Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. září 2023 Berta

Icewind Dale: Heart of Winter

  12:00aktualizováno  9. července 4:52
Není asi mnoho hráčů, kteří by neznali hru Icewind Dale. V létě loňského roku tato hra na několik dní vyřadila z běžného provozu většinu RPGčkářů a když se na podzim objevily zprávy o připravovaném datadisku, jejich srdce zaplesala. Do vánoc to sice autoři nestihli, ale o to více nás potěšili novým dobrodružstvím na přelomu února a března.

Icewind Dale: Heart of Winter Všichni příznivci RPGček z dílny partičky Black Isle mohou jásat. Ano, konečně vyšel datadisk ke hře Icewind Dale s názvem Heart of Winter (dále jen HOW). Od podzimu loňského roku, kdy většina zarytých RPGčkářů smažila bezvadnou hru Baldur´s Gate II, nám nezbývalo nic jiného, než si počkat na další pokračování ledového dobrodružství. Takže na co se můžete těšit ? Především je to zbrusu nový příběh, který časově navazuje na události základní hry Icewind Dale (dále jen IWD), dějově s ním však nemá nic společného.

K hraní datadisku je potřeba mít nainstalovanou i základní hru IWD a počítač vám pochopitelně nabídne možnost přenesení uložené pozice (a hlavně vašich hrdinů) z předešlé hry. Stejně jako první dobrodružství můžete i toto hrát se svými kamarády, k dispozici je multiplayer po síti i přes internet.

Příběh se opět odehrává na planinách Ledového větru, takže oblíbené severské prostředí zůstalo zachováno. Hlavní zápletku tvoří sjednocení barbarských kmenů pod vůdcem Wylfdenem a tím pádem nově vzniklá hrozba po lidské osadníky. Wylfden je barbarský Icewind Dale: Heart of Winter náčelník, který byl sice před nějakou dobou zabit, do jeho těla však vstoupil duch hrdiny Jerroda s cílem vést své bojovníky proti přistěhovalcům z jihu – tedy proti osadám Desetiměstí. Časem se ukáže, že vše je trochu jinak, ale to bych vám již prozradil zbytečně mnoho a připravil vás tak o zážitek z vlastní hry. Navíc návod na tuto hru je hotov, takže na své si přijdou i čtenáři pídící se po podrobnostech. Ale zpět k příběhu. Stejně jako v IWD, i zde najdeme několik odkazů na legendy, které jsou popsány nejen v oficiálním AD&D světě Forgotten Realms, ale i v několika knižních románech, jejichž autorem je R.A.Salvatore. Děj mne trochu zklamal svojí krátkostí (kolem 20 hodin hraní) a také malou „mozkovou“ náročností – většinu času totiž strávíte jen bojem s nepřáteli. Je však pravda, že od datadisku těžko můžeme chtít zábavu na tři týdny a akční styl děje zase činí z IWD a HOW zábavu i pro hráče, které třeba odradila rozsáhlost a zamotanost příběhu Baldur´s Gate II (dále jen BG2). Boje jsou jak v IWD, tak v HOW hlavní náplní hry a věřte, že vaši hrdinové se budou často potácet na hranici mezi životem a smrtí. Příběh je opravdu velmi lineární, ale na to jsme si již u IWD také zvykli. Děj se odehrává na nové mapě, na které se vám postupem času odkryje pět nových lokací. V některých z nich je samozřejmě průchod do dalších míst, Icewind Dale: Heart of Winter obvykle do podzemí. Hra začíná v osadě Lonelywood a v podstatě kdykoli se sem můžete vrátit, aby vaši hrdinové nabrali síly a doplnili zásoby. V Lonelywoodu je kromě jiného také nezbytný hostinec, rovněž tu můžete narazit na několik zajímavých osob, se kterými lze obchodovat. Jejich sortiment je poměrně bohatý, až člověka zarazí, co obchodník v osadě uprostřed ledové pustiny může mít všechno na skladě. V Lonelywoodu si také užijete několika málo nepovinných questů, v ostatních lokacích je to spíše řežba, jak jsem již naznačil dříve.

V datadisku se můžete setkat s několika novými příšerami, je to například hmyzovitý Remorhaz a nové druhy nemrtvých, potkáte i silnější odrůdy příšer, které již znáte (např. trollové a Yetti). Ve hře narazíte na poměrně velké množství nových předmětů. Patří mezi ně samozřejmě magické artefakty, které jsou v HOW opravdu silné a například zbraně +4 a +5 nejsou výjimkou. Některé kouzelné předměty jsou poměrně originální, například plášť utkaný z vlasů pohřbených panen, který sice poskytuje zajímavé magické ochrany, ale po obléknutí se omotá kolem těla nositele a jde sundat jen pomocí kouzla Remove Curse. Nejen magické předměty však patří do výbavy dobrodruha, takže si jistě opatříte i věci sice Icewind Dale: Heart of Winter obyčejné, ale rozhodně užitečné. Je to zejména váček na drahokamy a pouzdro na svitky, které známe již z BG2, a také schránka na flakónky. Ve hře se setkáte i s poměrně velkou škálou nových kouzel, a to jak kouzelnických (např. Shout, Suffocate, Contact Other Plane), tak kněžských (Wall of Moonlight, Holy Word a další). Některá z nich vycházejí ze základních pravidel AD&D, jiná byla autory vytvořena jen pro účely jejich her (s některými jsme se setkali již v BG2). Vzhledem k tomu, že zkušenostní limit je v HOW neuvěřitelných osm miliónů, dostanou se vaši hrdinové hravě na takové úrovně, aby všechna kouzla (včetně devátého levelu kouzelnických kouzel) mohli využít. Co se týče členů vaší družiny, nepřibyla sice nová povolání nebo jednotlivé kity jako v BG2, ale autoři nám alespoň dali na výběr několik dalších portrétů a také nové skupiny pokřiků a hlášek. Ovládání samozřejmě zůstává stejné, oblíbené pauzování mezerníkem a tak dále, přibyla však jedna užitečná maličkost. Autoři se asi trochu inspirovali hrou Diablo II, jelikož po stisknutí klávesy ALT se vám zvýrazní jak předměty na zemi, tak i truhly, dveře a podobně. Drobnost, ale potěší.

Řekněme si také něco k technickému zpracování hry. HOW samozřejmě využívá engine Infinity, je však vidět, že černí ostrované ho neustále vylepšují. Výsledkem je možnost Icewind Dale: Heart of Winter hrát v rozlišení 800x600, neoficiálně jsou pak podporovány i vyšší rozlišení. Také lze zapnout 3D kartu, ovšem sami autoři tuto volbu příliš nedoporučují. Krokem vpřed však není jen posun k vyšším rozlišením (toho jsme se konec konců dočkali již v BG2), ale řekl bych, že i zlepšení v plynulosti hry. Kvalita grafiky je standardně na vysoké úrovni, severská krajina je krásná a do detailů propracovaná, postavy vašich hrdinů a jejich přátel i nepřátel jsou rovněž velmi vydařené. Může nás těšit, že autoři přidali několik efektů doprovázející sesílání kouzel, například delfínek objevující se při seslání kouzla Suffocate je skutečně roztomilý. Také jsem již zmínil několik nových portrétů pro vaše hrdiny, i ty jsou povedené a vesměs vcelku úchylné. Samozřejmě zde stále zůstává možnost importovat vlastní obrázek, a za předpokladu, že jste zdatní výtvarníci (jako třeba můj kamarád Kalf, kterému tímto děkuji za svého čaroděje), si tak můžete vytvořit partičku složenou třeba z vašich kolegů z práce, školy či oblíbeného restauračního zařízení.

Tolik ke grafice, zaměřme se nyní na zvukovou stránku hry. Hudba i zvuky prostředí jsou v dobré kvalitě a vhodně dokreslují atmosféru konkrétních lokací i celé hry. Zvukové efekty nedoznaly žádných změn, takže si užijete typického řinčení mečů, výbuchů fireballů a Icewind Dale: Heart of Winter podobně. Namluvení postav je také typické, i když si ho moc nevychutnáte, jelikož u většiny dialogů se budete muset spokojit jen s titulky (ale co byste chtěli na jednom CDčku). Nové hlasy pro vaše hrdiny, které jsem zmínil výše, jsou docela povedené a hru příjemně zpestří. Vcelku lze o zvukové kulise říci, že plní přesně to, co se od ní očekává.

Tak teď už zhruba víte, jak Heart of Winter vypadá a co přináší nového. A jak mne tato hra bavila? Seděl jsem u ní v každé volné chvilce, dokud jsem ji nedohrál. Je sice pravda, že jsem RPG fanatik a hry od Black Isle se mi velmi líbí, ale i tak si myslím, že tento datadisk musí potěšit všechny hráče obdivující fantasy dobrodružství. Neduhy, které jsem v recenzi zmínil, tedy krátký a lineární příběh založený v podstatě jen na akci, souvisí s tím, že se jedná právě jen o datadisk. I zde je však vidět (hlavně na technickém zpracování a některých drobných novinkách), že autoři stále svá díla vylepšují a snaží se vytvořit co nejdokonalejší RPG. Věřme, že jim tento trend vydrží a že se brzy dočkáme dalšího napínavého fantasy příběhu. Již v létě by měl vyjít datadisk k BG2, takže až se prokoušete nástrahami planin Ledového větru, neusněte na vavřínech a pečlivě se připravte na další dobrodružství.

PS: kromě této recenze a návodu jsme pro vás připravili i screenshoty ze hry.

Icewind Dale: Heart of Winter
Výrobce: Black Isle Studios
Vydavatel: Interplay
Distribuce v ČR: zatím není definitivně rozhodnuto
Oficiální homepage: www.interplay.com/icewind
Minimální konfigurace: procesor 233 MHz, 32 MB RAM, 600 MB HDD
Doporučená konfigurace: procesor 266 MHz, 64 MB RAM, 900 MB HDD
3D karty: ne
Multiplayer: ano (LAN, internet)
Verdikt: Nový příběh, nové potvory, nová kouzla, nové předměty, vyšší grafické rozlišení. Navzdory krátkosti a lineárnosti se jedná o kvalitní zábavu.
Hodnocení 88%

Autor:
  • Nejčtenější

Youtuberka zjistila, kolik brambor umí Starfield zobrazit, než hra spadne

Počítačová hra Starfield nepřestává hráče fascinovat svojí propracovanou simulací fyziky, když v obrovském otevřeném...

Vývojářský svět v šoku, změna poplatků enginu Unity mění pravidla hry

Nová cenová politika společnosti Unity, která provozuje stejnojmenný engine na výrobu počítačových her, rozladila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Střílečka s kouzelníky neuspěla, studio propustilo polovinu zaměstnanců

Herní byznys je tvrdý. Přesvědčilo se o tom i nezávislé studio Ascendant, které se svojí fantasy střílečkou Immortals...

Policisté zabavili při razii pušky, munici, kokain a meč z Warcraftu

Při domovní prohlídce u drogových dealerů v kanadské komunitě Norway House objevili policisté 130 gramů kokainu a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ikonická filmová scéna posloužila jako drsný zakončovák v Mortal Kombatu

Scéna zúčtování z vynikajícího filmu Kill Bill 2 od Quentina Tarantina posloužila jako vzor pro fatalitu, tedy brutální...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

RECENZE: V hororu The Mortuary Assistant balzamujete těla v márnici

Směna v pohřebním ústavu se promění v noční můru v originálním hororu s neotřelým systémem strašení. Kromě balzamování...

RECENZE: Nový díl Syberie je překvapivě možná ten nejlepší vůbec

Po průměrném třetím dílu se série Syberia překvapivě vrací v plné síle. Jde o nejlepší poctu životu a dílu...

RECENZE: Virtuální realita potřebuje více her, jako je Hubris

Není to každý den, aby pro virtuální realitu vyšla hra srovnatelná s vysokorozpočtovými mainstreamovými hity. Trh je...

RECENZE: The Chant působí jako nedotažená vykrádačka Stranger Things

Prvotina studia Brass Token sice není vyloženě špatná hra, v mimořádně na horory bohatém závěru roku ovšem nemá žádné...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...