Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 1. dubna 2023 Hugo

Icewind Dale: Trials of the Luremaster

  12:00
Firmu Black Isle Studios asi není potřeba nijak zvlášť představovat. Kdo by neznal vynikající RPGčka Fallout, Planescape: Torment, Baldur´s Gate a Icewind Dale. Pro všechny příznivce těchto her je tu dobrá zpráva – hrdinové ze ságy Icewind Dale opět mají co dělat. Tentokrát na ně čeká opuštěný hrad a jeho starobylé tajemství.

Icewind Dale: Trials of the Luremaster Není mezi vámi asi mnoho těch, kteří by alespoň neslyšeli o výborném RPGčku Icewind Dale (dále jen IWD). Není tomu tak dávno, co se tento úspěšný titul dočkal datadisku s názvem Heart of Winter (HoW), ale autorům (a asi hlavně hráčům) to stále nestačilo. Proto se před několika týdny objevil na stránkách Black Isle Studios nový datadisk (nebo spíš epizoda) s názvem Trials of the Luremaster, který je ke stažení úplně zdarma. Tento nový datadisk, který si pochopitelně můžete stáhnout i z našich stránek, obsahuje kromě novinek i zabudovaný patch 1.42, který opravuje několik menších chybek. Sekce download na stránkách distributora Interplay nabízí kromě stažení této freewarové epizody také spoustu obrázků, portréty hrdinů, patche a další drobnosti. Autoři a distributoři zkrátka vědí, co to znamená zákaznická podpora.

Trials of the Luremaster (dále jen ToL) je úplně novým dobrodružstvím, které se vašim dobrodruhům může přihodit v rámci hraní datadisku HoW. Z toho je tedy patrné, že k jejímu hraní musíte mít nainstalované hry IWD i HoW. Epizoda začíná v Lonelywoodu a pokud jste již HoW dohráli nebo jste v ději tak Icewind Dale: Trials of the Luremaster daleko, že se nemůžete do Lonelywoodu vrátit, nezbývá vám nic jiného, než začít novou hru (stačí začít přímo datadiskem HoW) a naimportovat všech šest postav ze závěrečných pozic vaší předešlé hry. Také je nutno podotknout, že jakmile se dostanete do nové lokace, musíte celou epizodu dohrát, abyste se vůbec mohli vrátit zpět do Lonelywoodu.

Zajímavým zpestřením je skutečnost, že děj ToL se neodehrává na zasněžených Planinách ledového větru či v podobném zimním prostředí, ale na zchátralém hradě Maluradek uprostřed pouště Anauroch, stovky mil od vašeho působiště v IWD či HoW. Možná se ptáte, jak autoři vyřešili takový přesun. Jednoduše a poměrně předvídatelně - teleportací. Je to sice dost neoriginální způsob, ale ve světe Forgotten Realms je magie dostatek a proto není tento nestandardní druh dopravy až tak nevěrohodný. A jak se vlastně k novému dobrodružství vaši hrdinové dostanou? Jak známo, v Zapomenutých říších se potuluje spousta zajímavých osob, takže se není co divit, že vaše partička jednoho krásného dne potká v lonelywoodském hostinci vykutáleného hobita, se kterým se dá do řeči. Icewind Dale: Trials of the Luremaster Pokud jen předběžně souhlasíte, že prozkoumáte jisté místo, hobit filuta použije teleportační prsten a neštěstí (nebo spíš nové dobrodružství) je na světě.

Kolik nás toho v tomto datadisku vlastně čeká nového? Musím říci, že poměrně dost, rozhodně více, než jsem od volně stažitelné epizody čekal. Samozřejmě zde najdeme nová místa k prozkoumání. Oficiální informace o dvou desítkách nových lokacích může být trochu zavádějící, jelikož se vlastně jedná o jeden velký komplex. Těch 20 lokací si tedy nemůžete představit jako lokace typu Severed Hand či Dorn´s Deep, ale jako 20 obrazovek, nebo chcete-li, map. Je to několik exteriérů hradu Maluradek (nádvoří, hradby), o něco více hradních interiérů (čtyři dvoupatrové věže, dvě patra hlavní budovy a dva malé domky) a zejména šest poměrně rozsáhlých podzemních částí. Všechna prostředí jsou vykreslena s dobře známou pečlivostí a působí věrohodným dojmem. Zpracování po technické stránce nedoznalo žádných změn, standardně podporovaná rozlišení jsou stále 640x480 a 800x600, neoficiálně lze použít i vyšší rozlišení.

Icewind Dale: Trials of the Luremaster Hrad Maluradek je pochopitelně zamořen spoustou nepřátel, kterými se budete muset prosekat, prostřílet a propálit kouzly. Kromě mnoha osvědčených potvor (hlavně různých nemrtvých, pavouků a podobné „dungeonovité“ havěti) zde najdeme i některé nové druhy. Aby již dobře zaběhnutým zombiím, kostlivcům, mumiím a dalším neřádům nebylo smutno, přibylo do rodiny nemrtvých několik nových darebáků, konkrétně Slime Zombie, Revenant, Ghost a Crypt Thing. Poslední jmenovaný exemplář je asi nejzajímavější, neboť přesně v duchu oficiálního AD&D bestiáře vládne schopností teleportovat vaše hrdiny o pěkných pár yardů stranou. V ToL se objevuje také několik potvor, které sice neznáme z IWD, ale objevily se v sérii Baldur´s Gate – konkrétně se jedná o Beholdery a humanoidy Rakshasa. Objevíme i několik zbrusu nových potvor: nepříjemné harpyje, obrovské Shamblery a rasu Jackalů, jejichž čarodějové navíc mohou vyvolávat pekelné Glabrezu. Aby byl výčet úplný, musím zmínit i několik variací na již známé téma, například nový typ slizu, duchovité postavy a podobně.

Jaké by to bylo dobrodružství, kdybychom naše hrdiny nemohli napakovat cennými poklady. Po hradě i podzemních částech je jich roztroušena pěkná řádka, leckdy u sebe mají zajímavé Icewind Dale: Trials of the Luremaster věcičky i někteří tužší nepřátelé. Narazíme pochopitelně na mnoho zlaťáků a šperků, poměrně dost časté jsou i „sériové“ magické předměty (Ring of Protection, Long Sword +1 apod.). Občas se najde i nějaký ten artefaktík, který udělá všem hráčům velkou radost. Nejvíce jsou v tomto směru zastoupeny zbraně, najdeme zde i takové lahůdky jako scimitar Wind of Heaven či meč Dead God´s Dreaming. Největším pokrokem je ale dle mého názoru existence velmi užitečného předmětu Bag of Holding (který se již objevil v Baldur´s Gate II) na skladování předmětů, jehož dva exempláře můžete získat už v počáteční fázi hry. Možná si říkáte, že nemůžete všechnu kořist z hradu odnést s sebou a prodat, ale již zmíněný hobit, který vás do všeho namočil, naštěstí působí pro vaše potřeby jako obchodník.

ToL také přináší šest nových portrétů pro vaše hrdiny. Konkrétně se jedná o dvě ženské a čtyři mužské postavy. Ženské portréty jsou pěkné a noví chlapáci zas poměrně úchylní, takže můžeme být spokojeni. Některé portréty byly na stránkách Black Isle zveřejněny už s předstihem, ale i tak se jedná o příjemnou záležitost. Já sám jsem od zhruba 70MB epizody očekával nové lokace a předměty, možná nové potvory, ale na nové ksichtíky Icewind Dale: Trials of the Luremaster jsem ani ve snu nepomyslel, dokud jsem si nepřečetl informace na internetových stránkách autorů.

Jediné, co autoři nerozšířili, je repertoár kněžských a čarodějnických kouzel. Uznávám, že spojení IWD+HoW už jich přináší velmi slušný počet (a většina hráčů ani zdaleka všechna kouzla nevyužívá), ale aspoň jedno či dvě nová kouzla by jistě udělala radost, už z principu.

Je to k nevíře, ale epizoda ToL, ač o dost kratší, mi připadala zajímavější než datadisk HoW. HoW sice přinesl výborný příběh a spoustu nových rozmanitých lokací, ale ve většině z nich šlo jen o to, jak se prosekat až na konec. ToL místy připomíná problémy známé z balduráckých datadisků, konkrétně z lokací Durlag´s Tower či Watcher´s Keep. Nejde jen o souboje, ale i o zápletky, k jejichž vyřešení je potřeba přepnout mozek z takticko-bojového stavu do režimu řešení logických problémů. Nebudu zde rozebírat konkrétní hádanky, ale obecně mi připadá, že akční i přemýšlecí části se vhodně střídají a jsou velmi dobře vyváženy.

Icewind Dale: Trials of the Luremaster Délka hraní závisí na namakanosti vašich hrdinů (autoři doporučují začít ToL s postavami alespoň na dvanáctých úrovních, ale pochopitelně čím vyšší levely, tím lépe) i na zkušenostech hráčů, ale řádově se pohybuje kolem deseti hodin. Možná si řeknete, že to není nic moc, ale nezapomínejte, že je to zadarmo (a například komerční datadisk HoW nebyl zas o tolik delší). Obtížnost je na standardní úrovni, pokud nebudete zvládat některé boje, můžete si samozřejmě snížit obtížnost, pokud zakysnete na nějakém logickém problému, pokuste se trochu více namáhat mozek nebo se podívejte do našeho návodu.

Tak, a máme tu tradiční závěrečné zhodnocení. Někomu se to sice nemusí líbit, ale já musím ToL hodnotit velice vysokým počtem bodů. Má všechno, co má správný datadisk mít – nové lokace, potvory a předměty, dokonce i portréty hrdinů (škoda jen těch kouzel...). Nevydrží vám sice na týden, jako třeba datadisk k Baldur´s Gate II, ale znovu musím upozornit, že tuto epizodu nám autoři nabízejí úplně zdarma. Pokud tedy budu brát v úvahu relaci kvalita/cena, jedná se o jeden z nejlepších datadisků či addonů, jaké se kdy objevily.

Icewind Dale: Trials of the Luremaster
Výrobce: Black Isle Studios
Vydavatel: Interplay
Download: BonusWeb.cz
Oficiální homepage: www.interplay.com/icewind
Minimální konfigurace: procesor 233 MHz, 32 MB RAM
Doporučená konfigurace: procesor 266 MHz, 64 MB RAM
3D karty: ano
Multiplayer: ano
Verdikt: Krátký, ale kvalitní datadisk, který je ZADARMO.
Hodnocení 89%

Autor:
Témata: Fallout, Holding
  • Nejčtenější

Hogwarts Legacy už nikdo nehraje, posmívají se aktivisté. Není ovšem za co

Ani měsíc po vydání Hogwarts Legacy se v harrypotterovské herní komunitě neuklidnily hlasy zesměšňující a bojkotující...

Sen pokračuje, okrajová hra dvou bratrů se stále prodává po statisících

Dwarf Fortress je na první pohled ošklivá a extrémně obtížná hra, přesto se prodává jako teplé rohlíky. Po šestnácti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozůstalí oběti swattingu hráčů Call of Duty dostanou milionové odškodnění

Pět let starý incident, během něhož byl policejní zásahovou jednotkou zastřelen neozbrojený otec dvou dětí, byl u...

Americká policie zatkla muže, který nabádal k vraždě šerifa. V Minecraftu

Policie v americkém New Jersey zatkla osmatřicetiletého muže kvůli online výhrůžkám na adresu floridského šerifa, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Milujete sci-fi a fantasy? Tyto chystané filmy a seriály byste neměli minout

Premium Byly doby, kdy se člověk bál přiznat, že má rád sci-fi nebo fantasy, protože se vám pak „běžná populace“ vyhýbala,...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

RECENZE: Call of Duty: Modern Warfare II je epická jízda ve filmovém stylu

Staří známí i nováčci, teroristé nebo drogové kartely, nejen to si užijete v novém přírůstku do dlouholeté série Call...

RECENZE: Gran Turismo 7 je milostným dopisem všem fanouškům autosportu

Konzole Playstation dlouho trpěly zoufalým nedostatkem pořádných závodních her, tomu je však konec. Gran Turismo 7 je...

RECENZE: Masakr teenagerů v The Quarry je zábavnější, než si chceme přiznat

Hororový „slasher“ The Quarry sice nedělá nic, co bychom už od studia Supermassive Games neviděli mnohokrát, ale to mu...

RECENZE: Virtuální realita potřebuje více her, jako je Hubris

Není to každý den, aby pro virtuální realitu vyšla hra srovnatelná s vysokorozpočtovými mainstreamovými hity. Trh je...

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...