Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 17. října 2021 Hedvika

Hra Kane & Lynch 2 ukazuje, že i psychopati mají mezi námi místo

Kane a Lynch sice moc krásy ani sebekontroly nepobrali, ale bezhlavé likvidování jim jde velmi slušně. Jen je škoda, že jim to moc dlouho nevydrží.
65

Kane & Lynch 2: Dog Days

Platforma: PC
Výrobce: IO Interactive

 • Sympaticky nesympatické hlavní postavy
 • Atmosféra
 • Hra více hráčů
 • Umělá inteligence parťáka
 • Kampaň zabere jen 5 hodin
 • Za Kanea si zahrajte jen chvíli
 • Chybí originální herní principy

Obyčejná akční řež, kterou zachraňuje unikátní grafické pojetí a hra více hráčů.

Herní karta

Série Kane & Lych se nejspíše dočká hollywoodské adaptace. Hrát v ní mají Vin Diesel a Gerard Butler.

Kane & Lynch 2: Dog Days je pokračováním úspěšné, i když ne dokonalé střílečky Kane & Lynch: Dead Men. Ta v plné parádě předvedla, že do hlavní role není třeba dosadit pohledného kladného, protože Kane ani Lynch totiž nejsou zrovna pohlední a už vůbec ne vzorní hoši.

Kane & Lynch 2: Dog DaysV prvním dílu jsme se ujali roli Kanea, který je z dua asi ten normálnější. Tentokráte si svých 15 minut slávy užije Lynch, který je prvotřídní psychopat a rozhodně nikdy nemyslí na důsledky svých činů. Nejdříve střílí a pak je mu to jedno.

Přesto se rozhodne žít klidnější život se svou exotickou partnerkou v Šanghaji. Na "návštěvu" se staví jeho starý parťák Kane, ale situace se trošku zvrtne, když pánové vyšlou kulku, která zabije dceru velice vlivného člověka. A když odpravíte potomka někomu, kdo má dost peněz, aby si vybudoval soukromou armádu a ještě podplatil policii, tak je jasné, že vás čekají nemalé problémy.

Kane & Lynch 2: Dog DaysU příběhu si scénáristé asi mozkové buňky nezavařili, ale nebylo to ani třeba. Jeho síla totiž nespočívá v originalitě, ale v pojetí. Na celou hru nahlížíte z pohledu třetí osoby stylem, jako by vás celou dobu snímal kameraman. Jako by Kane a Lynch byli součástí jakéhosi bizarního dokumentu.

S tím je spojeno několik příjemných i méně příjemných věcí. Začněme s tím horším, což je třeba to, že v některých chvílích kamera prostě zlobí. Je to tak ale zcela záměrně. Například při běhu se obraz výrazně třese a při některých přestřelkách docela trvá, než se kamera zmátoří a zaměří se na nepřátele. Kladná stránka spočívá v tom, že dokumentární pojetí je opravdu netradiční, nabídne vizuální neotřelost a hra je mnohem "syrovější" a svým způsobem realističtější. Objeví se i malé vychytávky jako rozostřená rozstřelená hlava či odhalená intimní místa.

Hra je hodně brutální. A to už máme za sebou spoustu krvavých her. Z některých scén doslova mrazí. Mluvíme například o situaci, kdy jsou obě hlavní postavy mučeny velmi násilným a bolestivým způsobem, což je podáno Kane & Lynch 2: Dog Daysbez obalu a možná až moc detailně.

Dog Days nabízejí kampaň, mód zvaný Arcade a hru pro více hráčů. Kampaň může být hrána v kooperaci, pokud se do ní pustíte sami, budete ovládat pouze Lynche (až na jednu výjimku). Kane vás bude všude doprovázet, ale mezi postavami není možno přepínat. Dokonce si nemohou ani vyměnit zbraně.

Umělá inteligence vašeho společníka nepatří k úplně těm nejlepším. Je sice docela výkonný a nepřátele likviduje účinně, ale někdy dělá problémy: zasekne se a nenásleduje vás, i když ho potřebujete, jindy vám zabere místo, kde jste se chtěli skrýt před palbou a vy musíte rychle hledat jiné.

Protivníci jsou na tom mnohem lépe. Skrývají se, odtahují raněné do bezpečí a snadno se zabít nenechají. Když slyší střelbu, schovají se. Snaží se co nejméně odkrývat a pokud je jen zraníte, nedají pokoj a buďto znovu vstanou nebo střílejí i ze země. Jistě, dojde i na pár momentů, kdy se chovají, jako by je už život Kane & Lynch 2: Dog Daysnebavil a ženou se vám přímo do rány, ale většinu času nejsou lehkými cíli.

I hráč se bude muset naučit používat krytí, protože je tu hodně podstatné. Na rozdíl od prvního dílu k němu nedochází automaticky, ale je nutné stisknout tlačítko. A funguje to velmi dobře, dá se schovat skoro všude a přebíhání mezi úkryty je většinou také bezproblémové.

Být v úkrytu ale neznamená, že jste v pohodě. Snad pokaždé se nepřátelům podaří dostat do takové pozice, že vás stejně trefují. Takže vám nezbývá, než je rychle odpravit nebo přebíhat mezi překážkami a snažit se najít nejvhodnější místo.

Tomu se nevyhnete tak jako tak, protože protivníci se obvykle schovají daleko od vás a je docela obtížné je zaměřit, a to i s odstřelovací puškou. Takže se k nim budete muset dostat co nejblíže. Ale ne, že se jen tak rozběhnete. Ve vhodnou chvíli je třeba se přesunout za překážku před vámi a tak pořád dál. Kane & Lynch 2: Dog DaysNěkdy je to ale zdlouhavé.

Bez krytí se ale nikam nedostanete. Lze k němu použít i živý štít, ale málokdy se vám podaří dostat k někomu nepozorovaně (pokud nejde o civilisty), takže toho si moc neužijete. A ani to skoro nestojí za to, protože živý člověk před vámi stejně moc dobře nefunguje.

Když schytáte příliš zásahů, zřítíte se k zemi. Ale ještě to neznamená konec, stačí vstát, utéct do bezpečí a počkat pár vteřin, než se vám vrátí forma. A protože rozložení pozic, kde se hra automaticky uloží, není navrženo úplně nejlépe, je lepší se snažit přežít za každou cenu.

Úrovně jsou v podstatě lineární, ale některé lokace jsou prostorné, a nemáte tak pocit, že jste vysloveně svazování a někam tlačeni. Určitý pocit volnosti funguje. Ovšem, asi se nestane, že byste zabloudili a pokud ano, stačí použít směrový kříž a už je jasné, kam se vydat.

Zbraňový arzenál získáváte jediným způsobem: sbíráte ho z padlých nepřátel. Trošku nešikovné je, že pokud třímáte v ruce určitý typ zbraně a přejdete přes Kane & Lynch 2: Dog Daysnáboje, které do něj pasují, neseberete je automaticky, ale musíte použít tlačítko. Zdá se nám to trošku zbytečné. Hra nabízí možnost zobrazit, jaké typy zbraní v okolí jsou, takže jen málokdy vám dojde střelivo.

Exploze obstarávají hasicí přístroje nebo různé plynové bomby či kanystry. Stačí je hodit na požadované místo a poté rozstřelit. Zaměříte je automaticky, nemusíte zběsile hledat, kam jste je mrštili.

Kampaň má ovšem přichystáno ještě jedno překvapení. A tím je herní doba. Zatraceně krátká herní doba. Při trošce snahy vám bude stačit 5 hodin a jste na konci. Ano, samozřejmě, lepší krátký, ale zábavný titul, než dlouhý, ale nezáživný. Jenže za 5 hodin se někdo nestačí ani pořádně rozkoukat. A kdyby se přidalo pár úrovní a dostali bychom se třeba na dvojnásobnou délku, asi by nikdo nenadával a hře by to na spádu neubralo.

Malou útěchou je mód Arcade, který je hratelný bez připojení k internetu. Vaším úkolem je získat co nejvíce peněz a uniknout se svými společníky do konce Kane & Lynch 2: Dog Daysčasového limitu. Každé kolo je obtížnější a obtížnější a navíc není úplně chytré věřit všem vašim parťákům a je nutné si hlídat záda.

Hra pro více hráčů nabízí tři módy. Fragile Alliance, která byla dostupná už v prvním dílu, plus Cops & Robbers a Undercover Cop. V prvním zmíněném módu musí skupina hráčů získat co nejvíce financí a zdrhnout před policií a klidně si mohou krást peníze navzájem, takže vás bez problémů odpraví váš parťák.

V Cops & Robbers proti sobě jdou dvě skupiny. Zloději mají za úkol dostat do bezpečí velký finanční obnos, zatímco policisté se jim v tom snaží zabránit. Undercover Cop funguje na podobném principu jako Fragile Alliance, ale s tím rozdílem, že je náhodně vybrán hráč, jenž se stává policistou v utajení. Jeho úkolem je, aby zabránil zbytku skupiny v úniku do bezpečí.

Film Kane & Lynch
Jelikož oba maníci mají vcelku silnou fanouškovskou základnu, rozhodlo se o tom, že si jejich krvavého řádění užijeme i na filmovém plátně. A vypadá to, že někdo tomuto projektu opravdu dost věří. Hlavních rolí se totiž ujmou Bruce Willis a Jamie Foxx, což jsou bezpochyby hodně zvučná jména. Režírovat měl původně Simon Crane, ale nahradil ho F. Gary Gray, jenž natočil hodně stylovou záležitost Ctihodný občan. Vypadá to vcelku nadějně. Uvidíme příští rok, kdy má mít film premiéru.

Kane & Lynch 2: Dog DaysMultiplayer pracuje s jednoduchými, ale zábavnými principy. Dobře funguje to, že nikdy netušíte, jestli vás někdo nehodlá podrazit. Nedá se věřit nikomu, takže budete muset dávat pozor nejen na protivníky, ale pozorně sledovat i své spoluhráče, kteří se ve vteřině mohou obrátit proti vám.

Grafika sama o sobě není na vrcholné úrovni, některé textury jsou docela hrubé a protivníci mají často stejné tváře, ale i přes určitou nedetailnost jsme s vizuální stránkou spokojeni. Daří se jí totiž dobře ztvárnit jak nejhorší čtvrti Šanghaje, tak i interiér přepychové budovy či letiště.

Chyby se najdou. Rozhodně nejde o dokonalou hru, ale je svérázně pojatá. Charisma hlavních (anti)hrdinů funguje stále dobře, prostředí je zpracováno zajímavě a bonusem je i atmosféra filmové kriminálky. Nenarazíte tu v podstatě na nic, co by vám vysloveně zkazilo dojem a výrazně ubralo na hratelnosti. Ale ani na nic, co byste už jinde neviděli. Velkým průšvihem je délka, která je kratší než krátká. Alespoň že multiplayer zabaví na dalších pár hodin.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

65 %

Čtenáři

50 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 109 čtenářů

 • Nejčtenější

Správce kempu stále používá k práci počítač Atari ST zakoupený v roce 1986

Nizozemec Frans Bos spravuje již třicet pět let svoji administrativu na klasickém počítači Atari ST s pouhým jedním...

Provokativní streamerka Amouranth byla vykázána ze sociálních sítí

Osmadvacetiletá streamerka Kaitlyn Michelle Siragusa známá především pod přezdívkou Amouranth dostala nečekaně ban na...

Nejpopulárnější seriál současnosti vděčí za svůj úspěch i herní kultuře

Seriál Hra na oliheň vzal svět útokem. Na Netflixu si připsal nejúspěšnější seriálový start vůbec. Co je jeho receptem...

RECENZE: Diablo II: Resurrected je poctivý remaster milované klasiky

Pamětníci budou jásat nadšením, jejich sen se splnil. Resurrected je původní hra se všemi klady i zápory, pouze s novou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

To se u nás bude líbit. Na Steamu brzy vyjde simulátor hospody

V listopadu vychází originální budovatelská strategie Tavern Master, ve které budeme moci provozovat vlastní...

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

 • Další z rubriky

RECENZE Back 4 Blood: Likvidování nemrtvých nebylo už dlouho tak zábavné

Duchovní nástupce Left 4 Dead na sebe nechal čekat dlouho, ovšem trpělivost se vyplatila. Je to parádní zombie masakr,...

RECENZE: Crash Bandicoot 4 žádné revoluční změny nepřináší. Naštěstí

Konečně jsme se dočkali vymodleného čtvrtého dílu Crashe a byť to zní jako klišé, trpělivost se vyplatila. Je to pocta...

RECENZE: Zaklínačský animák působí spíš jako „neznačkové“ fantasy

Nový animovaný film se zaklínačskou tématikou je dalším přírůstkem do kolekce nabídky původní tvorby Netflixu. Ačkoli...

RECENZE: Remake Destroy All Humans! je stejně tak praštěný jako originál

Patnáct let stará akční adventura Destroy All Humans! se dočkala moderní grafiky, jinak zůstalo vše při starém. Obstojí...

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER ZAKÁZEK VE STROJÍRENSTVÍ (40.-60.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

Babiš žádá cenový strop pro klienty Bohemia Energy a kompenzaci pro všechny

Premiér Andrej Babiš vyzval Energetický regulační úřad, aby zvážil zastropování cen u dodavatelů energií, kteří...