Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. července 2021 Viktor

Jekyll & Hyde - moudrý muž, zuřivá bestie

  12:00aktualizováno  15. února 2003 1:15
V každém z nás, jak alespoň tvrdí někteří psychologové, se ukrývá zuřivá bestie, která čeká na sebemenší příležitost, jen aby se mohla dostat na povrch. Občas se ale ocitnete v situaci, kdy se bez pomoci tohoto monstra neobejdete. Než se však k němu obrátíte se žádostí o pomoc, uvědomte si, že za všechno se platí...

Jekyll & Hyde Slavné dílo R.L. Stevensona Dr. Jekyll and Mr. Hyde se dočkalo již mnoha zpracování. Nejeden autor si vzal přeměnu inteligentního člověka ve vraždící bestii za námět svého vlastního románu, později se začaly pochopitelně objevovat i filmy, nedávno spatřil světlo světa dokonce i muzikál. A konečně jsme se dočkali i počítačové hry, pocházející z dílen společností In-Utero a Cryo Interactive. Hra samotná se však neodehrává přesně podle stevensonovského schématu, nýbrž plynule na toto legendární dílo světové literatury navazuje.

Ve chvíli, když vstupujeme do hry, je pan Hyde již dávno mrtev, protože doktor Henry Jekyll po smrti své ženy zanechal veškerých pokusů a věnuje se pouze své živnosti - vedení ústavu pro choromyslné. Někde ve stínech se ale skrývá někdo, kdo by chtěl Hydeových neobyčejných schopností využít... Je ale zřejmé, že po dobrém doktora Jekylla přemluvit nepůjde, protože ten by nejraději celé období svého života, v němž se o své tělo dělil s monstrózním Hydem, vymazal kompletně ze své paměti. Má však jedno zranitelné místo - lásku ke své dceři. Právě přes ni by mohla vést cesta k získání tajuplné knihy, kvůli níž již Jekyll & Hyde zemřely desítky lidí - a další desítky je budou zřejmě následovat.

Jak již asi víte díky našemu preview či hratelné demoverzi, v této akční adventuře se ocitáte v roli ovdovělého doktora Jekylla a vaším hlavním úkolem je zachránit svou dceru z rukou uprchlého blázna Burnwella. Zpočátku si možná myslíte, že se jedná o byť politováníhodný, přesto však náhodný incident, postupem času vám ale začne docházet, že vše bylo pečlivě připraveno, a to včetně internace Burnwella ve vašem sanatoriu. Na přemýšlení vám ale příliš času nezbývá, protože musíte co nejrychleji získat tajemnou knihu Zohar, přesněji řečeno již ráno ji musíte předat do rukou Burnwellova právního zástupce. A protože se pohybujeme v žánru akční adventure, asi nikoho nepřekvapí, že cesta za knihou vede přes získání několika dalších klíčových předmětů, plnění rozličných questů, záchranu různých NPC a likvidaci krvelačných protivníků.

Valná část hry se skládá z poměrně lineárního procházení lokací, kdy nemáte příliš na výběr, kam se právě vydáte. Já osobně tento přístup vítám, protože razím teorii, že je lepší Jekyll & Hyde napínat své úsilí na samotné řešení úkolů a hledání klíčových předmětů, než na bezcílné bloumání po rozsáhlých lokacích a hledání, ke kterým dveřím že jsem to našel klíč. Škoda je snad jen ta, že úkoly a puzzly nejsou příliš obtížné a v případě, že se nejdříve zamyslíte, pořádně se rozhlédnete kolem sebe a pamatujete si podrobnosti o místnostech, kterými jste již prošli, bývá jejich rozluštění nasnadě. Jediným problémem tedy mohou být vaši protivníci, kteří vám občas udělají velkou čáru přes rozpočet. Hra samotná je ale naštěstí oživena hned dvěma prvky. Tím prvním je fakt, že nezanedbatelný čas strávíte arkádovým putováním po různých platformách a římsách, na nichž musíte prokázat takřka akrobatické schopnosti. Tím druhým a pochopitelně podstatnějším prvkem je fakt, že zatímco část hry procházíte jako doktor Henry Jekyll, občas se musíte změnit za pomoci lektvaru vlastní výroby ve své bestiální alter ego - pana Hydea.

Základní schopnosti obou těchto postav jsou v zásadě shodné - mohou chodit, běhat, skákat či ručkovat, ale jsou zde i podstatné rozdíly. Zatímco v podobě doktora Jekylla dokážete manipulovat s drobnými předměty a sbírat věci do inventáře, jako pan Hyde se Jekyll & Hyde musíte spoléhat jen na svou brutální sílu. To je sice někdy nevýhodou, často to je ale jediný způsob, jak se dostat přes překážku. V této podobě vám totiž nečiní problémy vyrážet některé dveře či přenášet těžké předměty, s nimiž byste jinak jen těžko hnuli. Škoda ale je, že se nemůžete měnit z jedné podoby do druhé podle libosti nebo třeba v závislosti na počtu získaných flakónků s lektvarem. Ve hře je přesně dané, jakou část lokace máte procházet jako Jekyll a jakou jako Hyde, přeměna v jiný okamžik není bohužel možná.

Byla zmínka o vašich protivnících. Ti se rekrutují z mnoha různých typů, ale jedno mají společné - většinou na ně není příliš hezký pohled (a ani být nemá). Někteří, zvláště ti na začátku, se na vás sápou holýma rukama a jejich likvidace je otázkou jediného švihnutí hůlkou či mocné tlapy (podle toho, kdo zrovna jste). Později to již tak lehké pochopitelně není, protože někteří mají střelné zbraně, další jsou vyzbrojeni meči, někteří jsou zdánlivě nesmrtelní... Naštěstí nebývá pravidlem, že byste museli zabít všechna znepřátelená individua v lokaci, takže se jim můžete klidně vyhýbat - pochopitelně pokud vám nevadí, že vás budou obtěžovat do chvíle, kdy splníte některý z klíčových úkolů.

Jekyll & Hyde Ještě by asi bylo záhodno říci, že si jakožto správný vědec vedete o všem podrobný deník. Nemusíte tedy mít strach, že byste přehlédli něco důležitého nebo zapomněli, co že to vlastně máte nyní dělat, protože se do něj zapisují všechny klíčové události a úkoly. Deník se vyplatí pravidelně pročítat, protože občas právě v něm najdete klíč k problému, nad nímž si již nějakou dobu lámete hlavu.

Přejděme ale konečně k další podstatné věci, na níž nezřídka závisí hodnocení titulu - k technickému zpracování. To je na poměrně slušné úrovni, ale rozhodně se nedá říct, že by se jednalo o naprostou špičku. Vše je zpracováno kompletně ve 3D, ale žádné tisícipolygonové orgie rozhodně nečekejte. Atmosféře hry to naštěstí příliš neubírá, ale nemohu se ubránit pocitu, že větší detailnost objektů, postav a prostředí samotného by nic nezkazila. Ale budiž. Co vás však rozhodně zaujme, je způsob otexturování a samotného modelování. Nečekejte zde žádnou hyperrealističnost. Vše je ztvárněno spíše komiksovým způsobem, takže pravý úhel aby člověk pohledal. To ve spojení s ručně kreslenými texturami a volbou použitých barev budí dojem ponurosti a nezřídka máte pocit, že se pohybujete ve vlastní noční můře. Jekyll & Hyde Pokud bychom to mohli k něčemu přirovnat, vkrádá se na mysl American McGee's Alice (i když tento titul byl pochopitelně mnohem lepší).

Ve spojení s tím poněkud zaráží, jak si tvůrci vyhráli s vizuálními efekty. Prostředí je dynamicky osvětlené, takže když např. procházíte kolem louče, je vidět pohybující se stín a měnící se intenzita osvětlení na různých částech vaší postavy. Zajímavě a hlavně výborně je také ztvárněn třeba kouř z lamp, který bych se odvažoval označit za jeden z nejrealističtějších vůbec. Zajímavý konstrast k celkovému grafickému zpracování, nemyslíte? Výjimečné je i namluvení jednotlivých postav, které je hodně realistické a naznačuje, že se pracovníci In-Utero nechtěli spokojit s nějakými amatérskými výkony. I zvuková a hudební kulisa je na velice slušné úrovni. Škála efektů sice není kdovíjak široká, ale vše je zpracováno precizně a do detailů (např. již samotný běh pana Hydea stojí opravdu za poslech).

Zapomněli jsme na něco? Ano, pochopitelně. Ještě jsme si neřekli nic o kameře, která snímá vaše počínání. Standardně ji máte volně umístěnou za sebou a ona sama si hledá ideální Jekyll & Hyde úhel tak, abyste toho viděli co nejvíce. Bohužel, ne vždy je její úsudek nejlepší. Většinou sice můžete její umístění korigovat nebo si vypomoci pohledem z vlastních očí (v tomto případě se nemůžete pohybovat), ale ne vždy to možné je. Občas se vám tak stane, že zatímco vy urputně bojujete s krvelačným protivníkem, kamera si dala pauzu na kávu a zůstala někde za zdí, aniž byste s tím mohli cokoliv dělat. V takovém případě se vám na jazyku sama od sebe formulují slova, jejichž význam by neměl žádný slušně vychovaný člověk znát...

Jinak je ale Jekyll & Hyde vcelku propracovanou a zábavnou hororovou adventurou se solidní atmosférou a přiměřenou hratelností. Jak ale asi tušíte, slovy „vcelku - solidní - přimeřenou“ asi nebudeme označovat naprostou špičku. A Jekyll & Hyde špičkovým titulem rozhodně není. Ne, že by v něm bylo velké množství chyb, ale ačkoliv vás bude bavit a rádi jej dohrajete do konce, je zde spousta věcí, které by se daly vylepšit, upravit či předělat. Přesto cítím, že mohu Jekyll & Hyde označit za nadprůměrnou hru, i když více jak 65-70% bych se jí neodvážil dát ani já.

Jekyll & Hyde
Výrobce: In-Utero
Vydavatel: Cryo Interactive
Distribuce v ČR: zatím není definitivně rozhodnuto
Hratelná demoverze: BonusWeb.cz
Oficiální homepage: www.jekyll-game.com
Minimální konfigurace: procesor 300 MHz, 64 MB RAM
Doporučená konfigurace: procesor 450 MHz, 96 MB RAM
3D karty: ano
Multiplayer: ne
Verdikt: Zábavná hororová adventura na motivy Stevensonova románu, která však ani zdaleka nedosahuje kvalit Alone in the Dark 4.
Hodnocení 62%

Autor:
Témata: Psycholog
  • Nejčtenější

Představujeme Amouranth, sexuální ikonu hráčů počítačových her

Sedmadvacetiletá Amouranth je jednou z nejpopulárnějších streamerek na světě. Od vysílání průchodů počítačovými hrami...

Výrobce herních židlí Vertagear se omlouvá za sexistický vtip

Společnost Vertagear zveřejnila na oficiálním twitterovém profilu obrázek naznačující, že se streamerky daleko víc...

Nová hra od Amazonu ničí drahý herní hardware, pozor na ni

Ačkoliv má New World od herních studií Amazonu poměrně úspěšný start, pověst jí kazí ohlasy od hráčů, kterým zničila...

Hlavním hrdinou Zaklínače neměl být Geralt, prozradili tvůrci kultovní hry

Vývojáři dnes už legendárního počítačového RPG prozradili, že podle původních konceptů počítali s tím, že si každý hráč...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vývojáři končí s protipirátskou ochranou Denuvo. Zpomaluje počítač

Reputace protipirirátské ochrany Denuvo utrpěla v posledních dnech vážné šrámy. Nejdříve bylo prokázáno, že má...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

RECENZE: Remake Destroy All Humans! je stejně tak praštěný jako originál

Patnáct let stará akční adventura Destroy All Humans! se dočkala moderní grafiky, jinak zůstalo vše při starém. Obstojí...

RECENZE: MediEvil je zbytečný remake plný nedotažeností

Další klasický titul MediEvil se dočkal remasterované verze, respektive remaku. Jde o sentimentální záležitost, která...

RECENZE: Elite Dangerous: Odyssey je odfláknutý přídavek za cenu plné hry

Rozšíření Odyssey vesmírného simulátoru Elite Dangerous slibovalo už tak komplexní hru rozšířit o další vrstvu....

RECENZE: Crash Bandicoot 4 žádné revoluční změny nepřináší. Naštěstí

Konečně jsme se dočkali vymodleného čtvrtého dílu Crashe a byť to zní jako klišé, trpělivost se vyplatila. Je to pocta...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...