Neděle 25. října 2020, svátek má Beáta
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 25. října 2020 Beáta

Infamous 2 nabízí lahodnou vizi potenciální zkázy americké metropole

Pokračování úspěšné superhrdinské akce přináší známý koncept otevřené akce, ale tuctovým dojmem rozhodně nepůsobí. Nabízí chytlavý příběh, slušné technické zpracování a v první řadě vynikající hratelnost.
89

inFamous 2

Platforma: PlayStation 3
Výrobce: Sucker Punch

 • Vynikající hratelnost
 • Promyšleně řazené mise
 • Je zde stále co dělat
 • Chytlavý příběh a příjemné postavy
 • Dva ostrovy nejsou vizuálně tak přitažlivé jako první
 • Pár drobných technických neodstatků

V principu stejná hra jako první díl, ale i přesto jednoznačný hit letošního léta. Škoda jen drobných technických nedotažeností.

Herní karta

Pokud se nepočítáte k fanouškům prvního dílu inFamous, pak můžete zůstat v klidu. Díl druhý je totiž v základu stejný. Pokud se vám ale první díl líbil, pak vám ten druhý nesmí uniknout. Hraje se totiž přinejmenším stejně skvěle a navíc dále rozvíjí původní příběh.

inFamous 2

inFamous 2

Pokud jste ovšem první díl nehráli, tak nemusíte mít obavy. Děj druhého funguje jako ucelený příběh, k jehož pochopení není potřeba žádné další znalosti. Snad jen v momentech kdy hra odkazuje na události předchozího dílu, se vám bude hodit, že víte, o čem přesně je řeč.

Dění se přesouvá do nového města New Marais, které je ale opět rozděleno na několik částí, respektive na tři ostrovy, které se otevírají postupně při postupu hrou. První ostrov je tvořen klasickým městským prostředím s ulicemi, bulváry a množstvím lidí. Druhý ostrov byl zasažen povodní, takže to tam vypadá trochu jako po výbuchu a velkou část třetího ostrova zabírá průmyslový komplex.

inFamous 2

inFamous 2

Oproti prvnímu ostrovu vypadají další dva trochu jako chudí příbuzní. Nedá se říci, že by nebyly dobře zpracované, právě naopak, ale prostředí bažiny nebo elektrárny zkrátka nemůže působit tak atraktivně jako rušné město.

Hlavní hrdina Cole do New Marais v podstatě utíká před událostmi prvního dílu, ale ani zde nenajde klid. Ve městě jednak řádí ozbrojená junta místního předáka, jednak se tu šíří záhadná nákaza a aby toho nebylo málo, míří k městu ještě zdánlivě nezastavitelné monstrum zvané lakonicky Beast.

Naštěstí na to všechno ale nebude sám, protože s ním přijíždí i jeho věrný parťák Zeke a agentka Kuo. Zeke má sice nadále ve zvyku každou chvíli plácat lecjaké nesmysly, ale jako "podpora ze zálohy" je prakticky nepostradatelný. Naproti tomu Kuo je civilně se chovající mladá dáma, která si vás velmi rychle získá. Časem se objeví ještě Nix. To je dost podivná divoženka odkudsi z močálu, na níž si budete naopak zvykat asi hodně dlouho.

inFamous 2

inFamous 2

Je to živelná povaha, která by nejraději všecko vybombardovala, všecky pozabíjela a s promýšlením možných důsledků se nijak moc nepárá. Ve hře pak samozřejmě působí jako protiváha Kuo, s níž se neshodnou snad nikdy.

Na tom je postaven i jeden z hlavních principů, známý již z prvního dílu: časté volby mezi dobrem a zlem. Každou chvíli se tak Cole musí rozhodnout, zda problém vyřeší s ohledem na všeobecné blaho, nebo zda zvolí jiné řešení, které mu přinese osobní prospěch, ale lidem ve městě ve výsledku spíše uškodí.

Podle toho, kterou cestou se vydáte, se pak odemykají další nové schopnosti, které Cole využije v boji. Již od předchozího dílu umí využívat elektrickou energii, takže po protivnících doslova metá blesky. Do New Marais ale přijíždí pouze se "základní výbavou", což je jen prosté střílení elektrických výbojů. Časem ale bude moci používat i další možnosti, jako jsou například elektrické granáty nebo rakety.

inFamous 2

inFamous 2

Ale nejen elektrické. Novinkou druhého dílu je přítomnost dalších elementů, ohně a ledu. A jeden z nich si Cole také osvojí, podle toho, zda se v jisté fázi hry rozhodne pro Kuo nebo Nix.

Novinkou jsou i akce, kdy máte Kuo nebo Nix po boku i v boji, a můžete tak vytvářet jakási komba. Stačí například sledovat, koho na bojišti Kuo zrovna zmrazila, a k jeho likvidaci pak již stačí jen pár základních výbojů.

I druhý díl je akcí ve zcela otevřeném prostředí a za zpracování tohoto "žánru" je autory potřeba opět pochválit. Máte sice pocit, že jste ve velkém městě, ale zároveň zde není odnikud nikam příliš daleko, takže jste prakticky neustále v akci.

Konkurence na mušce

Celou hrou se táhne i smysl pro humor, ať už v dialozích nebo jinde. Nebudete se sice smíchy přímo válet po zemi, ale je to příjemné. Za zmínku stojí například program zdejšího kina, které láká na kusy jako Hey, Low Reach, pohodově znějící No Need for Speed nebo Assassin's Need. Časem zjistíme, že kino stojí ve "vykřičené" čtvrti, čemuž odpovídá i zaměření těchto snímků. V tu chvíli se ukazuje, že názvy filmů mají ještě o kousek jiný rozměr, než že by byly pouze neobratným navážením do konkurenčních her.

A to i když zrovna neplníte žádnou misi. I "lelkování" po městě nabízí dostatek zábavy. Můžete například řešit drobné miniúkoly, kdy musíte deaktivovat bombu na ulici nebo pomoci občanovi, kterého zrovna šikanuje hlídka milice. A nebo můžete zkusit hledat po městě holuby. Ti totiž na sobě nosí nahrávky, jejichž poslechem se doplňují či objasňují události ve hře.

inFamous 2

inFamous 2

Vedle hlavních misí, které posouvají příběh dál, je zde i spousta misí vedlejších, které jednak příběh rozšiřují a jednak jsou vítaným zdrojem zdrojem zkušenostních bodů, které jsou důležité pro získávání nových schopností. Zkrátka a dobře: v Infamous 2 je pořád co dělat. Navíc si buďte jistí, že si hrou projdete minimálně dvakrát, jednou jako klaďas a jednou jako zloun.

Hra odsýpá velmi plynule, k čemuž dopomáhá i vyšší plynulost samotné bojové akce, kdy není problém sázet různé kombinace útoků jako na běžícím pásu. Cíleně vás ale hra do žádných zběsilostí nenutí. Takže pokud není vaším šálkem hraní vlítnout mezi bandu protivníků a zrušit je všechny najednou, tak můžete postupovat taktičtěji a odstřelovat je z větší dálky, krýt se mezi budovami nebo je decimovat z výšky střech.

Náplň úkolů se jeví docela pestře, přestože kdovíjak moc variant zde není. Autoři je ale namíchali do takového pořadí, že máte pocit, jako byste každou chvíli dělali něco jiného, a to i v případě, že budete plnit všechny nepovinné mise, jejich pořadí si můžete často sami vybírat.

inFamous 2

inFamous 2

Když už se vám bude zdát, že už toho střílení bylo dost, tak akorát v pravý čas přijde úkol založený na rychlém klouzání po elektrických drátech nebo naopak odpočinkové hledání skrytého balíčku podle nalezené fotografie. Nudit se rozhodně nebudete.

Hra má ale i nějaká negativa a nutno říci, že v tomto případě chyby opravdu zamrzí, protože se jeví jako zcela zbytečné. Při šplhání po budovách občas zahapruje detekce objektů, a tak je potřeba několika pokusů, než se Cole zachytí vyšší římsy nebo svislého okapu. V naprosté většině případů, pokud tedy nejste pod masivní palbou, to nemá na průběh hry vliv, ale ve světle všech ostatních kvalit hry to působí hloupě.

Domácí produkce

Herní doba je dále prodloužena i možnosti tvořit vlastní mise. Autoři hry tvrdí, že editor, který zde máme k dispozici, obsahuje všechny nástroje, které k tomuto účelu měli k dispozici i samotní tvůrci. Výsledky pak lze samozřejmě sdílet on-line prostřednictvím služby PlayStation Network. Tím pádem se otevírá možnost stáhnout si po dohrání teoreticky téměř neomezené množství dalších úkolů.

inFamous 2

inFamous 2

Druhou vcelku nepochopitelnou chybou jsou titulky. Někdy se úplně neshodují s tím co postavy doopravdy říkají a narazili jsme i na pár případů, kdy titulek psal téměř úplně něco jiného, než bylo slyšet.

Jinak je ale i technická stránka hry velmi povedená. Díky menším rozměrům prostředí zbylo dost výkonu pro grafiku o poznání slušnější, než bývá u otevřených her zvykem. Vizuální dojem dotvářejí vložené statické kreslené animace, které působí velmi stylově.

Na velmi dobré úrovni je i dabing, kdy většinou postavám skutečně věříte to, co říkají. Výjimkou je možná jen pár extempore Zekeho a celá Nix, která vás asi bude svým projevem docela dlouho štvát. Je ale zřejmé, že to bylo od začátku tvůrčím záměrem.

Celkově je Infamous 2 vynikajícím superhrdinským dobrodružstvím, které se ale trochu nepochopitelně nevyhnulo několika drobnějším chybkám technického charakteru. Na zážitek ze hry sice nemají v podstatě žádný vliv, ale aspoň onen symbolický jeden bodík za to strhnout musíme.

Hodnocení hry

Redakce

89 %

Čtenáři

81 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 228 čtenářů

 • Nejčtenější

Obrovský zájem, vše vyprodáno. K herním novinkám se nedostane každý

Letošní podzim je jedna velká zkouška trpělivosti pro hráče. O nové grafické karty, herní konzole či VR brýle je jedna...

RECENZE: Age of Empires III: Definitive Edition je nadčasový, ale ty bugy

Vývojáři už nám naservírovali remastery dvou předchozích dílů, ale bez kompletního setu by to nebylo ono. Zatím...

RECENZE: Letošní ročník NHL je nejzbytečnější v historii značky

Pokud jste se těšili, že si letošní výpadek opravdového hokeje nahradíte alespoň tím virtuálním, máte smůlu. Poslední...

Mario Kart Live vás budou bavit. Závody, jak jste je ještě nezažili

Na trh se dostala nová hračka, která je oproti běžné produkci hodně jiná. V Mario Kart Circuit se totiž závodí ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Baldur’s Gate 3 je zatím prolezlý bugy, ale zábava je to i tak ohromná

Dvacet let čekali fanoušci světa Dungeons and Dragons na plnohodnotné pokračování legendární RPG série Baldur’s Gate. A...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

 • Další z rubriky

RECENZE: Half-Life: Alyx posouvá žánr akčních her na novou úroveň

Fanoušci herní série Half-Life se po dlouhých letech čekání dočkali dalšího titulu. Stejně jako druhý díl bořil...

Filmová adaptace Warcraftu je splněným snem. Recenze očima hráče

Pokud existuje černá magie, snímek Warcraft v boji s ní zvítězil. Podařilo se mu totiž prolomit pomyslné prokletí filmů...

RECENZE: Jedi: Fallen Order je konečně zase skvělá Star Wars hra

Jedním z velice příjemných překvapení roku je titul Star Wars Jedi: Fallen Order, který mohlo vydavatelství EA pokazit...

RECENZE: Might and Magic X je úžasný návrat strojem času o 15 let zpět

Málokdo se dnes odváží vyrukovat s tak hardcore retro titulem, jakým je desáté Might and Magic. Vzpomínky ožívají.

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...