Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. října 2021 Šarlota, Zoja, Zoe

John Woo Presents Stranglehold

  12:00
Rozpřáhla se a její světle bílé peří na křídlech se rozzářilo. Svým letem připomínala ladnost baletky a já věděl, že jsem se zamiloval. Mojí novou láskou byla nádherná holubice.

John Woo Presents Stranglehold Můžete si o akčních filmech z asijské produkce myslet cokoliv, ale nemůžete popřít obrovský talent dnes již kultovního filmaře Johna Woo. Tento vzrůstem malý, ale nápady veliký muž, stvořil desítky akčních filmů s osobitým smyslem pro detail, neuvěřitelnou choreografií, výraznými postavami a haldou bílých holubic. Jeho dvorním hercem je přitom dlouhá léta populární Chow-Yun Fat, s nímž natočil nejeden film, který se dodnes honosí přízviskem kultovní. Pokud bychom si však měli vybrat z dlouhé plejády kvalitních akčních snímků této populární dvojice náš nejoblíbenější snímek, tak by to bez debaty vyhrála patnáct let stará klasika jménem Hard Boiled. A vzhledem k tomu, že je zde recenzovaný Stranglehold herním pokračováním výše zmiňovaného filmu, tak i my jsme byli zvědaví, jak celý projekt dopadne. O stylu hry snad nikdo od začátku nepochyboval. Hned po ohlášení tohoto titulu bylo jasné, že hra bude akcí s velkým A.

John Woo Presents Stranglehold Hlavním hrdinou je opět Tequila Yuen alias Chow-Yun Fat z Hard Boiled. Chová se jako on, vypadá jako on a je to prostě on. Virtuální Chow-Yun Fat je až na pár polygonů k nerozeznání od originálu. Dokonce si dává svůj obvyklý šumivý drink ve své oblíbené hospůdce u svého oblíbeného barmana, kterým je stejně jako v Hard Boiled sám John Woo. Samozřejmě by to nebyl on, aby si dobrovolně nenechal rozstřílet svůj lokál do mrtě. Tequila prostě nevynechá žádnou ze svých oblíbených zálib, včetně modlení ve svém buddhistickém koutku na policejní stanici. Dobře, takže zde máme Tequilu se svými oblíbenými aktivitami, ale co příběh, o co vlastně jde? Nalijme si čistého vína, žádná sláva to není. Konflikt mezi hongkongskou a ruskou mafií však jako příběhové pozadí stačí. Citlivé duše pak zaujme možná záchrana Tequilovy dcery, která je zároveň vnučkou hongkongského mafiánského bosse.

Konflikt mezi hongkongskou a ruskou mafií však jako příběhové pozadí stačí.

Hlavní náplní celé hry je akce, akce a pro změnu akce. Tequila je naštěstí zkušený ostrostřelec a likvidace mafiánů je jeho denním chlebem. Jeho pracovním náčiním jsou pistole, kulomety, brokovnice a granáty. John Woo Presents Stranglehold Do akce se vrhá po hlavě a teď to rozhodně nemyslíme obrazně. Ovládání je naprosto přesné a pohodlné a díky tomu budou za chvíli vypadat přestřelky na obrazovce jako bizarní variace na balet mezi kulkami. Váš hlavní hrdina bude ladně samovolně přeskakovat překážky, stačí jen k nim zamířit. Pokud je budete chtít využít jako kryt, stačí použít tlačítko. Díky automatizovanému přeskakování překážek nic nepřerušuje akci a můžete se neustále vydávat vpřed a bez přestání likvidovat nepřátele. Hra jde ale ještě dál a pokud naskočíte na pojízdný vozík, tak se můžete těšit na parádní jízdu, při které kolem sebe budete rozsévat kulky jako netykavka rozsévá semena při kontaktu s rodinkou ježků. Ale tím to nekončí. Máte před sebou zábradlí a virtuálního Chow-Yun Fata, co asi může následovat? Po jednoduchém zmáčknutí akčního tlačítka na zábradlí naskočíte a s ladností Tonyho Hawka ho sjedete za doprovodu nekončící střelby.

Video

Samozřejmě se můžete i z libovolného místa vrhat střemhlav do libovolných směrů. Jestliže tohle zvládal Max Payne již ve prvním díle svých dobrodružství a v druhém mohl po dopadu na zem ještě dále střílet, tak inspektor Tequila je ještě šikovnější. Po dopadu se klidně odkulí pryč a samozřejmě nepřestane střílet. John Woo Presents Stranglehold Tohle všechno jsou neuvěřitelné akrobatické kousky, které by však šly ještě něčím okořenit. Něčím, co jsme již mnohokrát viděli ve filmech i hrách. Ano, i bullet time, zde nazývaný jako Tequilla Time je ve Strangleholdu přítomen. Na rozdíl od desítek ostatních akčních titulů, z nichž se většina nikdy nevyhrabala z kvalitativního průměru, však nepůsobí zpomalení času v tomto titulu jako klišé. Ostatně filmy Johna Woo obsahovaly zpomalené záběry letících kulek mnohem dříve, než bratři Wachowští natočili Matrix nebo než Rockstar vydal Maxe Payna. Tequilla Time se spouští automaticky, jakmile jste ve skoku nebo na zábradlí a míříte na nepřítele. Spustit ho můžete manuálně i zmáčknutím příslušného tlačítka. Ukazatel pro funkci zpomalení času vám pak bude dorůstat při úspěšném likvidování gangsterů nebo po sebrání power-upu v podobě papírového jeřába (moudří vědí své).

Tequilla time se spouští automaticky, jakmile jste ve skoku nebo na zábradlí a míříte na nepřítele. Spustit ho můžete manuálně i zmáčknutím příslušného tlačítka.

John Woo Presents Stranglehold Paradoxně tak pomáhá zpomalení času k nepřetržité rychlosti akce. Tady se pomalu dostáváme k designu levelů, který vám sám o sobě také nedá moc příležitostí k pobíhání kolem. Ano je lineární, ale je to na škodu? Možná ani ne, protože hře typu Stranglehold by puzzle s kombinováním ostnů dikobraze s toaletním papírem a ibiškem k získání klíče od dveří opravdu neslušely.Místo těchto nesmyslů vás zde čeká tak maximálně pokládání rozbušek a vězte, že to zběsilost akce opravdu nezpomaluje ani v nejmenším. Ve hře se podíváme na tržiště, do restaurace, muzea, mrakodrapů i přístavu plného nákladních lodí. Veškerá prostředí jsou neuvěřitelně detailní a zároveň interaktivní. Zničit jde skoro vše a to hned několika rozličnými způsoby. Díky velké interaktivitě prostředí můžete tento fakt využít ve svůj prospěch.

John Woo – žijící legenda

John Woo Byť šla jeho tvorba s přemístěním tohoto slavného režiséra do Hollywoodu kvalitativně ke dnu, tak mu nikdo nemůže popřít inovativní přístup k točení akčních snímků. Kromě hejn bílých holubic nám tento malý mužík přinesl kvanta akcí nabitých snímků, které povznesly díky svému zpracování akční žánr do nových výšin. John Woo se narodil 23. září 1946 pod občanským jménem Yusen Wu v jižní části Číny. Již jako malý se však přestěhoval do Hong Kongu, kde se jeho rodina usídlila. Již v mládí se toužil stát režisérem a být slavným, což se mu opravdu nakonec podařilo. S filmováním začal již v roce 1973 a zlom v jeho kariéře nastal se snímkem Lepší Zítřek z roku 1986. V něm se objevil i čím dál populárnější Chow-Yun Fat. Příběh o bratrech, z nichž se každý pohybuje na jiné straně zákona, uspěl i v USA a následovala další dvě pokračování, z nichž to první Woo ještě režíroval. Chow-Yun Fat hrál ve všech dílech, byť pokaždé ne stejnou roli. Za jediné obstojné filmy Johna Woo z Hollywoodu, považujeme Operace: Zlomený Šíp a Tváří v Tvář.

Takové neonové tabule jistě napáchají na hlavách nepřátel velké škody. Zdá se vám to všechno pro pořádnou akci poněkud málo? To ale není vše, co hra obsahuje. Narazíte zde na misi, při které si budete muset strategicky rozmístit zásoby munice nebo na další, ve které usednete za statický kulomet připevněný k vrtulníku. Čekají vás i velmi zábavné rozstřely. John Woo Presents Stranglehold Zapomeňte však na férovost kovbojských duelů jeden na jednoho. Tady budete pálit postupně po několika nepřátelích a ještě k tomu uhýbat jejich střelám. Nepopíráme však, že je to nesmírně zábavné. Aby toho nebylo málo, tak se v repertoáru inspektora Tequily skrývají čtyři speciální schopnosti. No, ta první moc speciální není a jde o pouhé uzdravení. Hned ta druhá však stojí za to. Jde o precizní míření. Celá obrazovka zazoomuje směrem, kterým hledíte a jediné, co se na ní bude díky zpomalenému času pohybovat, bude zaměřovač. Po výstřelu pak budete svědky, jak kulka letí přesně za svým cílem, který při přesném míření trefí. Následuje efektní nepřítelův pád, který doprovázejí potoky krve.

Další Tequilovou speciální schopností je nonstop střelba bez nabíjení. V krátkém časovém úseku prostě neustále pálíte, než se rozhlédnete kolem sebe a zjistíte, že ať se okolo vás pohybovalo cokoliv, tak teď už to leží na zemi. John Woo Presents Stranglehold Poslední super-schopnost je tornádo kulek. Stejně jako v Chili Con Carnage se vaše postava prostě roztočí a v třistašedesátistupňovém rozsahu zlikviduje vše kolem. Tyto speciality jsou zábavné a dodávají hře něco navíc. Stranglehold není opravdu ničím jiným, než čistokrevnou akcí. Více za své peníze nedostanete, ale pochybujeme, že člověk, který si tento titul pořídí, po něčem jiném prahne. Možná se časem stane akce stereotypní, ale pak narazíte na nový zábavný úsek hry a stejně vám to nedá a budete hrát. Bohužel se herní doba pohybuje okolo 7-8 hodin, což není moc, ale u tohoto typu her je to naprostý standard. Překvapivě obsahuje hra i multiplayer, který si však zahrajete pouze po System Linku nebo Xbox Live. Mnohem horší však je, že si ho zahrajete maximálně v šesti hráčích. To není moc velké číslo, ale důvod je prostý. Arény jsou tak malé, že při větším počtu hráčů byste neustále do někoho naráželi. K výběru je spousta postav a kromě automatického spouštění Tequilla Time, jsou zde přítomny všechny prvky singleplayeru.

Jak už však tušíte, tak multiplayer opravdu není to pravé ořechové a ve hře je tak spíše do počtu. Z režimů navíc obsahuje pouze Deathmatch a jeho týmovou variantu.
Klady a zápory

Plus Frenetická akce se super hratelností
Plus Vizuální orgie
Plus Interaktivní prostředí
Plus Rukopis mistra Woo je znát

Mínus Občas stereotypní
Mínus Multiplayer je jen do počtu

Po technické stránce pak nelze hře vytknout skoro nic. Grafický engine Unreal 3 plní svojí práci dokonale. Modely postav i prostředí jsou opravdu detailní a jak bylo řečeno, vše lze zničit, což je při počtu objektů na obrazovce opravdu slušné. O fyziku se navíc stará engine Havok, takže se vše hýbe přesně tak, jak má. Navíc podoba Chow-Yun Fata, stejně jako ostatních postav, které známe z Hard Boiled je opravdu slušná. I v tomto ohledu tedy musíme před tvůrci smeknout.

Jak Stranglehold shrnout? Velmi jednoduše! Pokud jste fanoušky Johnovy tvorby, tak neváhejte. Z této hry budete slintat blahem a dost možná se bude jednat o váš soukromý tip na hru roku. Rukopis slavného režiséra je na hře opravdu znát, ať už jsou to kanárci v klecích či poletující motýlci nad krajinou. Ze hry cítíte, že na ní Woo opravdu spolupracoval. Akce je možná až moc stereotypní, ale to nejspíše zájemcům o tento titul vadit nebude. Pokud jste však hráči tvorby pana Woo neznalí, tak pořízení hry zvažte.

Hru zapůjčila firma Gamehouse.

John Woo Presents Stranglehold
Výrobce/Vydavatel Midway/Midway
Platforma Xbox 360, PlayStation 3
Multiplayer: 2 – 6 hráčů system link a Xbox Live
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 3 MB
Verdikt: Frenetická akce, která se stane modlou všech vyznavačů tvorby Johna Woo. Pro ostatní to bude „pouze“ výtečná akční hra.
Hodnocení: 78%(info)

  • Nejčtenější

Lednice Xbox se okamžitě vyprodala, naštvaní lidé zahájili review bombing

Začalo to jako vtip, kterého se Microsoft obratně chytil. Nyní je z malé ledničky Xbox, která vypadá jako vlajková loď...

RECENZE: Age of Empires IV je vytoužený návrat kultovní strategie

Legenda mezi strategiemi odehrávajícími se v reálném čase se po šestnácti letech vrací s vytouženým pokračováním. Je na...

Jezdí po světě na praseti z Minecraftu, říká mu Hamborghini

Youtuber Electo vyrobil pojízdný model prasátka z populární hry Minecraft a k nemalému pobavení diváků s ním vyrazil...

Jen ať nás Sony zažaluje, provokoval výrobce příslušenství. A dočkal se

Vyměnitelné boční pláty na nových playstationech se staly předmětem sporu mezi Sony a výrobcem neoriginálního...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: NHL 22 je po dlouhé době hokej, který si zaslouží vaše peníze

Příchod nových konzolí konečně vlil dlouhodobě upadající hokejové sérii od Electronic Arts čerstvou krev do žil. Hra...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

RECENZE Back 4 Blood: Likvidování nemrtvých nebylo už dlouho tak zábavné

Duchovní nástupce Left 4 Dead na sebe nechal čekat dlouho, ovšem trpělivost se vyplatila. Je to parádní zombie masakr,...

RECENZE: Call of Duty: Black Ops Cold War je nevýrazná sázka na nostalgii

Letošní díl série Call of Duty se vrací do studené války. Krátká kampaň bohužel opakuje řadu chyb, z nichž se značka...

RECENZE: The Medium je jak z jiného vesmíru, baví i štve zároveň

Hororová adventura The Medium je jednou z prvních exkluzivit pro novou generaci konzolí, těžko ovšem předpokládat, že k...

RECENZE: Elite Dangerous: Odyssey je odfláknutý přídavek za cenu plné hry

Rozšíření Odyssey vesmírného simulátoru Elite Dangerous slibovalo už tak komplexní hru rozšířit o další vrstvu....

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Iluze dostatku. Obchody v Británii zakrývají prázdné regály fotografiemi

Potěmkinovy regály. Tak by se dal v kostce popsat jev, jehož jsou v posledních týdnech svědky zákazníci v britských...