Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. března 2023 Emanuel

Jekyll & Hyde - moudrý muž, zuřivá bestie

  12:00aktualizováno  15. února 2003 1:15
V každém z nás, jak alespoň tvrdí někteří psychologové, se ukrývá zuřivá bestie, která čeká na sebemenší příležitost, jen aby se mohla dostat na povrch. Občas se ale ocitnete v situaci, kdy se bez pomoci tohoto monstra neobejdete. Než se však k němu obrátíte se žádostí o pomoc, uvědomte si, že za všechno se platí...

Jekyll & Hyde Slavné dílo R.L. Stevensona Dr. Jekyll and Mr. Hyde se dočkalo již mnoha zpracování. Nejeden autor si vzal přeměnu inteligentního člověka ve vraždící bestii za námět svého vlastního románu, později se začaly pochopitelně objevovat i filmy, nedávno spatřil světlo světa dokonce i muzikál. A konečně jsme se dočkali i počítačové hry, pocházející z dílen společností In-Utero a Cryo Interactive. Hra samotná se však neodehrává přesně podle stevensonovského schématu, nýbrž plynule na toto legendární dílo světové literatury navazuje.

Ve chvíli, když vstupujeme do hry, je pan Hyde již dávno mrtev, protože doktor Henry Jekyll po smrti své ženy zanechal veškerých pokusů a věnuje se pouze své živnosti - vedení ústavu pro choromyslné. Někde ve stínech se ale skrývá někdo, kdo by chtěl Hydeových neobyčejných schopností využít... Je ale zřejmé, že po dobrém doktora Jekylla přemluvit nepůjde, protože ten by nejraději celé období svého života, v němž se o své tělo dělil s monstrózním Hydem, vymazal kompletně ze své paměti. Má však jedno zranitelné místo - lásku ke své dceři. Právě přes ni by mohla vést cesta k získání tajuplné knihy, kvůli níž již Jekyll & Hyde zemřely desítky lidí - a další desítky je budou zřejmě následovat.

Jak již asi víte díky našemu preview či hratelné demoverzi, v této akční adventuře se ocitáte v roli ovdovělého doktora Jekylla a vaším hlavním úkolem je zachránit svou dceru z rukou uprchlého blázna Burnwella. Zpočátku si možná myslíte, že se jedná o byť politováníhodný, přesto však náhodný incident, postupem času vám ale začne docházet, že vše bylo pečlivě připraveno, a to včetně internace Burnwella ve vašem sanatoriu. Na přemýšlení vám ale příliš času nezbývá, protože musíte co nejrychleji získat tajemnou knihu Zohar, přesněji řečeno již ráno ji musíte předat do rukou Burnwellova právního zástupce. A protože se pohybujeme v žánru akční adventure, asi nikoho nepřekvapí, že cesta za knihou vede přes získání několika dalších klíčových předmětů, plnění rozličných questů, záchranu různých NPC a likvidaci krvelačných protivníků.

Valná část hry se skládá z poměrně lineárního procházení lokací, kdy nemáte příliš na výběr, kam se právě vydáte. Já osobně tento přístup vítám, protože razím teorii, že je lepší Jekyll & Hyde napínat své úsilí na samotné řešení úkolů a hledání klíčových předmětů, než na bezcílné bloumání po rozsáhlých lokacích a hledání, ke kterým dveřím že jsem to našel klíč. Škoda je snad jen ta, že úkoly a puzzly nejsou příliš obtížné a v případě, že se nejdříve zamyslíte, pořádně se rozhlédnete kolem sebe a pamatujete si podrobnosti o místnostech, kterými jste již prošli, bývá jejich rozluštění nasnadě. Jediným problémem tedy mohou být vaši protivníci, kteří vám občas udělají velkou čáru přes rozpočet. Hra samotná je ale naštěstí oživena hned dvěma prvky. Tím prvním je fakt, že nezanedbatelný čas strávíte arkádovým putováním po různých platformách a římsách, na nichž musíte prokázat takřka akrobatické schopnosti. Tím druhým a pochopitelně podstatnějším prvkem je fakt, že zatímco část hry procházíte jako doktor Henry Jekyll, občas se musíte změnit za pomoci lektvaru vlastní výroby ve své bestiální alter ego - pana Hydea.

Základní schopnosti obou těchto postav jsou v zásadě shodné - mohou chodit, běhat, skákat či ručkovat, ale jsou zde i podstatné rozdíly. Zatímco v podobě doktora Jekylla dokážete manipulovat s drobnými předměty a sbírat věci do inventáře, jako pan Hyde se Jekyll & Hyde musíte spoléhat jen na svou brutální sílu. To je sice někdy nevýhodou, často to je ale jediný způsob, jak se dostat přes překážku. V této podobě vám totiž nečiní problémy vyrážet některé dveře či přenášet těžké předměty, s nimiž byste jinak jen těžko hnuli. Škoda ale je, že se nemůžete měnit z jedné podoby do druhé podle libosti nebo třeba v závislosti na počtu získaných flakónků s lektvarem. Ve hře je přesně dané, jakou část lokace máte procházet jako Jekyll a jakou jako Hyde, přeměna v jiný okamžik není bohužel možná.

Byla zmínka o vašich protivnících. Ti se rekrutují z mnoha různých typů, ale jedno mají společné - většinou na ně není příliš hezký pohled (a ani být nemá). Někteří, zvláště ti na začátku, se na vás sápou holýma rukama a jejich likvidace je otázkou jediného švihnutí hůlkou či mocné tlapy (podle toho, kdo zrovna jste). Později to již tak lehké pochopitelně není, protože někteří mají střelné zbraně, další jsou vyzbrojeni meči, někteří jsou zdánlivě nesmrtelní... Naštěstí nebývá pravidlem, že byste museli zabít všechna znepřátelená individua v lokaci, takže se jim můžete klidně vyhýbat - pochopitelně pokud vám nevadí, že vás budou obtěžovat do chvíle, kdy splníte některý z klíčových úkolů.

Jekyll & Hyde Ještě by asi bylo záhodno říci, že si jakožto správný vědec vedete o všem podrobný deník. Nemusíte tedy mít strach, že byste přehlédli něco důležitého nebo zapomněli, co že to vlastně máte nyní dělat, protože se do něj zapisují všechny klíčové události a úkoly. Deník se vyplatí pravidelně pročítat, protože občas právě v něm najdete klíč k problému, nad nímž si již nějakou dobu lámete hlavu.

Přejděme ale konečně k další podstatné věci, na níž nezřídka závisí hodnocení titulu - k technickému zpracování. To je na poměrně slušné úrovni, ale rozhodně se nedá říct, že by se jednalo o naprostou špičku. Vše je zpracováno kompletně ve 3D, ale žádné tisícipolygonové orgie rozhodně nečekejte. Atmosféře hry to naštěstí příliš neubírá, ale nemohu se ubránit pocitu, že větší detailnost objektů, postav a prostředí samotného by nic nezkazila. Ale budiž. Co vás však rozhodně zaujme, je způsob otexturování a samotného modelování. Nečekejte zde žádnou hyperrealističnost. Vše je ztvárněno spíše komiksovým způsobem, takže pravý úhel aby člověk pohledal. To ve spojení s ručně kreslenými texturami a volbou použitých barev budí dojem ponurosti a nezřídka máte pocit, že se pohybujete ve vlastní noční můře. Jekyll & Hyde Pokud bychom to mohli k něčemu přirovnat, vkrádá se na mysl American McGee's Alice (i když tento titul byl pochopitelně mnohem lepší).

Ve spojení s tím poněkud zaráží, jak si tvůrci vyhráli s vizuálními efekty. Prostředí je dynamicky osvětlené, takže když např. procházíte kolem louče, je vidět pohybující se stín a měnící se intenzita osvětlení na různých částech vaší postavy. Zajímavě a hlavně výborně je také ztvárněn třeba kouř z lamp, který bych se odvažoval označit za jeden z nejrealističtějších vůbec. Zajímavý konstrast k celkovému grafickému zpracování, nemyslíte? Výjimečné je i namluvení jednotlivých postav, které je hodně realistické a naznačuje, že se pracovníci In-Utero nechtěli spokojit s nějakými amatérskými výkony. I zvuková a hudební kulisa je na velice slušné úrovni. Škála efektů sice není kdovíjak široká, ale vše je zpracováno precizně a do detailů (např. již samotný běh pana Hydea stojí opravdu za poslech).

Zapomněli jsme na něco? Ano, pochopitelně. Ještě jsme si neřekli nic o kameře, která snímá vaše počínání. Standardně ji máte volně umístěnou za sebou a ona sama si hledá ideální Jekyll & Hyde úhel tak, abyste toho viděli co nejvíce. Bohužel, ne vždy je její úsudek nejlepší. Většinou sice můžete její umístění korigovat nebo si vypomoci pohledem z vlastních očí (v tomto případě se nemůžete pohybovat), ale ne vždy to možné je. Občas se vám tak stane, že zatímco vy urputně bojujete s krvelačným protivníkem, kamera si dala pauzu na kávu a zůstala někde za zdí, aniž byste s tím mohli cokoliv dělat. V takovém případě se vám na jazyku sama od sebe formulují slova, jejichž význam by neměl žádný slušně vychovaný člověk znát...

Jinak je ale Jekyll & Hyde vcelku propracovanou a zábavnou hororovou adventurou se solidní atmosférou a přiměřenou hratelností. Jak ale asi tušíte, slovy „vcelku - solidní - přimeřenou“ asi nebudeme označovat naprostou špičku. A Jekyll & Hyde špičkovým titulem rozhodně není. Ne, že by v něm bylo velké množství chyb, ale ačkoliv vás bude bavit a rádi jej dohrajete do konce, je zde spousta věcí, které by se daly vylepšit, upravit či předělat. Přesto cítím, že mohu Jekyll & Hyde označit za nadprůměrnou hru, i když více jak 65-70% bych se jí neodvážil dát ani já.

Jekyll & Hyde
Výrobce: In-Utero
Vydavatel: Cryo Interactive
Distribuce v ČR: zatím není definitivně rozhodnuto
Hratelná demoverze: BonusWeb.cz
Oficiální homepage: www.jekyll-game.com
Minimální konfigurace: procesor 300 MHz, 64 MB RAM
Doporučená konfigurace: procesor 450 MHz, 96 MB RAM
3D karty: ano
Multiplayer: ne
Verdikt: Zábavná hororová adventura na motivy Stevensonova románu, která však ani zdaleka nedosahuje kvalit Alone in the Dark 4.
Hodnocení 62%

Autor:
Témata: Psycholog
  • Nejčtenější

Pět souloží, které otřásly herním průmyslem

Herní průmysl prošel v posledních letech turbulentním vývojem, z původní zábavy pro malé děti se stal miliardový...

Hogwarts Legacy už nikdo nehraje, posmívají se aktivisté. Není ovšem za co

Ani měsíc po vydání Hogwarts Legacy se v harrypotterovské herní komunitě neuklidnily hlasy zesměšňující a bojkotující...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unreal ukázal budoucnost počítačové grafiky, hry jsou však ještě daleko

Společnost Epic Games představila v rámci konference GDC možnosti svého herního enginu Unreal 5. Ukázky působily...

U stařičkého Half-Lifu se zapotí i moderní PC. Stačí jedna modifikace

Ačkoliv to bude od vydání prvního Half-Lifu letos 25 let, stále se najdou způsoby, jak původní hru modernizovat....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Deep fake porno se streamerkám hnusí, na Twitchi prý nehrozí

Streamovací platforma Twitch vydala prohlášení ke kauze takzvané deepfake pornografie, kdy jsou herečkám z filmů pro...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

RECENZE: Staňte se drsným bijcem, King of Fighters XV myslí i na nováčky

Značka King of Fighters se vrací po šesti letech. Je přístupná začátečníkům, zklamáni ovšem nebudou ani experti na...

RECENZE: Nový díl Syberie je překvapivě možná ten nejlepší vůbec

Po průměrném třetím dílu se série Syberia překvapivě vrací v plné síle. Jde o nejlepší poctu životu a dílu...

RECENZE: Virtuální realita potřebuje více her, jako je Hubris

Není to každý den, aby pro virtuální realitu vyšla hra srovnatelná s vysokorozpočtovými mainstreamovými hity. Trh je...

RECENZE: Call of Duty: Modern Warfare II je epická jízda ve filmovém stylu

Staří známí i nováčci, teroristé nebo drogové kartely, nejen to si užijete v novém přírůstku do dlouholeté série Call...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...