Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 19. října 2021 Michaela

Infamous 2 nabízí lahodnou vizi potenciální zkázy americké metropole

Pokračování úspěšné superhrdinské akce přináší známý koncept otevřené akce, ale tuctovým dojmem rozhodně nepůsobí. Nabízí chytlavý příběh, slušné technické zpracování a v první řadě vynikající hratelnost.
89

inFamous 2

Platforma: PlayStation 3
Výrobce: Sucker Punch

 • Vynikající hratelnost
 • Promyšleně řazené mise
 • Je zde stále co dělat
 • Chytlavý příběh a příjemné postavy
 • Dva ostrovy nejsou vizuálně tak přitažlivé jako první
 • Pár drobných technických neodstatků

V principu stejná hra jako první díl, ale i přesto jednoznačný hit letošního léta. Škoda jen drobných technických nedotažeností.

Herní karta

Pokud se nepočítáte k fanouškům prvního dílu inFamous, pak můžete zůstat v klidu. Díl druhý je totiž v základu stejný. Pokud se vám ale první díl líbil, pak vám ten druhý nesmí uniknout. Hraje se totiž přinejmenším stejně skvěle a navíc dále rozvíjí původní příběh.

inFamous 2

inFamous 2

Pokud jste ovšem první díl nehráli, tak nemusíte mít obavy. Děj druhého funguje jako ucelený příběh, k jehož pochopení není potřeba žádné další znalosti. Snad jen v momentech kdy hra odkazuje na události předchozího dílu, se vám bude hodit, že víte, o čem přesně je řeč.

Dění se přesouvá do nového města New Marais, které je ale opět rozděleno na několik částí, respektive na tři ostrovy, které se otevírají postupně při postupu hrou. První ostrov je tvořen klasickým městským prostředím s ulicemi, bulváry a množstvím lidí. Druhý ostrov byl zasažen povodní, takže to tam vypadá trochu jako po výbuchu a velkou část třetího ostrova zabírá průmyslový komplex.

inFamous 2

inFamous 2

Oproti prvnímu ostrovu vypadají další dva trochu jako chudí příbuzní. Nedá se říci, že by nebyly dobře zpracované, právě naopak, ale prostředí bažiny nebo elektrárny zkrátka nemůže působit tak atraktivně jako rušné město.

Hlavní hrdina Cole do New Marais v podstatě utíká před událostmi prvního dílu, ale ani zde nenajde klid. Ve městě jednak řádí ozbrojená junta místního předáka, jednak se tu šíří záhadná nákaza a aby toho nebylo málo, míří k městu ještě zdánlivě nezastavitelné monstrum zvané lakonicky Beast.

Naštěstí na to všechno ale nebude sám, protože s ním přijíždí i jeho věrný parťák Zeke a agentka Kuo. Zeke má sice nadále ve zvyku každou chvíli plácat lecjaké nesmysly, ale jako "podpora ze zálohy" je prakticky nepostradatelný. Naproti tomu Kuo je civilně se chovající mladá dáma, která si vás velmi rychle získá. Časem se objeví ještě Nix. To je dost podivná divoženka odkudsi z močálu, na níž si budete naopak zvykat asi hodně dlouho.

inFamous 2

inFamous 2

Je to živelná povaha, která by nejraději všecko vybombardovala, všecky pozabíjela a s promýšlením možných důsledků se nijak moc nepárá. Ve hře pak samozřejmě působí jako protiváha Kuo, s níž se neshodnou snad nikdy.

Na tom je postaven i jeden z hlavních principů, známý již z prvního dílu: časté volby mezi dobrem a zlem. Každou chvíli se tak Cole musí rozhodnout, zda problém vyřeší s ohledem na všeobecné blaho, nebo zda zvolí jiné řešení, které mu přinese osobní prospěch, ale lidem ve městě ve výsledku spíše uškodí.

Podle toho, kterou cestou se vydáte, se pak odemykají další nové schopnosti, které Cole využije v boji. Již od předchozího dílu umí využívat elektrickou energii, takže po protivnících doslova metá blesky. Do New Marais ale přijíždí pouze se "základní výbavou", což je jen prosté střílení elektrických výbojů. Časem ale bude moci používat i další možnosti, jako jsou například elektrické granáty nebo rakety.

inFamous 2

inFamous 2

Ale nejen elektrické. Novinkou druhého dílu je přítomnost dalších elementů, ohně a ledu. A jeden z nich si Cole také osvojí, podle toho, zda se v jisté fázi hry rozhodne pro Kuo nebo Nix.

Novinkou jsou i akce, kdy máte Kuo nebo Nix po boku i v boji, a můžete tak vytvářet jakási komba. Stačí například sledovat, koho na bojišti Kuo zrovna zmrazila, a k jeho likvidaci pak již stačí jen pár základních výbojů.

I druhý díl je akcí ve zcela otevřeném prostředí a za zpracování tohoto "žánru" je autory potřeba opět pochválit. Máte sice pocit, že jste ve velkém městě, ale zároveň zde není odnikud nikam příliš daleko, takže jste prakticky neustále v akci.

Konkurence na mušce

Celou hrou se táhne i smysl pro humor, ať už v dialozích nebo jinde. Nebudete se sice smíchy přímo válet po zemi, ale je to příjemné. Za zmínku stojí například program zdejšího kina, které láká na kusy jako Hey, Low Reach, pohodově znějící No Need for Speed nebo Assassin's Need. Časem zjistíme, že kino stojí ve "vykřičené" čtvrti, čemuž odpovídá i zaměření těchto snímků. V tu chvíli se ukazuje, že názvy filmů mají ještě o kousek jiný rozměr, než že by byly pouze neobratným navážením do konkurenčních her.

A to i když zrovna neplníte žádnou misi. I "lelkování" po městě nabízí dostatek zábavy. Můžete například řešit drobné miniúkoly, kdy musíte deaktivovat bombu na ulici nebo pomoci občanovi, kterého zrovna šikanuje hlídka milice. A nebo můžete zkusit hledat po městě holuby. Ti totiž na sobě nosí nahrávky, jejichž poslechem se doplňují či objasňují události ve hře.

inFamous 2

inFamous 2

Vedle hlavních misí, které posouvají příběh dál, je zde i spousta misí vedlejších, které jednak příběh rozšiřují a jednak jsou vítaným zdrojem zdrojem zkušenostních bodů, které jsou důležité pro získávání nových schopností. Zkrátka a dobře: v Infamous 2 je pořád co dělat. Navíc si buďte jistí, že si hrou projdete minimálně dvakrát, jednou jako klaďas a jednou jako zloun.

Hra odsýpá velmi plynule, k čemuž dopomáhá i vyšší plynulost samotné bojové akce, kdy není problém sázet různé kombinace útoků jako na běžícím pásu. Cíleně vás ale hra do žádných zběsilostí nenutí. Takže pokud není vaším šálkem hraní vlítnout mezi bandu protivníků a zrušit je všechny najednou, tak můžete postupovat taktičtěji a odstřelovat je z větší dálky, krýt se mezi budovami nebo je decimovat z výšky střech.

Náplň úkolů se jeví docela pestře, přestože kdovíjak moc variant zde není. Autoři je ale namíchali do takového pořadí, že máte pocit, jako byste každou chvíli dělali něco jiného, a to i v případě, že budete plnit všechny nepovinné mise, jejich pořadí si můžete často sami vybírat.

inFamous 2

inFamous 2

Když už se vám bude zdát, že už toho střílení bylo dost, tak akorát v pravý čas přijde úkol založený na rychlém klouzání po elektrických drátech nebo naopak odpočinkové hledání skrytého balíčku podle nalezené fotografie. Nudit se rozhodně nebudete.

Hra má ale i nějaká negativa a nutno říci, že v tomto případě chyby opravdu zamrzí, protože se jeví jako zcela zbytečné. Při šplhání po budovách občas zahapruje detekce objektů, a tak je potřeba několika pokusů, než se Cole zachytí vyšší římsy nebo svislého okapu. V naprosté většině případů, pokud tedy nejste pod masivní palbou, to nemá na průběh hry vliv, ale ve světle všech ostatních kvalit hry to působí hloupě.

Domácí produkce

Herní doba je dále prodloužena i možnosti tvořit vlastní mise. Autoři hry tvrdí, že editor, který zde máme k dispozici, obsahuje všechny nástroje, které k tomuto účelu měli k dispozici i samotní tvůrci. Výsledky pak lze samozřejmě sdílet on-line prostřednictvím služby PlayStation Network. Tím pádem se otevírá možnost stáhnout si po dohrání teoreticky téměř neomezené množství dalších úkolů.

inFamous 2

inFamous 2

Druhou vcelku nepochopitelnou chybou jsou titulky. Někdy se úplně neshodují s tím co postavy doopravdy říkají a narazili jsme i na pár případů, kdy titulek psal téměř úplně něco jiného, než bylo slyšet.

Jinak je ale i technická stránka hry velmi povedená. Díky menším rozměrům prostředí zbylo dost výkonu pro grafiku o poznání slušnější, než bývá u otevřených her zvykem. Vizuální dojem dotvářejí vložené statické kreslené animace, které působí velmi stylově.

Na velmi dobré úrovni je i dabing, kdy většinou postavám skutečně věříte to, co říkají. Výjimkou je možná jen pár extempore Zekeho a celá Nix, která vás asi bude svým projevem docela dlouho štvát. Je ale zřejmé, že to bylo od začátku tvůrčím záměrem.

Celkově je Infamous 2 vynikajícím superhrdinským dobrodružstvím, které se ale trochu nepochopitelně nevyhnulo několika drobnějším chybkám technického charakteru. Na zážitek ze hry sice nemají v podstatě žádný vliv, ale aspoň onen symbolický jeden bodík za to strhnout musíme.

Hodnocení hry

Redakce

89 %

Čtenáři

81 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 228 čtenářů

 • Nejčtenější

Správce kempu stále používá k práci počítač Atari ST zakoupený v roce 1986

Nizozemec Frans Bos spravuje již třicet pět let svoji administrativu na klasickém počítači Atari ST s pouhým jedním...

Provokativní streamerka Amouranth byla vykázána ze sociálních sítí

Osmadvacetiletá streamerka Kaitlyn Michelle Siragusa známá především pod přezdívkou Amouranth dostala nečekaně ban na...

RECENZE: Je to vůbec ještě legální? Úchylná Succubus šokuje za každou cenu

Novinka od autorů nechvalně proslulého Agony sice po herní stránce trochu vyspěla, stále se však opírá především o co...

Nejpopulárnější seriál současnosti vděčí za svůj úspěch i herní kultuře

Seriál Hra na oliheň vzal svět útokem. Na Netflixu si připsal nejúspěšnější seriálový start vůbec. Co je jeho receptem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

To se u nás bude líbit. Na Steamu brzy vyjde simulátor hospody

V listopadu vychází originální budovatelská strategie Tavern Master, ve které budeme moci provozovat vlastní...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

 • Další z rubriky

RECENZE: Remake Destroy All Humans! je stejně tak praštěný jako originál

Patnáct let stará akční adventura Destroy All Humans! se dočkala moderní grafiky, jinak zůstalo vše při starém. Obstojí...

RECENZE Back 4 Blood: Likvidování nemrtvých nebylo už dlouho tak zábavné

Duchovní nástupce Left 4 Dead na sebe nechal čekat dlouho, ovšem trpělivost se vyplatila. Je to parádní zombie masakr,...

RECENZE: V Tribes of Midgard musíte zajistit přežití vikinské vesnice

Sympatická směsice žánrů, která je sice zasazená do vcelku okoukaného prostředí, ovšem na zábavnosti jí to neubírá....

RECENZE: Elite Dangerous: Odyssey je odfláknutý přídavek za cenu plné hry

Rozšíření Odyssey vesmírného simulátoru Elite Dangerous slibovalo už tak komplexní hru rozšířit o další vrstvu....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...