz